Uroczystości niedzielne

Re: Uroczystości niedzielne

Postprzez Piotr Jan Szczygielski » 12 gru 2021, 15:28

W Niedzielę 12 Grudnia w Katedrze Wileńskiej Celebrę odprawił x. Piotr Jan Szczygielski.
Po wypełnieniu się Konkatedry wiernymi, rozległ się dźwięk introitu.



Następnie odczytano Ewangelię.

Ewangelia (Łk 3, 10-18)
Gdy Jan nauczał nad Jordanem, pytały go tłumy: „Cóż mamy czynić?”. On im odpowiadał: „Kto ma dwie suknie, niech jedną da temu, który nie ma; a kto ma żywność, niech tak samo czyni”. Przychodzili także celnicy, żeby przyjąć chrzest, i pytali Go: „Nauczycielu, co mamy czynić?”. On im odpowiadał: „Nie pobierajcie nic więcej ponad to, ile wam wyznaczono”. Pytali go też i żołnierze: „A my, co mamy czynić?”. On im odpowiadał: „Nad nikim się nie znęcajcie i nikogo nie uciskajcie, lecz poprzestawajcie na swoim żołdzie”. Gdy więc lud oczekiwał z napięciem i wszyscy snuli domysły w sercach co do Jana, czy nie jest on Mesjaszem, on tak przemówił do wszystkich: „Ja was chrzczę wodą; lecz idzie mocniejszy ode mnie, któremu nie jestem godzien rozwiązać rzemyka u sandałów. On chrzcić was będzie Duchem Świętym i ogniem. Ma On wiejadło w ręku dla oczyszczenia swego omłotu: pszenicę zbierze do spichrza, a plewy spali w ogniu nieugaszonym”. Wiele też innych napomnień dawał ludowi i głosił dobrą nowinę.


Prezbiter wygłosił również kazanie :

Obrazek

Bracia i Siostry,
"Cóż więc mamy czynić?" – kilkakrotnie pytają się Jezusa ludzie o różnym wykształceniu i pozycji społecznej.
A Jezus wskazuje na czyny. Bo wiara bez uczynków nic nie jest warta. Nie po to zostałeś ochrzczony, aby złożyć ręce i czekać na zbawienie. Nie! Duch Święty da ci siłę i moc do stawania się lepszym chrześcijaninem – takim, że gdy ktoś zapyta cię: "Kim właściwie jest chrześcijanin?" – to mu odpowiesz: "Popatrz na mnie..."
Co robisz, aby każdego dnia stawać się coraz bardziej chrześcijaninem? Amen.
Seminarzyści WSD SChr



Dalej celebra rozwijała się i szła zwyczajnie. Kapłan pobłogosławił wiernych.

Konto to było klonem panów Józefa Wilhelma i Michała Potockich.



Avatar użytkownika
Skazaniec
 
Posty: 133
Dołączył(a): 17 lis 2019, 16:15
Lokalizacja: Wilno
Medale: 1
Medal Bene Merentibus (1) (1)
Godności Kancelaryjne: .
Wykształcenie: duchowne

Re: Uroczystości niedzielne

Postprzez Miguel de Catalan » 12 gru 2021, 16:01

Amen. Dziękujemy Ojcze Przeorze.
Kiedy tylko Sobór Św. Jura zostanie oficjalnie otworzony poprzez Inaugurację Soboru, to i ja postaram się co niedziela albo ważniejsze święta tworzyć celebry. :)
Skazany na karę infamii i konfiskaty majątku przez sąd grodzki za kloning, zdradę stanu i podszywanie się pod inne osoby.



Avatar użytkownika
Skazaniec
 
Posty: 3427
Dołączył(a): 09 lut 2020, 15:04
Lokalizacja: Kamieniec Podolski
Medale: 10
Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Zasługi RON VI (1) Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1)
Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Amarantowa Wstążka (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Pułkownik
Gadu-Gadu: 70637937
Wykształcenie: mgr. net. Historii

Re: Uroczystości niedzielne

Postprzez Dominik Ostrogski » 12 gru 2021, 17:47

Gratuluję odprawienia kolejnej celebry. :)
Dziękujemy za służbę duchową krajowi.
Konto to było klonem panów Józefa Wilhelma i Michała Potockich.



Avatar użytkownika
Skazaniec
 
Posty: 337
Dołączył(a): 14 kwi 2020, 15:05
Lokalizacja: Ostróg
Medale: 4
Order Zasługi RON VI (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal Bene Merentibus (2) (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1)
Stopień: Chorąży
Gadu-Gadu: 70919374

Re: Uroczystości niedzielne

Postprzez Piotr Jan Szczygielski » 19 gru 2021, 21:22

W IV Niedzielę Adwentu, 19 grudnia 2021 w Katedrze Wileńskiej Celebrę odprawił x. Piotr Jan Szczygielski. Po wypełnieniu się Konkatedry wiernymi, rozległ się dźwięk introitu.



Następnie odczytano Ewangelię.

Ewangelia (Łk 1, 39-45)
W tym czasie Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem w góry do pewnego miasta w pokoleniu Judy. Weszła do domu Zachariasza i pozdrowiła Elżbietę.

Gdy Elżbieta usłyszała pozdrowienie Maryi, poruszyło się dzieciątko w jej łonie, a Duch Święty napełnił Elżbietę. Wydała ona okrzyk i powiedziała:

„Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona. A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie? Oto, skoro głos Twego pozdrowienia zabrzmiał w moich uszach, poruszyło się z radości dzieciątko w łonie moim. Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Ci od Pana”.


Prezbiter wygłosił również kazanie :

Obrazek

Bracia i Siostry,
"Gdy Elżbieta usłyszała pozdrowienie Maryi, poruszyło się dzieciątko w jej łonie, a duch Święty napełnił Elżbietę." Łk 1, 41
Youtube, Spotify, Tindal itd. to tylko niektóre z platform, które umożliwiają słuchanie muzyki, konferencji i wielu rzeczy, na które mamy ochotę. Przez mnogość tych audio informacji zanika w nas prawdziwy instynkt, jakim jest słuchanie, które potrafi nas przemienić. Przez to też jesteśmy źli na Boga, gdyż twierdzimy, że do nas nie mówi. Ale Bóg przemawia do nas nieustanie i problemem jest to, że my nie potrafimy Go usłyszeć. Aby usłyszeć Jego głos, potrzebujmy podeprzeć się zmysłem wiary, tak jak to zrobiła Elżbieta.
Czy udaje mi się tak "wyłączyć" na cały świat jaki mnie otacza, aby wsłuchać się w słowa jakimi Bóg do mnie przemawia?
Diakoni WSD SChr



Dalej celebra rozwijała się i szła zwyczajnie. Kapłan pobłogosławił wiernych.

Konto to było klonem panów Józefa Wilhelma i Michała Potockich.



Avatar użytkownika
Skazaniec
 
Posty: 133
Dołączył(a): 17 lis 2019, 16:15
Lokalizacja: Wilno
Medale: 1
Medal Bene Merentibus (1) (1)
Godności Kancelaryjne: .
Wykształcenie: duchowne

Re: Uroczystości niedzielne

Postprzez Krzysztof Windsor » 19 gru 2021, 21:25

Deo gratias Bracie.
(-) abp Krzysztof Windsor-Windsachen
HKH Konigprins, Prins af Dravsk



Avatar użytkownika
Duchowny
 
Posty: 127
Dołączył(a): 01 wrz 2021, 15:58
Godności Kancelaryjne: .
Wykształcenie: mgr net.

Re: Uroczystości niedzielne

Postprzez Piotr Jan Szczygielski » 26 gru 2021, 01:28



W Pierwszą Niedzielę po Narodzeniu Pańskim, 26 grudnia 2021 w Katedrze Wileńskiej Celebrę odprawił x. Piotr Jan Szczygielski. Po wypełnieniu się Konkatedry wiernymi, rozległ się dźwięk pieśni na wejście.
Następnie odczytano Ewangelię.

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza
Rodzice Jezusa chodzili co roku do Jerozolimy na Święto Paschy. Gdy miał lat dwanaście, udali się tam zwyczajem świątecznym. Kiedy wracali po skończonych uroczystościach, został Jezus w Jerozolimie, a tego nie zauważyli Jego Rodzice. Przypuszczając, że jest w towarzystwie pątników, uszli dzień drogi i szukali Go wśród krewnych i znajomych. Gdy Go nie znaleźli, wrócili do Jerozolimy, szukając Go.
Dopiero po trzech dniach odnaleźli Go w świątyni, gdzie siedział między nauczycielami, przysłuchiwał się im i zadawał pytania. Wszyscy zaś, którzy Go słuchali, byli zdumieni bystrością Jego umysłu i odpowiedziami.
Na ten widok zdziwili się bardzo, a Jego Matka rzekła do Niego: «Synu, czemuś nam to uczynił? Oto ojciec Twój i Ja z bólem serca szukaliśmy Ciebie».
Lecz On Im odpowiedział: «Czemuście Mnie szukali? Czy nie wiedzieliście, że powinienem być w tym, co należy do mego Ojca?»
Oni jednak nie zrozumieli tego, co Im powiedział.
Potem poszedł z Nimi i wrócił do Nazaretu; i był Im poddany. A Matka Jego chowała wiernie wszystkie te wspomnienia w swym sercu.
Jezus zaś czynił postępy w mądrości, w latach i w łasce u Boga i u ludzi.

Oto słowo Pańskie.


Prezbiter wygłosił również kazanie :

Obrazek

Bracia i Siostry,
Rodzina Kościoła, rodzina zakonna, rodzina, w której przychodzimy na świat i wzrastamy.
Różnie powiązane ze sobą "czynniki" budują każdą rodzinę. Jednak istnieją pewne cechy wspólne dla każdej z nich: to wspólnota miłości istniejąca dla dobra jej członków. Rodzina Kościoła dba o to, by wszyscy ochrzczeni dostąpili życia wiecznego w Niebie. Rodzina zakonna troszczy się, by jej członkowie dotarli do bram Nieba przez gorliwe życie zakonne i kapłańskie. Rodzina, w której wzrastamy od początku życia dba zarówno o byt materialny jak i duchowy. Oto dar jaki otrzymujemy od Pana Boga od samego początku naszego istnienia, zawsze wyrażający Jego troskliwą Opatrzność nad nami. "Potem poszedł z Nimi i wrócił do Nazaretu i był Im poddany" (Łk 2,50).
Czy okazuję Bogu wdzięczność za każdą rodzinę jaką mi daje poprzez poddanie Rodzicom, Przełożonym, Pasterzom Kościoła?
Seminarzyści WSD SChr



Dalej celebra rozwijała się i szła zwyczajnie. Kapłan pobłogosławił wiernych.

Konto to było klonem panów Józefa Wilhelma i Michała Potockich.



Avatar użytkownika
Skazaniec
 
Posty: 133
Dołączył(a): 17 lis 2019, 16:15
Lokalizacja: Wilno
Medale: 1
Medal Bene Merentibus (1) (1)
Godności Kancelaryjne: .
Wykształcenie: duchowne

Re: Uroczystości niedzielne

Postprzez Piotr Jan Szczygielski » 31 sty 2022, 09:38



W Czwartą Niedzielę zwykłą, 30 stycznia 2022 w Katedrze Wileńskiej Celebrę odprawił x. Piotr Jan Szczygielski. Po wypełnieniu się Konkatedry wiernymi, rozległ się dźwięk pieśni na wejście.
Następnie odczytano Ewangelię.

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza
W Nazarecie w synagodze, po czytaniu z proroctwa Izajasza, Jezus powiedział: „Dziś spełniły się te słowa Pisma, któreście słyszeli”. A wszyscy przyświadczali Mu i dziwili się pełnym wdzięku słowom, które płynęły z ust Jego. I mówili: „Czyż nie jest to syn Józefa?”.

Wtedy rzekł do nich „Z pewnością powiecie mi to przysłowie: „Lekarzu, ulecz samego siebie; dokonajże i tu, w swojej ojczyźnie, tego, co wydarzyło się, jak słyszeliśmy, w Kafarnaum«”.

I dodał: „Zaprawdę powiadam wam: Żaden prorok nie jest mile widziany w swojej ojczyźnie. Naprawdę mówię wam: Wiele wdów było w Izraelu za czasów Eliasza, kiedy niebo pozostawało zamknięte przez trzy lata i sześć miesięcy, tak że wielki głód panował w całym kraju; a Eliasz do żadnej z nich nie został posłany, tylko do owej wdowy w Sarepcie Sydońskiej. I wielu trędowatych było w Izraelu za proroka Elizeusza, a żaden z nich nie został oczyszczony, tylko Syryjczyk Naaman”.

Na te słowa wszyscy w synagodze unieśli się gniewem. Porwali się z miejsca, wyrzucili Go z miasta i wyprowadzili aż na stok góry, na której ich miasto było zbudowane, aby Go strącić. On jednak przeszedłszy pośród nich, oddalił się.

Oto słowo Pańskie.


Prezbiter wygłosił również kazanie :

Obrazek

Bracia i Siostry,
Współcześni nazaretanie. Czy nie odrzucamy słów Jezusa?
Pan Jezus nie był mile widziany w swoim rodzinnym mieście. Nie polegało to jednak na tym, że skoro tylko się pojawił, to zaraz wyrzucili Go z miasta. Przeciwnie! Przyjęli Go, pozwolili czytać i przemawiać w synagodze. Nawet „przyświadczali Mu i dziwili się pełnym wdzięku słowom, które płynęły z ust Jego”. Odrzucenie Jezusa polegało na czymś innym. Mieszkańcy Nazaretu nie potrafili spojrzeć na Niego inaczej niż przez pryzmat swoich o Nim wyobrażeń – dla nich był ciągle tylko synem Józefa. W związku z tym nie brali sobie do serca Jego słów, nawet jeśli bardzo im się podobały.

Jakże często i my „przyświadczamy Jezusowi i dziwimy się pełnym wdzięku słowom, które płyną z ust Jego”. Czy jednak bierzemy sobie te słowa do serca, to znaczy, czy one wpływają realnie na nasze życie?

"Miłość cierpliwa jest". 1 Kor 13, 4
W liturgii słowa czytamy dziś znany i piękny Hymn o Miłości. Św. Paweł poucza, że prawdziwą miłość można poznać po tym, że nie szuka poklasku, nie unosi się pychą oraz nie pamięta złego. Jednak w pierwszej kolejności Apostoł Narodów zaznacza, że miłość jest cierpliwa. To właśnie tą cechę św. Paweł uznaje za najbardziej charakterystyczną dla tej cnoty. Do kogo brakuje mi cierpliwości? Amen.



Dalej celebra rozwijała się i szła zwyczajnie. Na zakończenie Kapłan pobłogosławił wiernych.

Konto to było klonem panów Józefa Wilhelma i Michała Potockich.



Avatar użytkownika
Skazaniec
 
Posty: 133
Dołączył(a): 17 lis 2019, 16:15
Lokalizacja: Wilno
Medale: 1
Medal Bene Merentibus (1) (1)
Godności Kancelaryjne: .
Wykształcenie: duchowne

Poprzednia strona

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Katedra Wileńska

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość