Majątek Inowrocław

Ordynacja założona przez pana Sebastiana we wrześniu 2018 roku.

Majątek Inowrocław

Postprzez Sebastian von Tauer » 19 lis 2015, 19:12

Obrazek


Zamek Inowrocławski ***
Inowrocławski zamek stał w północno zachodnim krańcu obwarowanego miasta. Jak wiele warowni miejskich w pewnym okresie stracił znaczenie militarne i stał się rezydencją starostów. Wygląd zamku jest mało poznany, jednak przyjmuje się, że w średniowieczu miał kształt nieregularnego czworoboku z głównym budynkiem w postaci wieży mieszkalno-obronnej od zachodniej strony założenia. Od miasta oddzielony był fosą i przynajmniej jedną linią murów. W narożu z zamkiem fortyfikacje miejskie posiadały podwójną linię murów. Brama wjazdowa prowadziła od wschodu. W XV wieku utworzono od wschodu ciągnący się do klasztoru franciszkanów przygródek z kilkoma budynkami, otoczony fosą z drewnianym mostem. Był on stale rozbudowywany do XVI wieku. Mieścił m.in. piekarnię, spichlerz oraz basztę drewniana oblepioną gliną. Po renesansowej przebudowie wieża mieszkalna zyskała nowe wnętrza. Piwnica posiadała 2 izby pozostałe kondygnacje po 3. Dwie pierwsze służyły za magazyny i więzienie, dwie wyższe pełniły funkcje mieszkalne i reprezentacyjne. Drugi budynek ("dom nowy") postawiono przy północnym murze. Na terenie warowni podobnie jak na przygródku, stało też kilka drewnianych parterowych budynków gospodarczych.

Obrazek

Zamek Kruszwicki *
Jest to mały zamek położony na wyspie na jeziorze Gopło. Zamek posiada wysoką na 32 metry wieżę, zwaną "mysią", z której rozpościera się widok na miasto oraz samo jezioro. Według legendy, to tu myszy miały zjeść króla Popiela.

Obrazek

miasto Inowrocław
Obrazek


Pierwsza wzmianka o Inowrocławiu pochodzi z 1185 roku i określa miejscowość jako Novo Wladislaw. Nazwa została wybrana prawdopodobnie na cześć Władysława Hermana lub jako Nowy Włocławek, założony przez mieszkańców Włocławka uciekających przed powodzią i szukających nowego miejsca do osiedlenia się. Miasto powstało na bazie dużego targu i znajdującej się w pobliżu warzelni soli. Przypadkowe znalezienie historycznych śladów działalności ludzkiej i prowadzone później prace wykopaliskowe wykazały, że na terenie obecnego Inowrocławia istniała prawdopodobnie najstarsza warzelnia soli jaka została odkryta na ziemiach polskich. Prawa miejskie Inowrocław uzyskał ok. 1238 r. z rąk księcia Kazimierza Konradowicza. Siedzibą starosty i ośrodkiem powiatu, stał się Inowrocław w XIV w. Był także siedzibą sądów szlacheckich, najpierw ziemskiego, a następnie grodzkiego, które funkcjonowały w tym mieście do końca XVIII w.

Kościół NMP:
Obrazek

Rynek z pomnikiem św. królowej Jadwigi:
Obrazek

miasteczko Pakość
Obrazek


Pierwsze wzmianki o Pakości ukazały się w dokumentach w roku 1243. Pakość otrzymała prawa miejskie na prawie magdeburskim 9 lutego 1359 roku. W XVII w., w związku z przybyciem do miasta Husytów, ksiądz Wojciech Kęsicki postanowił dla wzmocnienia wiary wybudować Kalwarię, poświęconą kultowi Męki Pańskiej. Budowę rozpoczęto w roku 1618, finansowali ją głównie ówcześni właściciele miasta – Michał, Zygmunt i Paweł Działyńscy. Jest to kompleks, składający się z 25 kaplic, z których tylko dwie, wybudowane przed rokiem 1647, zachowały się do czasów obecnych. Pozostałe pochodzą z przełomu XVII i XVIII w. Drogi Kalwarii zostały wytyczone według wskazówek Christiana Andrichomiusa – zakonnika z Delf. Brano tu pod uwagę podobieństwo położenia Pakości do wzgórz jerozolimskich. Opiekę nad Kalwarią sprawują oo. franciszkanie. W kościele pw. św. Bonawentury, urządzonym w 1637 r. w skrzydle zamku Działyńskich, przechowywane są, prócz pamiątek i wotów, relikwie z Krzyża Świętego.

Ratusz:
Obrazek

Kalwaria pakoska:
Kaplica wieczernik:
Obrazek

Kaplica ogród oliwny:
Obrazek

Kościół ukrzyżowania:
Obrazek

brama cmentarza:
Obrazek

miasteczko Gniewkowo
Obrazek


Niegdyś siedziba kasztelanii i jednego z księstw kujawskich. W mieście znajdował się gród księcia kujawskiego Kazimierza III gniewkowskiego zdobyty w 1332 roku przez Krzyżaków, następnie spalony. Na tym miejscu Krzyżacy zbudowali zamek Argenau. Później książęta kujawscy odzyskali Gniewkowo i władali nim do czasów słynnego pretendenta do polskiego tronu, księcia Władysława Białego, który sprzedał księstwo królowi Kazimierzowi Wielkiemu w roku 1365, jednakże po śmierci Kazimierza zdobył i spalił zamek w 1375 roku. Od 1379 Gniewkowo było lennem Władysława Opolczyka a później rodziny Kościeleckich (1457–1599).

Kościół śś Mikołaja i Konstancji:
[img]https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/f0/SM_Gniewkowo_ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_Miko%C5%82aja_i_Konstancji_%286%29_ID_601858.jpg/220px-SM_Gniewkowo_ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_Miko%C5%82aja_i_Konstancji_%286%29_ID_601858.jpg
[/img]

Rynek miejski:
Obrazek

Ratusz:
Obrazek

miasteczko Kruszwica
Obrazek

Legendy mówią o Popielu, którego zjadły myszy, ubogim Piaście Kołodzieju (protoplaście dynastii Piastów), a także o państwie królowej Goplany. Ze źródeł historycznych pochodzą poniższe informacje. Najstarsze ślady osadnictwa pochodzą z neolitu – ok. 3900-1800 p.n.e., na ok. 500 rok p.n.e. datuje się gród na Ostrowie Rzępowskim (obecnie Półwysep Rzępowski). Osadnictwo na tym terenie było podyktowane żyznością gleb, bogactwami naturalnymi i dogodnym położeniem geograficznym. Rozwojowi Kruszwicy sprzyjało położenie na "szlaku bursztynowym" i na szlaku z Wielkopolski na Ruś. Szlak wodny prowadzący od Warty, poprzez jezioro Gopło do Wisły był dodatkowym atutem Kruszwicy. Kruszwica w tym czasie była niewielką osadą o charakterze otwartym. Najprawdopodobniej głównym grodem plemienia Goplan była silnie broniona osada w Mietlicy, położona ok. 20 km w kierunku południowym od Kruszwicy. W IX wieku plemię Goplan zostało włączone do państwa Polan. Dlatego w X i XI wieku Kruszwica stała się znaczącym ośrodkiem miejskim z grodem na wyspie, gdzie rezydowali polscy królowie i książęta. Bujny rozkwit zachwiało spalenie miasta przez księcia Władysława Hermana w 1096, kiedy to gród uwikłał się w konflikt, udzielając schronienia zbuntowanemu Zbigniewowi. Jednak w XII i do połowy XIII wieku następuje ponowny rozwój miasta i wzrost liczby mieszkańców. Od końca XII wieku gród był siedzibą kasztelanii kruszwickiej. W tym okresie zbudowano romańską kolegiatę św. Piotra i Pawła oraz kościół grodowy św. Wita. W XII wieku powstały także kolejne kościoły: szpitalny pod wezwaniem św. Gotarda i miejski św. Klemensa. W tym też czasie Kruszwica była najprawdopodobniej siedzibą biskupa kujawskiego. Biskupstwo to ustanowiono ok. roku 1123-1124 podczas legacji Idziego z Tuskulum. Pierwszym biskupem noszącym przydomek "kruszwicki" był pochodzący z Niemiec Swidgier. Czasy Bolesława Krzywoustego i Bolesława Kędzierzawego były pomyślne dla Kruszwicy, jednak od roku 1271 następuje upadek. W tym roku Bolesław Pobożny spalił miasto. W XIV następowało podnoszenie się grodu z ruin 1332-1337 gród pozostawał we władaniu Krzyżaków. W latach 1350-1355 z rozkazu Kazimierza Wielkiego wzniesiono zamek (z "Mysią Wieżą") – siedzibę kasztelani i starostwa. W 1422 roku Władysław Jagiełło nadał Kruszwicy magdeburskie prawa miejskie, poprzednia lokacja na zachodnim brzegu Gopła dokonana prawdopodobnie w 1303 przez księcia kujawskiego i łęczyckiego nie powiodła się. W czasie potopu szwedzkiego zniszczono miasto i spalono zamek

Kościół śśw. Piotra i Pawła:
Obrazek

"Mysia wieża" - pozostałość po zamku:
Obrazek

Pałac:
Obrazek

Miasteczko Strzelno
Obrazek


Powstanie miasta związane jest z osobą Piotra Włostowica, wojewody Bolesława Krzywoustego. Uważany jest on za fundatora kościoła św. Krzyża. W latach 80. XII wieku w ówczesnej wsi Strzelno założony został klasztor sióstr norbertanek. Kościół klasztorny nosił początkowo nazwę kościoła św. Trójcy, w latach późniejszych wezwanie zostało rozszerzone na św. Trójcy i NMP. Prawa miejskie Strzelno uzyskało w 1231 r.

Kościół św. Trójcy:
Obrazek

Rotunda św. Prokopa:
Obrazek

Folwark Gniewkowo
Osadzony na 4 wsiach.

Wsie: Gniewkowo, Kępa Kujawska, Lipionka, Podlesie

zagajnik:
Obrazek

cmentarz:
Obrazek

Kruszwica
Folwark nadany przez Marka Pawła I

Wsie: Kruszwica-Wieś, Łagiewniki, Grodztwo, Bródzki,

Jezioro Gopło:
Obrazek

Naczynia wytwarzane w Łagiewnikach:
Obrazek

Folwark Broniewice
W XVIII w. były to dobra szlacheckie, a zarazem dominium. Należały do rodu Złotnickich, aż do roku 1840.

Wsie: Broniewice, Kołuda Wielka, Kołuda Mała, Trląg,

Kościół w Trlągu:
Obrazek

Folwark Krusza Zamkowa
Nadany przez Marka Pawła I

Wsie: Krusza Zamkowa, Krusza Duchowna, Wielkie Niemojewko

Cmentarz:
Obrazek

We wsi hodouje się konie:
Obrazek

Folwark Ściborze
Folwark dokupiony do majątku 7 maja ad. 2016.

Wsie: Ściborze, Wybranowo, Dobiesławice, Mierogniewice, Skalmierowice, Więcławice, Orłowo, Czyste, Oporówek, Jaksice.

Karczma w Orłowie:
Obrazek

Folwark Jeziorki
Duży Folwark w okolicach Strzelec.

Wsie: Dąbek, Górki, Jaworowo, Jeziorki, Kijewice, Książ • Kurzebiela, Laskowo, Łąkie, Markowice.

Pola folwarku:
Obrazek

Folwark Miradz
Folwark zakupiony w listopadzie 2016 roku.

Wsie: Miradz, Mirosławice, Młynice, Młyny, Niemojewko, Ostrowo, Rzadkwin, Sławsko Dolne, Starczewo, Stodoły.

Dąb szypułkowy:
Obrazek
Książę na Bydgoszczy i Wyszogrodzie
Wojewoda Inowrocławski
Sędzia Grodzki


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 4936
Dołączył(a): 21 lip 2014, 18:04
Lokalizacja: Bydgoszcz
Medale: 23
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON I (1) Order Zasługi RON II (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Świętego Jerzego I (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1)
Medal Wojska (1) Medal Bene Merentibus (4) (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1)
Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: Hetman Wielki
Stopień: Hetman Wielki

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Ordynacja Kujawska

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron