Zgłoszenia na wyprawę

Wyprawa szlachty na daleką Mołdawię.

Re: Zgłoszenia na wyprawę

Postprzez Stanisław von Tauer » 20 kwi 2017, 17:22

Jakob Iwan Wereszczyński-Bagrat napisał(a):Czy mam przenieść dywizję Ruską pod Chocim? Celowo umieściłem ją bliżej reszty jednostek Waszej Królewskiej Mości, by szybciej mogła udzielić im pomocy.
Napiszę do pana Stanisława, by zmienił opis bitwy na oblężenie.


JKM napisał, że przyjmie bitwę w oparciu o umocnienia twierdzy. Więc nie jest to oblężenie, a po prostu bitwa na przedpolach owej twierdzy. Stąd nie rozumiem dlaczego mam zmienić opis bitwy na oblężenie. Zmieniłbym, gdyby JKM napisał, żeby od razu wycofać się do twierdzy, albo gdy zostanie nawiązana walka z jego oddziałami to wtedy wycofać się. Jednakże JKM niczego takiego nie napisał. Ponadto, przyjął bitwę wydaną mu przez pana Iwana.
Pozwolę sobie przytoczyć tu taktykę obraną przez Jego Królewską Mość:
Mikołaj I, Rex napisał(a):Rankiem na przedpolach twierdzy Śniatyń 3 i 4 pułk jazdy przyjmuje uderzenie Dywizji Mołdowskiej Mniejszej. w tym czasie 1 pułk jazdy manewrem oskrzydlającym uderza w bok wojsk mołdowskich od zachodu, a 2 pułk jazdy identycznym manewrem uderza od wschodu.

W wątku Opisy i wyniki starć... podałem pole bitwy, na którym owa się rozgrywa. Widzą tam panowie rzekę, dokładnie odnogę Prutu przebiegającą na skos przez mapę. Jak miałem na owej mapie przedstawić twierdzę? Nijak. Postanowiłem więc, że nie pokażę jej, bo jak miałem ją pokazać, i zamiast tego, ustaliłem sobie, że jeśli JKM przegra bitwę, jego oddziały wycofają się do twierdzy. Ponadto, z obranej przez JKM taktyki widzę, że nie zajrzał on wogóle do wątku o starciach podczas kampanii, bo jak jego wojska miały dokonać manewr oskrzydlający, przez rzekę, przez którą można przejść tylko w trzech miejscach, co też zaznaczyłem. Nie chcę zwracać też na kolejną rzecz uwagi, ale muszę zwrócić - to nie Mołdowia tylko Mołdawia, a więc nie ma wojsk mołdowskich tylko mołdawskie. Dodatkowo, w swej taktyce JKM napisał o Dywizji Małej Mołdowskiej. Była Dywizją Małą, ale Siedmiogrodzką. Wszyscy popełniają błędy, i wszystko zwalają na mnie, sami nie doczytując, bądź wogóle nie czytając tego co piszę. Więc nie tylko JKM jest, lub raczej był ignorowany, bo teraz jego uwagi wprowadziliśmy w życie, ale ja głównie jestem ignorowany. Dla porównania, zobaczcie taktykę pana Iwana, po której widać, że czyta wszystkie wypowiedzi panów i jest zorientowany w sytuacji:
[quote="Ivan von Lichtenstein"]Obrazek

Maksym Doroczenko podzielił wojsko swe na trzy części. Pułk Siret (Mołdawianie) przy wsparciu Pułku Pandurów i dwóch baterii armat lekkich (z tego pułku )ma obstawić teren wokół brodu/mostu WSCHODNIEGO (po prawej stronie). Mają oni stanowić prawe skrzydło armii. Pułki i artyleria mają zająć pozycje w lesie (to dosłownie przed brodem/mostem więc bez problemu) tak, by nie dało się ocenić liczebności wojsk i rodzaju armat rozstawionych przy brodzie. Pułki i artyleria mają czekać w tym lesie aż do przybliżenia się wojsk Hrychowicza. Jak najszybciej piechota ma rozstawić KOZŁY HISZPAŃSKIE na końcu brodu/mostu, by spowolnić kawalerię i narazić ją na łatwiejszy ostrzał. Gdy tylko wojska kawaleryjskie Hrychowicza zbliżą się do brzegu na odległość taką, by pociski kartaczowe z armaty trafiały w siłę żywą przeciwnika, obie bateria artylerii lekkiej mają rozpocząć ostrzał. Ostrzał ma być wykonywany właśnie z pocisków kartaczowych, które są idealne do zabijania ludzi na większym terenie, w przeciwieństwie do kul armatnich. Nie jest problemem naładować armatę lekką pociskami kartaczowymi. Ponadto artylerzyści mają rozkaz strzelając, celować w konie nieprzyjaciela - jako że jest on uzbrojony wyłącznie w kawalerię kozacką i husarską, mocno obniży to jego możliwości bojowe, tym bardziej że husarze w ciężkich zbrojach nie nadają się do walk pieszych. Gdy tylko wojsko znajdzie się w zasięgu broni palnej piechoty Pandurów i Mołdawian, mają oni rozpocząć ostrzał także celując w konie. Gdy wojska wroga będą w połowie brodu/mostu (w razie brodu bedą spowolnione) piechota ma ruszyć, starając się głównie zabijać konie, ale też i jeźdźców. Artyleria ma cały czas prowadzić jednocześnie ostrzał tak, by nie zabijać sprzymierzeńców, czyli w tych wrogów, co na brzegu są i nie udali się jeszcze na most/bród z powodu przepełnienia.

Na środku, w centrum znaleźć się ma Pułk Hajduków i Pułk Pospolitaków, z artylerią ciężką. Z powodu znacznego oddalenia się od brodu i szybkich koni wroga, nie ma szans by dotarli do brodu/mostu przed kawalerzystami, wobec tego oba pułki mają razem z artylerią zająć taką pozycję, by mogła ona swobodnie ostrzeliwać most/bród i okolice. Jako że to artyleria ciężka, a taka ma większy zasięg, taka pozycja jest już na początku raczej. Piechota ma zająć się jak najszybszym umocnieniem okolic artylerii i miejsca gdzie ma stacjonować piechota - tuż obok artylerii, by ją osłaniać. Najlepiej do tego celu posłuży rozstawienie KOZŁÓW HISZPAŃSKICH, które wojska siedmiogrodzkie miały na wyposażeniu. Zatrzymają one częściowo napór kawalerii. Wojska mają być uformowane w czworobok, by lepiej odpierać ataki kawalerii w razie gdyby przeniknęła szybko na drugą stronę i ruszyła do szarży. Armaty mają wysyłać ciężkie pociski w kierunku mostu/brodu. Jeśli to most, powinien być zniszczony tak, by kawaleria nie mogła się przedostać. Jeśli to bród, powinien być stale ostrzeliwany by powodować jak największy zamęt w szeregach wroga. Jeśli duża część kawalerii przedostanie się jednak przez bród (bo przez most nie ma takich szans, ciężkie armaty z ciężkich armat powinny zniszczyć ten most jak najszybciej), to piechota ma być gotowa do jej odparcia, ustawiona w ciasnym czworoboku, a armaty mają zmienić szybko rodzaj pocisków, z kul armatnich na pociski kartaczowe, by strzelać w konie wroga. Ci z wojskowych, co posiadają broń palną, gdy wojska kawaleryjskie pojawią się na takim dystansie, że samopały i rusznice trafią, mają także strzelać w konie. Gdy kawaleria uderzy, powinna częściowo rozbić się o kozły hiszpańskie. Wówczas piechota ma uderzyć i atakować kawalerzystów, którzy nie powinni sobie w takich warunkach dać rady.

Po lewej stronie, na zachodzie znajdzie się lewe skrzydło armii, składające się wyłącznie z Pułku Seklerów i artylerii średniej dywizyjnej. Mają oni obstawić okolice brodu/mostu tak, by nie dało się określić ich liczebności (las w tym pomoże). Mają także obserwować poczynania kawalerii wroga. Jeśli:

1. Kawaleria z prawej flanki wroga (z zachodu) uda się do centrum by wesprzeć natarcie, pułk ma razem z artylerią przeprawić się przez most/bród. Artyleria średnia ma takie kule armatnie, których zasięg powinien być taki, by mogła ostrzeliwać swobodnie kawalerię wroga w centrum i tą która w kierunku centrum idzie (dlatego nie będzie się zmieniało kul armatnich na pociski kartaczowe, które mają stosunkowo krótki zasięg). Piechota ma osłaniać armaty podczas przeprawy i stać tuż obok, naprędce stworzyć jak najpraktyczniejszą osłonę przed kawalerią - w tym celu przydadzą się na pewno kozły hiszpańskie, które piechota ma rozstawić przed artylerią i wokół swych szeregów. Artyleria ma ciągle ostrzeliwać siły wroga.

2. Kawaleria z prawej flanki wroga (z zachodu) uda się na most/bród by się przezeń przeprawić, to artyleria średnia ma prowadzić ostrzał z kul armatnich (jeśłi to most) tak, by zniszczyć most i uniemożliwić przeprawę. Jeśli to bród, to piechota ma rozstawić kozły hiszpańskie tak, by spowolnić przeprawę jazdy na drugi brzeg, a artyleria ma pociskami kartaczowymi ostrzeliwać konie przeciwnika. Gdy przejdą one na drugi brzeg i zatrzymają się w pobliżu kozłów hiszpańskich, artyleria ma ostrzeliwać kawalerię ciągle, a piechota zwarta w bezpiecznej odległości ma grupami otaczać pojedynczych jeźdźców, którzy tą osłonę sforsują. Ma ich zabijać.
/-/ Stanisław von Tauer
herbu von Tauer
Pułkownik wojsk koronnych
Wojewoda łęczycki


Obrazek



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 1661
Dołączył(a): 26 lis 2015, 16:17
Medale: 9
Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1)
Medal Wojska (1) Amarantowa Wstążka (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Gwiazda Ukrainy (1) Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Gadu-Gadu: 66056090

Re: Zgłoszenia na wyprawę

Postprzez Stanisław von Tauer » 20 kwi 2017, 17:26

Pozwolę jeszcze sobie pomarudzić. Z tego wszystkiego powstało ogromne zamieszanie, co widza wszyscy. Pan Jakob rozpowiada, że jest to oblężenie nie bitwa i inni mu wierzą. Przez co dzisiaj już zostały wydane rozkazy w stylu "Odsiecz oblężonej w Śniatyniu Dywizji JKM". Nie ma żadnego oblężenia. Proponuję cofnąć cała kampanię o dzień, usunąć wszystkie dzisiejsze rozkazy, wszystko przedyskutować i zacząć od nowa.
/-/ Stanisław von Tauer
herbu von Tauer
Pułkownik wojsk koronnych
Wojewoda łęczycki


Obrazek



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 1661
Dołączył(a): 26 lis 2015, 16:17
Medale: 9
Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1)
Medal Wojska (1) Amarantowa Wstążka (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Gwiazda Ukrainy (1) Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Gadu-Gadu: 66056090

Re: Zgłoszenia na wyprawę

Postprzez Daniel von Tauer-Krak » 20 kwi 2017, 17:58

Spokojnie, jedyne rozkazy, mówiące o pomocy oblężonym to rozkazy Pana Jacoba i ten rozkaz musi zmienić, tylko ten dotyczący pomocy oblężonym. Reszta uczestników w chwili obecnej albo czeka na oddziały albo gotuję obronę obozu w Chocimiu. Resztę zaś proszę o przeczytanie wszystkiego co napisał mój Brat powyżej. Bezsensem byłoby tracić cały dzień.
STEFAN II DANIEL

Obrazek



Avatar użytkownika
Szlachcic
Szlachcic
 
Posty: 582
Dołączył(a): 21 kwi 2015, 16:06
Medale: 2
Medal Wojska (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Stopień: Namiestnik
Skype: Daniel Niemo

Re: Zgłoszenia na wyprawę

Postprzez Andream von Salza » 20 kwi 2017, 18:26

Uprzejmie informuje, że na czas kampanii oddałem do dyspozycji Czcigodnemu Bratu Jackowi Ostrogskiemu-Radziwiłł pułk jazdy zakonnej Zakonu Kawalerów Mieczowych
Andream von Salza

Kardynał Świętego Kościoła Rotryjskiego

Wielki Mistrz Zakonu Rycerskiego Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie
strażnik wendeński

Obrazek



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 1368
Dołączył(a): 29 paź 2012, 11:13
Medale: 6
Order Zasługi RON VI (1) Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii II (1)
Medal Wojska (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Inflant (1)
Wykształcenie: Wyższe

Re: Zgłoszenia na wyprawę

Postprzez Henryk Mikołaj Hrychowicz » 20 kwi 2017, 20:19

Miałem tego już nie robić, ale w tym układzie i ja kapkę pomarudzę, bo z wypowiedzi pana Stanisława von Tałera wynika, że moje uwagi czynią niepotrzebny zamęt.

1. Przyznaję, błędnie w swym rozkazie określiłem nazwę jednostki idącej na Śniatyń. Dywizję Siedmiogrodzką Mniejszą określiłem mianem Dywizji Mołdowskiej Mniejszej. Moja gigantyczna pomyłka, która wszystkich w błąd wprowadziła. Przepraszam.

2. Moja dywizja znalazła się nie wiedzieć czemu pod Tetlinem (Czerniowiem) zamiast pod Śniatyniem. Bitwa też jest oznaczona pod Tetinem. To jednak szczegół nie warty uwagi. Zgodnie z tym co mówi pan Stanisław można uznać że przedstawiona mapa dotyczy bitwy na przedpolach twierdzy Śniatyń.

3
Dywizja Siedmiogrodzka Mniejsza jako oddział mieszany (piechota i artyleria) drogę do Śniatynia winna pokonać w dwa dni (ruch o jedno pole) a doszła w 1 dzień. To też szczegół nie warty uwagi.
viewtopic.php?f=14&t=4513&start=30#p34125

4. Mój rozkaz był jasny. Dywizja przyjmuje uderzenie idących na Śniatyń wojsk siedmiogrodzkich przez 3 i 4 pułk i w tym samum czasie (odpierania ataku) 1 i 2 pułk na skrzydłach miał dokonać uderzeń oskrzydlających przeciwnika. Tymczasem z rozkazów Doroczenki (pana von Lichtensteina) wynika że Dywizja Siedmiogrodzka Mniejsza doszła do rzeki i obsadziła brody czekając na moje uderzenie. Wniosek jasny, do starcia nie doszło, a wojska siedmiogrodzkie i moje przyjęły pozycje obronne po przeciwnych stronach rzeki. Jeśli moja interpretacja sytuacji jest błędna proszę rozstrzygnąć to starcie podłóg swego uznania.



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 3417
Dołączył(a): 15 sty 2015, 08:12
Lokalizacja: Halicz
Medale: 11
Order Orła Białego (1) Order Virtuti Militari I (1) Królewski Order Złotej Ostrogi (1)
Order Zasługi RON II (1) Order Świętego Jerzego III (1) Medal Wojska (1)
Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Gwiazda Ukrainy (1) Gwiazda Inflant (1)

Re: Zgłoszenia na wyprawę

Postprzez Ivan von Lichtenstein » 20 kwi 2017, 20:25

Rozkazy Doroczenki (moje) przygotowane były w oparciu o plan bitwy przedstawiony przez imć pana Stanisława. Skoro WKM wydał rozkaz przyjęcia ataku Dywizji i jej oskrzydlenia, to obie jednostki stoją naprzeciw siebie, w pozycjach obronnych, oddzielone rzeką. Ponadto armaty Siedmiogrodzian co jakiś czas ostrzeliwują chorągwie kawalerii, jeśli podchodzą za blisko brzegu.

Taka jest moja interpretacja, która wydaje się zgodna z interpretacją JKM.
Ivan von Lichtenstein
Hrabia Księstwa Sarmacji
Hrabia Bracciano w Państwie Kościelnym Rotria
Wojewoda kijowski i szlachcic w RON
Regimentarz, dowódca Dywizji Zaporoskiej
Obrazek



Avatar użytkownika
Mieszczanin
Mieszczanin
 
Posty: 899
Dołączył(a): 16 gru 2013, 10:26
Medale: 5
Order Świętego Jerzego II (1) Krzyż Monarchii II (1) Medal Wojska (1)
Amarantowa Wstążka (1) Gwiazda Mołdawii (1)

Re: Zgłoszenia na wyprawę

Postprzez Stanisław von Tauer » 20 kwi 2017, 20:43

Nad rozstrzygnięciem bitwy jeszcze pomyślę. Jednakoż nadal proponuję cofnięcie kampanii o jeden dzień, żeby tym razem nie było zamieszania i wszyscy na spokojnie to ogarnęli. Rzeczywiście, może przed kampanią trzeba było przeprowadzić jakieś testy nowych zasad? A może cofną kampanię o jeden dzień, i ten piątek zrobić wolnym od kampanii? Wtedy byłyby trzy dni na przedyskutowanie i przemyślenie wszystkiego - co panowie na to?
/-/ Stanisław von Tauer
herbu von Tauer
Pułkownik wojsk koronnych
Wojewoda łęczycki


Obrazek



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 1661
Dołączył(a): 26 lis 2015, 16:17
Medale: 9
Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1)
Medal Wojska (1) Amarantowa Wstążka (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Gwiazda Ukrainy (1) Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Gadu-Gadu: 66056090

Re: Zgłoszenia na wyprawę

Postprzez Maurycy Orański » 20 kwi 2017, 21:16

Raczej nie.
(-) Maurycy Wilhelm Jerzy Orański-Nassau
wicekról Nowej Kurlandii
wojewoda sandomierski,
pan na Tarnowie,
admirał królewskiej floty koronnej

Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 3763
Dołączył(a): 21 kwi 2016, 14:36
Lokalizacja: Tarnów
Medale: 21
Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari III (1) Królewski Order Złotej Ostrogi (1)
Order Zasługi RON II (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal Bene Merentibus (4) (1)
Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Medal za Długoletnią Służbę I (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1) Amarantowa Wstążka (1)
Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Admirał
Gadu-Gadu: 60564017
Wykształcenie: Wojskowe

Re: Zgłoszenia na wyprawę

Postprzez Daniel von Tauer-Krak » 20 kwi 2017, 21:26

Primo: Czy wszystko wyjaśniliśmy, jeśli tak to połóżmy dotychczasowe problemy za zasłoną niepamięci i ruszmy czym prędzej w mołdawskie ostępy.
STEFAN II DANIEL

Obrazek



Avatar użytkownika
Szlachcic
Szlachcic
 
Posty: 582
Dołączył(a): 21 kwi 2015, 16:06
Medale: 2
Medal Wojska (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Stopień: Namiestnik
Skype: Daniel Niemo

Re: Zgłoszenia na wyprawę

Postprzez Maurycy Orański » 20 kwi 2017, 21:27

Racja. W pole Mości Panowie!
(-) Maurycy Wilhelm Jerzy Orański-Nassau
wicekról Nowej Kurlandii
wojewoda sandomierski,
pan na Tarnowie,
admirał królewskiej floty koronnej

Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 3763
Dołączył(a): 21 kwi 2016, 14:36
Lokalizacja: Tarnów
Medale: 21
Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari III (1) Królewski Order Złotej Ostrogi (1)
Order Zasługi RON II (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal Bene Merentibus (4) (1)
Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Medal za Długoletnią Służbę I (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1) Amarantowa Wstążka (1)
Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Admirał
Gadu-Gadu: 60564017
Wykształcenie: Wojskowe

Poprzednia stronaNastępna strona

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Kampania Mołdawska

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość