Rozporządzenia Ministra

Re: Rozporządzenia Ministra

Postprzez Kamil Trzaska » 02 mar 2011, 17:20

gdzie założyć konto??
Książę Kamil Chojnacki herbu Trzaska
Hetman Polny
Generał Lejtnant
dowódca Dywizji Litewskiej i Smoleńskiej



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 100
Dołączył(a): 22 gru 2010, 13:15
Medale: 9
Order Virtuti Militari I (1) Order Virtuti Militari III (1) Order Zasługi RON IV (1)
Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1) Medal Wojska (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)

Re: Rozporządzenia Ministra

Postprzez Henryk Horoch » 02 mar 2011, 19:17

Panie Hetmanie na stronie Banku Narodowego Rzeczpospolitej załatwi pan wszystkie formalności z tym związane. :D
(-) gen. płk. Henryk książę Horoch



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 2325
Dołączył(a): 02 gru 2010, 17:03
Medale: 11
Order Orła Białego (1) Order Virtuti Militari II (1) Order Virtuti Militari III (1)
Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Wojska (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)

Re: Rozporządzenia Ministra

Postprzez Michał Radziwiłł » 02 mar 2011, 20:18

Sądzę, ze ustęp II nie podlega niestety kompetencjom Marszałka i tylko Kanclerz może wydać tego typu rozporządzenie. Ale to tylko moje zdanie ;)



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 680
Dołączył(a): 09 lis 2010, 23:12
Medale: 5
Order Orła Białego (1) Order Virtuti Militari II (1) Order Zasługi RON IV (1)
Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1)

Re: Rozporządzenia Ministra

Postprzez Karol Juliusz Józef Żółkiewski » 04 mar 2011, 00:22

"Art. 6
Tworzy się urząd Kancelarii Ministerialnej:

1) Prawo do Kancelarii Ministerialnej ma każdy minister powołany na stanowisko mocą rozporządzenia Kanclerza Wielkiego, łącznie z osobą samego Kanclerza.
2) Szefa Kancelarii Ministerialnej powołuje i odwołuje minister, który zdecydował się na powołanie owego stanowiska w swoim resorcie - za zgodą Kanclerza Wielkiego.
3) Ustanawia się pensję dla Szefa Kancelarii Ministerialnej w wysokości 400 DPL.
4) Pierwszorazowo powołuje się na mocy niniejszego rozporządzenia Kancelarię Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji mianując jej szefem zarazem Pana Andrzeja Trzaskę-Chojnackiego.
5) Szef Kancelarii Ministerialnej wykonuje każde z wydanych przez ministra poleceń (jeśli nie stoi w sprzeczności z prawem) i pomaga ministrowi w pełnieniu swoich obowiązków, co usprawnia zarządzanie resortem"
Czy to należy do kompetencji MSWiA, Wasza Wysokość?



 

Re: Rozporządzenia Ministra

Postprzez Michał Radziwiłł » 04 mar 2011, 00:24

Jak wspomniałem, raczej nie. Proponuję, aby Marszałek ustalił tę kwestię z Kanclerzem i załatwili tę sprawę wspólnie.



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 680
Dołączył(a): 09 lis 2010, 23:12
Medale: 5
Order Orła Białego (1) Order Virtuti Militari II (1) Order Zasługi RON IV (1)
Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1)

Re: Rozporządzenia Ministra

Postprzez Pius IV » 04 mar 2011, 20:32

Z tego co wiem, i o czym stanowi Konstytucja - Marszałek Wielki kieruje sprawami wewnętrznymi Rzeczpospolitej. Ministrowie zaś również do "spraw wewnętrznych" się zaliczają, stanowiąc kawałek Rzeczpospolitej, dlatego sądzę, że gestia powołania urzędu wewnętrznego w Rzeczpospolitej leży w gestii Marszałka, ale również w gestii Kanclerza jako osoby zwierzchniej nad Marszałkiem ;). Ja zaś jak na razie takowego urzędu nie widziałem, więc postanowiłem go powołać do życia ;p.

Powtórzę jeszcze raz...
Urząd Szefa Kancelarii Ministerialnej wchodzi na sektor spraw wewnętrznych w Rzeczpospolitej, czyli tym samym stworzenie owego jest przypisane Marszałkowi Wielkiemu, ale również Kanclerzowi Wielkiemu jako organowi prawnie zwierzchniemu nad Ministrem, więc nie robi różnicy, który minister go powoła - ważne jest jednak, aby zachować proporcję. Minister SWiA powołuje ten urząd i ma prawo do jego likwidacji przez rozporządzenie anulujące rozporządzenie powołujące, lecz osoby na takowe stanowisko powołuje Szef danego resortu ZA ZGODĄ KANCLERZA WIELKIEGO, jako organu bezpośrednio zwierzchniego nad wysokim urzędnikiem państwowym ;).

Moją wypowiedź proszę potraktować również jako wykładnię prawa na ten temat, której obowiązek przydzielono Sądowi Najwyższemu na mocy obowiązującej Konstytucji i KK ;).

Jakby jeszcze były jakieś pytania - z chęcią odpowiem :D.
/-/ Pius IV



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 1678
Dołączył(a): 06 gru 2010, 15:55
Lokalizacja: Apostolskie Miasto Rotria
Medale: 12
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Order Virtuti Militari II (1) Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Przyjaźni i Współpracy I (1) Krzyż Monarchii I (1) Medal Wojska (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Wykształcenie: Profesor doktor hab.

Re: Rozporządzenia Ministra

Postprzez Henryk Horoch » 04 mar 2011, 21:44

Wydaje mi się że jest tu troszkę nadinterpretacji prawnej.
Ministrowie jako członkowie rządu podlegają Kanclerzowi a nie Marszałkowi Wielkiemu. Stąd tworzenie urzędów które obejmują wszystkie ministerstwa winno leżeć w gestii Kanclerza.
Marszałek Wielki jako szef ministerstwa może tworzyć urzędy w odniesieniu do swego resorty i powoływać na nie urzędników.
Przedstawiona sugestia że wszystkie resorty i ministrowie podlegają Ministrowi Spraw Wewnętrznych jest w moim przekonaniu nieprawidłowa, bowiem Marszałek Wielki odpowiada za administrację i finanse państwa. Natomiast szefem rządu jest Kanclerz, tak określa to konstytucja.
(-) gen. płk. Henryk książę Horoch



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 2325
Dołączył(a): 02 gru 2010, 17:03
Medale: 11
Order Orła Białego (1) Order Virtuti Militari II (1) Order Virtuti Militari III (1)
Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Wojska (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)

Re: Rozporządzenia Ministra

Postprzez Pius IV » 04 mar 2011, 23:44

Źle się zatem wyraziłem, nie to miałem na myśli, jeno to, że tworzenie urzędów wewnątrzpaństwowych, czyli konstrukcji administracji kraju leży w gestii Marszałka ;).
/-/ Pius IV



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 1678
Dołączył(a): 06 gru 2010, 15:55
Lokalizacja: Apostolskie Miasto Rotria
Medale: 12
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Order Virtuti Militari II (1) Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Przyjaźni i Współpracy I (1) Krzyż Monarchii I (1) Medal Wojska (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Wykształcenie: Profesor doktor hab.

Re: Rozporządzenia Ministra

Postprzez Henryk Horoch » 05 mar 2011, 09:37

Proszę o wybaczenie, ale to chyba nie do końca jest tak. ;)
Tworzenie administracji państwowej leży w gestii Sejmu, jako organu ustawodawczego w Rzeczpospolitej.
Marszałek Wielki nadzoruje administrację z ramienia rządu jako organu wykonawczego. Sadzę zatem że tworzenie administracji państwowej i jej nadzór nie jest tożsamy.

Ponadto myślę że takie stanowisko w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych jako największym resorcie (administracja i finanse) jest uzasadnione. Natomiast w pozostałych (MSZ i MK) raczej nie.
Zatem jeśli mogę przedstawić swoją sugestię, to proponuję aby Pan Marszałek w swoim Rozporządzeniu zawężył powołanie tego urzędu jedynie do MSW.
(-) gen. płk. Henryk książę Horoch



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 2325
Dołączył(a): 02 gru 2010, 17:03
Medale: 11
Order Orła Białego (1) Order Virtuti Militari II (1) Order Virtuti Militari III (1)
Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Wojska (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)

Re: Rozporządzenia Ministra

Postprzez Michał Radziwiłł » 05 mar 2011, 15:14

Jak zwykle, obie strony mają w mej opinii trochę racji :) Marszałek z pewnością pewne urzędy tworzyć może, wszak podlega mu szeroko pojęta polityka wewnętrzna z finansami włącznie. Więc gdyby dokonać szerokiej interpretacji faktycznie, być może stworzenie takiego urzędu leży w jakiejś mierze w gestii Marszałka. Jednak z drugiej strony, nawet nie zagłębiając się w przepisy winniśmy stwierdzić, że rząd podlega w całości Kanclerzowi Wielkiemu. Urząd miałby zaś dotyczyć całego rządu i każdego z ministerstw, więc zwykła kultura i grzeczność nakazywałaby, aby tę kwestię oddać Kanclerzowi. Więc tak też sugeruję, aby Kanclerz wydał rozporządzenie zawierające tylko ustęp II i udzielił kontrasygnaty pierwszej części rozporządzenia Marszałka. Wszak skoro jeden z ministrów sygnalizuje potrzebę istnienia takiego urzędu w swoim resorcie, Kanclerz winien to jak najbardziej uwzględnić.

Zwłaszcza, że między panem Kanclerzem i Marszałkiem jak mi wiadomo panują poprawne, przyjacielskie relacje, zatem można się dogadać via GG i nie pozostawiać żadnych wątpliwości :) Takie jest moje zdanie w tej kwestii. Wierzę, że Panowie załatwią sprawę jak dżentelmeni.



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 680
Dołączył(a): 09 lis 2010, 23:12
Medale: 5
Order Orła Białego (1) Order Virtuti Militari II (1) Order Zasługi RON IV (1)
Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1)

Poprzednia stronaNastępna strona

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Archiwum Państwowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości