Synod warszawski

Re: Synod warszawski

Postprzez Stanisław Wieniawa » 04 paź 2021, 19:14

Za tego pontyfikatu wiecie, że to niemożliwe.



Chłop
Chłop
 
Posty: 160
Dołączył(a): 04 mar 2020, 14:11
Godności Kancelaryjne: .
Gadu-Gadu: 70516898
Wykształcenie: doktor neksjalizmu

Re: Synod warszawski

Postprzez Gagik Bagratowicz » 04 paź 2021, 19:28

No cóż, nikogo nie będziemy zmuszać do współpracy. Mam jednak nadzieję, że możliwy obecny rozłam nie stanie na przeszkodzie pojednaniu za pontyfikatu bardziej otwartego patriarchy.
Gagik Bagratowicz

Burmistrz Królewskiego Miasta Lwowa

Գագիկ Բագրատունի



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 169
Dołączył(a): 15 lut 2021, 14:46
Lokalizacja: Lwów
Medale: 3
Order Zasługi RON VI (1) Ord Przyjaźni i Współpracy III (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Godności Kancelaryjne: .
Wykształcenie: Licencjusz teologii

Re: Synod warszawski

Postprzez Tymoteusz Dostojewski » 04 paź 2021, 21:03

No cóż, również mam takie zdanie, może za pontyfikatu następcy Jego Świątobliwości Benedykta II Rotria otworzy się chyba na współpracę z Kościołem Narodowym.
Tymoteusz Dostojewski herbu Radwan odmiana Dostojewski
Wojski mścisławski
Pan na Bobrujsku




Avatar użytkownika
Wojski
Wojski
 
Posty: 412
Dołączył(a): 21 wrz 2021, 19:47
Lokalizacja: Bobrujsk
Medale: 1
Medal Bene Merentibus (1) (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Pocztowy

Re: Synod warszawski

Postprzez August von Hohenzollern » 04 paź 2021, 22:13

Jeśli coś pozostanie.
To nie jest atak tylko stwierdzenie faktów
JCM August von Hohenzollern
z łaski Bożej cesarz niemiecki, król Prus, etc... etc...
Obrazek



Avatar użytkownika
Gość zagraniczny
 
Posty: 46
Dołączył(a): 05 maja 2021, 19:22
Medale: 1
Ord Przyjaźni i Współpracy III (1)

Re: Synod warszawski

Postprzez Tymoteusz Dostojewski » 05 paź 2021, 14:58

Popieram słowa Jego Cesarskiej Mości Augusta.
Tymoteusz Dostojewski herbu Radwan odmiana Dostojewski
Wojski mścisławski
Pan na Bobrujsku




Avatar użytkownika
Wojski
Wojski
 
Posty: 412
Dołączył(a): 21 wrz 2021, 19:47
Lokalizacja: Bobrujsk
Medale: 1
Medal Bene Merentibus (1) (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Pocztowy

Re: Synod warszawski

Postprzez Samuel Radziwiłł » 06 paź 2021, 20:36

Do Warszawy przybył książe Radziwiłł, po swoich ostatnich podróżach, gdy tylko posłyszał wieści o jakowymś synodzie.

Osobiście sądzę, że to na wspólnotach lokalnych powinniśmy opierać się my, działając w Kościele; dlatego też on sam na nich musi być zbudowany. Celem zwiększenia poczucia współodpowiedzialności za wspólnotę warto nadać w niej większe znaczenie jej świeckim członkom, w tym wpływ na wybór ich pasterzy i na ich obecność w swojej owczarni. Niech biskup będzie członkiem wspólnoty, a nie tylko ambasadorem innego państwa!


Od dawna myślę o kościele będącym innym niż rotryjski, a kościół narodowy zawsze będzie się opierał na nazwach, ceremoniach związanych z Rotrią. Może czas pomyśleć o społeczności wedle protestanckich zasad, co moim zdaniem świetnie się wpisuje w powyższą wypowiedz x Gagika.
Wojewoda miński
Książe na Borysowie, Nieświerzu i Birżach
Obywatel Palatynatu Leocji
Pełnomocnik Namiestników Palatynatu

Obrazek


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 2460
Dołączył(a): 27 lip 2015, 14:25
Medale: 19
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Królewski Order Złotej Ostrogi (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Zasługi RON VI (1) Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1)
Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1)
Gwiazda Inflant (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Strażnik Polny
Gadu-Gadu: 9438133

Re: Synod warszawski

Postprzez Tymoteusz Dostojewski » 06 paź 2021, 20:39

Ja również zgadzam się z x. Gagikiem.
Tymoteusz Dostojewski herbu Radwan odmiana Dostojewski
Wojski mścisławski
Pan na Bobrujsku




Avatar użytkownika
Wojski
Wojski
 
Posty: 412
Dołączył(a): 21 wrz 2021, 19:47
Lokalizacja: Bobrujsk
Medale: 1
Medal Bene Merentibus (1) (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Pocztowy

Re: Synod warszawski

Postprzez Fiodor Godunow » 06 paź 2021, 21:49

Wasze Eminencje,
Dostojny Księże Biskupie,
Czcigodni Ojcowie Synodalni,

wydaje mi się, że wszyscy zgodni są co do tego, iż duchowni powinni posługiwać przede wszystkim lokalnie, niosąc Słowo Boże wszędzie tam, gdzie istnieje taka potrzeba. Zgadzam się tutaj z propozycjami brata Wilhelma Orańskiego.

Uważam zatem, że możemy przejść do dyskusji nad strukturą Kościoła, a może bardziej formą. Uważam, że owocem naszego Synodu nie powinno być ustanowienie Kościoła narodowego, ale nowego Kościoła dla całego mikroświata, otwartego na wyzwania naszych czasów. Taki Kościół mógłby być coś w rodzaju realowej Unii Utrechckiej. Moja wizja jest dosyć prosta - utwórzmy Mikroświatową Komunię Chrześcijańską, na czele której stałby Prymas wybierany na czas określony przez Synod Generalny oraz z tytułem arcybiskupa. Byłaby to sieć kościołów lokalnych o różnych tradycjach. Moim zdaniem nie powinniśmy narzucać sposobu modlitwy całemu Kościołowi, ale każda lokalna wspólnota mogłaby wybrać sobie swoją liturgię, tradycję. W Mikroświatowej Komunii Chrześcijańskiej byłoby miejsce zatem na Kościół tradycji wschodniej, protestanckiej wg wizji JO Samuela Radziwiłła, a nawet dla...Kościoła Rotryjskiego, z którym w końcu mamy i będziemy mieli zawsze łączność w sukcesji od bp. Gagika. Wszyscy zaś byliby zjednoczeni przez Synod Generalny, który by sprawował najwyższą władzę, rozsądzał spory etc., ale akcent byłby położony na Kościoły lokalne. Jeśli chodzi o urzędy, też jestem jak brat Orański za prostotą.
(-) Fiodor Anatoljewicz Godunow



Avatar użytkownika
Chłop
Chłop
 
Posty: 27
Dołączył(a): 08 cze 2019, 10:40
Lokalizacja: Kijów
Stopień: Pocztowy

Re: Synod warszawski

Postprzez Gagik Bagratowicz » 06 paź 2021, 22:03

Samuel Radziwiłł napisał(a):Od dawna myślę o kościele będącym innym niż rotryjski, a kościół narodowy zawsze będzie się opierał na nazwach, ceremoniach związanych z Rotrią. Może czas pomyśleć o społeczności wedle protestanckich zasad, co moim zdaniem świetnie się wpisuje w powyższą wypowiedz x Gagika.


No cóż, nie chodzi przecież o to, żeby wszystko na siłę zmieniać, tylko o to, by działało. Co do społeczności wedle protestanckich zasad - jak ktoś chce, to może oczywiście coś takiego zrobić, ale nie oszukujmy się, nie da się tego wprowadzić wszędzie. Przykładowo u mnie w Bizacjum nawet herezje są dość odległe od protestantyzmu, nie mówiąc już o wyznaniu większości mieszkańców Cesarstwa.

Fiodor Godunow napisał(a):Uważam zatem, że możemy przejść do dyskusji nad strukturą Kościoła, a może bardziej formą. Uważam, że owocem naszego Synodu nie powinno być ustanowienie Kościoła narodowego, ale nowego Kościoła dla całego mikroświata, otwartego na wyzwania naszych czasów. Taki Kościół mógłby być coś w rodzaju realowej Unii Utrechckiej. Moja wizja jest dosyć prosta - utwórzmy Mikroświatową Komunię Chrześcijańską, na czele której stałby Prymas wybierany na czas określony przez Synod Generalny oraz z tytułem arcybiskupa. Byłaby to sieć kościołów lokalnych o różnych tradycjach. Moim zdaniem nie powinniśmy narzucać sposobu modlitwy całemu Kościołowi, ale każda lokalna wspólnota mogłaby wybrać sobie swoją liturgię, tradycję. W Mikroświatowej Komunii Chrześcijańskiej byłoby miejsce zatem na Kościół tradycji wschodniej, protestanckiej wg wizji JO Samuela Radziwiłła, a nawet dla...Kościoła Rotryjskiego, z którym w końcu mamy i będziemy mieli zawsze łączność w sukcesji od bp. Gagika. Wszyscy zaś byliby zjednoczeni przez Synod Generalny, który by sprawował najwyższą władzę, rozsądzał spory etc., ale akcent byłby położony na Kościoły lokalne. Jeśli chodzi o urzędy, też jestem jak brat Orański za prostotą.


Pomysł zasadniczo wydaje się słuszny, jednak jeśli dałoby się w przyszłości dojść do porozumienia z Rotrią, warto by pomyśleć o takim nazewnictwie i strukturze, które były by dla niej akceptowalne - np. funkcję przewodniczącego wspólnoty mógłby sprawować patriarcha Rotrii. Nadanie głowie MKCh tytułu prymasa wydaje mi się nie najlepszym pomysłem - wszak ten tytuł jest naturalnym wyborem dla przeciętnej wspólnoty narodowej nawiązującej do Kościoła łacińskiego. Mam również wątpliwości co do zasadności używania nazwy "Komunia" zamiast "Wspólnota", co wydaje mi się niepotrzebnym udziwnianiem.
Gagik Bagratowicz

Burmistrz Królewskiego Miasta Lwowa

Գագիկ Բագրատունի



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 169
Dołączył(a): 15 lut 2021, 14:46
Lokalizacja: Lwów
Medale: 3
Order Zasługi RON VI (1) Ord Przyjaźni i Współpracy III (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Godności Kancelaryjne: .
Wykształcenie: Licencjusz teologii

Re: Synod warszawski

Postprzez Fiodor Godunow » 06 paź 2021, 22:06

Dla mnie "katolikos" z kolei brzmi za bardzo wschodnio, księże Biskupie. Może być wspólnota, wzorowałem się w swojej wypowiedzi na Komunii Anglikańskiej, stąd takie nazewnictwo.
(-) Fiodor Anatoljewicz Godunow



Avatar użytkownika
Chłop
Chłop
 
Posty: 27
Dołączył(a): 08 cze 2019, 10:40
Lokalizacja: Kijów
Stopień: Pocztowy

Poprzednia stronaNastępna strona

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Warszawa

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron