Sejm Elekcyjny - XXIX VII A.D. MMXX

Wola pod Warszawą, gdzie szlachta dokonuje wyboru monarchy. Głosować może każdy szlachcic i wybierać spośród kandydatów rodzimych (Piastów) lub zagranicznych zaakceptowanych przez ustępującego króla.

Re: Sejm Elekcyjny - XXIX VII A.D. MMXX

Postprzez Adriano Vittorino » 30 lip 2020, 07:54

Ja, Adriano Vittorino, książę Urbino, wojski kaliski, stawiam się na Sejm Elekcyjny.
Adriano Vittorino Zep
Książę Urbino
Wojski Kaliski
Obrazek

Medale: 2
Order Świętego Stanisława (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Tytuł: 10. Wojski
Gadu-Gadu: 37354723

Postprzez Aleksander Trzaska-Chojnacki » 30 lip 2020, 15:33

Ja, Aleksander Trzaska-Chojnacki, wojewoda mazowiecki przybywam na Sejm Elekcyjny
Andrew von Habsburg, Herzog von Hohenberg

Obrazek

Hetman Polny Litewski
Hetman Polny Litewski

Medale: 16
Order Virtuti Militari II (1) Order Virtuti Militari III (1) Order Zasługi RON II (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Świętego Jerzego II (1) Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1)
Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Inflant (1)
Gwiazda Mołdawii (1)
Tytuł: 1. Wojewoda

Postprzez Henryk Mikołaj Hrychowicz » 30 lip 2020, 19:56

Ja, Henryk Mikołaj Groc Hrychowicz, książę na Haliczu, wojewoda krakowski, przybywam na Sejm Elekcyjny, któren podle Wolą obradować raczy.
Obrazek

(-) Henryk Mikołaj von Groc Hrychowicz
Książę na Haliczu

Hetman Wielki
Hetman Wielki

Medale: 10
Order Orła Białego (1) Order Virtuti Militari I (1) Królewski Order Złotej Ostrogi (1)
Order Zasługi RON II (1) Order Świętego Jerzego III (1) Medal Wojska (1)
Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1)
Gwiazda Inflant (1)
Godności Kancelaryjne: Hetman Wielki

Postprzez Mikołaj Dreder » 01 sie 2020, 20:50

Szanowni Państwo,

Co prawda czas na przybycie wyznaczyłem do jutra - i nadal on obowiązuje do dnia jutrzejszego - ale z uwagi, że większość z Wielmożnych potwierdziło swoje przybycie, proponuję już od dzisiaj rozpocząć dyskusję nad pacta conventa. Przytoczę treść ostatnich:

PACTA CONVENTA

I. Aktywnością własną król winien promieniować w kraju.

II. Szlachta waruje to sobie i całej Rzeczypospolitej, że Król nie dopuści do zmiany czasu historycznego, w którym Rzeczpospolita się znajduje i tegoż ni Król ni konfederacja żadna
zmienić nie może.

III. Żaden szlachcic nie zostanie wyzuty z majętności swoich i stanu swego z innego powodu, jak tylko złamania obowiązujacych praw Rzeczypospolitej lubo nieobecności w konstytucyi opisanej.

IV. Wszelkie przywileje szlacheckie nadane przez poprzedników Króla Jegomości i wsze prawa przez Seym uchwalone i ułożone, Król szanować ma i wypełniać, a bez zgody Braci Szlacheckiej na Seymie zgromadzonej zmieniać nic nie może.

V. Król Polski, a wielki książę Litwy bez zgody szlachty na Seymie zgromadzonej nie może brać udziału w wyprawach o charakterze militarnym poza granicami Najjaśniejszej.

VI. Ewentualne koncepcje mariaży król winien przedstawić szlachcie i z nią je ustalić.

VII. Król Jegomość nie obdarzy żadnego swego rodaka polskim szlachectwem, chyba żeby ten wcześniej był mieszczaninem i spełnił wszystkie warunki potrzebne do jego pozyskania, a ponadto świecił aktywnością. Nie powierzy mu również żadnych urzędów bez zgody Sejmu.

VIII. Wobec krążących po Mikroświecie konceptów zmiany dotychczasowego sprzyjającego gnuśności porządku, Król Jegomość zobowiązan jest wczas swego panowania dążyć do integracji z innymi mikronacjami oraz pogłębienia współpracy z głowami innych państw.

IX. Szlachta zastrzega sobie prawo, by w przypadku złamania powyższych ustaleń przez króla lubo kogokolwiek innego, konfederacyję zwołać.

Zachęcam Wielmożnych do zabrania głosu w tej sprawie i przypominam o jutrzejszym terminie potwierdzania obecności, dla tych z Państwa, którzy nie uczynili tego jeszcze.
(+) Mikołaj Stefan kardynał Dreder
Prymas Rzeczypospolitej Obojga Narodów, Metropolita Gnieźnieński
Dziekan Kolegium Kardynalskiego

Pan na Nieborowie

Obrazek

Medale: 1
Ord Przyjaźni i Współpracy III (1)
Tytuł: - Mieszkaniec

Postprzez Michał Jerzy Potocki » 01 sie 2020, 21:13

Do obecnego Pacta Conventa nie mam zastrzeżeń, dodałbym jednak:
X. Polepszyć powinien król Polski i wielki xiążę Litewski sytuację żaków w Rzeczypospolitej (i najlepiej ich pozyskać) i w miarę swych możliwości patronować rozwoju Uniwersytetu krakowskiego.
Ułatwić powinien wszelki udział Rzeczpospolitej w przedsięwzięciach międzynarodowych zmierzających do rozwoju edukacji.

XI. Zaktywizować Rzeczpospolitą na arenie międzynarodowej.

XII. Starania wszelkie i dbanie o kulturę Rzeczypospolitej Król podejmować ma, tak, by szlachta na turniejach, polowaniach lub innych formach aktywności swoje umiejętności wykazywać mogła.

XIII. Król powinien dbać o stan mieszczański, opieką go otaczać i jego rozwój gospodarczy wspierać.

XIV. Król powinien podjąć starania restauracji stosunków między Nią, a Rzecząpospolitą przez ponowne podpisanie traktów.

:D ;)
/-/ Michał Jerzy Potocki
Herbu Pilawa
Szlachcic Rzeczypospolitej Obojga Narodów
Namiestnik Wojsk Koronnych
Kanclerz Wielki
Wojski Pomorski

Obrazek

Porucznik
Porucznik

Medale: 5
Order Zasługi RON V (1) Order Zasługi RON VI (1) Medal Bene Merentibus (2) (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Amarantowa Wstążka (1)
Godności Kancelaryjne: Kanclerz Wielki
Gadu-Gadu: 70637937

Postprzez Sebastian January II » 01 sie 2020, 21:45

Nie wiem, czy jest sens wpisywanie oczywistości jak tego o mieszczaninach - podobny tekst o dbaniu o łyczków jest w konstytucji o mieszczaństwie.
I czym jest tajemnicze "Nią"?
Król Polski, Wielki Książę Litewski

Książę Ruski, Pruski, Mazowiecki, Żmudzki, Kijowski, Wołyński, Podolski, Podlaski, Inflancki, Smoleński, Siewierski, Czernihowski etc. etc. etc.

Obrazek

Jego Królewska Mość

Medale: 19
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON I (1) Order Zasługi RON II (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Świętego Jerzego II (1) Order Świętego Jerzego III (1)
Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (2) (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1) Gwiazda Inflant (1)
Gwiazda Mołdawii (1)

Postprzez Michał Jerzy Potocki » 01 sie 2020, 22:43

Sebastian von Tauer napisał(a):Nie wiem, czy jest sens wpisywanie oczywistości jak tego o mieszczaninach - podobny tekst o dbaniu o łyczków jest w konstytucji o mieszczaństwie.
I czym jest tajemnicze "Nią"?

Już pędzę z wyjaśnieniem.
1. Zgoda, dobrze
2. Tajemniczą "Nią" jest Monarchia Austro-Węgierska o której myślałem i w której w między czasie pisałem posty. :) ;)
/-/ Michał Jerzy Potocki
Herbu Pilawa
Szlachcic Rzeczypospolitej Obojga Narodów
Namiestnik Wojsk Koronnych
Kanclerz Wielki
Wojski Pomorski

Obrazek

Porucznik
Porucznik

Medale: 5
Order Zasługi RON V (1) Order Zasługi RON VI (1) Medal Bene Merentibus (2) (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Amarantowa Wstążka (1)
Godności Kancelaryjne: Kanclerz Wielki
Gadu-Gadu: 70637937

Postprzez Samuel Radziwiłł » 02 sie 2020, 09:58

Ja, Samuel Radziwiłł, wojewoda miński, Pan na Borysowie i Nieświerzu, przybywam na Sejm Elekcyjny, który podle Wolą obradować raczył.
Wojewoda miński
Pan na Borysowie i Nieświerzu

Obrazek

Strażnik Polny
Strażnik Polny

Medale: 12
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Królewski Order Złotej Ostrogi (1)
Order Zasługi RON V (1) Order Zasługi RON VI (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Gadu-Gadu: 9438133

Postprzez Hubert Szablarczyk - Hrychowicz » 02 sie 2020, 10:16

Michał von Rokuszewski napisał(a):Do obecnego Pacta Conventa nie mam zastrzeżeń, dodałbym jednak:
X. Polepszyć powinien król Polski i wielki xiążę Litewski sytuację żaków w Rzeczypospolitej (i najlepiej ich pozyskać) i w miarę swych możliwości patronować rozwoju Uniwersytetu krakowskiego.
Ułatwić powinien wszelki udział Rzeczpospolitej w przedsięwzięciach międzynarodowych zmierzających do rozwoju edukacji.

XI. Zaktywizować Rzeczpospolitą na arenie międzynarodowej.

XII. Starania wszelkie i dbanie o kulturę Rzeczypospolitej Król podejmować ma, tak, by szlachta na turniejach, polowaniach lub innych formach aktywności swoje umiejętności wykazywać mogła.

XIII. Król powinien dbać o stan mieszczański, opieką go otaczać i jego rozwój gospodarczy wspierać.

XIV. Król powinien podjąć starania restauracji stosunków między Nią, a Rzecząpospolitą przez ponowne podpisanie traktów.

:D ;)

XI, XII i XIII to chyba zwyczajne króla obowiązki, więc nie wiem czy jest sens to wpisywać.
A czy XIV to rzecz królewska? Nie jestem pewien.
X podlega dyskusji, ja sam sprzeciwu nie wnoszę ale i nie będę optował.
Obrazek
(-) nkpt. Hubert Mikołajowic Szablarczyk - Hrychowicz herbu Godziemba,
wojski wołyński,
gubernator Santa Maria,
pan na Łucku.

Nadkapitan
Nadkapitan

Medale: 6
Order Świętego Stanisława (1) Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Zasługi RON VI (1) Order Księcia Włodzimierza III (1) Medal 100 lat niepodległości (1)

Postprzez Sebastian January II » 02 sie 2020, 10:52

Zgadzam się z panem Hubertem.
Sądzę też, że mamy całkiem dobre stosunki z MAW, nie wiem, czemu mielibyśmy dodatkowo obciążać króla koniecznością poprawienia ich, lepiej chyba, by to naturalnie ewoluowało i do zbliżeń doszło wtedy, gdy oba narody, a nie ich władcy, będą tego chcieć.
Król Polski, Wielki Książę Litewski

Książę Ruski, Pruski, Mazowiecki, Żmudzki, Kijowski, Wołyński, Podolski, Podlaski, Inflancki, Smoleński, Siewierski, Czernihowski etc. etc. etc.

Obrazek

Jego Królewska Mość

Medale: 19
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON I (1) Order Zasługi RON II (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Świętego Jerzego II (1) Order Świętego Jerzego III (1)
Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (2) (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Gwiazda Mołdawii (1)

Poprzednia stronaNastępna strona

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Sejm Elekcyjny