Strona 1 z 3

Twierdza Konin

PostNapisane: 21 sty 2019, 19:57
przez Karol von Tauer - Sienicki
Obrazek
Jest ona zbudowana na w sposób twierdzy wyodrębnionej od miasta. Twierdza składa się z podwójnego muru. Pierwsza warstwa jest przeznaczona na trzy baterie artylerii, dwie średnie i jedną ciężką. Wsparte jest to Piechotą Nowego Typu. Druga natomiast jest obsadzona lekką baterią fortową oraz pozostałym garnizonem, głównie tatarskim. Obydwa mury są oddzielone fosą o szerokości 10 metrów.

Rozwój osadnictwa w okolicach miasta nastąpił w okresie wpływów rzymskich. Koncentrowało się ono w pasie wydm nadwarciańskich, po obu stronach pradoliny i w dolinie rzeki Powy. Z tego okresu pochodzą ślady osadnictwa odkryte na terenie Osady, Kurowa, Rumina, Czyżewa i Szczepidła oraz cmentarzysko kultury przeworskiej z II i III w. n. e. znajdujące się na wydmach położonych na zachód od centrum miasta.

Od zarania dzieje Konina związane były nierozerwalnie z jego położeniem przy przeprawie przez Wartę, łączącej już w starożytności szlaki handlowe biegnące z południa na północ. Na tej podstawie wysunięto hipotezę, że rejon Konina był w pierwszych wiekach naszej ery jednym z punktów etapowych szlaku bursztynowego, łączącego imperium rzymskie z wybrzeżem Bałtyku. Brano przy tym pod uwagę możliwość lokalizacji w okolicach Konina miejscowości Setidava (Getidava) wspomnianej przez Ptomeleusza, aleksandryjskiego geografa z II w. n. e. Nie natrafiono jednak w rejonie Konina na ślady dużej osady z tego okresu, którą można by w pełni identyfikować z Setidavą. Tym niemniej przebieg szlaku bursztynowego w bezpośredniej bliskości późniejszego miasta sugerują znaleziska archeologiczne, jak i analiza warunków naturalnych. Pomiędzy Ruminem i Kraśnicą znajdowało się najdogodniejsze przejście przez Wartę, wyznaczone pasmem wyniesień wydmowych, przez które jeszcze dzisiaj przechodzi droga. W pobliżu tego brodu odkryto znaczne skupisko stanowisk i luźnych znalezisk archeologicznych. Odkryto cmentarzysko z okresu rzymskiego z ponad 200 grobami, a w nich zabytki: ceramikę, broń i odłamki naczyń terra sigillata oraz osadę na wzniesieniach wydmowych wschodniego brzegu Powy. Na drugim brzegu Warty, w Kraśnicy, odnaleziono osadę i cmentarzysko, podobnie jak w rejonie Węglewa i Kawnic. Występują tutaj importy rzymskie i bursztyn. Wszystko to zdaniem specjalistów może być potwierdzeniem szczególnego rozkwitu szlaku bursztynowego, wiodącego przez okolice Konina w okresie rzymskim. Jakkolwiek nie należy upatrywać prostej zależności pomiędzy antyczną Setidavą i późniejszym Koninem, to jednak zapis Ptolemeusza i znaleziska archeologiczne wskazują na tradycje osadnictwa w tych okolicach. Tym bardziej, że średniowieczny szlak handlowy łączący Kalisz z Kruszwicą przez Konin, w zadziwiający sposób pokrywa się z bardzo prawdopodobną trasą antycznego szlaku bursztynowego.



We wczesnym średniowieczu, wśród rozlewisk rzeki Warty – około 3,5 km na zachód od obecnej Starówki – powstał gród Kaszuba, będący najstarszym ogniwem rozwojowym wczesnośredniowiecznego ośrodka miejskiego w Koninie. Dzięki znalezionym podczas prac wykopaliskowych w roku 1966 zabytkom, archeolodzy określili czas funkcjonowania grodu

Kaszuba od X do XII wieku. Gród miał prawdopodobnie od 100 do 120 m średnicy i był otoczony podwójnym wałem drewniano – ziemnym oraz fosą. Nie wiadomo, co spowodowało gwałtowny upadek grodziska w XII wieku. Prawdopodobnie kapryśna Warta zaczęła zmieniać swoje koryto, a niszczące działanie nurtu rzeki i powodzie zmusiły dotychczasowych mieszkańców do opuszczenia grodu. Zmiany te doprowadziły do pogorszenia warunków przeprawy prze Wartę, przez co rola grodu jako strażnicy brodu niepomiernie zmalała.

Re: Twierdza Konin

PostNapisane: 21 sty 2019, 20:00
przez Karol von Tauer - Sienicki
Przygotowania szły pełną parą i oto uczta końcowa kuligu gotowa!
Obrazek

Re: Twierdza Konin

PostNapisane: 22 sty 2019, 18:59
przez Maurycy Orański
Pod wieczór pod mury twierdzy zajechał pan Maurycy. Zsiadając z sań podziwiał iście vaubanowski kunszt budowniczych obiektu. Gdy wszedł za bramę jego oczom ukazał się urokliwy pałac. Tu pomyślał o Tylmanie.

Re: Twierdza Konin

PostNapisane: 22 sty 2019, 19:13
przez Samuel Radziwiłł
Chwilę pózniej na dziedziniec twierdzy dotarły sanie litewskiego Ciwuna. Wysiadł z nich Jegomość Samuel i powitał przybyłego Podskarbiego. Czołem Mości Maurycy! Zza drzwi wyszedł Mości Karol, i Jego także przywitał wojewoda miński.

Re: Twierdza Konin

PostNapisane: 22 sty 2019, 21:49
przez Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz
Po pewnym czasie, przyjechał imć Michał. Podziwiał widoki i pałac.

- Witaj, Mości Gospodarzu! I Wasza Eminencjo Zagłobo! Witajcie Panowie Bracia! Dawną ma Waściny majątek historię, Panie Gospodarzu!

I udali się do głównej sali.

Re: Twierdza Konin

PostNapisane: 22 sty 2019, 22:45
przez Marcin Zagłoba
Przed Panem Michałem zajechał ks. Zagłoba.

- Witajcie Drodzy Waszmościowie! Dobrze Was widzieć w dobrym zdrowiu!

Po przywitaniu się wszedł do twierdzy, która wywarła na nim ogromne wrażenie

Re: Twierdza Konin

PostNapisane: 22 sty 2019, 23:28
przez Andream von Salza
W nocy dojechał Wielki Mistrz, który po prostu zabłądził. Wyskoczył z sani i przywitał się że wszystkimi

Re: Twierdza Konin

PostNapisane: 22 sty 2019, 23:42
przez Maurycy Orański
Musisz chyba lepiej oznaczyć drogi w swoich majątkach Karolu- zażartował pan Maurycy popijając trunek podawany przez służbę gospodarza

Re: Twierdza Konin

PostNapisane: 23 sty 2019, 09:22
przez Sebastian von Tauer
- Panowie, co panom tak śpieszno kończyć Kulig? -Zażartował pan Sebastian dojeżdżając. - Wszakże dopiero dziś, 23 mieliśmy zjawić się w Koninie? A może to przez zwołany sejm panom tak śpieszno do Warszawy? ;)

Re: Twierdza Konin

PostNapisane: 23 sty 2019, 09:25
przez Marcin Zagłoba
- Mości Sebastianie, im wcześniej w Koninie tym dłużej można tam zabalować ;)