Strona 1 z 4

Majętność Ziemska Łuck

PostNapisane: 14 maja 2016, 11:37
przez Henryk Mikołaj Hrychowicz
Majętność Ziemska Łuck

Średniowieczny murowany zamek stanowi centrum lokalnej administracji i siedzibę właściciela onych włości, usytuowany na niewielkim wzniesieniu nad zakolem doliny rzeki Styr. Całość założenia obronnego jest otoczona wysokim murem z trzema wieżami: Bramną, Styrową i Władyczą. Wewnątrz jest rozległy dziedziniec po środku którego stoi dawna cerkwi Świętego Jana. Przy murach niegdysiejszy dwór książęcy, koszary, stajnie
i inksze budynki gospodarcze.

Obrazek


Pierwotna warownia powstała w XI wieku i był to obiekt drewniany o wałach ziemno-drewnianych otoczonych fosą. Zamek murowany rozpoczęto budować po roku 1352 na polecenie księcia Lubarta. W pierwszej fazie powstała dolna część wieży bramnej, pałac książęcy i fragment murów od strony podgrodzia - budynki te miały jednak charakter dobudówek do drewnianego zamku. Po śmierci Lubarta z inicjatywy księcia Witolda dokonano w latach 1392-1430 zasadniczej rozbudowy całego założenia obronnego, które ukończył książę Świdrygiełło w latach 1430-1432. Wtedy zbudowano dwie kolejne wieże i zamknięto murowany obwód obronny.

W 1429 na zamku w Łucku odbył się trwający od 6 stycznia przez 13 tygodni zjazd monarchów europejskich. Wśród obecnych w Łucku władców byli: wielki książę litewski – Witold, król Polski – Władysław II Jagiełło z królową Zofią, król niemiecki – Zygmunt Luksemburski z żoną, król duński – Eryk VII, wielki książę moskiewski – Wasyl Wasyliewicz (wnuk Witolda), wielki mistrz zakonu krzyżackiego – Russdorff, wielki mistrz kawalerów mieczowych – Zygfryd, legat papieski, metropolita kijowski i całej Rusi – Focjusz, chanowie Tatarów perekopskich i zawołżańskich, hospodar Wołoszczyzny, książęta mazowieccy, pomorscy, śląscy, twerscy i odojewscy, posłowie cesarza bizantyjskiego Jana VIII Paleologa. Przedmiotem obrad był projekt obrony przeciwko grożącej Europie potędze Imperium osmańskiego i sprawa koronacji Witolda.

W roku 1431, po śmierci Witolda, w zamku łuckim przed wojskami polskimi Władysława Jagiełły obronił się skutecznie książę Świdrygiełło. W następnych latach Świdrygiełło wyremontował zamek po zniszczeniach z czasów oblężenia. Po przegranej wojnie domowej, Świdrygiełło w 1437 przekazał Łuck Królestwu Polskiemu. Odtąd była to centralna siedziba lokalnych władz świeckich i duchownych na Wołyniu. Zamek wraz z miastem, okolicznymi wsiami i folwarkami zakupił podskarbi wielki koronny Mikołaj Godziemba Hrychowicz.

Re: Majętność Ziemska Łuck

PostNapisane: 14 maja 2016, 14:39
przez Henryk Mikołaj Hrychowicz
Łuck
Miasto położone nad Styrem o długiej i bogatej historii. Pierwsza wzmianka o Łucku pochodzi z roku 1085,
zaś prawa miejskie otrzymał on w roku 1432.

Obrazek

Pod koniec XV wieku miasto uważano za jeden z ważniejszych grodów, ale w połowie następnego stulecia popadło w kryzys. Po unii lubelskiej w 1569 roku zostało przyłączone do Polski. W czasach Rzeczypospolitej Obojga Narodów był stolicą województwa wołyńskiego i miejscem szlacheckiego sądu ziemskiego oraz sądu grodzkiego. Był on również miejscem popisów szlachty województwa.

Obrazek

Re: Majętność Ziemska Łuck

PostNapisane: 10 lip 2016, 15:25
przez Henryk Mikołaj Hrychowicz
Folwark Mstyczyn
Osadzony na czterech wsiach. Nieopodal folwarku wzniesiono dwór myśliwski, stanowiący bazę wypadową do polowań w okolicznych lasach.

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Re: Majętność Ziemska Łuck

PostNapisane: 10 lip 2016, 17:57
przez Henryk Mikołaj Hrychowicz
Dwór Myśliwski w Mstyczynie

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Dwór wzniesiony na skraju rozległych lasów, stanowi doskonałą bazę wypadowa na polowania. Niemal o każdej porze roku można stąd ruszyć na jedno lub kilkudniowe łowy. A zwierza w nich dużo, przeto myśliwi nigdy z pustą ręką do dworu nie wracają.

Re: Majętność Ziemska Łuck

PostNapisane: 10 lip 2016, 18:08
przez Henryk Mikołaj Hrychowicz
Dwór i Folwark Podgaje
Osadzony na 3 wsiach. W folwarku jest zlokalizowana tartak zaopatrujący w drewno budowlane cały majątek. Drewno stąd trafia również do wielu innych majętności na Wołyniu.

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Re: Majętność Ziemska Łuck

PostNapisane: 12 sie 2016, 12:50
przez Henryk Mikołaj Hrychowicz
Twierdza Dubno

Na początku XVI wieku Konstanty Ostrogski wybudował w tym miejscu zamek, prawdopodobnie na wcześniej istniejącym tu gródku. W 1617 roku na zamku przebywał królewicz Władysław IV Waza. Od 1620 roku rozpoczęto przebudowę zamku z którego powstała twierdza bastionowa. Twierdza ta jest jedną z najsilniejszych na Wołyniu.

Obrazek
Twierdza powstała na planie prostokąta. Jej naroża stanowią potężne bastiony z uszami, połączone kurtyną. Bastiony i kurtyna w dolnych partiach są murowane z piaskowca, a w górnych z cegły. Dwa z nich są kryte dachem, dwa pozostałe są otwarte. Wokół dziedzińca do obwodu obwarowań przylegały kazamaty dla załogi. W połowie kurtyny zachodniej znajduje się sklepiona kolebkowo brama z XVI wieku. Za bramą znajduje się sklepiony przejazd w piętrowym budynku. Do bramy prowadził most zwodzony nad wypełnioną wodą fosą, którą wzmocniono od zewnętrznej strony kontrskarpą z kamienia. Wewnątrz twierdzy znajdują się
budynki mieszkalne, stajnie, magazyny i arsenał.

Re: Majętność Ziemska Łuck

PostNapisane: 29 sie 2016, 19:37
przez Henryk Mikołaj Hrychowicz
Zamek Ostróg

Zamek jest położony na wzgórzu, wznoszącym się nad rozciągającą się od południa równiną. Otacza go fosą, napełnianą wodą z przepływającej dołem rzeki Grabarki, dopływu Horynia.

Obrazek

Zamek powstał w połowie XIV wieku z inicjatywy Daniel książę Ostrogski na miejscu dawnego grodu. Całe założenie oparte jest na nieregularnym planie, którego zarys odtwarza konfiguracja terenu. W południowo-wschodnim narożniku wznosi się "wieża murowana", stanowiąca najstarszą część zamku. Wielokrotnie przebudowywana, osiągnęła postać masywnej, pięciokondygnacyjnej wieży. Z dwóch stron podpieranej potężnymi skarpami. W kondygnacji najniższej znajduje się studnia, wyżej pomieszczenia mieszkalne i obronne. Z małego dziedzińca przez bramkę jest wejście na wielki majdan. W końcu XVI wieku w południowo-zachodnim narożu zamku wybudowano trzykondygnacyjną "nową wieżę" na planie pięciokąta. Zaś na obwodzie murów wzniesiono pięć zamkniętych bastei wspierających obronę murów i przedpola. Do zamku wiedzie wieża bramna.

Re: Majętność Ziemska Łuck

PostNapisane: 30 sie 2016, 20:01
przez Henryk Mikołaj Hrychowicz
Zamek Korzec

Zamek obronny posadowiony między rynkiem a jarem Korczyka powstał w latach 1572 - 1579 w miejscu wcześniejszej drewnianej budowli obronnej tu istniejącej.

Obrazek

Zamek składa się z czterech dwukondygnacyjnych skrzydeł, ustawionych w czworobok zamykający wewnętrzny mały dziedziniec do którego wiedzie wieża bramna. Przed nią rozciąga się przedzamcze otoczone grubym murem do którego dobudowano piętrowe budynki koszarowe oraz stajnie i składy. W południowym naroży wzniesiono sześciokątną basteję ryglującą podejście do zamku. Na obwarowane podzamcze niegdyś prowadził most zwodzony, przerzuco­ny przez fosę, który z czasem został zastąpiony szerokim, murowanym mostem sta­łym, opartym na kilku arkadach i podchodził niemal pod samą bramę wjazdową usytuowaną
we frontowym budynku koszarowym.

Re: Majętność Ziemska Łuck

PostNapisane: 01 wrz 2016, 14:00
przez Henryk Mikołaj Hrychowicz
Zamek Krzemieniec

Zamek wzniesiono tu XIV wieku na miejscu drewnianej warowni książąt ruskich. Zamek ufortyfikowany był na tyle silnie, że w roku 1226 nie mógł go zdobyć król Andrzej Węgierski.

Obrazek

Zamek wzniesiono na wierzchołku stromej góry nieopodal miasta. Ukształtowanie terenu wymusiło nieregularny plan zamku. Od wschodu usytuowana jest wieża bramna z przejazdem i platformą od strony urwiska. Zaś od zachodu budynek mieszkalny i dwie ceglane wieże wzniesione na planie kwadratu. W XVI wieku zamek poddano modernizacji i jego mury wyposażono w artylerię.

Re: Majętność Ziemska Łuck

PostNapisane: 18 cze 2017, 12:12
przez Henryk Mikołaj Hrychowicz
Z dniem dzisiejszym Majętność Ziemską Łuck przejmuje we władanie
Hubert Szablarczyk - Hrychowicz, syn Mikołaja Hrychowicza.