Lud tubylczy - Towerowie

Ziemie zamorskie pod panowaniem Rzeczypospolitej, inspirowane XVII-wiecznymi Karaibami.

Lud tubylczy - Towerowie

Postprzez Kajetan Sikorski » 09 gru 2023, 01:34

Z dziennika Kajetana Sikorskiego

Die 1 Decembri, Anno Domini 1623

Pierwyj dzień mej podróży po Nowej Kurlandii. Wiele żem słyszał o tej wyspie, no nigdym tu nie był, a przy pierwszej możliwej okazji, bez zwłoki z podrózy żem skorzystał. Wiele tu dziwności. Wszysko insze niż u nas.

Die 2 Decembri, Anno Domini 1623

Krążąc po wyspie, zapuściłem się w głąb lądu. Dzika, tropikalna zieleń, zewsząd gęste krzaki. Duchota, co jam myślał dziś, żem w piekle był. Przypomniałem sobie słowa, jakie ksiądz dobrodziej w naszej krakowskiej parafij rzekł niegdyś, że tam w dole w piekle to ukrop, co szable można topić. Wtem zobaczył ja jakie to szałasy. Podszedł żem. Przyglądam się, a tam postaci, jakoby nie z tej ziemi. Skóra czarna. Korpus niewielkij. Struchlał ja i mówię do się: toż to diabły najprawdziwsze! Nie dając się obaczyć, przystanąłem nieruchomo. Wtem słyszę, jak rozmowy jakie toczą. Po chwili ocknąłem się i do mienie dotarło, co ja rozumiem niektóre słowy rzeczone przez tych czortów. Zdziwienie mnie ogarnęło. Panie Boże Najświętszyj, czemu to ja diabły rozumiem?

Die 3 Decembri, Anno Domini 1623

Ciekawośc nieposkromiona zwyciężyła ze strachem. Udałżem ja się tam i dziś. Podsłuchiwałem ich dłużej. Z czasem, convictio we mienie się utwardziło, co to nie mogą przecie być czorty. Ale w takim razie kim są te kreatury? Mniej był ja dziś uważny. Został ja obaczon przez jednego z nich. Serce moje waliło, jak nigdy drzewiej. Zeszło się ich cała moc. Otoczyli mienie kołem. I krzyczą: Ki jesw daj? Ki jesw daj? Perke kariver daj? Dumam sobie wtedy: coś jakby pojmuję. Perke, ki .... jakieś arive. Co to za mowa? Neja jesma populu Towerove...



Obrazek


Obrazek

Plus ratio quam vis



Avatar użytkownika
Mieszczanin
Mieszczanin
 
Posty: 135
Dołączył(a): 26 lis 2023, 01:01
Lokalizacja: Kraków

Re: Lud tubylczy - Towerowie

Postprzez Konrad Radziwiłł » 09 gru 2023, 13:38

Ciekawa relacja z podrozy, chetnie posluchamy dalszej wedrowki.
Cześnik Wileński

Porucznik w Bracławskim Pułku Kawalerii

Pan na Holszanach i Witebsku

Obrazek

Obrazek



Avatar użytkownika
Cześnik
Cześnik
 
Posty: 1365
Dołączył(a): 15 maja 2021, 14:52
Lokalizacja: Warszawa
Medale: 4
Order Zasługi RON VI (1) Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Amarantowa Wstążka (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Porucznik
Wykształcenie: Oficer

Re: Lud tubylczy - Towerowie

Postprzez Kajetan Sikorski » 09 gru 2023, 20:05

Jestem zmuszony zawieść Waszą Królewską Mość. Te opisy z dziennika mają się stać jedynie "narracyjnym pretekstem" do odkrycia ludu Towerów i zbadania ich oryginalnego języka :D


Obrazek

Plus ratio quam vis



Avatar użytkownika
Mieszczanin
Mieszczanin
 
Posty: 135
Dołączył(a): 26 lis 2023, 01:01
Lokalizacja: Kraków

Re: Lud tubylczy - Towerowie

Postprzez Santiago Vilarte » 10 gru 2023, 17:44

Na takie okazje zawsze warto mieć pod ręką jakieś świecidełka jako potwierdzenie przyjaznych zamiarów. Sprawdzone u nas na archipelagu
Santiago Vilarte von Hippogriff
Lord Szambelan Królestwa Hasselandu



Avatar użytkownika
Gość zagraniczny
 
Posty: 79
Dołączył(a): 08 lip 2021, 21:55
Lokalizacja: Angemont
Godności Kancelaryjne: .
Wykształcenie: mgr net.


kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Wicekrólestwo Nowej Kurlandii

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron