Akcja Monarchistyczna

Miejsce swobodnych i luźnych rozmów

Re: Akcja Monarchistyczna

Postprzez Stanisław Dmowski » 26 mar 2020, 08:51

Ametyst Faradobus napisał(a):A z profesorami Bartyzelem (seniorem) i Wielomskim problem jest też taki, że z całym szacunkiem do ich erudycji, wykształcenia, sprawnego pióra i inteligencji to nadal są oni reakcyjnymi szurami, którzy fantazjują o monarchii w stylu, odpowiednio, Karola X albo Aleksandra III. Z takimi poglądami raczej trudno jest pociągnąć za sobą większą ilość zwolenników.

Jeżeli potrzeba nam dziś monarchii to raczej takiej belgijskiej, jednoczącej, a nie ultrakonserwatywnej, dzielącej, prześladującej i kurczowo trzymającej się władzy. W ogóle monarchia nie musi dziś iść w parze z ultrakonserwatyzmem.


Coś mi się wydaje, że monarchistom akurat nie chodzi o wprowadzenie monarchii dla samej dekoracji i fanfarów. My taką namiastkę osoby jednoczącej i spajającej naród mamy niejako w osobie prezydenta, który tym się tylko różni, że jest wybierany co kilka lat przez parlament lub obywateli. Chcąc monarchiii, chce się jednocześnie wartości krążących wokół tej idei władzy tj. konserwatyzmu, przywiązania do religii i autentycznego etosu monarchy, który jest autorytetem dla społeczeństwa jako ten namaszczony.

Polecam również nie używać terminu "szur" w kontekście osób, co do których nie jest on naprawdę adekwatny. W taki sposób tylko dochodzi do rozmycia rzeczywistego znaczenia tego neologizmu, stworzonego na potrzebny sekty Pawła Chojeckiego. To chyba normalne, że będąc monarchistą, obaj profesorowie sięgają do modeli sprzed rewolucji francuskiej lub person z okresu samodzierżawia :)
/-/ ks. gen. Stanisław Dmowski 
Posty: 3
Dołączył(a): 02 mar 2020, 12:05
Tytuł: - Mieszkaniec

Re: Akcja Monarchistyczna

Postprzez Ametyst Faradobus » 26 mar 2020, 14:40

Ja nie podejmuję się oceny samej ich poglądów, ale tego, jak oni i ich działalność mogą być odebrani przez współczesne społeczeństwo i jakie, w efekcie, oni mieć realne możliwości oddziaływania na opinię publiczną. Spójrzmy na to trzeźwo: w dzisiejszym świecie promując kult "męczeństwa" Ludwika XVI trudno uniknąć bycia wrzuconym do jednego worka z Chojeckimi i Korwinami.

Nawet jeśli by realnie patrzeć na perspektywy monarchizmu to ludzie mają w głowach raczej obraz telenoweli Windsorów, a nie króla-katechona. A niestety lub stety, jak kto woli, jeśli chce się promować ideę monarchii to trzeba przekonać do niej naród, a nie garstkę piwnicznych, konserwatywnych ideologów.
prof. net. dr h. c. lic. generalissimus
Ametyst z rodu Faradobusów
Bardzo Wspaniały Król Hirschbergii i Weerlandu
Sekretarz Generalny Wielkiego Sternika Etc.
ObrazekAvatar użytkownika
 
Posty: 46
Dołączył(a): 02 mar 2015, 18:21
Tytuł: - Mieszkaniec
Gadu-Gadu: 28373368
Skype: ametyst.faradobus

Poprzednia strona

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Karczma zwana Rzym

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość