Sztab Główny

Wyprawa szlachty na daleką Mołdawię.

Re: Sztab Główny

Postprzez Jakob Iwan Wereszczyński-Bagrat » 20 kwi 2017, 21:28

Wasza Królewska Mość, proszę nie robić takich rzeczy. System jest nowy, dość ambitny, a przy tym nigdy nie testowany, więc kilka pierwszych dni musi być cięższych. Później wszystko jakoś się ułoży.
Jakub Wereszczyński-Bagrat

książę Abachazji


Obrazek

Obrazek



Avatar użytkownika
Miecznik
Miecznik
 
Posty: 1804
Dołączył(a): 13 gru 2014, 19:55
Lokalizacja: Wereszczyn, Korona Królestwa Polskiego
Medale: 9
Order Virtuti Militari II (1) Order Zasługi RON VI (1) Krzyż Monarchii II (1)
Krzyż Zasługi dla Kultury II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Amarantowa Wstążka (1)
Gwiazda Ukrainy (1) Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: Podkanclerzy
Stopień: Rotmistrz
Wykształcenie: Szkoła Rycerska

Re: Sztab Główny

Postprzez Daniel von Tauer-Krak » 20 kwi 2017, 21:33

Ledwo się zaczęła, a Wasza Królewska Mości o odwrocie(wycofaniu) myśleć raczy? Pokornie o porzucenie tych zamysłów proszę i o rzucenie się w wir walki(zabawy), przecie o to w tym chodzi, a nie o jakieś niesnaski. Ja zaś wolałbym wraz z Waszą Królewską Mością świętować zwycięstwo, niż walczyć tygodniami bez tak zaszczytnego Wojenika jako towarzysza broni, bo nie chybnie tyle przyjdzie się nam z wrogami zmagać bez Waszej Miłości.
STEFAN II DANIEL

Obrazek



Avatar użytkownika
Szlachcic
Szlachcic
 
Posty: 582
Dołączył(a): 21 kwi 2015, 16:06
Medale: 2
Medal Wojska (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Stopień: Namiestnik
Skype: Daniel Niemo

Re: Sztab Główny

Postprzez Henryk Mikołaj Hrychowicz » 21 kwi 2017, 07:51

Panowie, nie o system idzie, bo ten wymaga jedynie dotarcia jak słusznie pan Jakob zauważył. Uważam jednak, że jak ktoś jest nadmiernie upierdliwy winien opuścić zabawę by nie psuć jej innym. Myślę że są już osoby które maja powoli dość mojego kwękania, dlatego dowództwo nad moimi dywizjami przekazuję panu Jakobowi. Opuszczam pole działań wojennych, ale nie opuszczam wojsk Korony i Litwy biorących udział w kampanii. Jeśli zajdzie potrzeba zajmę się dostawą zaopatrzenia i uzupełnień, które sztab główny będzie mógł rozdysponować.



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 3417
Dołączył(a): 15 sty 2015, 08:12
Lokalizacja: Halicz
Medale: 11
Order Orła Białego (1) Order Virtuti Militari I (1) Królewski Order Złotej Ostrogi (1)
Order Zasługi RON II (1) Order Świętego Jerzego III (1) Medal Wojska (1)
Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Gwiazda Ukrainy (1) Gwiazda Inflant (1)

Re: Sztab Główny

Postprzez Daniel von Tauer-Krak » 22 kwi 2017, 20:54

Podjazdy donoszą o porażce wojsk pana Jacoba. Może by coś pchnąć w sukurs?
STEFAN II DANIEL

Obrazek



Avatar użytkownika
Szlachcic
Szlachcic
 
Posty: 582
Dołączył(a): 21 kwi 2015, 16:06
Medale: 2
Medal Wojska (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Stopień: Namiestnik
Skype: Daniel Niemo

Re: Sztab Główny

Postprzez Maurycy Orański » 22 kwi 2017, 22:44

Dywizja stu róż to tylko kawaleria. Może ona ruszy?
(-) Maurycy Wilhelm Jerzy Orański-Nassau
wicekról Nowej Kurlandii
wojewoda sandomierski,
pan na Tarnowie,
admirał królewskiej floty koronnej

Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 3763
Dołączył(a): 21 kwi 2016, 14:36
Lokalizacja: Tarnów
Medale: 21
Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari III (1) Królewski Order Złotej Ostrogi (1)
Order Zasługi RON II (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal Bene Merentibus (4) (1)
Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Medal za Długoletnią Służbę I (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1) Amarantowa Wstążka (1)
Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Admirał
Gadu-Gadu: 60564017
Wykształcenie: Wojskowe

Re: Sztab Główny

Postprzez Henryk Mikołaj Hrychowicz » 23 kwi 2017, 09:20

Raport z bitwy Wojsk Rzeczpospolitej pod Śniatyniem

Dywizja Ruska została wycięta w pień przez lekka jazdę wroga. Pułki dywizji które brały udział niemal we wszystkich kampaniach wojennych i posiadały ogromne doświadczenie bojowe pogubiły się zupełnie w starciu z wrogiem. Jazda kozacka która miała rozpoznać pole bitwy i wciągnąć wroga do walki schroniła się za piechotą (która stała w centrum). Przeciw nacierającym wojskom nieprzyjacielskim do walki ruszyła ciężka jazda, ale zanim doszło do walki cała chorągiew husarska została wybita do nogi (przez artylerię i piechotę rzucającą granaty) a 3 pancerne zostały wybite przez janczarów i drabów bo nie dostali wsparcia lekkiej jazdy mimo wydanych rozkazów pana Jakoba i bezradnie przyglądali się jak ich mordują.

W centrum ugrupowania masy pospólstwa uderzyły na nasz pułk hajduków i oskrzydleni przez Seklerów zostali wybici do nogi razem z obsługa naszych dział. Natomiast 8 chorągwi lekkiej jazdy zamiast wesprzeć hajduków i artylerzystów ruszyło na pomoc pancernym (których już wybito). W czasie tego bezsensownego manewru dwie chorągwie wołoskie zdradziły, przechodząc na stronę wroga i walnie przyczynili się do rozgromienia naszych chorągwi kozackich.

Na północnym skrzydle do walki włączyła się Dywizja Hrychowicza, stając w ulewnym deszczu przeciw kawalerii Mołdawskiej i Siedmiogrodzkiej. Wywiązała się zażarta walka w trakcie której dywizja poniosła ogromne straty (900 zabitych) i wycofała się do Śniatynia.

Łącznie w bitwie poległo 3700 żołnierzy Korony i 2000 żołnierzy wroga. Utraciliśmy również 14 dział i 200 żołnierzy, którzy przeszli na stronę wroga.


Przebiegu bitwy nie będę komentował, analizę pozostawiam oficerom sztabu.
Zastanawia mnie tylko czemu mają służyć wszystkie wskaźniki skoro czynnikiem decydującym o rozstrzygnięciach bitew jest ich opis, który preferuje którąś ze stron. W tej bitwie wojska wroga. Z tej też racji mam coraz głębsza wątpliwość czy tą kampanie prowadzi Rzeczpospolita przecie Kozakom, czy też Mołdawia przy wsparciu Kozaków i Wojsk Siedmiogrodzkich przeciw Rzeczpospolitej.



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 3417
Dołączył(a): 15 sty 2015, 08:12
Lokalizacja: Halicz
Medale: 11
Order Orła Białego (1) Order Virtuti Militari I (1) Królewski Order Złotej Ostrogi (1)
Order Zasługi RON II (1) Order Świętego Jerzego III (1) Medal Wojska (1)
Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Gwiazda Ukrainy (1) Gwiazda Inflant (1)

Re: Sztab Główny

Postprzez Maurycy Orański » 23 kwi 2017, 09:35

Moim zdaniem to nie jest sprawiedliwe że Mołdawią dowodzi asystent Mistrza gry ponieważ to jemu na pw podsyła się taktyki i w przypadku starcia z jego wojskami ma doskonałą informację o ruchach Polaków.
(-) Maurycy Wilhelm Jerzy Orański-Nassau
wicekról Nowej Kurlandii
wojewoda sandomierski,
pan na Tarnowie,
admirał królewskiej floty koronnej

Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 3763
Dołączył(a): 21 kwi 2016, 14:36
Lokalizacja: Tarnów
Medale: 21
Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari III (1) Królewski Order Złotej Ostrogi (1)
Order Zasługi RON II (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal Bene Merentibus (4) (1)
Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Medal za Długoletnią Służbę I (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1) Amarantowa Wstążka (1)
Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Admirał
Gadu-Gadu: 60564017
Wykształcenie: Wojskowe

Re: Sztab Główny

Postprzez Stanisław von Tauer » 23 kwi 2017, 10:09

Rozumiem, że nie mogą się panowie pogodzić z klęską, bo w innych kampaniach klęsk nie było, tylko RON dawało bezustanne cięgi wrogom. Jednakże, taktykę swą przygotowałem, zanim pan Jakob wysłał mi swoją, a gdy przeczytałem taktykę pana Jakoba, swojej ani trochę nie zmieniłem.
Jacek Ostrogski-Radziwiłł napisał(a):Moim zdaniem to nie jest sprawiedliwe że Mołdawią dowodzi asystent Mistrza gry ponieważ to jemu na pw podsyła się taktyki i w przypadku starcia z jego wojskami ma doskonałą informację o ruchach Polaków.

Dlaczego więc nie powiedział pan wcześniej o swoim zdaniu? Wygląda na to, że jakby pan Jakob wygrał to byście nie zgłosili pretensji do tego, że jednocześnie rozsądzałem walkę i ją prowadziłem. Ale jak wrogie wojska zwyciężyły wojska RON pierwszy raz od kilku kampanii, to wszyscy od razu zaczęli zwracać uwagę. Co ciekawe, nikt wcześniej swoich pretensji do tego nie zgłaszał. Co do opisu bitwy - jak myślicie panowie, czy w Centrum 500 hajduków wygrałoby z 2000 dodatkowo posiadającymi przewagę w artylerii. Na ironię, robiłem dużo rzeczy żeby nie dopuścić do niesprawiedliwości. Gdybym na Północy rozstrzygał bitwę tak jak w Hetmańskim Turnieju Początku Wiosny, Dywizja Hrychowicza także zostałaby rozbita. Jednakże wybrałem opcję narracyjną, w wyniku której na Północy Mołdawianie odnieśli większe straty od RON, ponadto straty odniesione na Północy stanowiły 50 procent wszystkich strat Mołdawian. Gdybym rozsądził całą bitwę jak potyczkę, Mołdawianie nie odnieśliby żadnych strat. Napisałem też o tym, że pancerni odnieśliby zwycięstwo nad Mołdawianami na Południu, gdyby wsparła ich lekka jazda. Napisałem to, żeby bitwa nie wyglądała na całkowitą porażkę wojsk RON. W rzeczywistości, co by zrobiły dwie chorągwie pancernych około dwóm tysiącom piechoty? Nic. Nie wiem, czemu oczekiwali panowie zwycięstwa gdy wasze dwie dywizje stanęły przeciwko trzem dywizjom i trzem pułkom, czyli właściwie czterem dywizjom. Ale skoro panowie chcą, to nie będę już dowodził w bitwach. Ale wyniku tej bitwy nie cofnę.
/-/ Stanisław von Tauer
herbu von Tauer
Pułkownik wojsk koronnych
Wojewoda łęczycki


Obrazek



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 1661
Dołączył(a): 26 lis 2015, 16:17
Medale: 9
Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1)
Medal Wojska (1) Amarantowa Wstążka (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Gwiazda Ukrainy (1) Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Gadu-Gadu: 66056090

Re: Sztab Główny

Postprzez Maurycy Orański » 23 kwi 2017, 10:21

Cofam to. Zwycięstwo było słuszne, ale jak tylko pod Chocimiem staniecie to się strzeżcie. :twisted:
(-) Maurycy Wilhelm Jerzy Orański-Nassau
wicekról Nowej Kurlandii
wojewoda sandomierski,
pan na Tarnowie,
admirał królewskiej floty koronnej

Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 3763
Dołączył(a): 21 kwi 2016, 14:36
Lokalizacja: Tarnów
Medale: 21
Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari III (1) Królewski Order Złotej Ostrogi (1)
Order Zasługi RON II (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal Bene Merentibus (4) (1)
Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Medal za Długoletnią Służbę I (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1) Amarantowa Wstążka (1)
Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Admirał
Gadu-Gadu: 60564017
Wykształcenie: Wojskowe

Re: Sztab Główny

Postprzez Henryk Mikołaj Hrychowicz » 23 kwi 2017, 10:48

Stanisław von Tauer napisał(a): Ale wyniku tej bitwy nie cofnę.


Nikt o to nie wnosi. Za komentarz dziękuje, wiele wątpliwości pan wyjaśnił i proszę się tak nie denerwować. To sztab Wojsk Koronnych i każdy na prawo przedstawić tu swoje uwagi by je przedyskutować. W jednym się zgadzamy na pewno, przewaga wojsk nieprzyjaciela była powodem klęski Wojsk Koronnych. Gdyby pod Śniatyń przyszło wsparcie bitwa mogła się zakończyć inaczej.



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 3417
Dołączył(a): 15 sty 2015, 08:12
Lokalizacja: Halicz
Medale: 11
Order Orła Białego (1) Order Virtuti Militari I (1) Królewski Order Złotej Ostrogi (1)
Order Zasługi RON II (1) Order Świętego Jerzego III (1) Medal Wojska (1)
Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Gwiazda Ukrainy (1) Gwiazda Inflant (1)

Poprzednia stronaNastępna strona

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Kampania Mołdawska

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron