Dysputa o ziemiach lennych

Dysputa o ziemiach lennych

Postprzez Pius IV » 22 paź 2012, 16:43

Wasza Królewska Mość,
Wasze Wysokości,
Ekscelencje,
Wysoka Izbo!


Sądzę, że warto ukazać jakoś w artystycznym ujęciu wszystkie lenna, które w swojej łaskawości nadał Jego Królewska Mość :) . Zgodnie z przyjętą Ustawą, właściciel nadanego majątku ziemskiego zobowiązany jest do troski o niego, do przygotowania herbu i administracji tej ziemi. Czy sądzicie zatem, że dobrym będzie przykładowo dla Księstwa Gnieźnieńskiego (tutaj apel do księdza Prymasa) utworzenie poddziału na forum (w Królestwie Polskim), gdzie Prymas miałby (jako właściciel tej ziemi) w obowiązku ukazanie głównego miasta - Gniezna, jego zabytków etc. Dodatkowo ukazanie obiektów religijnych - na ten przykład chociażby jednej z najważniejszych katedr w Rzeczypospolitej, Archikatedry Gnieźnieńskiej, wszelakich innych - mniejszych miejscowości, obiektów kultu etc., etc., etc.? Żeby po prostu jakoś urozmaicić posiadane lenna a nie pozostawiać ich tylko "na papierze", otrzymanym od Miłościwie Panującego :) ?


Radźcie, Mości Panowie, a radźcie mądrze!

Apostolskim błogosławieństwem,
/-/ Pius IV



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 1678
Dołączył(a): 06 gru 2010, 15:55
Lokalizacja: Apostolskie Miasto Rotria
Medale: 12
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Order Virtuti Militari II (1) Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Przyjaźni i Współpracy I (1) Krzyż Monarchii I (1) Medal Wojska (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Wykształcenie: Profesor doktor hab.

Re: Dysputa o ziemiach lennych

Postprzez Pius IV » 25 paź 2012, 21:28

Wasza Królewska Mość,
Mości Panowie !

Budzimy się :D!
/-/ Pius IV



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 1678
Dołączył(a): 06 gru 2010, 15:55
Lokalizacja: Apostolskie Miasto Rotria
Medale: 12
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Order Virtuti Militari II (1) Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Przyjaźni i Współpracy I (1) Krzyż Monarchii I (1) Medal Wojska (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Wykształcenie: Profesor doktor hab.

Re: Dysputa o ziemiach lennych

Postprzez Emilia Radziwiłłówna » 26 paź 2012, 08:17

Zgodzę się z Tobą mój ojcze, ale nie mogę zaakceptować pomysłu tworzenia odrębnych działów dla każdego z lenn NAsze forum i tak jest już bardzo rozbudowane, jeden temat dla każdego lenna powinien wystarczyć. Pomysł ogólnie jest bardzo piękny, może własnia taka inicjatywya obudziłaby nieco naszych feudałów ;)
(-) Jej Książęca Wysokość Emilia Maria Katarzyna Elżbieta apo Zep z domu Radziwiłł, księżna surmeńska i mediolańska etc.,



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 124
Dołączył(a): 01 lip 2012, 20:54
Medale: 1
Order Świętego Stanisława (1)
Wykształcenie: brak

Re: Dysputa o ziemiach lennych

Postprzez August Medycejski » 28 paź 2012, 09:17

Dla mnie już samo nadawanie lenn jest takie niepolskie.
Obrazek

(—) August Medycejski
książę na Uniejowie i Janowcu, wojewoda sieradzki,
książę Bari i Salty, profesor historii na Uniwersytecie Krakowskim



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 1991
Dołączył(a): 03 gru 2010, 17:12
Medale: 7
Order Orła Białego (1) Order Zasługi RON II (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Księcia Włodzimierza II (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: .
Wykształcenie: Profesor historii

Re: Dysputa o ziemiach lennych

Postprzez Jan Bierzyński Medyceusz » 28 paź 2012, 10:50

Wasza Królewska Mość!
Wysoka Izbo!


Zacząć trzeba w ogóle od tego, że obecnie marny jest los pięciu prowincji wchodzących w skład Rzeczpospolitej. To istna stajnia Augiasza.

August Włodzimierz napisał(a):Dla mnie już samo nadawanie lenn jest takie niepolskie.


Nic dodać, nic ująć.



 

Re: Dysputa o ziemiach lennych

Postprzez Michał apo Zep » 28 paź 2012, 11:50

Ja także uważam, że lenna są kiepskim pomysłem. Moim zdaniem lepiej byłoby wprowadzić województwa, starostwa i zależności od zasług przyznawać różne tytuły ;)
(-) Michał apo Zep
Książę Surmenii



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 902
Dołączył(a): 25 gru 2011, 05:22
Lokalizacja: Warszawa
Medale: 3
Order Virtuti Militari II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury I (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Wykształcenie: wyższe

Re: Dysputa o ziemiach lennych

Postprzez Karol Radziwiłł » 28 paź 2012, 12:28

Wysoka Izbo!

W ciągu najbliższych dni przedstawię stosowną ustawę uwzględniającą opinie większości społeczeństwa w tej kwestii.
(-) Karol Radziwiłł
Książę na Oporowie i Niedzicy

Obrazek




Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 1136
Dołączył(a): 18 sie 2011, 19:47
Medale: 6
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari III (1)
Order Zasługi RON V (1) Krzyż Monarchii I (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Gadu-Gadu: 37427777

Re: Dysputa o ziemiach lennych

Postprzez Herman Maurycy Saski » 28 paź 2012, 17:39

Wasze Ekscelencje!
Wasza Królewska Mość!
Wysoka Izbo!


Michał Sforza napisał(a):Ja także uważam, że lenna są kiepskim pomysłem. Moim zdaniem lepiej byłoby wprowadzić województwa, starostwa i zależności od zasług przyznawać różne tytuły ;)


Zgadzam się z Ekscelencją Biskupem.
Ale starosta czy wojewoda powinien mieć jakieś obowiązki prócz opisania głównego miasta. Mówię tu o obowiązkach administracyjnych takich jak ,np. sejmikach ziemskich czy wspomaganie kultury regionalnej. W prowincjach tez coś musi się dziać - tutaj mogłoby pomóc powołanie odpowiedniej pieczęci ds. regionalnych.

Dziękuję!
(~) Herman Maurycy Saski
Marszałek Sejmu Walnego



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 57
Dołączył(a): 21 paź 2012, 18:35
Lokalizacja: Warszawa
Wykształcenie: nie mam

Re: Dysputa o ziemiach lennych

Postprzez Pius IV » 28 paź 2012, 19:23

O taką właśnie dyskusję mi chodziło :).

Zacny Auguście Włodzimierzu,
nadawanie lenn w Rzeczpospolitej to bardzo dawna już tradycja ;). Pierwotnie za lenna uważano księstwa i dzielnice, przekazane przez seniora swoim podwładnym. Schemat ów widnieje w szczególności w okresie rozbicia dzielnicowego :). Następnie zaś wszyscy pamiętamy o gospodarce feudalnej, opierającej się w większości na systemie lennym. Ówczesne Królestwo Polskie w skali całej Europy było przykładem tego, jaką rolę odgrywał ów system :). Później wprowadzenie osadnictwa na prawie niemieckim stało się niczym innym, jak zakorzenieniem przeto tej tradycji ;). Starostwa dla przykładu, to czysto węgierska koncepcja :). Gdyby nie sukcesja Wacława II w 1300 r. na tron królewski w Polsce, to najpewniej po dziś dzień nie znalibyśmy pojęcia starosty i starostwa :).

Cieszę się, że dyskusja tak rozgorzała.
Jakie jeszcze zatem Mości Panowie macie koncepcje :)?
/-/ Pius IV



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 1678
Dołączył(a): 06 gru 2010, 15:55
Lokalizacja: Apostolskie Miasto Rotria
Medale: 12
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Order Virtuti Militari II (1) Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Przyjaźni i Współpracy I (1) Krzyż Monarchii I (1) Medal Wojska (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Wykształcenie: Profesor doktor hab.

Re: Dysputa o ziemiach lennych

Postprzez August Medycejski » 29 paź 2012, 15:49

A ja mimo wszystko nadal uważam, że pomysł z lennami jest niepolski. To prawda, za czasów rozbicia namnożyło się księstw i księstewek, ale w czasach I Rzeczypospolitej, na której bazujemy, nie było księstw lennych (tak, tak, istaniło księstwo siewierskie, które było lennem biskupów krakowskich, istniało księstwo warmińskie, które również było lennem biskupim, istaniło księstwo czernihowskie, księstwo kurlandzkie etc. etc.), ale te ziemie w/w wymienione, nie pochodziły z nadań króewskich. Z nadań królewskich pochodziły latyfundia (lub z wykupów).
Obrazek

(—) August Medycejski
książę na Uniejowie i Janowcu, wojewoda sieradzki,
książę Bari i Salty, profesor historii na Uniwersytecie Krakowskim



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 1991
Dołączył(a): 03 gru 2010, 17:12
Medale: 7
Order Orła Białego (1) Order Zasługi RON II (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Księcia Włodzimierza II (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: .
Wykształcenie: Profesor historii

Następna strona

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Archiwum Sejmu Walnego

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości