Wykład IV " Parlamentarzyści, rząd i sędziowie "

Dziekan: vacat

Wykład IV " Parlamentarzyści, rząd i sędziowie "

Postprzez Pius IV » 25 mar 2011, 21:42

I. PARLAMENTARZYŚCI

Posłanką lub Posłem na Sejm Walny Rzeczpospolitej Obojga Narodów stają się wszyscy użytkownicy forum z chwilą przyjęcia obywatelstwa, poświadczonego stosownym dekretem królewskim.

Santor lub Senatorem Sejmu Walnego Rzeczpospolitej Obojga Narodów stają się obywatele Rzeczpospolitej, którzy na mocy nobilitacji szlacheckiej tworzą warstwy arystokratyczne. Arystokracją są możnowładcy z tytułami książęcymi, wielkoksiążęcymi i arcyksiążęcymi.

Trzecim, zamkniętym stanem sejmującym jest król. Król posiada przywilej powoływania Marszałka Sejmu Walnego, który w imię króla przewodniczy obradom parlamentu. Dodatkowo Jego Królewska Mość ma prawo użycia weta zawieszającego wobec Ustawy.

II. MINISTROWIE

Ministrowie to szczególni urzędnicy, wchodzący w skład Straży Praw - rządu krajowego. W ich kompetencjach leży troska o politykę wewnętrzną i zagraniczną Rzeczpospolitej. Swoje decyzje obwieszczają na mocy rozporządzeń, które przed publikacją winny uzyskać aprobatę królewską. Król na mocy stosownego Dekretu Królewskiego powołuje wszystkich członków Straży Praw oraz resortów pomocniczych. Jest również ich bezpośrednim zwierzchnikiem.
W Rzeczpospolitej wyróżniamy kilka resortów i ministrów im przypisanych:

1. Straż Praw - Jego Królewska Mość (szef rządu).
2. Pieczęć Spraw Zagranicznych - Kanclerz Wielki(MSZ).
3. Pieczęć Policji - Marszałek Wielki (MSWiA).
4. Pieczęć Wojny - Hetman Wielki (MON).
5. Pieczęć Skarbu - Podskarbi Wielki (MF).
6. Pieczęć Edukacji - Kurator Wielki (MEN).

oraz organy pomocnicze:

1. Dwór Królewski - Sekretarz królewski.
2. Departament Odznaczeń - Dyrektor Departamentu Odznaczeń.
3. Departament Heraldyki - Dyrektor Departamentu Heraldyki.


III. TRYBUNI

Trybuni lub Sędziowie, to przedstawiciele władzy sądowniczej w kraju i organów ścigania. Sędziowie Sądu Najwyższego pełnią funkcję Trybunów Trybunału Konstytucyjnego i Prokuratury Generalnej, w związku z czym dzielimy ich na:

1. Sędzia Wielki Sądu Najwyższego oraz Przewodniczący Składu Orzekającego Trybunału Konstytucyjnego - to najwyższy z reprezentantów sądownictwa w kraju. Do jego zadań należy prowadzenie osobiście lub przydzielanie innym sędziom rozpraw. Jeśli rozpatrywana będzie sprawa na wokandzie Trybunału Konstytucyjnego, to prowadzić ją może tylko Sędzia Wielki. Jako przedstawiciel sądownictwa, w myśl Konstytucji - Sędzia Wielki typuje pozostałych sędziów, którzy zostają powołani lub odwołani na jego wniosek przez Króla Rzeczpospolitej, dodatkowo sprawuje nadzór nad całym systemem sądowniczym i przewodniczy prokuraturze.
2. Sędzia Sądu Najwyższego oraz Trybun Trybunału Konstytucyjnego - to miano sędziego, który może zostać powołany na mocy postanowień Konstytucji. Sędzia prowadzi rozprawy przydzielone przez Sędziego Wielkiego z wyłączeniem rozpraw toczących się przed Trybunałem Konstytucyjnym. Sędzia, podobnie jak Sędzia Wielki, ma prawo do wydania nakazu aresztowania wedle własnego uznania po dostrzeżeniu naruszenia prawa a także sprawuje funkcję prokuratora Prokuratury Generalnej.

Wyroki Sądu Najwyższego sygnuje sędzia prowadzący rozprawę. Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego sygnuje tylko Przewodniczący Składu Orzekającego.

Wszyscy sędziowie i trybuni są niezawiśli i nie podlegają żadnej innej władzy jak sądownicza.

Możliwość odwołania Sędziego jest tylko wtedy, gdy Sędzia Wielki złoży wniosek o jego odwołanie do Króla.
Aby uniemożliwić pracę Sędziego na czas określony bądź nie i tym samym zapobiec negowaniu władzy sądowniczej i staniu na straży prawa przez jej organy, Sędzia Wielki ma prawo do zawieszenia sędziego w szczególnych przypadkach.

Skróty tytularne:

1. Sędzia Wielki Sądu Najwyższego: PSN
Przewodniczący Składu Orzekającego Trybunału Konstytucyjnego: PTK

2. Sędzia Sądu Najwyższego: SSN
Trybun Trybunału Konstytucyjnego: TTK
/-/ Pius IV



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 1678
Dołączył(a): 06 gru 2010, 15:55
Lokalizacja: Apostolskie Miasto Rotria
Medale: 12
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Order Virtuti Militari II (1) Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Przyjaźni i Współpracy I (1) Krzyż Monarchii I (1) Medal Wojska (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Wykształcenie: Profesor doktor hab.

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Katedra Prawa i Administracji

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość