Sejm Elekcyjny - I XI MMXX a.D.

Wola pod Warszawą, gdzie szlachta dokonuje wyboru monarchy. Głosować może każdy szlachcic i wybierać spośród kandydatów rodzimych (Piastów) lub zagranicznych zaakceptowanych przez ustępującego króla.

Re: Sejm Elekcyjny - I XI MMXX a.D.

Postprzez Hubert Szablarczyk - Hrychowicz » 04 lis 2020, 05:54

Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz napisał(a):3. Chciałbym, aby według tradycji funkcję Interrexa pełnił Prymas Rzeczypospolitej. Podobnie jak pojedynczy Panowie Bracia proponowali (jeśli się nie mylę, w liczbie dwóch), jestem za opcją, żeby Prymas miał na przykład 3-4 dni na zwołanie wolnej elekcji, w przeciwnym razie czyni to Kanclerz Wielki, który miałby również tyle czasu, następnie zaś kolejne osoby w porządku, jaki jest zawarty w prawie. Jeżeli jednak szlachta na Sejmie zgromadzona nie przystanie na to, nie będę w stanie tego zmienić i uszanuję wolę szlachty.

W jaki sposób zamierza pan zrealizować swój plan biorąc pod uwagę aktualny stan prawny oraz nastroje wśród szlachty?
Obrazek
(-) kmdr Hubert Mikołajowic Szablarczyk - Hrychowicz herbu Godziemba,
wojski wołyński,
gubernator Santa Maria,
pan na Łucku.

Komandor
Komandor

Medale: 6
Order Świętego Stanisława (1) Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Zasługi RON VI (1) Order Księcia Włodzimierza III (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Tytuł: 10. Wojski

Postprzez Jan V » 04 lis 2020, 12:44

Obrazek

Ekscelencjo Interrexie,
Jaśnie Oświeceni Xiążęta,
Panie i Panowie Szlachta,

zanim przejdę do nakreślenia wizji mojej kadencji, przede wszystkim pragnę podziękować Jaśnie Oświeconemu Sebastianowi Tauerowi za trud włożony w przeprowadzenie reformy prawnej. Nie było to łatwe zadanie, bo od początku spotykało się z niezadowoleniem ze strony części szlachty. Jednakże Xiążę von Tauer dał się poznać jako człowiek nie lękający się trudnych wyzwań, więc dzisiejszego wieczora, kiedy udamy się do swych namiotów, których pode Wolą pełno, to za niego wychylmy kufle.

Waszmości Panowie i Waszmości Panny, wszyscy doskonale wiemy, iż naród nasz trawi spór pośród naszej starszyzny. Potrzeba więc dzisiaj przede wszystkim odwagi i cierpliwości. Odwagi do podejmowania trudnych, ale koniecznych dla uchronienia dorobku Rzplitej decyzji. Cierpliwości, aby wysłuchać obu stron i znaleźć najlepszy kompromis, swoisty modus vivendi, który pozwoli aktywnie działać dla dobra naszego państwa wszystkim jego mieszkańcom. To jest pięknem naszej Rzeczypospolitej, iż się różnimy. Mając więc na uwadze powyższe, jako król zaproponuję, ażeby kolejnym punktem na seymie, niezwłocznie po wznowieniu obrad, była moja własna poprawka do konstytucji o sejmikach ziemskich, umożliwiająca zwołanie sejmiku ekstraordynaryjnego. Po jej uchwaleniu, zwołamy takowy sejmik i Panowie z Korony wybiorą swego deputata, co umożliwi rozpatrzenie wniosku Mości Pana Aleksandra. Już teraz proszę o uszanowanie tego wyroku obie strony, jakikolwiek by on nie był. Prawo musi być jasne i przejrzyste, a do tego potrzeba nam osób, które będą dokonywać rzetelnej wykładni. Bracia, zatraciliśmy na chwilę sens naszej zabawy, parę rzeczy wzięliśmy wszyscy za poważnie. Odwróćmy to, nie pozwólmy, aby RON z miłej, przyjaznej każdemu przestrzeni, stał się areną walki. Nie o to chyba nam chodziło, gdy po raz pierwszy stawaliśmy na tej ziemi. Zarzućmy spory, wróćmy do tego, co nas łączy.

Co zaś tyczy się kwestii narracyjnych, cała nasza mikronacja opiera się na prowadzeniu prawidłowej narracji, wyważając kwestie kulturowe, społeczne, polityczne, gospodarcze i militarne. Nie należy więc zapominać o tym segmencie naszego v-życia. Najważniejszym projektem, który wpierw będę chciał uporządkować, a następnie skutecznie wypromować i sprawnie przeprowadzić, jest Międzynarodowy Turniej Rycerski. Ten pomysł zrodził się właśnie za panowania Jerzego III, mego syna, podczas jednej z naszych rozmów. Będę więc zaszczycony mogąc dokończyć to — miejmy nadzieję — wielkie przedsięwzięcie, które zaproponowałem dwa lata temu.
Przed nami święta Bożego Narodzenia, które w realnej Rzeczypospolitej były i nadal są celebrowane oraz kojarzone z rodzinną atmosferą. Także i my, w naszej mikronacji, tworzymy swego rodzaju rodzinę, dlatego będę starał się, aby i w RONie zapanował odpowiedni klimat świąt, począwszy od wspólnego kolędowania, przez jarmarki świąteczne, gdzie każdy będzie mógł pochwalić się, czym jego majątek w okresie bożonarodzeniowym słynie, a na sprawdzonym i lubianym przez Panów Braci kuligu skończywszy.

Nie ukrywam, iż chciałbym dokończyć reformę prawną, której podjął się Jaśnie Oświecony von Tauer. Każdy, kto zaglądał do naszego Dziennika Ustaw widzi, iż potrzebna jest jego przebudowa — niektóre akty trudno znaleźć, część z nich nie jest przystępna lub ze sobą sprzeczna. Chyba wszyscy zgadzamy się co do tego, iż w końcu trzeba to uporządkować. Znacie mnie Panowie i chociażby po aktualizacjach Herbarzy widzicie, iż cenię porządek i przejrzystość. Dziennik Praw ma się właśnie stać takim miejscem — klarownym i zrozumiałym dla każdego obywatela — czy to mieszczanina, czy księcia.
Wiele jeszcze przed nami w materii reformy prawa, dlatego wierzę, że wspólnymi siłami uda nam się zapanować nad prawnym chaosem. Sam, jako król i prowadzący obrady, będę starał się być jak najmniej stronniczy, zabierać głos jedynie, gdy będzie to konieczne, zaś na sejmach głosować zamierzam dopiero, aż wszyscy z Panów Braci swój głos oddadzą. Będę również chciał sprawniej prowadzić nasze obrady, tak żebyśmy nie utonęli w tonach papierów na długi czas i nie wprowadzili jeszcze większego chaosu.

Kolejnym tematem, który chciałbym poruszyć, jest polityka zagraniczna. Panie i Panowie Szlachta, chciałbym zapewnić, że potrafię wznieść się ponad własne przekonania i wykonać znak pokoju wobec każdego, kto tej ręki nie odtrąci. Znam ciężar i wagę polskiej i litewskiej korony i zdaję sobie sprawę z tego, iż jako Król Polski i Wielki Książę Litewski będę reprezentował interesy wszystkich mieszkańców Rzplitej — wierzących i niewierzących, Polaków i Litwinów, Tauerów i Chojnackich. Wielkim faux pas byłoby występować w tak odpowiedzialnej roli, kierując się jedynie własnym interesem i własnymi przekonaniami. Chcę partnerskich relacji z każdym państwem, z którym mamy nawiązane stosunki. Partnerskich, a więc takich, w których każdy będzie szanował drugą stronę — czy to przez aktywność dyplomatyczną, czy też respektowanie prawa do samostanowienia. Będę chciał, aby w każdym państwie, w którym funkcjonuje nasza placówka dyplomatyczna, działał nasz aktywny ambasador. Powiem więcej, czas, aby Król Polski a Wielki Książę Litewski sam był prawdziwym ambasadorem naszych spraw na arenie międzynarodowej, dlatego chciałbym odwiedzić conajmniej kilka państw, w których będę zabiegać o podjęcie wspólnych inicjatyw i zacieśnienia naszych relacji.

Znają już Panowie mój plan na elekcję, a jeśliby coś było niejasne, będę wielce rad mogąc rozwiać wątpliwości, jakie się w Waszych głowach narodzą. W kilku poprzednich elekcjach było tak, że kandydaci na sejmie przedstawiali jedno, później zaś robili zupełnie co innego, z pominięciem przedstawionych na polu elekcyjnym planów. Zdaję sobie sprawę, że większość z Pań i Panów będzie głosować przez pryzmat tego, co tutaj napisałem. Nie poruszałem więc każdej możliwej kwestii, a jedynie te, które wiem, że jestem w stanie zrealizować. Szanuję Wasze zaufanie, którym mnie obdarzacie, więc nie wymieniam tego, co chciałbym zrobić, lecz to, co rzeczywiście zrobię, gdy Panowie powierzycie mi urząd, o który się ubiegam.
Wiecie Państwo, iż jestem jedynie obywatelem Rzplitej, w żadnej innej mikronacji nie prowadzę działalności. Nie ma więc obaw o to, że kiedyś stanę wobec sytuacji, w której będę musiał wybierać między aktywnością w RON, a innym państwem. Panie i Panowie szlachta, nie uda się tego wszystkiego, com tu spisał, osiągnąć, bez Waszej pomocy i zaangażowania. Ktokolwiek by nie został kolejnym władcą, wspólnie budujmy nasz wirtualny dom. My, syny i córy Najjaśniejszej Rzplitej, winni jesteśmy naszej Matce pełne oddanie, a w imię jej dobra, zobligowani jesteśmy do porzucenia sporów i spisania złotym atramentem kolejnych stronic naszej historii.

Vivat Rzeczpospolita! Vivat wszystkie stany!

Jego Królewska Mość

Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON V (1) Order Zasługi RON VI (1)
Order Przyjaźni i Współpracy I (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: .
Tytuł: 9. Miecznik
Gadu-Gadu: 53381222

Postprzez Michał Jerzy Potocki » 04 lis 2020, 12:49

Vivat!
/-/ Michał Jerzy Potocki
Herbu Pilawa
Szlachcic Rzeczypospolitej Obojga Narodów
Rotmistrz Wojsk Koronnych
Kanclerz Wielki
Wojski Pomorski

Obrazek

Rotmistrz
Rotmistrz

Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1) Order Zasługi RON VI (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Amarantowa Wstążka (1)
Godności Kancelaryjne: Kanclerz Wielki
Gadu-Gadu: 70637937

Postprzez Sebastian von Tauer » 04 lis 2020, 13:00

Widzę, że obaj kandydaci mówią o sejmikach ekstraordynaryjnych. Pozwolę sobie jeno zwrócić uwagę, że do rozpatrzenia czeka ustawa o Trybunale, nakreślająca nowy, nie-sejmikowy sposób wyboru deputatów. Miała on być rozpatrzona po konstytucji o elekcji oraz konstytucji o uniwersytecie. Sejmiki są świętami, ceremoniami, niech więc takie pozostaną.

viewtopic.php?f=586&t=5795
Książę na Bydgoszczy i Wyszogrodzie
Wojewoda Inowrocławski

Obrazek

Hetman Polny Koronny
Hetman Polny Koronny

Medale: 20
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON I (1) Order Zasługi RON II (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Świętego Jerzego II (1) Order Świętego Jerzego III (1)
Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1)
Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Tytuł: 1. Wojewoda

Postprzez Michał Jerzy Potocki » 04 lis 2020, 13:04

Zatem jedynym rozwiązaniem aby to wszystko się zgadzało i nie dochodziło do sprzeczności jest odstawić tą ustawę na koniec. I procedować ją w lutym kiedy będzie legalny sejmik (ten właściwy a nie ekstraordynaryjny.)
/-/ Michał Jerzy Potocki
Herbu Pilawa
Szlachcic Rzeczypospolitej Obojga Narodów
Rotmistrz Wojsk Koronnych
Kanclerz Wielki
Wojski Pomorski

Obrazek

Rotmistrz
Rotmistrz

Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1) Order Zasługi RON VI (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Amarantowa Wstążka (1)
Godności Kancelaryjne: Kanclerz Wielki
Gadu-Gadu: 70637937

Postprzez Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz » 04 lis 2020, 13:05

Dziękuję Mości Panu Wilhelmowi za przedstawienie swoich planów. Szczególniej spodobały mi się pomysły co do narracji, do której pomysłów Waszmości nie brakuje.

Ja także chciałbym zwrócić uwagę, o czym nie rzekłem, na to, że chciałbym nawiązać stosunki dyplomatyczne z państwami, które wystąpiły ze stowarzyszenia z Księstwem Sarmacji - to jest: Teutonią, Baridasem, i Sclavinią. O ile dojdzie do takiego porozumienia.

Także chciałbym doprowadzić do porozumienia ponad podziałami w poglądach na różne kwestie i zażegnać spory w społeczeństwie.

Hubert Szablarczyk - Hrychowicz napisał(a):
Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz napisał(a):3. Chciałbym, aby według tradycji funkcję Interrexa pełnił Prymas Rzeczypospolitej. Podobnie jak pojedynczy Panowie Bracia proponowali (jeśli się nie mylę, w liczbie dwóch), jestem za opcją, żeby Prymas miał na przykład 3-4 dni na zwołanie wolnej elekcji, w przeciwnym razie czyni to Kanclerz Wielki, który miałby również tyle czasu, następnie zaś kolejne osoby w porządku, jaki jest zawarty w prawie. Jeżeli jednak szlachta na Sejmie zgromadzona nie przystanie na to, nie będę w stanie tego zmienić i uszanuję wolę szlachty.

W jaki sposób zamierza pan zrealizować swój plan biorąc pod uwagę aktualny stan prawny oraz nastroje wśród szlachty?

Na razie uważam, że Trybunał Główny powinien się zająć sprawą Praw Kardynalnych. Po głównych reformach, na Sejmie, chciałbym zaproponować zmianę w prawie w sposób, jaki przedstawiłem. Jeśli opór w społeczeństwie będzie duży, nie będę mógł tych zmian wprowadzić.

Ma ktoś jeszcze jakieś pytania?
Zachęcam. :)

Zauważyłem odpowiedź Księcia Sebastiana von Tauer, w takim razie należy rozważyć tę sprawę na Sejmie.
Obrazek

Ambasador Rzeczypospolitej w Księstwie Sarmacji i Republice Bialeńskiej
Minister Księstwa Urbino
Dowódca 4 Chorągwi Jazdy Kozackiej Pułku Jazdy Litewskiej w Wilnie
Cześnik wileński
Pan na Białowieży i Łańcucie

Obrazek

Pułkownik
Pułkownik

Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Tytuł: 8. Cześnik
Gadu-Gadu: 50331381

Postprzez Mikołaj Dreder » 04 lis 2020, 13:38

Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś pytania do kandydatów to ostatni moment jest właśnie teraz. Z godzinę, najpóźniej dwie otworzę głosowanie.
(+) Mikołaj Stefan kardynał Dreder
Prymas Rzeczypospolitej Obojga Narodów, Metropolita Gnieźnieński
Dziekan Kolegium Kardynalskiego

Pan na Nieborowie

Obrazek

Medale: 2
Order Świętego Jerzego III (1) Ord Przyjaźni i Współpracy III (1)
Tytuł: - Mieszkaniec

Postprzez Sebastian von Tauer » 04 lis 2020, 14:40

Ja nadal mam pytanie: czy dalej mimo gotowego rozwiązania w nowej ustawie o Trybunale, kandydaci chcą wracać do wyboru na sejmikach deputatów?
Książę na Bydgoszczy i Wyszogrodzie
Wojewoda Inowrocławski

Obrazek

Hetman Polny Koronny
Hetman Polny Koronny

Medale: 20
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON I (1) Order Zasługi RON II (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Świętego Jerzego II (1) Order Świętego Jerzego III (1)
Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1)
Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Tytuł: 1. Wojewoda

Postprzez Jan V » 04 lis 2020, 14:59

Jaśnie Oświecony Xiążę,
zaproponowane rozwiązanie rzeczywiście wydaje się wystarczające. Po pierwsze, Trybunał - jak rozumiem - ma zbierać się ad hoc, co eliminuje problemy związane z nieaktywnością deputata. Po drugie, jeżeli zaistnieją przesłanki co do stronniczości Jego Królewskiej Mości, jest i na to rozwiązanie w postaci przeniesienia tejże kompetencji na Sejm. Wydaje się to słusznym rozwiązaniem, dlatego zaproponuję je na Sejmie. Oczywiście, jak zawsze w takich przypadkach, najbardziej liczy się zdanie Braci Szlacheckiej, więc to ona ostatecznie nada kształt temu rozwiązaniu.
Ioannes V
Rex Poloniae, Magnus Dux Lithuaniae etc., etc., etc.

Obrazek

Jego Królewska Mość

Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON V (1) Order Zasługi RON VI (1)
Order Przyjaźni i Współpracy I (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Tytuł: 9. Miecznik
Gadu-Gadu: 53381222

Postprzez Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz » 04 lis 2020, 15:00

W zasadzie, to chyba jednak należałoby wcześniej zająć się Konstytucją o TG. Jeśli szlachta ją uchwali, to nie będzie potrzeby uchwalania nic nowego w kwestii sejmików. Chyba że szlachta opowie się za innym rozwiązaniem.
Także należy rozważyć, czy lepiej, żeby sejmiki były tylko wydarzeniem fabularnym, nadającym także godności ziemskie, czy również powinny mieć zadanie wyboru deputatów trybunalskich. Myślę jednak, że ze względu na rzadkość przeprowadzania procesów sądowych wyznaczanie deputatów przez króla może być odpowiednim rozwiązaniem.
Obrazek

Ambasador Rzeczypospolitej w Księstwie Sarmacji i Republice Bialeńskiej
Minister Księstwa Urbino
Dowódca 4 Chorągwi Jazdy Kozackiej Pułku Jazdy Litewskiej w Wilnie
Cześnik wileński
Pan na Białowieży i Łańcucie

Obrazek

Pułkownik
Pułkownik

Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Tytuł: 8. Cześnik
Gadu-Gadu: 50331381

Poprzednia stronaNastępna strona

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Sejm Elekcyjny