Uroczystości świąteczne i niedzielne z udziałem biskupa

Miejsce królewskich koronacji, serce uroczystości państwowych i kościelnych.

Uroczystości świąteczne i niedzielne z udziałem biskupa

Postprzez Aurelio de Medici y Zep » 06 maja 2018, 09:24

Dominica V Post Pascha
VI V MMXVIII A. D.


Obrazek

Na jeden dzień po swym przybyciu do Rzplitej, Ekscelencja de Medici y Zep udaje się ku monumentalnej Katedrze Wawelskiej, gdzie odprawi pierwszą na polskich ziemiach Mszę Świętą. Już o poranku wierni i duchowieństwo Krakowa gromadzą się w murach pradawnej świątyni, aby uczestniczyć w uroczystej Mszy Świętej pontyfikalnej. Gdy nastaje godzina jedenasta, gwar cichnie i przemienia się w dostojne milczenie, które przerwane jest dźwięcznym dźwiękiem sygnatury. Natychmiast rozbrzmiewają organy, których misterne brzmienie zagrzewa wiernych do modlitwy.Procesję kroczącą ku ołtarzowi prowadzi krucyferariusz niosący masywny drewniany krucyfiks, lecz przed nim ministranci niosą obficie dymiący trybularz oraz naviculę pełną mieszanki olibanum, białej copali i benzoe siam - najszlachetniejszych kadzideł. Dalej podążają klerycy niosący woskowe świece, płonące ciepłym ogniem. Po nich wędrują lektorzy, akolici, subdiakoni ubrani w złote tunicele i diakoni w ozdobnych dalmatykach, następnie prezbiterzy noszący na głowach birety odpowiadające ich godności. Po nich podąża błogosławiący lud biskup Aurelio Lorenzo Carlo de Medici y Zep, ubrany w złoty ornat skrzypcowy, z udekorowaną szlachetnymi kamieniami mitrą na głowie.

Obrazek

Gdy procesja dociera do ołtarza, służba zajmuje swoje miejsca, zaś celebrans wraz z pomocą subdiakona dokonuje aspersji, pokrapiając lud wodą egzorcyzmowaną. Chór śpiewa przy tym fragment psalmu Asperges me.Gdy lud oczyścił swe serca z grzechów lekkich, celebrans wraz z asystą staje przed ołtarzem, aby odmówić modlitwy u stóp ołtarza i ministranturę.

Obrazek

Podczas gdy celebrans odmawia Iudica me oraz Confiteor, wielu wiernych modli się na różańcu, a chór śpiewa dzisiejszy introit.Po okadzeniu ołtarza wonnym dymem, wierni i duchowieństwo błagają Boga o miłosierdziem, śpiewem starożytnej formuły Kyrie eleison.Gdy śpiew Kyrie dobiega końca, celebrans ustawia się przed środkiem stołu ofiarnego i wykonując odpowiedni gest wzniesienia oraz złożenia rąk, intonuje śpiew Gloria in excelsis Deo.Po odśpiewaniu przez subdiakona dzisiejszej treści Ewangelii według św. Jana, w której Chrystus nakazuje nam prosić Ojca w Jego imię, Jego Ekscelencja wygłosił do zebranego ludu swoje kazanie.

Obrazek

Obrazek

Siostry i Bracia!

Przemawiam dziś do Was podczas pierwszej Mszy Świętej, w której używam mitry i pastorału jako rotryjski biskup. Raduję się, że Jego Świątobliwość raczył posłać mnie do tak wspaniałej wspólnoty, z tak dostojną tradycją. Chcę być zawsze blisko Was, chcę być Waszym dobrym pasterzem. Słowa mojej biskupiej dewizy, tj. Protexisti me, Deus(Ocaliłeś mnie Boże) są wołaniem wdzięczności, że Pan raczył wyrwać mnie z niewoli grzechu, sprowadzić na dobrą drogę.

Jezus w dalszym ciągu wyjaśnia relację między modlitwą a radością uczniów. Ponownie zaprasza ich do nowego doświadczenia duchowego, nie znanego dotąd nikomu z ludzi - mogą zwracać się z prośbami do Boga, w Jego Imieniu.

Teraz dodaje, że przedstawianie próśb w Jego imię jest tymczasowe, aby uwierzyli kim On jest. Po zmartwychwstaniu Jezusa i otrzymaniu Ducha Świętego będą mogli mówić prosto do Ojca, bo zrozumieją, że również Ojciec ich miłuje, bo oni uwierzyli, że Jezus jest Bogiem i umiłowali Go.

Uczniowie muszą się przygotować do zmiany relacji z Jezusem. Teraz rozmawiają bezpośrednio, ale potem już tylko prze modlitwę. Modlitwa oznacza pełną relację ucznia z Bogiem, taką jaka jest pomiędzy ludźmi zakochanymi, otwarcie rozmawiającymi o życiu, o potrzebach, o wartości i znaczeniu wzajemnie dla siebie.

Modlitwa ucznia to rozmowa z Ojcem w niebie o Jego królestwie, o powołaniu, o uczuciach związanych ze służbą pośród ludzi, o rodzinie.

Rozmowy o potrzebach były dotąd bezpośrednie, teraz nie będą widzieli rozmówcy, będą prosili i otrzymają, a ich radość będzie pełna. Nie widzą Jezusa, ale rozmawiają z Nim.

Odejście Jezusa, to najbliższe, jest okazją do ćwiczenia modlitwy przez uczniów w nowy sposób. Mogą odważnie mówić o tym, co jest im potrzebne i do czego jest potrzebne. Modlitwa jest rozmową pomiędzy tymi, którzy się wzajemnie miłują, to nie jest książka życzeń, ani okazja do zaspokojenia pożądań.

Jezus przyszedł od Ojca i teraz do Niego powraca. Ojciec miłuje tych, którzy uwierzyli w to, że Jezus przyszedł bezpośrednio od Boga, a nie w imieniu Boga, jak prorocy. Jezus przyszedł z nieba, a prorocy byli obywatelami ziemi.

Jezus opuszcza świat. Uczniowie zostaną za chwilę poinformowani, że Jezus „świat zwyciężył”.

Źródło: [url]http://www.fbiblos.org/Ewangeliarz/WedługEwangelii/EwangeliawedługśwJana/tabid/83/idkom/330/Default.aspx[/url]


Po homilii, w skupieniu kontynuowano Najświętszą Ofiarę, upiększoną śpiewem chóru oraz wonnym dymem kadzidła.

Obrazek

Na koniec zaśpiewano pieść Protexisti me, Deus, która w swej treści zawiera dewizę nowego biskupa.Amen.
Obrazek

Jego Wielkoksiążęca i Arcykatolicka Mość oraz Eminencja, Najprzewielebniejszy
x. kard. mgr net Aurelio Lorenzo Carlo wielki książę kardynał de Medici y Zep
Kamerling Stolicy Apostolskiej,
Prymas Rzeczypospolitej Obojga NarodówAvatar użytkownika
 
Posty: 35
Dołączył(a): 19 sty 2018, 18:22

Re: Uroczystości świąteczne i niedzielne z udziałem biskupa

Postprzez August Medycejski » 07 maja 2018, 06:52

Amen. Miło widzieć na nowo nabożeństwa w Katedrze. :)
Obrazek

(—) August Medycejski
książę na Uniejowie i Janowcu, wojewoda sieradzki,
książę Bari i Salty, profesor historii na Uniwersytecie KrakowskimAvatar użytkownika
 
Posty: 1984
Dołączył(a): 03 gru 2010, 17:12
Medale: 7
Order Orła Białego (1) Order Zasługi RON II (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Księcia Włodzimierza II (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Tytuły: Wojewoda sieradzki, Marszałek koronny

Re: Uroczystości świąteczne i niedzielne z udziałem biskupa

Postprzez Severino Castiglioni » 07 maja 2018, 10:49

Widać czyj styl nabożeństw w rycie rotryjskim, tylko jeszcze bardziej dopracowany.

PS W Okresie Wielkanocnym lepiej grać Kyriał z Mszy I Lux ex Origo.
Linus

Arcybiskup Wolnogradu
Patriarcha Kościoła Ekumenicznego


Sylwetka

ObrazekAvatar użytkownika
 
Posty: 377
Dołączył(a): 03 kwi 2016, 19:02
Gadu-Gadu: 56075156

Re: Uroczystości świąteczne i niedzielne z udziałem biskupa

Postprzez Aurelio de Medici y Zep » 07 maja 2018, 15:20

Oczywiście wzoruję się na osobie, która mnie w mikroświat wprowadziła i wiele nauczyła, tj. Waszej Ekscelencji :)

Za wskazówkę dziękuję.
Obrazek

Jego Wielkoksiążęca i Arcykatolicka Mość oraz Eminencja, Najprzewielebniejszy
x. kard. mgr net Aurelio Lorenzo Carlo wielki książę kardynał de Medici y Zep
Kamerling Stolicy Apostolskiej,
Prymas Rzeczypospolitej Obojga NarodówAvatar użytkownika
 
Posty: 35
Dołączył(a): 19 sty 2018, 18:22

Re: Uroczystości świąteczne i niedzielne z udziałem biskupa

Postprzez Severino Castiglioni » 07 maja 2018, 16:22

Prosiłbym, aby do Patriarchy Kościoła Ekumenicznego zwracać się "Wasza Świątobliwość".
Linus

Arcybiskup Wolnogradu
Patriarcha Kościoła Ekumenicznego


Sylwetka

ObrazekAvatar użytkownika
 
Posty: 377
Dołączył(a): 03 kwi 2016, 19:02
Gadu-Gadu: 56075156

Re: Uroczystości świąteczne i niedzielne z udziałem biskupa

Postprzez Michelangelo Piccolomini » 16 cze 2019, 15:45

Uroczystość Trójcy Przenajświętszej A. D. 2019

Obrazek


W Uroczystość Trójcy Przenajświętszej biskup krakowski Michelangelo Piccolomini SJ pontyfikował w Katedrze Wawelskiej Mszę w intencji kardynałów, którzy dziś w Apostolskim Mieście Rotria zebrali się na konklawe. We Mszy uczestniczyli również licznie mieszkańcy Krakowa, szlachta oraz chłopi. Mieszkańcy Rzeczypospolitej zanosili również swoje modły w intencji Konfederacji Bydgoskiej i jej uczestników.
Wszechmogący, wieczny Boże, który przez wyznawanie prawdziwej wiary dałeś poznać sługom Twoim chwałę przedwiecznej Trójcy i uwielbiać Jedność w potędze majestatu: spraw, prosimy, by moc tej wiary broniła nas od wszelkich przeciwności. Przez Pana naszego Jezusa Chrystusa, Syna Twojego, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego Bóg przez wszystkie wieki wieków. Amen.


Obrazek

Umiłowani Bracia i Siostry!


Tajemnica Boga Trój-Jedynego

Najświętsza Trójca, Jedność Osób Bożych - Ojca, Syna i Ducha Świętego - na zawsze pozostanie tajemnicą wiary. Nie jest to jednak tajemnica w znaczeniu wiedzy tajemnej, dostępnej tylko dla wybranych i wtajemniczonych. Bóg sam zechciał nam objawić tę tajemnicę, zechciał objawić siebie samego w Osobach Ojca, Syna i Ducha. Objawiający się w Starym Testamencie jako Ojciec Narodu Wybranego, objawia się w Nowym Testamencie w osobie Jezusa Chrystusa - Jednorodzonego Syna Bożego, Boga - Człowieka, Zbawiciela świata a po Wniebowstąpieniu Chrystusa, w Osobie Ducha Świętego - Pocieszyciela i Uświęciciela. Ta prawda o Trój-Jedynym Bogu nie jest więc enigmą, zagadką, czy łamigłówką służącą do "gimnastykowania rozumu". Jej objawienie dokonujące się sukcesywnie w ciągu historii ludzkości i ma znaczenie bardziej soteriologiczne niż epistemologiczne. Bóg objawia się człowiekowi nie po to aby człowiek tylko więcej wiedział, ale Bóg objawia się człowiekowi, aby człowiek osiągnął zbawienie. Epistemologiczne i mistyczne poznanie rzeczywistości Boga, a tym samym doskonałe zjednoczenie z Bogiem dokona się dopiero po osiągnięciu zbawienia w "visio beatifica". Poznanie tajemnicy Boga przekracza możliwości ludzkiego rozumu, ale to wcale nie znaczy że ludzkiemu rozumowi zaprzecza lub że go neguje.

Bóg objawia się człowiekowi, jako kochający Ojciec Stwórca, jako zbawiający Syn Boży, Bóg Człowiek i jako uświęcający Duch Święty Pocieszyciel. I nie to jest dla nas ważne, jakie są wewnętrzne relacje w Trójcy Świętej, ale to, że Bóg nas kocha, że pragnie nas zbawić i uświęcić, że pragnie nam siebie udzielić.

Przypomina mi się anegdota wyczytana w którejś z książek księdza Wójtowicza. Otóż dwóch mnichów przez całe swoje długie, zakonne życie wiodło uczone dysputy teologiczne na temat rzeczywistości Trójcy Świętej. Po wielu latach doszli w końcu do jakiegoś uczonego i zawiłego konsensusu i rozwiązania owej tajemnicy. Widząc jednak, że zbliżają się już do końca życia zawarli między sobą układ-umowę, że ten który pierwszy umrze i osiągnie życie wieczne, a co za tym idzie pozna rzeczywiście tajemnicę Trójcy Świętej wyśle drugiemu krótki telegram z jednym tylko słowem. Jeśli ta rzeczywistość przedstawia się tak jak oni sobie to wykoncypowali, to telegram będzie zawierał jedno słowo: "totaliter" - co znaczy całkowicie, dokładnie tak. Jeśli jednak rzeczywistość ta jest inna niż ich uczona teoria, to telegram będzie zawierał również jedno słowo: "aliter" - co znaczy różnie, inaczej. W końcu jeden z nich umarł i po jakimś czasie ten drugi otrzymuje telegram, ale z czterema słowami: "straciliśmy czas - totaliter aliter", to znaczy całkowicie inaczej :-)

Nie traćmy może czasu na próby zrozumienia tego, czego i tak zrozumieć nie potrafimy ..... i poświęćmy go raczej na szukanie sposobów zbawienia, a nie zrozumienia tego co i tak zostanie nam w pełni objawione dopiero w życiu przyszłym ... o ile tam dotrzemy?


Wierzę w Jednego Boga;

- Boga Ojca - Wszechmogącego,

- Jezusa Chrystusa - Syna Jego Jedynego

- i Ducha Św. - Pocieszyciela i Uświęciciela


Źródło


Michelangelo Piccolomini SJ
Biskup krakowski
Legat patriarszy w RON


dr net. Michelangelo książę arcybiskup Piccolomini SJ

Arcybiskup gnieźnieński, biskup krakowski i wileński, prymas Rzeczpospolitej Obojga Narodów

ObrazekAvatar użytkownika
 
Posty: 111
Dołączył(a): 07 sie 2018, 18:04
Medale: 1
Królewski Order Złotej Ostrogi (1)
Gadu-Gadu: 65547343

Re: Uroczystości świąteczne i niedzielne z udziałem biskupa

Postprzez Michelangelo Piccolomini » 20 cze 2019, 12:58

Uroczystość Bożego Ciała A. D. 2019

Obrazek
Źródło


W Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej A. D. 2019 biskup krakowski Michelangelo Piccolomini SJ sprawował w Katedrze Wawelskiej uroczystą Mszę. Po jej zakończeniu wraz ze wszystkimi prałatami, kanonikami, prezbiterami, diakonami oraz wszystkimi wiernymi udał się na procesję. Ruszyła ona przez bramę przy ul. Bernardyńskiej do pierwszego ołtarza przy kościele pw. św. Idziego. Kolejny ołtarz znajduje się przy kościele świętych Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej, trzeci obok kościoła św. Wojciecha na Rynku Głównym, a ostatni przy kościele mariackim. Przy tej świątyni biskup wygłosił do wiernych słowo.
Obrazek

Umiłowani Bracia i Siostry!


Żeby uwielbić, żeby dziękować, trzeba najpierw uwierzyć. I tak zapytam dzisiaj samego siebie: "jak to jest z moją wiarą w Jezusową obecność pod postaciami chleba i wina?"Odpowiedź nasuwa się szybko - wierzę, bo inaczej by mnie tu nie było. Przecież jest tyle możliwości, by spędzić wolny czas. Ja jednak jestem tutaj. I dobrze. Ale spróbuję podrążyć tę sprawę głębiej. Jaka jest ta moja wiara? Czy jest ona stała, a przede wszystkim czy jest żywa? W Boże Ciało trzeba być na Mszy św. i na procesji. Ale czy tylko "być"? Jeśli tak, to naprawdę niewiele. Pierwsze przykazanie kościelne wyraźnie mówi: "w niedzielę i święta nakazane we Mszy św. uczestniczyć i powstrzymać się od prac niekoniecznych". A uczestniczyć we Mszy św. to nie tylko na niej być. W miarę możliwości trzeba mieć kontakt wzrokowy z ołtarzem i kapłanem celebrującym Mszę św. Dlatego potrzebne jest wyciszenie wewnętrzne i duchowe. Ażeby w pełni uczestniczyć w Najświętszej Ofierze trzeba przystąpić do Komunii św. - potrzebny jest więc stan łaski uświęcającej. I konieczna jest żywa wiara, że w białej Hostii i odrobinie wina jest obecny Jezus. Ten sam z Betlejem, z wieczernika i z krzyża i ten Zmartwychwstały.

Ja wierzę. Może nie tak jak kiedyś. Nieraz nawet zauważam, że coś z tą moją wiarą się dzieje. Zabrakło rodziców, którzy zwracali mi uwagę. Do bierzmowania już byłem. Coraz szybsze tempo życia sprawia, że moja wiara słabnie.

Siostry i bracia, wiara jest łaską, którą daje nam Bóg. O nią należy się modlić, ją pogłębiać i pielęgnować. To zauważyli już apostołowie, ale śmiało prosili swojego Mistrza: "Panie, przymnóż nam wiary". Z wiarą jest jak z pozłacaną powierzchnią. Choćby była ozdobiona nie wiadomo ilu karatowym złotem jeśli nie będzie odpowiednio odnawiane, konserwowane, czyszczone - zmatowieje i trzeba będzie ją złocić na nowo.

Panie, umocnij naszą wiarę.

Co robię, żeby Jezus nie powiedział mi z wyrzutem, jak kiedyś do Piotra idącego po jeziorze: "czemu zwątpiłeś - małej wiary" (Mt 14, 30-31) Nasz udział w liturgii Bożego Ciała, we Mszy św. z Komunią św. oraz w procesji z Najświętszym Sakramentem po ulicach miast czy po wiejskich drogach to manifestacja, to publiczne wyznanie wiary. Uświadomię to sobie mocno. Czy nie jestem tu obecny tylko ciałem ale i duchem. Czy przystąpię do Stołu Pańskiego, by potem właściwym zachowaniem w czasie procesji raz jeszcze wyznać Jezusowi za św. Piotrem: "Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga Żywego" (Mt 16,18).

Wiarę należy wypraszać na klęczkach, pielęgnować i co najważniejsze nią żyć. Starać się o żywą wiarę nie tylko dla siebie, ale i dla drugich, a szczególnie dla tych, za których jesteśmy odpowiedzialni. Mają obowiązek czynić to rodzice dla swoich dzieci, małżonkowie wzajemnie dla siebie. Przykre i trudne do zrozumienia jest stwierdzenie pewnej matki "poślę dziecko do I Komunii, a potem niech postępuje jak samo uzna za słuszne". Czy tak powie dobra matka w całym tego słowa znaczeniu? Wiarą trzeba się dzielić - stąd cała misyjność Kościoła.

Pan idzie z nieba, zagrody nasze widzieć przychodzi i jak się dzieciom Jego powodzi. Otwórzcie drzwi Chrystusowi, nie lękajcie się!

Zaglądnijmy na chwilę do Ewangelii zapisanej przez św. Łukasza, a w rozdziale 19 znajdziemy opis wydarzenia, jakże podobnego do dzisiejszej uroczystości. Oto zaciekawiony przełożony w mieście Jerycho chciał chociaż zobaczyć przechodzącego Jezusa. A że był niskiego wzrostu wszedł na drzewo. I oto niespodziewanie słyszy zaproszenie Jezusa: "Zacheuszu, zejdź prędko, bo dziś muszę się zatrzymać w twoim domu". Zapewne zaskoczony Zacheusz takim obrotem sprawy, co robi? Zastanawia się, wymawia się tym czy innym? Nie. Schodzi z drzewa i przyjmuje Nauczyciela w swoim domu. Mało tego. Ewangelista dodaje, że Zacheusz był tym wszystkim rozradowany. Niektórzy z obecnych zaś szemrali: "do grzesznika poszedł w gościnę". Czy dzisiaj nie znaleźliby się podobni? Panie nie do nich, bo oni nie postępują tak jak Ty nauczasz, bo oni nie mają ślubu kościelnego itd. A przecież nie zdrowi potrzebują lekarza, lecz źle się mający. Przyszedł Jezus do celnika Zacheusza i nastąpiła przemiana serca. "Oto połowę mojego majątku, czyli tego co mam, oddam ubogim, a jeśli kogoś skrzywdziłem, wynagrodzę poczwórnie. Porażające było zaproszenie Jezusa, które kazało zejść Zacheuszowi z drzewa, ale i wspaniałe było zachowanie i odpowiedź odważnego celnika. To nic, że był niskiego wzrostu, za to serce miał wielkie.


Źródło - ks. E. Włodarczyk


Michelangelo Piccolomini SJ
Biskup krakowski
Legat patriarszy w RON


dr net. Michelangelo książę arcybiskup Piccolomini SJ

Arcybiskup gnieźnieński, biskup krakowski i wileński, prymas Rzeczpospolitej Obojga Narodów

ObrazekAvatar użytkownika
 
Posty: 111
Dołączył(a): 07 sie 2018, 18:04
Medale: 1
Królewski Order Złotej Ostrogi (1)
Gadu-Gadu: 65547343


kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Katedra Wawelska

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości