Sejm Elekcyjny I VII MMXVIII

Wola pod Warszawą, gdzie szlachta dokonuje wyboru monarchy. Głosować może każdy szlachcic i wybierać spośród kandydatów rodzimych (Piastów) lub zagranicznych zaakceptowanych przez ustępującego króla.

Re: Sejm Elekcyjny I VII MMXVIII

Postprzez Hubert Szablarczyk - Hrychowicz » 10 lip 2018, 16:39

Pragniemy publicznie pana Wilhelmowia Orańskiego i zarazem wszystkich którzy radzi by widzieli nas na tronie Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego za smutną wieść o absolucyję prosić, bośmy zmuszeni dać rekuzę. Świadomość tą mamy, że paktom konwentom przy naszej zbliżającej się sytuacji realnej podołać będzie nie sposób, nie będziemy mieli też możności poświęcić Serenissimae Res Publicae tyle czasu, ile monarcha wedle naszego osądu złożyć jej winien. Nadto eksperiencji nam brak i radzi będziemy widząc na tronie innego, godniejszego, stateczniejszego i bardziej od nas zasłużonego z Panów Braci.
Obrazek
(-) Hubert Szablarczyk - Hrychowicz herbu Godziemba, pan na Łucku.

Medale: 1
Medal 100 lat niepodległości (1)

Postprzez Stanisław von Tauer » 10 lip 2018, 19:02

Henryk Mikołaj Hrychowicz napisał(a):By czasu nie tracić ogłaszam wobec wszech Panów Braci tu zgromadzonych, co popieram kandydaturę Stanisława von Tauera do tronu i oficjalnie pragnę oną zgłosić.

Człek to zacny z rodu wielce dla Korony i Litwy zasłużonego, któren wielokroć udowodnił co serce i wysiłki wszystkie gotów oddać dla dobra Rzeczpospolitej i pożytku jej obywateli. Choć mielim nie raz odmienne zdanie, to ma On u mnie ogromne uznanie. Myślę co i Panom Szlachcie znana to postać i zechcą pójść za mną z poparciem.

Wielmożni panowie,
Dziękuję Jaśnie Oświeconemu Henrykowi Mikołajowi von Groc-Hrychowiczowi za wysunięcie mojej kandydatury do tronu. Z radością potwierdzam słowa Jego Xiążęcej Mości. Swój program wyborczy postaram się opublikować jak najszybciej.
/-/ Stanisław von Tauer
herbu von Tauer
Pułkownik wojsk koronnych
Wojewoda łęczycki

Obrazek

Medale: 9
Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1)
Medal Wojska (1) Amarantowa Wstążka (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Gwiazda Ukrainy (1) Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Gadu-Gadu: 66056090
Tytuły: Wojewoda łęczycki
Stolnik ruski

Postprzez Samuel Radziwiłł » 10 lip 2018, 19:22

Borys von Targersdorf napisał(a):No ciekawie się ta elekcja zapowiada ;)

Potwierdzam, Mości Panie Borysie, będzie ciekawie :)
(-)Samuel Radziwiłł

Podkanclerzy Wielki,
Ciwun Wielkiego Księstwa Litewskiego,
Wojewoda miński

Pan na Oporowie, Nieświeżu, Borysowie, Homlu i Wieliżu

Obrazek

Pułkownik
Pułkownik

Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON VI (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1) Gwiazda Inflant (1)
Gadu-Gadu: 9438133
Tytuły: Ciwun Wielkiego Księstwa Litewskiego, wojewoda miński

Postprzez Daniel January von Tauer-Krak » 10 lip 2018, 20:07

Przed zebraną szlachtę ze swym orszakiem staną Daniel January von Tauer-Krak, spojrzał po zgromadzonych i rzekł

Waszmościowie!
Rad jestem, że moja kandydatura padła z tak znakomitych ust i jednocześnie tak mi bliskich. Dziękuję i z radością potwierdzam swój udział w elekcji. Program przedstawię Waszmościom jak najszybciej.

Odwrócił się ze swym orszakiem i ruszył w kierunku swych namiotów, by oddać się pracy nad programem. Słychać było głosy, że elekcja to będzie niezwykła przypominająca tą z 1648, kiedy to również bracia na elekcji stawali. Tymczasem w drodze do namiotów Daniel January von Tauer-Krak ze szlachtą na wszelakie tematy rozmawiał.
/-/ Daniel January von Tauer-Krak,
Chorąży Płocki
Markiz Rafadarvike w Królestwie Baridasu

Obrazek

Medale: 2
Medal Wojska (1) Gwiazda Mołdawii (1)

Postprzez Daniel January von Tauer-Krak » 10 lip 2018, 21:39

Większość szlachty już do spoczynku się szykowała, gdy przed ich oblicze przybył jeden z kandydatów. Trzymał on w ręku kawałek papieru, jak zapewne się domyślili niektórzy szlachcice był to zapowiadany przez niego program.

Waszmościowie!
Nadzieję miałem, że jutro zdołam program przedstawić. Niemniej znalazłem chwilkę, aby swe koncepcje na papier przelać i pod dysputę dla Braci Szlacheckiej już dziś oddać, tędy nie zwlekając, bo pora już późna zacznę.

Wstąpił na krzesło podane przez jednego z jego towarzyszy i zaczął odczytywać słowa przed chwilą przez niego na papierze zapisane.

Program Daniela Januarego von Tauer-Krak

Głównymi zagadnieniami jakimi chciałbym się zająć jako Monarcha to polityka zagraniczna, prawo, edukacja i narracja.

Zacznijmy od polityki zagranicznej. Głównym kierunkiem byłby “mikronacje historyczne” np. Rotria, MAW, Kugaria. Nastawiam się na współpracę w dość szerokim zakresie w zależności od sytuacji. Ciężko powiedzieć jaki prycyzyjnie charakter będzie miałą ta wspołpraca, gdyż nie zależy to tylko od mojej osoby, aczkolwiek będę dążył do jak największej z nimi współpracy. Kolejnym kierunkiem byłaby Sarmacja, Bialenia, być może UTN, Ogólnie byłby to mikronacje, które próbują coś tworzyć na arenie międzynarodowej. Dołączenie do tworzonych przez nich inicjatyw może okazać się korzystne. Dodatkowo będziemy jako Monarcha wspierali inicjatywy międzynarodowe naszych obywateli, czyli postaramy się spopularyzować projekt i dążyć do wdrożenia go w naszą rzeczywistość. Liczę na to, że aktywna polityka zagraniczna spowoduje wzrost aktywność w naszej mikronacji jak i wzrost jej rozpoznawalności. Na szczególną uwagę zasługuje kwestia rozstrzygania sporów międzynarodowych i jeśli zajdzie taka potrzeba deklaruję pomoc i wsparcie w organizacji konwencji regulującą tą kwestię. Tutaj może trochę napiszę o doświadczeniu kilkukrotnie sprawowałem pieczę nad dyplomacją w Ksiestwie Sarmacji i byłem ambasadorem/obserwatorem w kilku mikronacjach z ramienia Księstwa Sarmacji.

Kolejny punktem jest Prawo. Z jednej strony potrzebujemy wykładni dot. przepisów i urzędu, który będzie je tworzył. Przykładem może być sytuacja dotycząca ślubu, czy choćby sytuacja pana Hieronima na elekcji. Stąd ujednolicimy prawo i je uprościmy, jeśli Seym się zgodzi. Oprócz tego jesteśmy świadomi, że brakować nam może chętnego do ew. Trybunału, więc w programie deklarujemy gotowość do ewentualnego objęcia pieczy nad sądownictwem, jeśli taka będzie wola szlachty. Ponadto w naszej wizji pojawiłby się Trybunał jako organ stały. Jednocześnie stworzymy “streszczenia” niektórych aktów prawnych, być może po prostu uda się nam streścić całe nasze prawo w paru stronach. Tak, aby było przystępne dla ogółu obywateli, oprócz tego oczywiście swym słowem i przemyśleniami służyć będę. Po prostu założymy wątek, gdzie będziemy wątpliwości prawne wyjaśniali i nad nimi dyskutowali. To jest właśnie jeden z aspektów edukacyjnych obok wspierania Uniwersytetu. Tutaj o ile finanse pozwolą chciałbym zorganizować konkurs dot. pracy naukowej.

Ostatnia większa kwestia narracja. Tutaj obok konkursów takich jak gonitwy, pojawiłby się projekt regat i konflikt narracyjny, być może nawet dwa. Zobaczymy ile starczy czasu. Ponadto o ile finanse pozwolą wspierałbym wszelkie inicjatywy narracyjne, typu polowania u pana Samuela. Być może będzie to drobna nagroda finansowa, a być może jakaś inna nagroda. Tutaj stworzymy ankietę i zapytamy co zachęciłoby Brać Szlachecką do udziału w aktywnościach narracyjnych. Zastanawiam się również nad stworzeniem czymś, a la słownik polszczyzny szesnasto-siedemnastowiecznej, aby język stylizować do klimatu. Niemniej biegłym w tej dziedzinie nie jestem, więc nie wiem czy znajdę wystarczająco czasu dla tej kwestii.

Teraz zaś parę mniejszych spraw. Jedna z nich to system informatyczny. Nie jestem, aż tak utalentowany jak Książe Marek, ale jestem w stanie zrobić parę prostych rzeczy. Chciałbym powiązać konto w systemie gospodarczym z forum i mógłbym, o ile znajdę czas załatwiać drobne usprawnienia systemu. Kolejną mniejszą sprawą jest mieszczaństwo, o tym zapewne w tym programie napisze mój brat. Ja napisze tylko tyle, że chciałby je wspierać za pomocą przywilejów typu: jeśli codziennie przez dni czternaście aktywnością promienić w Rzeczpospolitej będziesz to manufakturę zyskasz. Coś w takim stylu. Ponadto chciałbym wspierać mieszczan, którzy decydują się na aktywność w jeszcze jednej mikronacji, jeśli np. umowa o podwójnym obywatelstwie wam pomoże to postaramy się ją podpisać z danym krajem i będziemy liczyć na to, że pomoże wam to rozładować waszą energię w początkowym okresie życia w mikronacjach. Istnieje ryzyko, że mieszczanie odpłyną do innych mikronacji, ale według mnie lepiej jest utrzymać jak najwięcej ludzi w mikronacjach i mieć nadzieję na to, że nie zapomną o kraju w którym stawiali swoje pierwsze kroki.

Ponadto pojawią się zapewne pomysły w trakcie sprawowania godności Monarchy, je również będziemy wdrażać w życie o ile zgodzi się szlachta. To od was Waszmościowie tak naprawdę zależy wszystko w tym kraju. Ja zaś ubiegam się o tytuł pierwszego wśród równych, przewodnika i osoby, która będzie kierowała Rzeczpospolitą. Niemniej nie ma statku bez załogi i nie ma kraju bez obywateli. Najważniejsze jest to, abyśmy mieli “frajdę” z tego, co tworzymy. Z dalekosiężnych planów jest dość luźny pomysł zorganizowania zjazdu/spotkania o ile będzie czas, możliwości i chęci. Z kwestii, które mogą was jeszcze zainteresować to zapewne mój wolny czas. Według mej wiedzy na dzień dzisiejszy mam wystarczająco dużo czasu, aby podołać obowiązkom i zrealizować większość z zapowiedzianych tutaj rzeczy, o ile taka będzie wola szlachty.

Dziękuję za przeczytanie i serdecznie zapraszam do dyskusji, która przy takiej ilości tekstu (google naliczył dwie strony z kawałkiem) jest wręcz konieczna. Nie będę odpowiadać na pytania o detale, gdyż obecnie mam w głowie szeroki zamysł i plany, zresztą detale i konkrety ustalać będziemy na Sejmach. Wierzę również, że podejmiecie słuszny wybór.

Zszedł z krzesła i pomalutku kroczył w kierunku swego namiotu, niektórzy ze szlachty już zadawali pytania i to wielce istotne, kandydat zaś odpowiadał na nie najlepiej jak umiał, aby przybliżyć im swą wizję.
/-/ Daniel January von Tauer-Krak,
Chorąży Płocki
Markiz Rafadarvike w Królestwie Baridasu

Obrazek

Medale: 2
Medal Wojska (1) Gwiazda Mołdawii (1)

Postprzez Stanisław von Tauer » 10 lip 2018, 22:15

Gdy tylko jego brat zszedł z podwyższenia, Stanisław von Tauer sam nań wstąpił, uprzednio składając rywalowi gratulacje z wygłoszenia dobrej przemowy. Następnie, zwrócił się do całej szlachty pod Warszawą zgromadzonej i wygłosił swój własny program tymi słowami:

Wielmożna Braci Szlachecka,
Ekscelencjo Interrexie,
Dostojni Książęta Urbino.

Znacie mnie. Nie będę więc w tym momencie rozwodzić się nad swym rodowodem czy życiorysem. Dość powiedzieć, że Piastem jestem nie tylko z urodzenia, ale też całą duszą i sercem. Od trzech lat służę wiernie Najjaśniejszej, na piastowanych przeze mnie stanowiskach wykazując się niezmiennie inicjatywą, zapałem i oryginalnymi pomysłami. Byłem głównym architektem przy odbudowie Zakonu Krzyżackiego niemalże od zera, starałem się wprowadzać do naszej mikronacyjnej zabawy nowości i innowacje, których przykładem jest Kampania Mołdawska, poświęciłem się z całych sił rozwoju kultury i wspomagam Księstwo Urbino w dalekiej drodze ku odnowie. Oczywiście, popełniałem także błędy, i być może wspomnienie jednego z nich, chociażby kłótni o majątki Zakonu Krzyżackiego, może wprowadzić Panów w wątpliwości co do oddania mi korony. Musicie jednak wiedzieć, że to właśnie dzięki tym niepowodzeniom z przeszłości, których, sam przyznaję, popełniałem więcej niż inni, nauczyłem się najwięcej. I obiecuję Wam, że smaku takich i innych porażek Rzeczpospolita - jeśli mnie wybierzecie - podczas nadchodzących sześciu miesięcy nie zazna. Pomysłów i konceptów natomiast, tak jak zawsze nie będzie mi brak, a te najbardziej godne uwagi zamieszczam poniżej:

Międzynarodowy Turniej Rycerski podniosę do rangi prześwietnego wydarzenia
Głównym celem, jaki obierze Rzeczypospolita za mojego panowania – jeśli takie nastanie – będzie nawiązanie przyjaznych relacji i współpraca z innymi v-państwami, szczególnie z tymi osadzonymi w podobnym do naszego klimacie, a także integracja z innymi mieszkańcami Pollinu. Wywodzi się to z moich osobistych przekonań, że droga do najszybszego rozwoju prowadzi przez kulturową
(i nie tylko) wymianę pomiędzy krajami, oraz z okoliczności, które nastaną w ciągu następnych sześciu miesięcy - zbliżający się wielkimi krokami jubileusz dziesięciolecia Rzeczypospolitej, który na dodatek przypada na setną rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą realną Ojczyznę oraz zapowiedziany, lecz nie zrealizowany przez poprzedniego monarchę Międzynarodowy Turniej Rycerski stanowią idealne okazje, by ową współpracę i wymianę zacząć, jednocześnie zaś świetnie się przy tym bawiąc i integrując między sobą.
Mimo, iż dziesięciolecie założenia Najjaśniejszej jest znamienitszym wydarzeniem od turnieju rycerskiego, to temu drugiemu poświęcę tutaj więcej uwagi i atramentu z prostego powodu – uwzględniając propozycje Braci Szlacheckiej, która już wcześniej utworzyła luźną debatę dot. organizacji Turnieju - będzie on odbywać się dużo wcześniej, niż wspomniany jubileusz, najpewniej zaraz po koronacji nowoobranego króla (choć to zależy także od długości teraźniejszej elekcji). Pragnę, by Międzynarodowy Turniej Rycerski podnieść do rangi wydarzenia na miarę Our Sound. W tym celu, na potrzebę Turnieju opracowane zostaną nowe zasady rozegrania potyczek, gdyż, moim zdaniem, te używane od lat do bitew są niewystarczające, by przyciągnąć uwagę kogoś spoza Rzeczypospolitej. Nie odrzucam jednak całkowicie systemu wymyślonego przez mojego Jaśnie Oświeconego ojca – wręcz przeciwnie, część zasad zostanie z pewnością zachowana. Przypomnieć jednak należy, że dla cudzoziemców, czy to z historycznych państw, czy nie, wydarzenia na poziomie narracyjnych kampanii czy Gonitwy Królewskiej są zwyczajnie nudne i niedopracowane (rzeczywiście otrzymaliśmy kilka takich recenzji z zagranicy). Zobowiązuję się więc do opracowania nowych zasad, a także regulaminu turniejowych rozgrywek. Wiem, że Panowie Bracia wolą dostawać gotowe projekty niż obietnice, ale tym razem nie jestem pewien, czy uda mi sie pełne zasady stworzyć do końca elekcji. Zarys moich pomysłów z pewnością jednak przedstawię. Już w tej chwili mogę powiedzieć, że Turniej nie będzie opierał się tylko na walce, czy też na quizach (nawiasem mówiąc, te ostatnie uważam za nietrafiony pomysł), lecz wprowadzone zostaną także inne formy rozrywki.

O Księstwie Urbino nie zapomnę.
Wszyscy tu zgromadzeni dobrze wiedzą, że wraz z momentem uzyskania aprobaty Braci Szlacheckiej na Seymie zebranej i przyjęcia na swe skronie korony, każdy kandydat musi zrzec się wszystkich innych godności piastowanych poza Rzeczpospolitą. Jeśli tym szczęśliwcem, obdarzonym ogromnym zaufaniem przez lud Najjaśniejszej będę ja, naturalnie wypełnię te wymogi oddam się jedynie służbie mojej ukochanej ojczyźnie. Zrezygnuję z tytułu i obowiązków Ministra Księstwa Urbino, nie oznacza to jednak, że o Księstwie zapomnę. Podczas sześciu miesięcy postaram się, zgodnie z wyznaczoną kilka akapitów wyżej nową polityką Rzeczypospolitej, zażegnać nieprzyjazne stosunki pomiędzy Urbino, a Rotrią oraz relokować Księstwo tak, by rozpocząć ono mogło handel morski z Rzeczpospolitą, co będzie kluczowe w planie, który zamierzam zrealizować. Owym planem jest handel w niejako trójkącie gospodarczym RON-Wenecja-Urbino, a ponadto stosunki i współpraca na miarę tych, które zawiązano z Niderlandami za panowania Sebastiana Januarego I. By zrealizować powyższe cele, myślałem nad organizacją dyplomatycznego Szczytu w Urbino pomiędzy tymi trzema krajami, na którym rozważono by wszystkie te kwestie.
Plan wymiany handlowej pomiędzy Patrymonium Św. Pawła, Rzeczpospolitą i Urbino nie jest wcale taki nierealny, jak można sobie na początku pomyśleć. Mamy świetne warunki by coś takiego rozpocząć. Wszystkie trzy kraje korzystają bowiem (w mniejszym lub większym stopniu) lub będą korzystać z systemu gospodarczego PIAST, dlatego też uważam, że cały handel powinien odbywać się we właśnie tym systemie. Jedyną poważną przeszkodą, jaką zauważam, jest nieobecność xięcia Marka, który byłby wykonawcą całego projektu. Sprawia to, że powinniśmy zacząć się zastanawiać nad ewentualnym zastępstwem dla Jego Xiążęcej Mości. Dodam jeszcze, że wymiana gospodarcza, przyniesie wiele zysków – oprócz aktywizacji Urbino sprawi, że bycie polsko-litewskim mieszczaninem bardziej opłacalne się stanie, gdyż to właśnie mieszczanie dzięki takiej współpracy zyskają możliwość poznania innych krain, a przy okazji zbicia fortuny.

Stan mieszczański zaktywizuję
Z problemem nieaktywnego bądź szczątkowego mieszczaństwa zmagają się władcy Rzeczpospolitej od samego momentu wprowadzenia tego stanu. Mimo ciągle poszerzanych przywilejów mieszczańskich, stan szlachecki nadal jest o wiele bardziej atrakcyjny dla młodych obywateli. Na taki stan rzeczy remedium zaproponowałem w poprzednim akapicie, teraz zaś rozwinę nieco tą ideę w postaci FAQ, żeby Waszmościowie od razu szerszy obraz sytuacji otrzymali:

1. Jak miałaby odbywać się wymiana handlowa w trójkącie RON-Wenecja-Urbino?
Pierwsze co przyszło mi do głowy gdy rozważałem pierwszy raz ideę rozpoczęcia takiej współpracy, była możliwość osiedlania się mieszczan z RON w Urbino bądź w Rotrii i odwrotnie. Odbywałoby się to bez uzyskania obywatelstwa kraju, w którym mieszczanin by się osiedlał – a więc w ramach wymiany handlowej. Dzięki owemu osiedlaniu kupcy mieliby możliwość szybkiego otwarcia własnych interesów w innym państwie i prowadzenia ich zarówno w Urbino, RON jak i Rotrii. Wymaga to oczywiście stworzenia mapy działkowej Wenecji oraz zakładki "Kantor" w systemie PIAST, gdzie liry na dukaty i denary by wymieniano. Mieszczanie mogliby prowadzić różne rodzaje działalności – od kas pożyczkowych dla innych kupców, przez gospodarkę ekspedycyjną na zwyczajnym wykupywaniu kolejnych działek i pomnażaniem swoich zysków kończąc. Dodatkowo, jeśli znalazłby się jakiś wojowniczy mieszczanin, mógłby on najemnikiem zostać i statki handlowe za opłatą ochraniać. Resztę zostawiłbym własnej fantazji mieszczan, bo w końcu to ich głównie dotyczy. Mam nadzieję, że i oni parę swoich pomysłów dorzucą.

2. Czy są jakieś przeszkody w realizacji tego projektu?
Jak wspomniałem wcześniej – glównie nieobecność Xięcia Marka, ewentualnie brak współpracy ze strony Rotrii, ale to raczej nie przeszkoda, tylko definitywne pogrzebanie tego planu.

3. Jakie korzyści przyniesie to Rzeczpospolitej?
Po ciężkiej pracy przy realizacji tego projektu korzyści będzie bez miara – zaś przede wszystkim będą one dla wszystkich! Dla Najjaśniejszej, Urbino, Rotrii, mieszczan... Poza tym, taki projekt przyniesie PIASTOWI niepodważalną, pierwszą pozycję wśród systemów gospodarczych mikroświata. Będzie z czego być dumnym, nie tylko z ciężkiej pracy.

4. Jakie są wady tego projektu?
Zdecydowanie trudność z wykonaniem tego wszystkiego, choć wszyscy zainteresowani w sferze gospodarki korzystają z naszego serwera i systemu. Należy brać pod uwagę także możliwość, że po testach całego projektu coś będzie się nie zgadzało, oraz, że prace nad tym projektem mogą przedłużyć się do następnej elekcji, wtedy zaś wszystko będzie zależało od nowego króla.

No, mam nadzieję, że wyczerpująco odpowedziałem na wszystkie niezadane pytania :)

I. Znamienitą uroczystość jubileuszu Rzeczypospolitej uświetnię wielkimi zabawami.
Najwspanialsza uroczystość ostatnich lat, bo okrągł rocznica powstania Rzeczpospolitej, z pewnością zasługuje na huczne i wielkie uczczenie. Tak więc, jeśli to ja zasiądę na tronie, to w listopadzie cała szlachta zasiądzie do uczt, biesiad, uczestniczyć będzie w polowaniach, balach, paradach wojskowych i czego tam jeszcze dusz zapragnie! Zaproszeni zostaną goście z innych krain, coby i ich potęgą i przepychem Najjaśniejszej olśnić, dla nich też odbędzie się druga, krótsza faza Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego, na której zamiast potyczek i bitew pojedynki się obędą, również na nowych zasadach. Wszystko zaś po to, by Rzeczpospolita stała się ważnym graczem na arenie międzynarodowej a także była rozpoznawalna. I żeby wszyscy na Pollinie wiedzieli, że na dziesięciu latach istnienia Najjaśniejsza nie spocznie, i wspólnym wysiłkiem królów i szlachty dotrwa w dobrej kondycji do kolejnych jubileuszów.

Podsumowanie
Zapewne wszyscy Kampanię Mołdawską pamiętają - jej skomplikowane zasady, ogrom przygotowań, i ostateczne niepowodzenie. I choć moja mowa, długa i zawiła, przypominać może ową kampanię, to obiecuję, że wcale taka nie jest. Wszystko będziemy wprowadzać powoli i systematycznie, rozłożymy to długoterminowo, niczym siły na maratonie - nigdy nie dopuszczę do sytuacji, by z powodu zbyt ambitnych planów ktokolwiek musiał pisać trzy koszmarnie długie wiadomości codziennie (autentyczna sytuacja z Mołdawii). Ponadto przepych obchodów 10-lecia nie będzie taki wielki, jak opisano, to oczywiste. W każdym razie dołożę wszelkich starań, by nikt nie był przeciążony.

Po wypowiedzeniu tej mowy, wojewoda łęczycki zszedł z krzesła, i popijając co i rusz zacnego trójnika, bo niezwykle mu gardło wyschło, jął odpowiadać na pytania Panów Braci.
/-/ Stanisław von Tauer
herbu von Tauer
Wojewoda łęczycki

Obrazek

Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1)
Stolnik ruski

Postprzez Sebastian von Tauer » 11 lip 2018, 08:34

Gratuluję obu moim synom wspaniałych programów, mam jednocześnie pytanie do obu: co sądzicie, o skróceniu czasu oczekiwania na szlachectwo, by w ten sposób przyciągnąć nowe osoby?
Książę na Bydgoszczy i Wyszogrodzie
Wojewoda Inowrocławski

Obrazek

Hetman Wielki
Hetman Wielki

Medale: 15
Order Orła Białego (1) Order Virtuti Militari I (1) Królewski Order Złotej Ostrogi (1)
Order Zasługi RON II (1) Order Zasługi RON III (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Tytuły: Wojewoda Inowrocławski

Postprzez Wilhelm Orański » 11 lip 2018, 09:32

Mości Panowie,
nie trzeba być mędrcem, żeby wskazać (po wysłuchaniu programów) kto bardziej jest przygotowany do zasiadania na tronie i kto ma konkretną wizję na kolejne sześć miesięcy panowania. Pan Daniel używa wielu określeń o charakterze przypuszczenia (na szybko naliczyłem ich około 17!). Jego program, w moim przekonaniu, jest dyletancki i trudno go będzie zrealizować. Nie ma tam nic nowego, nic godnego uwagi. Nie ma nic o nadchodzącym jubileuszu istnienia Rzplitej, tak ważnym i podniosłym wydarzeniu. Wiele pomysłów to kalka z lat poprzednich.
Więcej realizmu, rozwagi oraz spójności widać w programie Pana Stanisława. Chce on realizować pewną wizję, mówi konkretnie i pewnie. Odniósł się do jubileuszu istnienia RON, co jest niezwykle istotne, nie pominął Turnieju Rycerskiego, a wręcz zapowiedział rozbudowanie tej idei. Jeżeli miałbym więc głosować, mój głos najpewniej poszedłby na Mości Stanisława.
Mimo to pozwolę sobie zadać kilka pytań do obu programów.

Do Pana Daniela:
1) O uniwersytecie wspomniał Pan bardzo niewiele. Jak wyglądałoby wspieranie naszej uczelni? Czy potrzebne jest w Pańskiej opinii szerzenie nauki wśród szlachty (jeśli tak, to w jaki sposób), czy raczej należy pozostawić sprawę uniwersytetu bez zmian?
2) Czy zamiast podpisywać umowy o podwójnym obywatelskie (wątpię, by ktoś się na to zgodził), nie lepiej zadbać o mieszczan tu, w Rzplitej, niźli wysyłać ich po mikroświecie? Zakłada też Pan, że „pomoże wam to rozładować waszą energię w początkowym okresie życia w mikronacjach”. Nie lepiej byłoby tak zmodernizować mieszczaństwo, by nie byłoby ono jedynie epizodem dla początkujących obywateli, lecz realną alternatywą dla szlachectwa? Sam Pan zauważył, że gdy zaczniemy wysyłać mieszczan po mikroświecie, albo tworzyć specjalne warunki, które im to ułatwią, pozostanie nam tylko nadzieja, że o nas nie zapomną. Samo to stwierdzenie powinno wyeliminować ten punkt z pańskiego programu.
3) Wspomina Pan o rozległej współpracy międzynarodowej. Pojawiło się twierdzenie, że nie wszystko zależy od Pana. To prawda, ale czy inicjatywa nie powinna należeć do Króla Rzplitej? Zapewne tak, dlatego proszę o więcej szczegółów dotyczących tego typu współpracy, najlepiej odnośnie każdego z wymienionych w programie państw.

Do Pana Stanisława:
Mówi Pan o zwołaniu wielu gości z zagranicy na obchody jubileuszowe. Swego czasu Mości Daniel von Tauer-Krak dał do zrozumienia, że takie zaproszenia nie mają większego sensu: „Dostaną zaproszenia, a nie zjadą i za pewne ich obecność ograniczy się do wyrazów gratulacji i spojrzenia na nasze forum. Niesamowity sukces.” Czy, a jeśli tak to w jaki sposób, ma Pan zamiar przekonać zagranicznych gości do świętowania jubileuszu Rzplitej?

Już nie w formie pytania, lecz twierdzenia, mogę zapewnić, że Jego Świątobliwość, miłośnik militariów i gospodarki właśnie, na pewno zechce podjąć rozmowy o trójkącie gospodarczym. Tego można być pewnym, chyba że na przeszkodzie stanie nieznośna realioza.
Jego Eminencja
Wilhelm Jan Orański

Obrazek

Bosman
Bosman

Medale: 5
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON VI (1) Order Przyjaźni i Współpracy I (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Gadu-Gadu: 53381222

Postprzez Stanisław von Tauer » 11 lip 2018, 11:04

Wilhelm Orański napisał(a):Do Pana Stanisława:
Mówi Pan o zwołaniu wielu gości z zagranicy na obchody jubileuszowe. Swego czasu Mości Daniel von Tauer-Krak dał do zrozumienia, że takie zaproszenia nie mają większego sensu: „Dostaną zaproszenia, a nie zjadą i za pewne ich obecność ograniczy się do wyrazów gratulacji i spojrzenia na nasze forum. Niesamowity sukces.” Czy, a jeśli tak to w jaki sposób, ma Pan zamiar przekonać zagranicznych gości do świętowania jubileuszu Rzplitej?

Wasza Eminencjo!
Dziękuję za dobre pytanie. W moich planach przekonanie cudzoziemców, coby Rzeczpospolitą w listopadzie odwiedzili, zależałoby od wcześniejszego sukcesu Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego. Ja też uważam, że osoby spoza Rzeczpospolitej naszych świąt raczej nie będą chciały świętować. Jednakże, gdy pierwsza, wakacyjna faza Turnieju odniesie sukces, a jej zagraniczni uczestnicy będą z niej zadowoleni, cóż stoi na przeszkodzie, by i w listopadzie, w kolejnym, pojedynkowym etapie udziału nie wzięli? A przy tym razem z nami pili i świętowali? Przy czym od razu mówię, że osobne nagrody by były dla obu faz Turnieju.

Już nie w formie pytania, lecz twierdzenia, mogę zapewnić, że Jego Świątobliwość, miłośnik militariów i gospodarki właśnie, na pewno zechce podjąć rozmowy o trójkącie gospodarczym. Tego można być pewnym, chyba że na przeszkodzie stanie nieznośna realioza.

Ponadto, to właśnie pański syn, a nasz obywatel piastuje godność weneckiego doży. Jak już mówiłem, okoliczności, by taką współpracę rozpocząć, są idealne.

Chciałbym się jednak zapytać - co o takim trójkącie gospodarczym pomyśli zwykły, rotryjski obywatel?

Sebastian von Tauer napisał(a):Gratuluję obu moim synom wspaniałych programów, mam jednocześnie pytanie do obu: co sądzicie, o skróceniu czasu oczekiwania na szlachectwo, by w ten sposób przyciągnąć nowe osoby?

Powiem krótko: według mnie to zupełnie nietrafiony pomysł, szczególnie w przypadku, gdy zrealizowany zostanie mój program. Wymiana gospodarcza na taką skalę daje tak dużo mieszczanom, że przywilejów dalszych im nie będę poszerzał, mało tego - ograniczę możliwości bogacenia się w tym stanie, jeśli zajdzie taka potrzeba.
/-/ Stanisław von Tauer
herbu von Tauer
Wojewoda łęczycki

Obrazek

Stolnik ruski

Postprzez Henryk Mikołaj Hrychowicz » 11 lip 2018, 13:47

Słowa uznania kieruję do obu kandydatów za prezentację programu działań na czas ewentualnego objęcia tronu. Nie będę jednak ukrywał, że moim faworytem jest Imć Pan Stanisław.
Henryk Mikołaj
z Bożej łaski i woli narodu król polski, wielki książę litewski,
ruski, pruski, mazowiecki, żmudzki, kijowski, wołyński, podolski,
podlaski, inflancki, smoleński, siewierski i czernihowski

Jego Królewska Mość
Jego Królewska Mość

Order Virtuti Militari I (1) Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON II (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Medal Wojska (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1) Gwiazda Inflant (1)
Tytuły: Wojewoda Krakowski

Poprzednia stronaNastępna strona

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Sejm Elekcyjny