Rzeczpospolita Cesarstwem?

Rzeczpospolita Cesarstwem?

Postprzez Pius IV » 28 lis 2011, 18:29

Ekscelencjo Kanclerzu,
Czcigodni Senatorowie.



Wpadł mi przed chwilą do głowy pewien pomysł.
Cóż by się stało, gdyby Rzeczpospolita Obojga Narodów stała się cesarstwem, a nie królestwem tak, jak dotychczas? By dopuścić do takiego stanu rzeczy, można by erygować Wielkie Księstwo Litewskie do rangi Królestwa Litewskiego, ponieważ tam najwięcej ziem zajmują obywatele Rzeczpospolitej. Wszystkie większe okręgi administracyjne domniemanego Królestwa Litewskiego można by erygować do rangi księstw lub hrabstw, w zależności od ich wielkości. Władcą w Królestwie Litewskim, z ramienia domniemanego Cesarza Rzeczpospolitej Obojga Narodów, byłby zgodnie z Ustawą o Tytułach Arystokratycznych Rzeczpospolitej z dn. 5 sierpnia AD 2011 - Wicekról Królestwa Litewskiego. Co za tym idzie, łatwiej znaleźli by pracę wszyscy urzędnicy jej poszukujący, bo erekcja (proszę bez skojarzeń :D !) Litwy stałaby się miejscem, które ów Wicekról miałby za zadanie rozwinąć.

Dałoby to również możliwość wprowadzenia innych zmian, na przykład w wojsku. Na czele wojsk Polski i Litwy stanąłby przykładowo Marszałek Cesarsko-Królewski, który niezależnie rozporządzałby armią na obu terenach :). Do tytulatury wojskowej natomiast można by przenieść Hetmana Wielkiego i Hetmana Polnego, jako tytuły wojskowe przysługujące wszystkim generałom, których stopień jest nie niższy, niż generała pułkownika, zaś służba na tle Ojczyzny doprowadziłaby go do takiego zaszczytu.


Jeśli mogę wyrazić swoje zdanie - osobiście jestem za. Dodatkowo, Rzeczpospolita stałaby się drugim, aktywnym, suwerennym i niezależnym Cesarstwem Mikroświata. Proces legislacyjny, który należałoby wtedy rozpocząć by zmienić akty prawne jak Konstytucja i część Ustaw, pozwoliłby na pobudzenie aktywności przez nieco więcej pracy :) .

Czekam na ustosunkowanie się Waszych Mości :) .
/-/ Pius IV



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 1678
Dołączył(a): 06 gru 2010, 15:55
Lokalizacja: Apostolskie Miasto Rotria
Medale: 12
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Order Virtuti Militari II (1) Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Przyjaźni i Współpracy I (1) Krzyż Monarchii I (1) Medal Wojska (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Wykształcenie: Profesor doktor hab.

Re: Rzeczpospolita Cesarstwem?

Postprzez Henryk Horoch » 28 lis 2011, 21:12

Hm. W zasadzie nie musimy trzymać się realiów historycznych i pójść własną drogą. Kiedyś słyszałem taką opinię, iż po Wiktorii Wiedeńskiej była przez moment szansa wyniesienia Rzeczpospolitej do rangi cesarstwa. Sobieski nie podjął jednak starań w tym kierunku i ta jedyna szansa umarła wraz z nim.
Ile w tym prawdy trudno powiedzieć. Niemniej, w świecie wirtualnym wszystko jest możliwe, więc jeśli będzie ku temu zgoda, możemy w tym kierunku iść. :)
(-) gen. płk. Henryk książę Horoch



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 2325
Dołączył(a): 02 gru 2010, 17:03
Medale: 11
Order Orła Białego (1) Order Virtuti Militari II (1) Order Virtuti Militari III (1)
Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Wojska (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)

Re: Rzeczpospolita Cesarstwem?

Postprzez Karol Radziwiłł » 28 lis 2011, 21:18

Cóż...

Pomysł nie jest zły. Jednak niepowodzenie może wywołać... ,,upadek z wielkim hukiem".

Mimo to uważam, że dla naszego wspólnego dobra warto będzie zaryzykować.
(-) Karol Radziwiłł
Książę na Oporowie i Niedzicy

Obrazek




Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 1136
Dołączył(a): 18 sie 2011, 19:47
Medale: 6
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari III (1)
Order Zasługi RON V (1) Krzyż Monarchii I (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Gadu-Gadu: 37427777

Re: Rzeczpospolita Cesarstwem?

Postprzez Aleksander Trzaska-Chojnacki » 28 lis 2011, 22:34

Wasza Królewska Mość
Panowie Senatorowie
Gdzie tradycja, gdzie przywoązanie do prawdy
Ja jestem przeciw
pozdrawiam
Andrew von Habsburg, Herzog von Hohenberg

Ordynat Prusko-Pomorski

Obrazek



Avatar użytkownika
Stolnik
Stolnik
 
Posty: 3471
Dołączył(a): 12 gru 2010, 12:20
Medale: 20
Order Virtuti Militari II (1) Order Virtuti Militari III (1) Order Zasługi RON II (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Świętego Jerzego II (1) Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1)
Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal Bene Merentibus (4) (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Stopień: Hetman Polny Litewski

Re: Rzeczpospolita Cesarstwem?

Postprzez Pius IV » 28 lis 2011, 22:55

Panie Chojnacki, na Boga :D.
Takiego konserwatysty, to ja jeszcze nie widziałem :D.
Musimy wprowadzić jakąś awangardę w tym kraju, bo zaśniemy tutaj wszyscy po kolei :).
Nie odejdziemy od kultury realnej Rzeczpospolitej - ciągle zostanie utrzymana w mocy. Będziemy ją pielęgnować, szanować i rozwijać. Czy zadowala Mości Pana moja deklaracja :)?
/-/ Pius IV



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 1678
Dołączył(a): 06 gru 2010, 15:55
Lokalizacja: Apostolskie Miasto Rotria
Medale: 12
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Order Virtuti Militari II (1) Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Przyjaźni i Współpracy I (1) Krzyż Monarchii I (1) Medal Wojska (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Wykształcenie: Profesor doktor hab.

Re: Rzeczpospolita Cesarstwem?

Postprzez Pius IV » 29 lis 2011, 17:13

Mości Panie Chojnacki,
łączę skromną nadzieję, że da się Waszmość przekonać co do naszych pomysłów, by ożywić jakoś ten kraj :)... Na prawdę, drobne odstępstwa od realu pozwolą stworzyć nam nasz wyimaginowany świat, co się odbije tylko z korzyścią :). Poza tym, tak, jak już wspomniał Mości Hetman, pojawił się pomysł przerodzenia realnej RON w Cesarstwo, jednakże interesy i trwające wtedy podboje nie pozwoliły zająć się tym Janowi III Sobieskiemu za jego życia :).. Możemy oną historię dokończyć na nasz, wirtualny sposób. Mości Chojnacki, nie dajcie się prosić królowi :D.


A co do reszty Mości Panów Senatorów :D.
W związku z domniemaną zmianą ustroju naszego państwa na cesarstwo, należy zastanowić się również nad jego prawidłową nazwą :D. Czy utrzymamy Rzeczpospolitą Obojga Narodów, z Cesarstwem Polski i Królestwem Litwy, czy zmienimy nazwę na Cesarstwo Rzeczpospolitej Obojga Narodów, czy jakie inne rozwiązanie proponujecie :)? Poza tym, wtedy również należało będzie się zastanowić nad zmianami nazw urzędów i aktów prawa państwowego :).
/-/ Pius IV



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 1678
Dołączył(a): 06 gru 2010, 15:55
Lokalizacja: Apostolskie Miasto Rotria
Medale: 12
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Order Virtuti Militari II (1) Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Przyjaźni i Współpracy I (1) Krzyż Monarchii I (1) Medal Wojska (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Wykształcenie: Profesor doktor hab.

Re: Rzeczpospolita Cesarstwem?

Postprzez Aleksander Trzaska-Chojnacki » 29 lis 2011, 17:37

Wasza Królewska Mość
Jak Wasza Królewska Mość i Panowie Senatorowej podjeli decyzję, że unowocześniamy RON, dla utrakcyjnienia, z bólem serca, ale nie protestowałem, jak stajemy się Państwem podobnym do innych mikro, nie protestuje.
Ale prosze wybaczyć, jeżeli zmienimy się w Cesarstwo to nie bedzie już nawet w namiastce ten RON, o którym ja marzę.
Nigdy nie ukrywałem, że jestem za XVII w RON
Kłaniam się nisko
Andrew von Habsburg, Herzog von Hohenberg

Ordynat Prusko-Pomorski

Obrazek



Avatar użytkownika
Stolnik
Stolnik
 
Posty: 3471
Dołączył(a): 12 gru 2010, 12:20
Medale: 20
Order Virtuti Militari II (1) Order Virtuti Militari III (1) Order Zasługi RON II (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Świętego Jerzego II (1) Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1)
Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal Bene Merentibus (4) (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Stopień: Hetman Polny Litewski

Re: Rzeczpospolita Cesarstwem?

Postprzez Pius IV » 29 lis 2011, 18:11

Ale Mości Panie...
Przecież realna Rzeczpospolita również miała zostać Cesarstwem. Co wtedy? Czy nie piękniej byłoby dokończyć tę historię, niż siedzieć, gdybać i rozpaczać? Poza tym, to kultura kraju jest jego sercem! My kultury nie zmieniamy, czyli summa summarum, pod cesarskim diademem dalej będzie prężnie biło serce upragnionej VII wiecznej Rzeczpospolitej :). Na prawdę, proszę mi wierzyć, że nie ma się czego bać :).
/-/ Pius IV



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 1678
Dołączył(a): 06 gru 2010, 15:55
Lokalizacja: Apostolskie Miasto Rotria
Medale: 12
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Order Virtuti Militari II (1) Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Przyjaźni i Współpracy I (1) Krzyż Monarchii I (1) Medal Wojska (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Wykształcenie: Profesor doktor hab.

Re: Rzeczpospolita Cesarstwem?

Postprzez Karol Radziwiłł » 29 lis 2011, 18:22

Mości Panowie Senatorowie!

Również jestem za RON z XVII w. Marzę o jak najdokładniejszym odzwierciedleniu tamtej Rzeczypospolitej w dzisiejszym v-świecie.
Jednakże nikt nie nakazał nam, byśmy zrobili tak w naszym kraju. Jeżeli takie posunięcie przyniesie nam korzyści (a myślę, że przyniesie) to jestem za.
(-) Karol Radziwiłł
Książę na Oporowie i Niedzicy

Obrazek




Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 1136
Dołączył(a): 18 sie 2011, 19:47
Medale: 6
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari III (1)
Order Zasługi RON V (1) Krzyż Monarchii I (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Gadu-Gadu: 37427777

Re: Rzeczpospolita Cesarstwem?

Postprzez Pius IV » 29 lis 2011, 18:30

Jeśli prasa v-świata dowie się, że Rzeczpospolita otrzymała rangę Cesarstwa, to RON będzie sławne na cały mikroświat jako druga, aktywna monarchia cesarska całego mikroświata. Sądzę również, że to może przynieść Rzeczpospolitej nowych obywateli, ciekawych nowego Cesarstwa. Stąd też należałoby przygotować "pakiet powitalny" z urzędami i atrakcjami czekającymi w Rzeczpospolitej na nowych :).
/-/ Pius IV



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 1678
Dołączył(a): 06 gru 2010, 15:55
Lokalizacja: Apostolskie Miasto Rotria
Medale: 12
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Order Virtuti Militari II (1) Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Przyjaźni i Współpracy I (1) Krzyż Monarchii I (1) Medal Wojska (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Wykształcenie: Profesor doktor hab.

Następna strona

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Archiwum Sejmu Walnego

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości