Wykład I "Podstawowe pojęcia prawne"

Dziekan: vacat

Wykład I "Podstawowe pojęcia prawne"

Postprzez Pius IV » 25 mar 2011, 20:26

Witam drogich studentów, pierwszy wykład z prawa otworzę wyjasnieniemi podstawowych pojęć prawnych, a mianowicie czterech głównych o których na wykładach będziemy mówić: prawo, konstytucja, kodeks karny oraz sąd.

PRAWO- to system norm prawnych, czyli ogólnych, w przybliżeniu jednoznacznych dyrektyw postępowania, które powstały w związku z istnieniem i funkcjonowaniem państwa lub innego uporządkowanego organizmu społecznego, ustanowione lub uznane przez właściwe organy władzy odpowiednio publicznej lub społecznej i przez te organy stosowane.

KONSTYTUCJA- akt prawny, określany także jako ustawa zasadnicza, która zazwyczaj ma najwyższą moc prawną w systemie źródeł prawa w państwie. W skład materii konstytucyjnej mogą wchodzić różne zagadnienia. Konstytucja może więc określać: podstawy ustroju społeczno - gospodarczego państwa, ponadto organizację, kompetencje i sposób powoływania najważniejszych organów państwowych, oraz podstawowe prawa, wolności i obowiązki obywatela.

KODEKS KARNY- akt normatywny stanowiący zbiór przepisów regulujących odpowiedzialność karną obywateli danego państwa.

SĄD- we współczesnych demokratycznych systemach prawnych to niezawisły organ państwowy powołany do stosowania prawa w zakresie rozstrzygania sporów między podmiotami pozostającymi w sporze, a także decydowania o przysługujących uprawnieniach oraz dokonywania innych czynności określonych w ustawach lub umowach międzynarodowych.

PROKURATURA- jest organem podległym władzy sądowniczej, zaś zwierzchnim nad policją. Prokuratorzy pełnią rolę oskarżycieli publicznych, mają możliwość wydania nakazu aresztowania za zgodą Sądu Najwyższego oraz Aktów Oskarżenia, na mocy których Sąd wszczyna postępowanie i w efekcie końcowym wydaje wyrok.

POLICJA- jest organem podległym MSWiA z uwzględnieniem wykonywania predyspozycji władzy sądowniczej. Głównym zadaniem policji jest wykrywanie przestępczości i walka z nią w granicach prawa. Policja ma obowiązek współpracy z Prokuraturą oraz wykonywania bezpośrednich poleceń sądowych jak np. nakaz aresztowania. Policja ma prawo do stosowania aresztu w określonych przypadkach na czas nie dłuższy niż 48h w obrębie którego musi zawiadomić Prokuraturę celem spisania Aktu Oskarżenia i postawienia pojmanego przed sądem.

TRYBUNAŁ KONSTYTUCYJNY- jest najwyższą instytucją reprezentującą władzę sądowniczą. Wydaje orzeczenia o zgodności aktów prawnych z powszechnie obowiązującym prawem i Konstytucją. Od wyroków tegoż organu nie ma możliwości apelacji.


Materiały zebrane z: Wikipedia.
/-/ Pius IV



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 1678
Dołączył(a): 06 gru 2010, 15:55
Lokalizacja: Apostolskie Miasto Rotria
Medale: 12
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Order Virtuti Militari II (1) Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Przyjaźni i Współpracy I (1) Krzyż Monarchii I (1) Medal Wojska (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Wykształcenie: Profesor doktor hab.

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Katedra Prawa i Administracji

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość