Majątek Bydgoszcz

Ordynacja założona przez pana Sebastiana we wrześniu 2018 roku.

Majątek Bydgoszcz

Postprzez Sebastian von Tauer » 08 lis 2014, 16:30

Obrazek


Majątek Bydgoszcz

Zamek Bydgoski
Twierdza Bydgoska
W twierdzy stacjonuje Doborowy Pułk Jazdy rodu von Tauer: viewtopic.php?f=342&t=3337
Zbudowany w roku 1360 przez Kazimierza Wielkiego, był potem siedzibą jego przybranego syna: Kaźka Słupskiego. W czasie wojen z Zakonem Krzyżackim był najważniejszą warownią polską i toczyły się o niego szczególnie zacięte walki. Przebywali w nim praktycznie wszyscy królowie polscy, szczególnie często Kazimierz Jagiellończyk i Stefan Batory, który w zamku mieszkał przez trzy miesiące.
Główny budynek miał wymiary 50x40 m, co daje całkowitą powierzchnię ok. 2000 m². Budowla składała się z trzech prostopadłych skrzydeł mieszkalnych o szerokości około 13 m. Skrzydła te były masywne, trójkondygnacyjne, kryte dwuspadowym dachem z trójkątnymi szczytami. Wewnątrz znajdował się dziedziniec o wymiarach około 35 × 14 m. Wjazd na dziedziniec odbywał się przez ceglaną wieżę bramną o wymiarach około 11 × 10 m. Oprócz niej istniały trzy narożne wieże, zaopatrzone w dwa rzędy strzelnic. Gmach zamku otaczał mur obwodowy o długości ok. 240 m i szerokości 1,5 m z nakrytym daszkiem krenelażem.W I połowie XVII w. warownię otoczyły fortyfikacje bastionowe. Dwa główne bastiony strzegły newralgicznych punktów twierdzy: drogi wjazdowej do Bramy Kujawskiej oraz mostu prowadzącego na zamek. Umocnienia miały konstrukcję murowano-ziemną (wewnątrz ziemia, na zewnątrz mur). W górnej części bastionów znajdował się chodnik wałowy, umożliwiający komunikację.

Górujący nad Bydgoszczą zamek jest główną siedzibą Hetmana Wielkiego Sebastiana von Tauera, oraz całego rodu von Tauer. Zamkowy skarbiec zawiera wiele cennych pamiątek związanych z rodem.

Makieta zamku:
Obrazek

Rekonstrukcja zamku:
Obrazek

Działobitnia zamkowa:
Obrazek

Skarbiec Zamkowy

Zbiór odznaczeń pana Sebastiana von Tauera:
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Order Virtuti Militari, Order św. Jerzego III kl., Krzyż "Za Wiarę i Ojczyznę" i Krzyż Monarchii II kl., Gwiazda Ukrainy (awers i rewers)(Rzeczpospolita Obojga Narodów)


ObrazekObrazekObrazekObrazek
Kollana Orderu Karola I, Krzyż WIelki Orderu Królów Arcychrześcijańskich (Królestwo Skarlandu), Order Lwa Niderlandzkiego, Krzyż Komandorski Orderu Wojskowego Alberta II(Królestwo Zjednoczonych Niderlandów)

Obrazek
Zbroja Husarska Hetmana Wielkiego Sebastiana von Tauera.

Obrazek
Ryngraf Sebastiana von Tauera jako Marszałka Konfederacji Warszawskiej.

Obrazek
Szabla, którą pan Hetman otrzymał od żołnierzy 2 Pułku Jazdy Koronnej we wdzięczności za nadanie chorągwi oraz jako pamiątkę pobytu we Lwowie.

Obrazek
Pistolet skałkowy podarowany przez Króla Marka Pawła I Sebastianowi von Tauerowi 16.04.2015, gdy gościł on w dobrach Hetmana.

Obrazek
Buława otrzymana od Piotra II Konstantego, Króla Agurii 21.06.2015, podczas jego wizyty w Warszawie.

Obrazek
Pistolet otrzymany od Marka Wiktorowicza Zepa na balu z okazji nadania Sebastianowi von Tauerowi godności wojewody.

Obrazek
Szabla otrzymana od Ivana von Lichtensteina na balu z okazji nadania Sebastianowi von Tauerowi godności wojewody.

Obrazek
Karabela otrzymana od Mikołaja Hrychowicza na balu z okazji nadania Sebastianowi von Tauerowi godności wojewody.

Dary otrzymane na koronacji:

Obrazek
Vincent van Gogh, Alejka w Ogrodzie Luksemburskim, dar os pary królewskiej Zjednoczonych Niderlandów

Obrazek
Karacena od p. Jakoba Iwana Wereszczyńśkiego - Bagrata

Obrazek
Karabela od Krzysztofa Lubomirskiego

Obrazek
Pistolety od Mikołaja Hrychowicza

Obrazek
Płaszcz Królewski od Maksymiliana Branickiego - Lubomirskiego

Obrazek
Łuk i kołczan od Stanisława Aksaka

Obrazek
Testament politique du cardinal de Richelieu. od Adama Aleksandra von Hallera
-------------------
ObrazekObrazek
Dwa obrazy przedstawiające JKM Sebastiana Januarego I otrzymane od Hieronima Sieniawskiego w czasie objazdu majątków szlachty.

Obrazek
Szabla od żołnierzy Mikołaja Hrychowicza

Obrazek
Dar od pana Samuela Radziwiłła

Miasto Bydgoszcz
Obrazek


Bydgoszcz jest jednym z największych miast w Polsce. Zostało założone w X wieku, choć na pierwsze ślady w dokumentach mówiące o grodzie w tym miejscu pochodzą z II wieku. Bydgoszcz była stolicą piastowskiego Księstwa Bydgosko-Wyszogrodzkiego, a od czasów Kazimierza Wielkiego (który nadał jej prawa miejskie) jest jednym z najważniejszych ośrodków miejskich na Kujawach. Miasto jest jednym z najważniejszych ośrodków handlu zbożem w Polsce - co szósty statek zdążający do Gdańska ma swój port macierzysty w Bydgoszczy. Na szczególną uwagę zasługuje czynna w latach 1594-1688 mennica, w której w 1621 r. wybito największe złote monety w Europie – 100 dukatów Zygmunta III Wazy. Mennica w latach 1627-1644 była jedyną, czynną na obszarze Korony.

Obrazek
Spichrza bydgoskie

Obrazek
Katedra bydgoska

Obrazek
Wnętrze katedry

Obrazek
Pomnik Sebastiana Januarego I ufundowany przez Marka Wiktorowicza Zepa
Miasteczko Wyszogród
Obrazek


Miasteczko praktycznie przylega do murów miejskich Bydgoszczy, jego obwarowania stanowią część fortyfikacji Twierdzy Bydgoskiej. Jest to grodzisko położone na lewym brzegu Wisły w strategicznie ważnym miejscu na pograniczu pomorsko-kujawskim. Jest pozostałością po grodzie kasztelańskim, od 1314 r. książęcym, zniszczonym przez Krzyżaków w maju 1330 roku podczas wojny polsko-krzyżackiej 1327-1332. Gród sprawował kontrolę nad drogą wodną Wisły i traktem lądowym "via regni" wiodącym z Kujaw na Pomorze Gdańskie oraz ziemię chełmińską (pokrywającym się z odnogą szlaku bursztynowego z czasów rzymskich). W związku z tym był przedmiotem długotrwałych sporów i walk kujawsko-pomorskich. Istnieją przesłanki twierdzące, że w Wyszogrodzie zatrzymał się Święty Wojciech udający się z misją do Prus w 997 roku. W XIII wieku w warowni odbywały się spotkania mistrzów krzyżackich z polskimi książętami i biskupami.
Obecnie jest własnością rodu von Tauer

Obrazek
Według legendy, tu zatrzymał się św. Wojciech.

Obrazek
Wizerunek św. Wojciecha, zwraca uwagę herb.

Obrazek
Kościół św. Marii Magdaleny

Miasteczko Rynarzewo
Obrazek


Dokument lokacyjny dla Rynarzewa wystawiony został w roku 1299. Pierwszy kościół parafialny powstał równocześnie z lokacją miasta lub kilka lat wcześniej. Z Rynarzewa pochodził sławny rycerz - Henryk z Rynarzewa. Miasteczko jest ważnym punktem strategicznym.

Obrazek
Kościół pw. św Stanisława

Miasteczko Żnin
Obrazek


Liczne znaleziska archeologiczne świadczą o kontaktach Żnina ze światem antycznym. Kontakty takie umożliwiała droga bursztynowa biegnąca od Adriatyku przez Śląsk i Kalisz do Bałtyku. Przebieg tej drogi przedstawia mapa geografa z Aleksandrii, Ptolemeusza. Umieszczony na niej gród Setidava na północ od Kalisza (Calisia) od dawna identyfikowany jest przez niektórych badaczy z najdawniejszym Żninem. Najstarsza wzmianka o Żninie jako mieście pochodzi z 1284 (założenie mennicy arcybiskupiej). Jan Długosz przypisał jednak lokację miasta już arcybiskupowi Januszowi (1259–1271). Podobieństwo sformułowanego według prawa średzkiego ustroju Żnina do uregulowań sformułowanych w akcie lokacyjnym Zdun z 1267 sugeruje jednak okres 1267–1271 jako najbardziej prawdopodobny moment otrzymania praw miejskich.

Wieża ratuszowa w Żninie:
Obrazek

Kościół św. Marcina:
Obrazek

Dawny dworek biskupi:
Obrazek

Miasteczko Łabiszyn
Obrazek


We wczesnym średniowieczu – w XIII w. – istniał tu gród, który był własnością rycerską. W dokumencie z 1247 roku wspomniany jest Dezydery z Łabiszyna, przypuszczalnie właściciel osady. Gród zapewne odgrywał znaczącą rolę, skoro w trzynastym wieku wzniesiono w nim późnoromańską trójnawową ceglaną bazylikę. Na jej fundamentach w XVI i XVII w. zbudowano kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Jego fragmenty weszły w skład kościoła Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, przy istniejącym od 1895 r. klasztorze Elżbietanek.
W XIV wieku Łabiszyn był w posiadaniu rodu Prawdziców. Dzięki ich staraniom osada i gród otrzymały prawa miejskie w 1369 roku. Siedem lat później Andrzej z Łabiszyna herbu Prawdzic, wojewoda brzesko-kujawski, zbudował zamek na wyspie w rozgałęzieniu Noteci. Nazwa Łabiszyn pochodzi prawdopodobnie od księcia Łabiszy. W 1407 roku miasto posiadało już własną pieczęć lakową z herbem przedstawiającym prawą, otwartą i odciętą dłoń z napisem "Łabiszyn".
Przez Łabiszyn 2 listopada 1410 r. przejeżdżał król Władysław Jagiełło, jadąc z Inowrocławia do Szubina po zwycięskiej bitwie pod Koronowem. Tutaj zatrzymał się na nocleg z 2 na 3 listopada. Według tradycji Jagiełło zasadził na Wzgórzu Łabiszyńskim dwa dęby, z których jeden zachował się do dzisiaj. Obwód dębu wynosi 5 metrów i 35 centymetrów.

Kościół Zwiastowania NMP:
Obrazek

Klasztor reformowany w Łabiszynie:
Obrazek

Miasteczko Nakło nad Notecią
Obrazek


Kluczowy gród obronny Pomorzan przy granicy z Polską w 1090 roku został zdobyty w wyniku oblężenia przez wojska polskie pod dowództwem palatyna Sieciecha przy jednoczesnym odparciu odsieczy Pomorzan z głębi kraju. W 1091 Władysław Herman z pomocą czeską bezskutecznie oblegał Nakło (czyli wcześniej Pomorzanie musieli jakoś odzyskać ten gród). To nieudane oblężenie oznaczało, że Pomorze na pewien czas usamodzielniło się od Polski. Ostatecznie gród został opanowany przez Bolesława Krzywoustego w 1113 roku i włączony w obręb państwa Piastów co odnotował Gall Anonim w księdze III Kroniki polskiej w 26 rozdziale zatytułowanym "Pomorani tradiderunt castrum Nakel Polonis" czyli po polsku "Pomorzanie oddali Polakom gród Nakieł". W 1299 roku Władysław Łokietek nadał miastu prawa miejskie. Po utworzeniu osobnego powiatu nakielskiego, stało się ono siedzibą dwóch sądów szlacheckich: ziemskiego i grodzkiego, które funkcjonowały do rozbiorów. Nakło następnie wchodziło w skład Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Po rozbiorach znajdowało się w zaborze Pruskim.

Kościół św. Wawrzyńca:
Obrazek

Rynek miejski:
Obrazek

Kościół św. Stanisława:
Obrazek

miasteczko Szubin
Obrazek


Pierwsze wzmianki historyczne o Szubinie pochodzą z 1365 r. Datę tę przyjmuje się jako datę powstania miasta. Miasto Szubin powstało obok zamku po prawej stronie Gąsawki. Pierwszymi jego mieszkańcami byli rzemieślnicy, którzy ze skór licznych w okolicznych puszczach zwierząt szyli dla mieszkańców zamku odzienie (kożuchy) zwane "szubami" – stąd prawdopodobnie pochodzi późniejsza nazwa Szubin, która powstała dopiero w XVI wieku. We wcześniejszych dokumentach spotykamy nazwy: Subyn, Subina, Schubini i Szubino. Najstarszą istniejącą w mieście budowlą jest kościół pod wezwaniem św. Marcina, ufundowany przez dziedzica na zamku Sędziwoja w XIV wieku. Zbudowany jest w stylu późnogotyckim o jednej nawie. Jako beneficjum kościoła Sędziwój podarował wieś Wieszki. Po zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem w Szubinie przebywał król Władysław Jagiełło goszczony przez Macieja z Wąsosza.W okresie panowania króla Kazimierza Wielkiego sadzono w Szubinie szczepy winne, stąd zachowała się do dzisiaj nazwa ulicy Winnica.Szubin był niegdyś miastem szlacheckim i poza zamkiem nie posiadał murów obronnych. Przy końcu XIV wieku dziedzicami Szubina zostali Łabiszyńscy, później – aż do XVII wieku – Czarnkowscy. W roku 1645 właścicielem Szubina był Krzysztof Opaliński, który nadał miastu liczne przywileje. Następnie Szubin należał do Konarzewskiego, Józefa Złotnickiego, księżnej Teofili Wiśniowieckiej i do Mycielskich. Stanisław Mycielski rozszerzył prawa miasta nadane przez Opalińskiego.

Kościół św. Anny:
Obrazek

Kościół św. Marcina:
Obrazek

Ruiny zamku:
Obrazek

miasteczko Mrocza
Obrazek

Mrocza uzyskała prawa miejskie według prawa Magdeburskiego nadane przez króla Władysława Jagiełłę 17 sierpnia 1393 roku. Jest ważnym punktem strategicznym. Obecnie jest własnością Sebastiana von Tauera.

Kościół św. Mikołaja:
Obrazek

Rynek:
Obrazek

Miasteczko Potulice
Obrazek


Dawna wieś folwarczna, długo pozostająca w rękach rodziny Potulickich. W roku 2016 Sebastian von Tauer odkupił ją i rozbudował do rangi miasteczka, fundując wiele budynków.

Kościół pw. św Januarego:
Obrazek

Miasteczko Mogilno
Obrazek


Dawniej miasto należało do najważniejszych osad wczesnośredniowiecznej Polski. Należy do najstarszych osad na pograniczu Wielkopolski i Kujaw, jednym z terenów, na których kształtowało się państwo polskie. Na cyplu otoczonym wodami jeziora Mogileńskiego i bagnami od przełomu VIII i IX wieku do X wieku istniała osada wczesnośredniowieczna z palisadą i zasiekami. Od X wieku do przełomu XII i XIII wieku na tym samym miejscu znajdował się gród obronny połączony z lądem dwoma mostami. W XI w. powstał klasztor benedyktynów, który zajął część grodu. Benedyktyni, jak się uważa, zostali sprowadzeni z Tyńca przez Bolesława Szczodrego. Na północ od klasztoru rozwijała się osada, która w 1398 uzyskała od Władysława Jagiełły prawa miejskie.

Klasztor benedyktyński:
Obrazek

Kościół pw. św. Jakuba:
Obrazek

Miasteczko Kcynia
Obrazek


Już w XI wieku istniał kościół św. Idziego[3]. Miasto zostało lokowane na prawie niemieckim przez księcia Bolesława Pobożnego w 1262 roku. Zasadźcami byli rycerze Jan i Ryner (Reineri), którzy otrzymali wraz z nadaniem wójtostwo z należnymi przywilejami. W XIII w. istniało tam najstarsze w Wielkopolsce Bractwo Kurkowe. Kolejni królowie polscy zatwierdzali przywileje miejskie. W XV w. jedno z nielicznych miast mających zamek i mury obronne.
Największy rozwój miasta miał miejsce w okresie XVI-XVII w. Kcynia była wówczas stolicą powiatu kcyńskiego w województwie kaliskim i siedzibą sądów szlacheckich: ziemskiego i grodzkiego, które przetrwały do rozbiorów[4].
W 1594 odwiedził miasto król Zygmunt III Waza[5]. W 1608 powstała szkoła. W 1612 do Kcyni zostali sprowadzeni Karmelici, a w latach 1624-1631 zbudowano kościół farny. W 1641 przywileje dla cechu szewskiego. W 1656 pod Kcynią miała miejsce bitwa wojsk Stefana Czarnieckiego ze Szwedami.

Kościół św. Michała Archanioła:
Obrazek

Synagoga:
Obrazek

Mauzoleum Mieczkowskich:
Obrazek

Pałac w Lubostroniu

klasycystyczny pałac, wybudowany w latach 1795 - 1800 (prace nad dekoracją wnętrz trwały jeszcze co najmniej przez następne pięć lat) przez czołowego architekta epoki klasycyzmu, autora między innymi pałacu w Dobrzycy i pałacu w Śmiełowie, Stanisława Zawadzkiego, na zlecenie Fryderyka Skórzewskiego, na terenie folwarku Piłatowo. Nazwę Lubostroń nadał pałacowi sam właściciel od słów "lube ustronie".

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Płaskorzeźby w sali rotundowej:
Królowa Jadwiga przyjmująca wielkiego mistrza krzyżackiego Konrada von Jungingena:
Obrazek
Marianna Skórzewska przedstawia plany budowy Kanału Bydgoskiego królowi Prus Fryderykowi Wielkiemu:
Obrazek

Pałac w Ostromecku
Leżący niecały kilometr od Bydgoszczy pałac należący do rodziny Schönborn, a od 1890 do 1945 roku do rodziny von Alvensleben. W skład zespołu wchodzą:

Barokowy pałac (Pałac Stary, niem. Altes Schloss) zbudowany ok. roku 1730 w stylu saskiego rokoka na wysokiej skarpie nad Wisłą z inicjatywy wojewody pomorskiego Pawła Michała Mostowskiego w miejscu dawnego dworu rodziny Dorpowskich.
Pałac klasycystyczny (Pałac Nowy, niem. Neues Schloss) zbudowany w 1849 roku, zaprojektowany prawdopodobnie przez Karla Friedricha Schinkla na zlecenie Jakuba Martina Schönborna. W roku 1912 do pałacu dobudowano neobarokowe skrzydło z salą balową oraz ogrodowe tarasy.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Folwark Osielsko
Osadzony na jednej wsi Folwark jest własnością rodu od stycznia 2015 roku. Mieści się na północ od Bydgoszczy.
Wsie: Osielsko, Strzelce Leśne, Borówno, Włóki,

Kościół w Osielsku:
Obrazek

Aleja Dębów w Borównie:]
Obrazek


Folwark Białe Błota

Folwark nadany Hetmanowi von Tauerowi przez Marka Pawła I za zasługi 31.01 ad 2015. Mieści się na zachód od Bydgoszczy.

Wsie: Białe Błota, Ciele, Kruszyn Krajeński, Prądki, Przyłęki, Trzciniec, Zielonka

Karczma w Cielu:
Obrazek

Jezioro w Kruszynie:
Obrazek

Folwark Maksymilianowo
Folwark nadany Hetmanowi von Tauerowi przez Marka Pawła I za zasługi 31.01 ad 2015. Mieści się na północ od Bydgoszczy.

Wsie: Maksymilanowo, Bożenkowo, Jarużyn, Niemcz, Niwy-Wilcze, Żołędowo, Czarnówczyn

Młyn w Bożenkowie:
Obrazek

Młoda szlachcianka ćwicząca się w jeździe konnejw Niwach-Wilczych:
Obrazek

Folwark Chwała Bogu

Folwark nadany rodowi przez Marka Pawła I

Wsie: Chwała Bogu, Nowa Erekcja,

O gospodarzach wsi Chwała Bogu pisano: „piwo i gorzałkę na swoje potrzeby z zamku lub karczmy zamkowej brać powinni, drzewo do budowy wozić i do młynów bydgoskich mleć jeździć są obowiązani”
Obrazek

Widok folwarku:
Obrazek

Folwark Sicienko

Wsie: Sicienko, Ugoda,

Kościół pw. św. Andrzeja Boboli w Sicienku:
Obrazek

Kapela ludowa z Ugody:
Obrazek

Folwark Tryszczyn

Folwark nadany przez Marka Pawła I

Wsie: Tryszczyn, Wtelno,


Karmelitanki z Tryszczyna w towarzystwie ks. proboszcza z Wtelna:
Obrazek

Kościół pw. Michała Archanioła we Wtelnie:
Obrazek

Folwark Łabiszyn
Folwark nadany przez Marka Pawła I

Wsie: Łabiszyn-wieś, Chmielniki


Zagroda w Łabiszynie-Wsi. W głębi widoczna panorama miasteczka Łabiszyn:
Obrazek

Jezioro Jezuickie:
Obrazek

Folwark Dąbrówka Słupska
Folwark otrzymany w darze od Króla Marka Pawła I

Wsie: Dąbrówka Słupska, Chmielniki

Widok wsi Dąbrówka Słupska:
Obrazek

Cegielnia w Godzimierzu:
Obrazek

Folwark Samoklęski
Folwark otrzymany w darze od Króla Marka Pawła I

Wsie: Samoklęski Duże, Samoklęski Małe,

Kościół parafialny:
Obrazek

Cmentarz ewangelicki:
Obrazek

Folwark Pińsko
Folwark otrzymany w darze od Króla Marka Pawła I

Wsie: Pińsko, Retkowo

Ruiny w Pińśku:
Obrazek

Kapliczka w Retkowie:
Obrazek

Folwark Stary Jarużyn
Folwark otrzymany w darze od Króla Marka Pawła I

Wsie: Stary Jarużyn, Kowalewo

Lasy przy wsi:
Obrazek

Kuźnia w Kowalewie:
Obrazek

Folwark Brzoza
Folwark otrzymany w darze od Króla Marka Pawła I

Wsie: Brzoza, Dąbrówka Wielka,

Pomnik w Brzozie:
Obrazek

Zabudowa wsi:
Obrazek

Folwark Nowa Wieś Wielka
Folwark otrzymany od Króla Marka Pawła I

Wsie: Nowa Wieś Wielka, Dziemionna, Tarkowo Dolne, Dębinka,

Kościół w Nowej Wsi Wielkiej:
Obrazek

Mokradła w Tarkowie:
Obrazek

Folwark Jakubowo
Jeden z najbardziej tajemniczych zakątków w Rzeczypospolitej

Wsie: Jakubowo, Januszkowo, Leszczyce, Stryszek

Cmentarz w Jakubowie. W czasie jednej z wojen mieszkańcy wsi zostali doszczętnie wybici. Ponoć do dzisiaj ich dusze nawiedzają cmentarz parafilny.:
Obrazek

Karczma w Stryszku, podług legendy karczmarz przygotowywał tam posiłki z lidzkiego mięsa. Po śmierci został on skazany na wieczne potępienie.

Obrazek

Folwark Ostromecko
Położony w bezpośredniej bliskości Bydgoszczy

Wsie: Ostromecko, Nowy Dwór

Pałac w Ostromecku:
Obrazek

Miejscowy proboszcz pisał o ludności wsi Nowy Dwór, że Jest niedokładnie ochrzczona: Jare Gody we wsi:
Obrazek

Folwark Janowo
Nadany panu Sebastianowi przez JKM Marka Pawła I

Wsie: Janowo, Gzin,

Chałupy we wsi:
Obrazek

Ule w Gzinie:
Obrazek

Folwark Wałdowo
Nadany panu Sebastianowi przez JKM Marka Pawła I

Wsie: Wałdowo, Czemelewo

Wieś jest bardzo malownicza:
Obrazek

Tradycyjny strój Kujawski:
Obrazek

Folwark Królewskie
Nadany panu hetmanowi przez Marka Pawła I

Wsie: Królewskie, Oktowo,

rozdroże:
Obrazek

karczma w Oktowie:
Obrazek

Folwark Bolumin
Nadany przez Marka Pawła I

Wsie: Bolumin, Boluminek

Bandurzyści:
Obrazek

Kościół w Boluminku:
Obrazek

Folwark Pień
Nadany przez Marka Pawła I

Wsie: Pień, Czarże,

Kapliczka na miejscu spalonego zamku w Pieniu:
Obrazek

Gotycki kościół w Czarże:
Obrazek

Folwark Myślęcinek
Folwark jest lubiany przez okoliczną szlachtę, ze względu na rolzegłę lasy i łąki, gdzie można wypoczywać.

Wsie: Myślęcinek, Rynkowo

Szlachta na przejażdżce w Myślęcinku:
Obrazek

Zajazd w Rynkowie:
Obrazek

Folwark Trzęsacz
Nadany przez Marka Pawła I

Wsie: Trzęsacz, Byszewo,

"Kazimierz, książę łęczycki i kujawski nadaje klasztorowi cystersów w Byszewie dla zbawienia duszy zmarłej żony swej Konstancji, swego własnego oraz synów Leszka i Ziemomysła, wsie Trzęsacz i Żuków w kasztelanii wyszogrodzkiej z obszernymi swobodami"
Obrazek

Folwark Kusowo
Nadany przez Marka Pawła I

Wsie: Kusowo, Nekla,

pszenica:
Obrazek

zabudowania wsi:
Obrazek

Folwark Gądecz
Nadany przez Marka Pawła I

Wsie: Gądecz, Zalesie

cmentarz:
Obrazek

Obrazek

Folwark Marcelewo
Nadany przez Marka Pawła I

Wsie: Marcelewo, Hutna Wieś,

Obraz namalowany przez miejscowego artystę:
Obrazek

chałupa we wsi:
Obrazek

Folwark Grabowo
Nadany przez Marka Pawła I

Wsie: Grabowo, Konstantynowo,

Kapliczka we wsi wybudowana w 1616 r.:
Obrazek

dom we wsi:
Obrazek

Folwark Wielki Sosnowiec
Folwark leży w centrum lasu Sosnowego.

Wsie: Wielki Sosnowiec, Mały Sosnowiec, Laski Kujawskie, Pszczółczyn, Rzywno, Zazdrość, Smolniki, Zielonowo, Klotyldowo, Mąkoszyn

Ule w Pszczółczynie:
Obrazek

Folwark Łachowo
W folwarku znajduje się piękny neogotycki kościół.

Wsie: Łachowo, Brzózki, Zazdrość, Grzeczna Panna, Smolawy, Elizewo, Słonawy, Szaradowo, Zalesie, Ameryczka

Kościół w Łachowie:
Obrazek

Folwark Szkocja
W folwarku osiedlili się przybysze ze Szkocji.

Wsie: Szkocja, Niedźwiady, Studzienki, Sipiory, Józefowo, Polichno, Paulina, Kowalewo, Weronika, Kowalewko

Kowal przy pracy:
Obrazek

Folwark Olek
Folwark zakupiony przez Sebastiana von Tauera.

Wsie: Olek, Żurczyn, Mała Wieś, Duża Wieś, Dębinka, Wojsławice, Podlaski, Bielawki, Trzciniec, Nadkanale

Kanał Notecki:
Obrazek

Folwark Izabela
Spory Folwark w okolicach Mroczy.

Wsie: Białowieża, Drążno, Drzewianowo, Izabela, Jeziorki Zabartowskie, Kaźmierzewo, Kosowo, Krukówko, Matyldzin, Ostrowo.

Kapliczka:
Obrazek

Folwark Jadwigowo
Duży Folwark, zakupiony w listopadzie 2016 roku.

Wsie: Jadwigowo, Janowo, Konstantowo, Kozia Góra Krajeńska, Modrakowo, Orle, Orlinek, Orzelski Młyn, Podgórz, Rajgród.

Rzeka:
[img]http://ladna-gorka.mazury.info.pl/files/pole-namiotowe-i-kemping[6].jpg[/img]

Folwark Elizewo
Folwark leży w okolicach Kcyni.

Wsie: Dębogóra, Dobieszewko, Dobieszewo, Dziewierzewo, Elizewo, Głogowiniec, Górki Zagajne, Grocholin, Gromadno, Iwno.

Cmentarz w Elizewie:
Obrazek

Folwark Nowa Wieś Notecka
Folwark leży nad Notecią.

Wsie: Karmelita, Kazimierzewo, Laskownica, Ludwikowo, Łankowice, Malice, Miastowice, Mieczkowo, Nowa Wieś Notecka, Palmierowo.

Las sosnowy:
Obrazek

Folwark Ujazd

Wsie: Krzepiszyn, Miaskowo, Mycielewo, Rozstrzębowo, Rzemieniewice, Skórzewo, Stalówka, Suchoręczek, Ujazd, Weronika.

Kościół cystersów:
Obrazek
Książę na Bydgoszczy i Wyszogrodzie
Wojewoda Inowrocławski
Sędzia Grodzki


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 4936
Dołączył(a): 21 lip 2014, 18:04
Lokalizacja: Bydgoszcz
Medale: 23
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON I (1) Order Zasługi RON II (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Świętego Jerzego I (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1)
Medal Wojska (1) Medal Bene Merentibus (4) (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1)
Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: Hetman Wielki
Stopień: Hetman Wielki

Re: Majątki rodu von Tauer

Postprzez Piotr Brochwicz » 11 lis 2014, 00:34

Mości Panie Hetmanie, gratuluję tak zacnej siedziby, jakim jest zamek bydgoski. Niechaj trwa i w siłę rośnie!
Piotr Brochwicz
Herold Wielki Koronny i Litewski



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 44
Dołączył(a): 19 paź 2014, 21:00
Skype: piotr.de69
Wykształcenie: wyższe

Re: Majątki rodu von Tauer

Postprzez Sebastian von Tauer » 01 lut 2015, 13:43

-http://www.rzeczpospolitaobojganarodow.pl/forum/viewtopic.php?f=388&t=3592
Książę na Bydgoszczy i Wyszogrodzie
Wojewoda Inowrocławski
Sędzia Grodzki


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 4936
Dołączył(a): 21 lip 2014, 18:04
Lokalizacja: Bydgoszcz
Medale: 23
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON I (1) Order Zasługi RON II (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Świętego Jerzego I (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1)
Medal Wojska (1) Medal Bene Merentibus (4) (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1)
Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: Hetman Wielki
Stopień: Hetman Wielki

Re: Majątki rodu von Tauer

Postprzez Sebastian von Tauer » 01 lut 2015, 13:44

-http://www.rzeczpospolitaobojganarodow.pl/forum/viewtopic.php?f=388&t=3591
Książę na Bydgoszczy i Wyszogrodzie
Wojewoda Inowrocławski
Sędzia Grodzki


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 4936
Dołączył(a): 21 lip 2014, 18:04
Lokalizacja: Bydgoszcz
Medale: 23
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON I (1) Order Zasługi RON II (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Świętego Jerzego I (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1)
Medal Wojska (1) Medal Bene Merentibus (4) (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1)
Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: Hetman Wielki
Stopień: Hetman Wielki

Re: Majątki rodu von Tauer

Postprzez Sebastian von Tauer » 13 kwi 2015, 14:42

Sebastian von Tauer wiedząc iż Król ma się niedługo zjawić wyjechał mu naprzeciw wraz z całą Chorągwią Husarii rodu von Tauer.
Obrazek
Książę na Bydgoszczy i Wyszogrodzie
Wojewoda Inowrocławski
Sędzia Grodzki


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 4936
Dołączył(a): 21 lip 2014, 18:04
Lokalizacja: Bydgoszcz
Medale: 23
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON I (1) Order Zasługi RON II (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Świętego Jerzego I (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1)
Medal Wojska (1) Medal Bene Merentibus (4) (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1)
Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: Hetman Wielki
Stopień: Hetman Wielki

Re: Majątki rodu von Tauer

Postprzez Marek Wiktorowicz » 13 kwi 2015, 23:44

Późnym wieczorem poniedziałkowym orszak królewski dotarł do Bydgoszczy.
Obrazek

/-/ Marek Paweł Wiktorowicz
Książę Urbino



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 2754
Dołączył(a): 31 sie 2011, 10:44
Medale: 13
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari II (1)
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON I (1) Order Świętego Jerzego I (1)
Order Świętego Jerzego II (1) Order Księcia Włodzimierza II (1) Krzyż Monarchii I (1)
Medal Bene Merentibus (4) (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Inflant (1)
Gwiazda Mołdawii (1)

Re: Majątki rodu von Tauer

Postprzez Sebastian von Tauer » 14 kwi 2015, 15:38

W poniedziałkowy wieczór Król, Hetman, dwór królewski, oficerowie i inni szlachcice zasiedli do uczty na zamku bydgoskim. A uczta ta była iście kujawska - pito do nieprzytomności, a i zdarzył się pojedynek jeden, bez którego na Kujawach nie może być o biesiadowaniu mowy. Po uczcie Król został odprowadzony do swej komnaty, najlepszej w zamku.
Obrazek
Obrazek

We wtorek zasię pan Sebastian oprowadzał Króla po Twierdzy Bydgoskiej - najważniejszej warowni na Kujawach. Król zobaczył wzorową musztrę husarzy z Chorągwi Husarskiej rodu von Tauer, zmianę warty przed wejściem do twierdzy, a także został poproszony o wkopanie sadzonki dębu w nowopowstających ogrodach twierdzy.
Obrazek
Obrazek
Książę na Bydgoszczy i Wyszogrodzie
Wojewoda Inowrocławski
Sędzia Grodzki


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 4936
Dołączył(a): 21 lip 2014, 18:04
Lokalizacja: Bydgoszcz
Medale: 23
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON I (1) Order Zasługi RON II (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Świętego Jerzego I (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1)
Medal Wojska (1) Medal Bene Merentibus (4) (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1)
Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: Hetman Wielki
Stopień: Hetman Wielki

Re: Majątki rodu von Tauer

Postprzez Marek Wiktorowicz » 14 kwi 2015, 19:48

Pod wielkim wrażeniem karności ludzi Waszmościa pozostajemy. A i twierdzę Waszą oglądając spokojni jesteśmy o bezpieczeństwo ziem Naszych!
Obrazek

/-/ Marek Paweł Wiktorowicz
Książę Urbino



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 2754
Dołączył(a): 31 sie 2011, 10:44
Medale: 13
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari II (1)
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON I (1) Order Świętego Jerzego I (1)
Order Świętego Jerzego II (1) Order Księcia Włodzimierza II (1) Krzyż Monarchii I (1)
Medal Bene Merentibus (4) (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Inflant (1)
Gwiazda Mołdawii (1)

Re: Majątki rodu von Tauer

Postprzez Sebastian von Tauer » 14 kwi 2015, 21:52

We wtorek po południu Król wraz z Hetmanem i dostojnymi gośćmi udali się do Murowańca w miejsce przeznaczone na ogród zamkowy i jak to było wcześniej postanowione, zasadzono dąb, który od tej pory będzie się zwać "Dębem Króla Marka".
Obrazek

Po tym wybrano się zwiedzić majątek bydgoski. Król mógł zobaczyć wsie które sam nadał rodowi - zwiedzono Białe Błota, Zielonkę, Kruszyn Krajeński, aż wkońcu zatrzymano się na popas w karczmie w Cielu.
Obrazek

Gdziekolwiek tylko Król się pojawił, chłopi bili pokłony, a matki oddawały swe dzieci, aby ten je, jako pomazaniec boży, pobłogosławił. W ten sposób zwiedzono północną część majątku: Osielsko Maksymilianowo i Bożenkowo. Na kolejny postój zatrzymano się we wsi Niwy - Wilcze, znanym powszechnie ze stadniny. Dano tam Królowi i dworowi zabawić się w kaptywusz. A polegało to na tym że dwie drużyny walczą ze sobą konno na długie kije - palcaty, a tenże który z konia spadnie jest przez przeciwną stronę w niewolę brany. Takoj się złożyło że wlkę wygrał pan Świerzkowski, jeden z dworzan Króla. A w nagrodę za swe męstwo wielce zacne źrebię mu ofiarowano.
Obrazek
Obrazek

Gdy wrócono na bydgoski zamek, słońce już chyliło się ku zachodowi. I tym razem wydano ucztę wspaniałą, gdzie po kujawsku pito. Po uczcie zmęczeni biesiadnicy udali się na zasłużony odpoczynek przed kolejnym dniem.
Książę na Bydgoszczy i Wyszogrodzie
Wojewoda Inowrocławski
Sędzia Grodzki


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 4936
Dołączył(a): 21 lip 2014, 18:04
Lokalizacja: Bydgoszcz
Medale: 23
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON I (1) Order Zasługi RON II (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Świętego Jerzego I (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1)
Medal Wojska (1) Medal Bene Merentibus (4) (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1)
Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: Hetman Wielki
Stopień: Hetman Wielki

Re: Majątki rodu von Tauer

Postprzez Marek Wiktorowicz » 15 kwi 2015, 11:35

Wspaniały dzień w bydgoskich dobrach Hetmana. Dziękujemy Panie Sebastianie!

Jutro rankiem ruszamy dalej.
Obrazek

/-/ Marek Paweł Wiktorowicz
Książę Urbino



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 2754
Dołączył(a): 31 sie 2011, 10:44
Medale: 13
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari II (1)
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON I (1) Order Świętego Jerzego I (1)
Order Świętego Jerzego II (1) Order Księcia Włodzimierza II (1) Krzyż Monarchii I (1)
Medal Bene Merentibus (4) (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Inflant (1)
Gwiazda Mołdawii (1)

Następna strona

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Ordynacja Kujawska

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron