Strona 1 z 1

Majątek Szczytno

PostNapisane: 04 kwi 2011, 19:10
przez Henryk Horoch
Majątek Szczytno

Zamek w Szczytnie został zbudowany przez Krzyżaków w końcu XIV wieku na miejscu wcześniejszego, drewnianego grodu. Założenie na planie kwadratu o wymiarach 39x39 m, wzniesione z cegły na wysokim kamiennym cokole, usytuowano na przesmyku między dwoma jeziorami. Główny zespół zabudowań składał się z czterech, trójkondygnacyjnych skrzydeł z drewnianymi krużgankami wokół małego dziedzińca. Brama wjazdowa znajdowała się w osi skrzydła południowego. W narożniku południowo-zachodnim wzniesiono kwadratową wieżę, wysuniętą z lica murów obwodowych. Od północy, od strony jeziora przylegał do zamku ganek prowadzący do danskeru. Od południa przylegało gospodarcze podzamcze z wjazdem od wschodu. Całość otaczała nawodniona fosa.
Warownia uległa poważnym zniszczeniom w XV i na początku XVI wieku. W latach 1579-81 margrabia Jerzy Fryderyk z Ansbach zlecił odbudowę obiektu. Zamek otrzymał wtedy zewnętrzne fortyfikacje z czterema okrągłymi wieżami w narożach, a budynki przekształcono w nowożytną rezydencję. Obecnie zamek wraz z miastem i przyległościami należy do Jego Królewskiej Mości Michała III.

Obrazek

Obrazek
Zamek Szczytno

Re: Majątek Szczytno

PostNapisane: 05 sty 2016, 21:26
przez Stanisław von Tauer
Zamek stopniowo popadał w ruinę, gdy dostał się w ręcę brata Stanisława Aksaka. Ten przywrócił mu dawną świetność. Wszystkie odcinki pokruszonych murów zburzył i wybudował na nowo. Folwark, stojący nieopodal zamku, został otoczony ostrokołem. Odbudowana została też wieża, która wśrodku zamku stała. Zmienił też się znacznie kształt zamku.

Obecny plan zamku:
Obrazek

Re: Majątek Szczytno

PostNapisane: 07 sty 2016, 23:51
przez Andream von Salza
Wielmożny Bracie
Bardzo się cieszę, że Brat zajął się naszym zamkiem. Mam nadzieję, że odbudowa i remont pójdą jak spłatka.
Czy nie przydała by się w zamku chorągiew piesza do obrony zamku ?

Re: Majątek Szczytno

PostNapisane: 09 sty 2016, 10:49
przez Stanisław von Tauer
Przydałaby się. Sam mur nowy, choć wyższy i grubszy niż poprzedni, nie obroni sam zamku.