Bal Krakowski

Re: Bal Krakowski

Postprzez Michael » 06 paź 2023, 15:13

Wszedł nieśmiało na salon, przywitał się najpierw z Panną Małgorzatą jako z niewiastą, potem z Jego Królewską Mością, następnie z innymi gośćmi.
Podszedłszy do stołu, pić miód zaczął i daktyle jeść i tak upłynęły mu następne 3-4 litry.
Michael



Avatar użytkownika
Mieszczanin
Mieszczanin
 
Posty: 24
Dołączył(a): 05 paź 2023, 03:06
Lokalizacja: Warszawa
Wykształcenie: Brak

Re: Bal Krakowski

Postprzez Maurycy Orański » 06 paź 2023, 19:27

Na salę wkroczył jegomość w cudzoziemskim stroju w stylu staroskarlandzkim. Miał bowiem na sobie czarny dublet przyozdobiony najwyższymi posiadanymi orderami wśród których wzrok przyciągała gwiazda Orderu św.Stanisława. Na pasie zwisał wykuty w Skarlandzie rapier o złoconej rękojeści-niegdysiejsza własność estońskiego wielmoży. Rozglądał się po sali i zdawał się nikogo nie poznawać.
(-) Maurycy Wilhelm Jerzy Orański-Nassau
Hetman Wielki
wicekról Nowej Kurlandii
wojewoda sandomierski,
pan na Tarnowie,


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 3804
Dołączył(a): 21 kwi 2016, 14:36
Lokalizacja: Tarnów
Medale: 21
Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari III (1) Królewski Order Złotej Ostrogi (1)
Order Zasługi RON II (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal Bene Merentibus (4) (1)
Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Medal za Długoletnią Służbę I (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1) Amarantowa Wstążka (1)
Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: Hetman Wielki
Stopień: Hetman Wielki
Wykształcenie: Wojskowe

Re: Bal Krakowski

Postprzez Konrad Radziwiłł » 06 paź 2023, 20:19

Ja również Wasci na początku nie poznałem - Rzekł Konrad zbliżając się do Maurycego.
- Widział już Waść nadaną wies? - Zapytał.
Cześnik Wileński

Rotmistrz w Bracławskim Pułku Kawalerii

Pan na Holszanach i Witebsku

Obrazek

Obrazek



Avatar użytkownika
Cześnik
Cześnik
 
Posty: 1449
Dołączył(a): 15 maja 2021, 14:52
Lokalizacja: Warszawa
Medale: 4
Order Zasługi RON VI (1) Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Amarantowa Wstążka (1)
Godności Kancelaryjne: Kanclerz Wielki
Stopień: Rotmistrz
Wykształcenie: Oficer

Re: Bal Krakowski

Postprzez Friedrich von Baden » 06 paź 2023, 21:01

Obrazek

Ambasador niemiecki podszedł do jednego z bogato zastawionych stołów, pełnego różnych przepysznych potraw i najróżniejszego jedzenia z wielu zakątków Rzeczpospolitej. Friedrich wziął jeden pięknie zdobiony porcelanowy talerz i nałożył sobie kilka smakołyków. Po czym odszedł aby spróbować tych lokalnych potraw. Mięsa i sałatki smakowały wybornie. Gość poczuł się spragniony dlatego udał się w kierunku stołu, gdzie stały przeróżne trunki. Sięgnął po kielich a służba nalała mu przedniego miodu staropolskiego.
- Przy takim jadle i miodzie można politykować. - powiedział z uśmiechem na ustach, niejako sam do siebie, gdyż nie było praktycznie nikogo w pobliżu księcia badeńskiego, nie licząc służącego stale gotowego na nalanie kolejnego kielicha. Wobec powyższego stanu rzeczy, poseł von Baden, zaczął chodzić po sali balowej w poszukiwaniu kogoś do rozmowy. Przechadzając się tak zauważył ubranego po zagranicznemu Maurycego Orańskiego. Zainteresowawszy się dopiero co przybyłym gościem, podszedł do niego. Zauważywszy, iż król zbliżył się do gościa i z nim rozmawia, poseł niemiecki zaczekał na swoją kolej, następnie zaś zagadał.
- Guten Abend. Ich bin Friedrich III. Großherzog von Baden, Deutscher Diplomat. Zauważyłem Pana wchodzącego do sali i od razu mnie Pan zaciekawił. Czy mogę poznać Pana godność? - zapytał.
Obrazek
/-/ Friedrich von Baden
Pisarz miejski Miasta Królewskiego Gdańska



Avatar użytkownika
Pisarz miejski
Pisarz miejski
 
Posty: 236
Dołączył(a): 18 sie 2022, 13:22
Lokalizacja: Gdańsk
Stopień: Chorąży
Wykształcenie: bakałarz net

Re: Bal Krakowski

Postprzez Michael » 06 paź 2023, 21:09

Słysząc niemiecki język, Michael od razu ucha nadstawił i począ się przysłuchiwać, co Jego Książęca Mość Friedrich od razu zauważył.
Michael



Avatar użytkownika
Mieszczanin
Mieszczanin
 
Posty: 24
Dołączył(a): 05 paź 2023, 03:06
Lokalizacja: Warszawa
Wykształcenie: Brak

Re: Bal Krakowski

Postprzez Samuel Radziwiłł » 06 paź 2023, 21:12

Hetman dojrzał wojewodę sandomierskiego, wyglądał inaczej niż zwykle... podszedł doń i się przywitał- Mości Maurycy. Gdzieś to bywał? Jak sprawy w kolonii naszej? Wkrótce będziemy sąsiadami.- powiedział do wicekróla, podając mu puchar z miodem.
Wojewoda miński
Książe na Borysowie, Nieświerzu i Birżach
Obywatel Palatynatu Leocji
Pełnomocnik Namiestników Palatynatu

Obrazek


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 2498
Dołączył(a): 27 lip 2015, 14:25
Medale: 19
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Królewski Order Złotej Ostrogi (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Zasługi RON VI (1) Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1)
Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1)
Gwiazda Inflant (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Strażnik Polny
Gadu-Gadu: 9438133

Re: Bal Krakowski

Postprzez Maurycy Orański » 06 paź 2023, 23:56

Pan wojewoda ucieszył się widząc kogoś znajomego.
-Nie widziałem, Najjaśniejszy Panie ale zaraz po balu wsiadam na konia i ruszam. Jak już zdążyłem się zorientować leży ona gdzieś w górach podle Żywca. Mam rację? -powiedział kłaniając się monarsze
Po chwili gdy do rozmowy dołączył się ambasador wojewoda orzekł płynną niemczyzną.
-Cieszę się że mogę poznać Waszą Wysokość. Jestem Maurycy Orański-Nassau, wojewoda sandomierski i admirał koronny. Cóż takiego w mojej skromnej osobie Waszą Wysokość zaciekawiło?
Nie doczekał się odpowiedzi gdyż zjawił się hetman.
-Cieszę się że Jaśnie Oświeconego widzę. Niestety mój problem polegał na tym że nie mogłem się nigdzie ruszać. Jak będąc w Tuchowie zapadłem na realiozę to dopiero na elekcje mialem siłę zjechać-mówiąc to Pan Maurycy patrzył na posadzkę lekko zawstydzony
- Kolonia nasza spokojna na szczęście od ostatnich wydarzeń. Handel się odradza. Odstraszeni perspektywą wojny kupcy powracają do interesów.-dodal po chwili bez emocji
-Będziemy sąsiadami? Doprawdy?-mówiąc to już się wypogodził
(-) Maurycy Wilhelm Jerzy Orański-Nassau
Hetman Wielki
wicekról Nowej Kurlandii
wojewoda sandomierski,
pan na Tarnowie,


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 3804
Dołączył(a): 21 kwi 2016, 14:36
Lokalizacja: Tarnów
Medale: 21
Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari III (1) Królewski Order Złotej Ostrogi (1)
Order Zasługi RON II (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal Bene Merentibus (4) (1)
Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Medal za Długoletnią Służbę I (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1) Amarantowa Wstążka (1)
Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: Hetman Wielki
Stopień: Hetman Wielki
Wykształcenie: Wojskowe

Re: Bal Krakowski

Postprzez Michael » 07 paź 2023, 00:04

Słysząc płynną niemczyznę podszedł bliżej i zapytał.
-Skąd Waszmość jesteś? Tak płynny niemiecki ostatni raz słyszałem jak żem był pachołkiem w rep. Edelweiss.
Michael



Avatar użytkownika
Mieszczanin
Mieszczanin
 
Posty: 24
Dołączył(a): 05 paź 2023, 03:06
Lokalizacja: Warszawa
Wykształcenie: Brak

Re: Bal Krakowski

Postprzez Konrad Radziwiłł » 07 paź 2023, 00:18

Maurycy Orański napisał(a):[i]Jak już zdążyłem się zorientować leży ona gdzieś w górach podle Żywca. Mam rację?[i]

- Tak, pod żywcem leży wieś. Bardzo malowniczy obszar.
Król po tych słowach poszedł zająć się gośćmi a dokładniej to daktylami. Następnie poszedł sprawdzić czy fajewerki działają gdyż niedługo będą odpalane.
Cześnik Wileński

Rotmistrz w Bracławskim Pułku Kawalerii

Pan na Holszanach i Witebsku

Obrazek

Obrazek



Avatar użytkownika
Cześnik
Cześnik
 
Posty: 1449
Dołączył(a): 15 maja 2021, 14:52
Lokalizacja: Warszawa
Medale: 4
Order Zasługi RON VI (1) Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Amarantowa Wstążka (1)
Godności Kancelaryjne: Kanclerz Wielki
Stopień: Rotmistrz
Wykształcenie: Oficer

Re: Bal Krakowski

Postprzez Maurycy Orański » 07 paź 2023, 07:12

-W służbie mojej, we flocie, mnogo Prusaków. Stąd, jak również będąc w Pradze, Wiedniu i Grazu język ten opanowałem.
(-) Maurycy Wilhelm Jerzy Orański-Nassau
Hetman Wielki
wicekról Nowej Kurlandii
wojewoda sandomierski,
pan na Tarnowie,


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 3804
Dołączył(a): 21 kwi 2016, 14:36
Lokalizacja: Tarnów
Medale: 21
Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari III (1) Królewski Order Złotej Ostrogi (1)
Order Zasługi RON II (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal Bene Merentibus (4) (1)
Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Medal za Długoletnią Służbę I (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1) Amarantowa Wstążka (1)
Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: Hetman Wielki
Stopień: Hetman Wielki
Wykształcenie: Wojskowe

Poprzednia stronaNastępna strona

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Kraków

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość