Lud tubylczy - Towerowie

Ziemie zamorskie pod panowaniem Rzeczypospolitej, inspirowane XVII-wiecznymi Karaibami.

Lud tubylczy - Towerowie

Postprzez Kajetan Sikorski » 09 gru 2023, 01:34

Z dziennika Kajetana Sikorskiego

Die 1 Decembri, Anno Domini 1623

Pierwyj dzień mej podróży po Nowej Kurlandii. Wiele żem słyszał o tej wyspie, no nigdym tu nie był, a przy pierwszej możliwej okazji, bez zwłoki z podrózy żem skorzystał. Wiele tu dziwności. Wszysko insze niż u nas.

Die 2 Decembri, Anno Domini 1623

Krążąc po wyspie, zapuściłem się w głąb lądu. Dzika, tropikalna zieleń, zewsząd gęste krzaki. Duchota, co jam myślał dziś, żem w piekle był. Przypomniałem sobie słowa, jakie ksiądz dobrodziej w naszej krakowskiej parafij rzekł niegdyś, że tam w dole w piekle to ukrop, co szable można topić. Wtem zobaczył ja jakie to szałasy. Podszedł żem. Przyglądam się, a tam postaci, jakoby nie z tej ziemi. Skóra czarna. Korpus niewielkij. Struchlał ja i mówię do się: toż to diabły najprawdziwsze! Nie dając się obaczyć, przystanąłem nieruchomo. Wtem słyszę, jak rozmowy jakie toczą. Po chwili ocknąłem się i do mienie dotarło, co ja rozumiem niektóre słowy rzeczone przez tych czortów. Zdziwienie mnie ogarnęło. Panie Boże Najświętszyj, czemu to ja diabły rozumiem?

Die 3 Decembri, Anno Domini 1623

Ciekawośc nieposkromiona zwyciężyła ze strachem. Udałżem ja się tam i dziś. Podsłuchiwałem ich dłużej. Z czasem, convictio we mienie się utwardziło, co to nie mogą przecie być czorty. Ale w takim razie kim są te kreatury? Mniej był ja dziś uważny. Został ja obaczon przez jednego z nich. Serce moje waliło, jak nigdy drzewiej. Zeszło się ich cała moc. Otoczyli mienie kołem. I krzyczą: Ki jesw daj? Ki jesw daj? Perke kariver daj? Dumam sobie wtedy: coś jakby pojmuję. Perke, ki .... jakieś arive. Co to za mowa? Neja jesma populu Towerove...



Obrazek
Kajetan Merkury Sikorski


znany również jako
Gaetano Kohlmeise


Plus ratio quam vis



Avatar użytkownika
Mieszczanin
Mieszczanin
 
Posty: 136
Dołączył(a): 26 lis 2023, 01:01
Lokalizacja: Kraków

Re: Lud tubylczy - Towerowie

Postprzez Konrad Radziwiłł » 09 gru 2023, 13:38

Ciekawa relacja z podrozy, chetnie posluchamy dalszej wedrowki.
Cześnik Wileński

Porucznik w Bracławskim Pułku Kawalerii

Pan na Holszanach i Witebsku

Obrazek

Obrazek



Avatar użytkownika
Cześnik
Cześnik
 
Posty: 1378
Dołączył(a): 15 maja 2021, 14:52
Lokalizacja: Warszawa
Medale: 4
Order Zasługi RON VI (1) Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Amarantowa Wstążka (1)
Godności Kancelaryjne: Kanclerz Wielki
Stopień: Porucznik
Wykształcenie: Oficer

Re: Lud tubylczy - Towerowie

Postprzez Kajetan Sikorski » 09 gru 2023, 20:05

Jestem zmuszony zawieść Waszą Królewską Mość. Te opisy z dziennika mają się stać jedynie "narracyjnym pretekstem" do odkrycia ludu Towerów i zbadania ich oryginalnego języka :D
Kajetan Merkury Sikorski


znany również jako
Gaetano Kohlmeise


Plus ratio quam vis



Avatar użytkownika
Mieszczanin
Mieszczanin
 
Posty: 136
Dołączył(a): 26 lis 2023, 01:01
Lokalizacja: Kraków

Re: Lud tubylczy - Towerowie

Postprzez Santiago Vilarte » 10 gru 2023, 17:44

Na takie okazje zawsze warto mieć pod ręką jakieś świecidełka jako potwierdzenie przyjaznych zamiarów. Sprawdzone u nas na archipelagu
Santiago Vilarte von Hippogriff
Lord Szambelan Królestwa Hasselandu



Avatar użytkownika
Gość zagraniczny
 
Posty: 81
Dołączył(a): 08 lip 2021, 21:55
Lokalizacja: Angemont
Godności Kancelaryjne: .
Wykształcenie: mgr net.


kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Wicekrólestwo Nowej Kurlandii

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości