Wpływ kultury rzymsko-greckiej III, cykl Sarmacki

Wpływ kultury rzymsko-greckiej III, cykl Sarmacki

Postprzez Konrad Radziwiłł » 21 kwi 2024, 12:43

Kultura antyczna Grecji i Rzymu miała istotny wpływ na kształtowanie się tożsamości i wartości szlachty sarmackiej w Polsce w XVI-XVII wieku. Polscy szlachcice, inspirowani antyczną tradycją, odwoływali się do idei wolności, cnót obywatelskich oraz estetyki antycznej sztuki.

W XVI-XVII wieku Polska przeżywała okres intensywnych przemian społecznych i kulturowych. Szlachta sarmacka, jako nowa elita panująca, poszukiwała nowych wzorców moralnych i estetycznych. Wartości antycznej Grecji i Rzymu, takie jak idea wolności, sprawiedliwości, męstwa i honoru, były adaptowane przez szlachtę polską i stanowiły fundament ich kodeksu moralnego i społecznego.

Sarmaci, inspirowani wzorcami antycznymi, tworzyli swoją własną estetykę i sztukę. Architektura dworska, malarstwo, rzeźba oraz rzemiosło artystyczne szlachty sarmackiej nosiły wyraźne ślady wpływu kultury antycznej. Szlachta wznosiła pałace i dwory nawiązujące do antycznej architektury, a artyści tworzyli dzieła inspirowane mitologią i historią starożytnej Grecji i Rzymu.

Ceremoniał dworski i obrzędy szlacheckie również miały swoje korzenie w kulturze antycznej. Szlacheckie ceremonie i święta, takie jak wesela, chrzty czy pogrzeby, odwoływały się do antycznych rytuałów i obrzędów, co nadawało im dodatkowy prestiż i uroczystość.

Podsumowując, wpływ kultury rzymsko-greckiej na szlachtę sarmacką w Polsce był głęboki i wielowymiarowy. Idee, wartości i estetyka antyczna stanowiły istotny element tożsamości i kultury szlacheckiej, pozostawiając trwałe ślady w historii i dziedzictwie kulturowym Polski. Rzym tak bardzo oddzialywal na szlachtę, ze obowiazywala nauka laciny.
Poselstwo polskie do Henryka walezego wrocilo wrecz zniesmaczone brakiem znajomosci laciny przez francuzow.

Na podstawie:
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Kategor ... nego_Rzymu
https://www.wilanow-palac.pl/fundamenty ... iorum.html
Cześnik Wileński

Rotmistrz w Bracławskim Pułku Kawalerii

Pan na Holszanach i Witebsku

Obrazek

Obrazek



Avatar użytkownika
Cześnik
Cześnik
 
Posty: 1426
Dołączył(a): 15 maja 2021, 14:52
Lokalizacja: Warszawa
Medale: 4
Order Zasługi RON VI (1) Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Amarantowa Wstążka (1)
Godności Kancelaryjne: Kanclerz Wielki
Stopień: Rotmistrz
Wykształcenie: Oficer

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Wydział Historyczny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości