Strona 1 z 1

Święto Wojska w Stolicy

PostNapisane: 14 lip 2015, 17:46
przez Henryk Mikołaj Hrychowicz
Święto Wojska w Stolicy

Obrazek

Z wolna Warszawa przygotowuje się do jutrzejszych obchodów Święta Wojsk Rzeczpospolitej. Do miasta zaczęły ściągać pułki, które zgodnie z Rozporządzeniem Hetmana Wielkiego maja wziąć udział w paradzie wojskowej. Doborowy Pułk Jazdy Koronnej stojący w Warszawie ruszył na przedmieściach miasta i jako pierwszy rozpoczął przygotowania do tej parady.

Obrazek

Re: Święto Wojska w Stolicy

PostNapisane: 14 lip 2015, 19:54
przez Henryk Mikołaj Hrychowicz
Pod wieczór do stolicy dotarł 1 Pułk Jazdy Koronnej z Krakowa i 2 Pułk Jazdy Koronnej ze Lwowa. Obydwa pułki rozbiły się obozem na przedmieściach, gdzie obok Doborowego Pułku Jazdy Koronnej będą przygotowywać się do jutrzejszej parady.

Obrazek
1 Pułk Jazdy Koronnej

Obrazek
2 Pułk Jazdy Koronnej

Re: Święto Wojska w Stolicy

PostNapisane: 14 lip 2015, 21:54
przez Ivan von Lichtenstein
Około północy do stolicy dotarł w końcu 1 Pułk Kozaków Rejestrowych z Dywizji Wojska Zaporoskiego. W drogę oddział wyruszył dwa tygodnie wcześniej, aż w końcu dotarł na miejsce zbiórki, gdzie po zameldowaniu się pisarzowi wojskowemu otrzymał miejsce do rozbicia obozu. Zmęczeni Kozacy utworzyli tabór i po wystawieniu wart, udali się na spoczynek przed jutrzejszą paradą.



Obrazek
2 Pułk Jazdy Koronnej

Re: Święto Wojska w Stolicy

PostNapisane: 15 lip 2015, 11:30
przez Henryk Mikołaj Hrychowicz
Około godziny 11:00 wszystkie chorągwie pułków przybyłych pod Warszawę wraz z pocztami sztandarów pułkowych i stanęły obok siebie do uroczystej mszy za Rzeczpospolitą.
Po jej zakończeniu, pułki kolejno wedle rozporządzenia hetmańskiego ruszyły na podzamcze, gdzie ma się odbyć parada wojskowa.


Obrazek
Pułk Doborowej Jazdy Koronnej

Obrazek
1 Pułk Jazdy Koronnej

Obrazek
2 Pułk Jazdy Koronnej

Obrazek
1 Pułk Kozaków Regestrowych

Re: Święto Wojska w Stolicy

PostNapisane: 15 lip 2015, 14:42
przez Henryk Mikołaj Hrychowicz
Na podzamczu pułki zostają powitane przez Jego Królewską Mość Marka Pawła I, któremu towarzyszył Mikołaj Hrychowicz, naznaczony przez hetmana wielkiego na komendanta wojsk w trakcie parady.

Przed oblicze jego Królewskiej Mości podjechał poczet z Wielką Chorągwią Rzeczpospolitej i pochyliwszy ją oddał władcy honory wojskowe, po czem stanęł u jego boku.

Obrazek

Król skinął na Hrychowicza, a ten dał znak do rozpoczęcia parady. Poszczególne pułki ruszyły do przemarszu w szyku paradnym. Ich przemarsz wzbudził tak ogromny zachwyt wśród mieszkańców miasta i zgromadzonej gawiedzi ciekawej tego widowiska, iż oklasków i wiwatów nie było końca. Przemarsz wojsk zdobył także uznanie Jego Królewskiej Mości, który ochoczo pozdrawiał żołnierzy z Pułku Doborowej Jazdy Koronnej, 1 i 2 Pułk Jazdy Koronnej oraz 1 Pułku Kozaków Regestrowych.

Paradę zamknął podjazd chorągwi husarskiej 2 pułku, pozostającej pod komendą Imć Pana Mikołaja Hrychowicza.


Obrazek

Re: Święto Wojska w Stolicy

PostNapisane: 15 lip 2015, 20:00
przez Henryk Mikołaj Hrychowicz
Po zakończeniu parady wojskowej wszyscy mieli możliwość odwiedzenia wystawy zorganizowanej w związku z rocznica Bitwy Grunwaldzkiej.


"Wiktoria Grunwaldzka"

Obrazek


W 1409 roku wybuchła wojna z Zakonem Najświętszej Panny Marii Domu Niemieckiego, którą przerwał rozejm zawarty do dnia 24 czerwca 1410 roku. Przerwa w działaniach wojennych posłużyła obu stronom konfliktu na przygotowania wojenne. W grudniu 1409 r. w Brześciu nad Bugiem odbyła się narada wojenna króla Władysława Jagiełły z Wielkim Księciem Witoldem. Głównym jej postanowieniem było zjednoczenie sił obu państw do rozstrzygających działań przeciwko Krzyżakom.

W dniu 30 czerwca 1410 roku w Czerwińsku nad Wisłą skoncentrowały się wojska polskie i litewsko-ruskie. Wojska polskie przeprawiły się na prawy brzeg rzeki po moście pontonowym (był to ewenement w sztuce wojennej). Następnie siły koalicyjne podjęły marsz w kierunku stolicy Zakonu. Dotarły do Kurzętnika, gdzie znajdowały się dogodne i dobrze ufortyfikowane pozycje krzyżackie. Widząc to, Król Władysław Jagiełło nakazał obejść Drwęcę do rejonu Ostródy przez Działdowo i Dąbrówno. Manewr Jagiełły spowodował, że obie strony znalazły się w otwartym polu.

Obie armie, polsko-litewska i krzyżacka spotkały się w dniu 15 lipca koło wsi Grunwald, Łodwigowo i Stębark na zachód od jeziora Lubień. Armia krzyżacka stanęła w szyku o szerokości ok. 2,5 km na południowy wschód między Łodwigowem a Stębarkiem. Artyleria krzyżacka zajęła pozycje przed szykiem, zaś na przedpolu ugrupowania uszykowała się lekka jazda. Ciężkozbrojna jazda krzyżacka była ugrupowana w linie kolumn chorągwianych. W pobliżu obozu znajdowała się pewna liczba chorągwi stanowiąca odwód wielkiego mistrza.

Siły obu stron były porównywalne i przedstawiały się następująco:
Polacy i Litwini :
ponad 30 tys. jazdy (18 tys. Polacy i ok. 2 tys. jazdy zaciężnej, 11 tys. Litwini i ok. 2 tys. Tatarów) oraz ok. 2 tys. piechoty.

Krzyżacy :
16 tys. jazdy; 5 tys. piechoty i 5 tys. czeladzi.

Siły polsko-litewsko-ruskie były zorganizowane w 90 chorągwi jazdy (50 z Korony i 40 z Wielkiego Księstwa Litewskiego). Lewe skrzydło sprzymierzonych stanowiły chorągwie polskie, które zostały uszykowane w trzy linie szyku klinowo-kolumnowego. Za nimi ustawiły się chorągwie najemne. Na prawym skrzydle stanęły wojska litewsko-ruskie i Tatarzy.

Wtorkowy poranek 15 lipca 1410 roku był chłodny. Całą noc padał deszcz. Jagiełło nie spieszył się. Wysłuchał dwóch porannych mszy, dokonał pasowania na rycerzy, wydał dyspozycje przed bitwą. Około południa polski obóz odwiedzili dwaj heroldzi, przynosząc dwa nagie miecze, mające zachęcić Polaków do walki.

Bitwę rozpoczęły lekkie chorągwie litewsko-ruskie, które uderzając na Krzyżaków dokonały m.in. rozpoznania ugrupowania bojowego nieprzyjaciela. Po rozpoznaniu przedpola, nadszedł czas do uderzenia sił głównych. Ciężkie rycerstwo polskie uderzyło na prawe skrzydło, a litewsko-ruskie na lewe skrzydło krzyżackie. W starciu polskiego rycerstwa zarysował się sukces, ale w walce z ciężkozbrojną jazdą krzyżacką Litwini nie wytrzymali naporu, co doprowadziło do ich wycofania z pola bitwy. Na miejscu pozostały jedynie chorągwie smoleńskie.

Bitwa miała dramatyczny przebieg gdyż szala zwycięstwa przechylała się w obie strony. Późnym popołudniem Krzyżacy do walki wprowadzili swój ostatni odwód – 16 chorągwi z Wielkim Mistrzem Zakonu – Ulrykiem von Jungingenem na czele. Manewr ten jednak został w porę dostrzeżony przez Jagiełłę. Rycerstwo polskie przegrupowując się powstrzymało impet krzyżacki. Jagiełło dowodząc ze wzgórza i mając wgląd w ogólną sytuację taktyczną, wprowadził do walki odwód, który przesądził o zwycięstwie. Poza tym na pole bitwy powróciły rozproszone lekkie chorągwie litewskie, które znacznie wzmocniły siły sprzymierzonych.

Obrazek
Obrazek
Obrazek


W bitwie grunwaldzkiej zginęło ponad 8 tys. rycerstwa krzyżackiego, w tym wielki mistrz i niemal cała starszyzna zakonna. Po stronie polskiej straty wyniosły ok. 6 tysięcy. Wiktoria grunwaldzka była sukcesem w skali taktycznej, a operacyjnie nie została jednak należycie wykorzystana. Podkreślić jednak trzeba, że cios zadany pod Grunwaldem spowodował, że Zakon Krzyżacki już nigdy nie osiągnął dawnej świetności.

Re: Święto Wojska w Stolicy

PostNapisane: 15 lip 2015, 21:07
przez Henryk Mikołaj Hrychowicz
Finałowym akordem obchodów święta wojska był salut artyleryjski 21 salw, których huk słychać było w całej Warszawie.

Obrazek

Gdy działa ucichły żołnierze wszystkich pułków powrócili na przedmieścia miasta do swych obozów na nocleg, a jutro z rana wyrusza do swych garnizonów.

Obrazek

Re: Święto Wojska w Stolicy

PostNapisane: 16 lip 2015, 14:20
przez Sebastian von Tauer
Piękne święto! Widzę że naznaczyłem na moje zastępstwo właściwą osobę :D

Re: Święto Wojska w Stolicy

PostNapisane: 18 lip 2015, 14:03
przez Marek Wiktorowicz
Dumni jesteśmy mogąc świętować wielki dzień razem z Naszymi dzielnymi wojami! :)

Re: Święto Wojska w Stolicy

PostNapisane: 19 lip 2015, 22:08
przez Ivan von Lichtenstein
Co prawda 1 Pułk Kozaków Regestrowych już dawno udał się do Kijowa, lecz ja zabawię jeszcze w stolicy, w oczekiwaniu na zwołanie Sejmu Walnego, gdzie będę reprezentował szlachtę z województwa kijowskiego. Uważam że to piękne święto w rocznicę Wiktorii Grunwaldzkiej zostało przeprowadzone bardzo pięknie, a każdy oddział szedł w szyku. Na Rusi mawiają nawet, że "żołnierze Doborowego Pułku Jazdy Koronnej w szyku nawet za potrzebą chodzą" :)