Majątek Łańcut

Majątek Łańcut

Postprzez Hieronim Sieniawski » 18 mar 2016, 19:09

Obrazek

Obrazek

Majątek Łańcut

Majętność ziemska Łańcut leży w granicach Korony Królestwa Polskiego, a dokładnie rzecz ujmując na północy województwa ruskiego, przy trakcie łączącym Kraków ze Lwowem. Grunty te od skarlandzkiej rodziny królewskiej zakupił Hieronim Sieniawski herbu Grzymała, który osiadł na tych terenach i wyznaczył łańcuckie włości na swą siedzibę.
/-/bp. Hieronim Sieniawski



Zmarły
 
Posty: 791
Dołączył(a): 26 sty 2016, 21:41
Medale: 2
Order Zasługi RON V (1) Order Zasługi RON VI (1)

Re: Majątek Łańcut

Postprzez Hieronim Sieniawski » 18 mar 2016, 19:13

Zamek w Łańcucie (***)

Rezydencja wzniesiona została przez tutejszych właścicieli ziemskich w celach obronnych, by strzec miasto Łańcut przed najeźdźcami. Później gmach był wielokrotnie remontowany, by w końcu osiągnąć obecną formę - palazzo in fortezza - zyskując barokowy kształt przy jednoczesnym zachowaniu walorów militarnych. Zamkowe wnętrza zostały urządzone z ogromnym przepychem, a szczególnie wspomnieć tu warto komnatę balową oraz salę teatralną. Wśród zabudowań znajdują się także powozownia i stajnia do dyspozycji gospodarza.


Obrazek ObrazekObrazek Obrazek


Dwór w Krzemienicy

Dworek polski w Krzemienicy to rodowe gniazdo Sieniawskich. Posiadłość składa się z kilku zabudowań i otoczona jest przez gęsty las, w którym swego czasu odbywały się słynne w całej okolicy polowania. Wnętrza domostwa urządzone zostały w typowo sarmackim stylu, a każdy kąt zajmują bibeloty rodzinne zbierane od pokoleń.


Obrazek ObrazekObrazek Obrazek


Pałac w Głogowcu

Pałac, ulokowany w zacisznej okolicy niedaleko Sieniawy, od wieków należał do starego, senatorskiego rodu Rzeczypospolitej, jednak po śmierci ostatniego potomka owej familii król w swej mądrości nadał rezydencję Hieronimowi Sieniawskiemu - właścicielowi tutejszych terenów. Późnobarokowy gmach otaczają symetryczne ogrody we włoskim stylu. Chlubą posiadłości jest ogromna biblioteka, której zbiory zajmują kilka komnat.


Obrazek ObrazekObrazek Obrazek


Zamek w Chmielku (*)

Historia zamku sięga czasów wojny o Halicz, gdzie na przemian służył obu stronom konfliktu. Później, kiedy przyłączono Ruś do Polski warownia zaczęła popadać w ruinę. Dopiero Hieronim Sieniawski wyłożył środki na jej gruntowną odnowę oraz przebudowę, która nadała budowli typowo militarnego charakteru. Obecnie twierdza strzeże północnych granic Majątku Łańcut.


Obrazek ObrazekObrazek Obrazek


Zamek w Morańcach (**)

Zamek w Morańcach zyskał sławę jako niezwyciężony bastion obrony Polaków przed wojskami kozackimi podczas osławionej rebelii Chmielnickiego. Później prawo własności do fortecy nabył Hieronim Sieniawski, który nakazał odnowienie warowni, by ochraniała ona południowo-wschodnie rubieże łańcuckich włości.


Obrazek ObrazekObrazek Obrazek
/-/bp. Hieronim Sieniawski



Zmarły
 
Posty: 791
Dołączył(a): 26 sty 2016, 21:41
Medale: 2
Order Zasługi RON V (1) Order Zasługi RON VI (1)

Re: Majątek Łańcut

Postprzez Hieronim Sieniawski » 18 mar 2016, 19:13

Miasto Łańcut

Łańcut został ulokowany przez Kazimierza Wielkiego na prawie niemieckim, by podróżni przemierzający drogę pomiędzy Krakowem i Lwowem mogli bezpiecznie odpocząć podczas trudów podróży. Dzięki ciągłej obecności kupców tutejsza ludność bogaciła się, a w końcu gród stał się centrum regionu oraz siedzibą właścicieli tych ziem. W każdy wtorek, a także czwartek na rynku miejskim odbywają się targi, gdzie rzemieślnicy oraz chłopi handlują swoimi wyrobami.


Obrazek


Miasteczko Sieniawa

Sieniawa uzyskała prawa miejskie za panowania Jana Kazimierza. Miasteczko w XVIII wieku zostało zakupione przez pewną litewską familię szlachecką, jednak właściciele nigdy nie interesowali się swym nabytkiem. Dopiero gdy Sieniawscy sprawili akt własności do grodu, zaczęto odnawiać zabudowania oraz sprowadzać ludność. Obecnie wielu kupców przybywa tu, chcąc zarobić na handlu lokalnymi wyrobami tytoniowymi.


Obrazek


Miasteczko Rzeszów

Rzeszów został lokowany przez ród Ligęzów, którzy rezydowali w grodzie do czasu, kiedy odstąpili okoliczne tereny Janowi Lubomirskiemu, a ten z kolei sprzedał je Hieronimowi Sieniawskiemu. Miasteczko słynie jako miejsce kultu Obrazu Matki Bożej Rzeszowskiej, znajdującego się w kościele ojców pijarów. Tutaj koncentruje się ruch pątniczy z całego regionu.


Obrazek


Miasteczko Leżajsk

Leżajsk otrzymał prawa miejskie z rąk Władysława Jagiełły, jednak miasteczko zaczęło rozwijać się dopiero za czasów Zygmunta Starego, który nadał tutejszym piwowarom korzystne przywileje związane z produkcją chmielowego napoju. Obecnie Leżajsk jest własnością Sieniawskich, którzy kultywują bogate tradycje browarnicze i dbają, by o smaku leżajskiego piwa mówiło się w całej Rzeczpospolitej.


Obrazek


Miasteczko Jarosław

Historia Jarosławia zaczyna się, gdy książę halicki Jarko założył gród, nazywając go swoim imieniem. Za panowania Jadwigi miasteczko przeszło w ręce Tarnowskich, którzy kilka wieków później odsprzedali je Hieronimowi Sieniawskiemu. Znacząca większość tutejszej ludności trudni się handlem zbożem oraz suknem, gdyż Jarosław to ważny punkt na trasie spływu tych towarów Sanem.


Obrazek


Miasteczko Lubaczów
/-/bp. Hieronim Sieniawski



Zmarły
 
Posty: 791
Dołączył(a): 26 sty 2016, 21:41
Medale: 2
Order Zasługi RON V (1) Order Zasługi RON VI (1)

Re: Majątek Łańcut

Postprzez Hieronim Sieniawski » 18 mar 2016, 19:14

Folwarki

Okoliczne ziemie słyną z żyzności, a rolnicy prócz produkcji żywności i hodowli zwierząt również uprawiają znakomity i rzadkiego gatunku tytoń, który w manufakturach folwarcznych jest osuszany, a potem krajany na znamienite wyroby (począwszy od tabaki przez wkłady do fajek po cygaretki). Nadto w kilku browarach produkuje się wyśmienite piwo z najlepszej jakości chmielu. We włościach tych nie brakuje także wiejskich kowali, bednarzy, drwali, ceglarzy i innych chłopskich rzemieślników.

W skład majątku wchodzą folwarki: Białobrzegi (10 wsi), Tyczyn (7 wsi), Czarna (5 wsi), Kańczuga (6 wsi), Pruchnik (5 wsi), Przeworsk (7 wsi), Radymno (9 wsi), Sarzyna (3 wsie), Tarnogród (6 wsi), Wiązownica (5 wsi), Sokołów (6 wsi), Stary Borek (2 wsie), Krzeszów (4 wsie), Krakowiec (1 wieś), Babice (3 wsie), Krzywcza (7 wsi), Żołynia (2 wsie), Adamówka (1 wieś), Kozaki (5 wsi), Walawa (5 wsi) oraz Żurawica (4 wsie), Horyniec (1 wieś), Zapałów (6 wsi), Łukawiec (3 wsie).


Obrazek ObrazekObrazek Obrazek
Obrazek ObrazekObrazek Obrazek
/-/bp. Hieronim Sieniawski



Zmarły
 
Posty: 791
Dołączył(a): 26 sty 2016, 21:41
Medale: 2
Order Zasługi RON V (1) Order Zasługi RON VI (1)

Re: Majątek Łańcut

Postprzez Hieronim Sieniawski » 18 mar 2016, 19:18

Kunstkamera zamkowa w Łańcucie

W rezydencji, na życzenie właściciela, zorganizowane zostało specjalne pomieszczenie zwane Kunstkamerą. Tutaj gromadzone są dzieła sztuki takie jak rzeźby, obrazy, inkunabuły czy inne pamiątki, które gospodarz otrzymał lub nabył podczas swych podróży.


Obrazek Obrazek

Obrazek
Pancerz husarski podarowany przez Jego Wysokość Sebastiana Januarego I podczas wizyty w Łańcucie, 29 marca 2016

Obrazek
Strój szlachecki bogato zdobiony fundacji Pana Mikołaja Hrychowicza,
zdobyty jako nagroda za I miejsce w Hetmańskim Turnieju Początku Wiosny, 1 kwietnia 2016


Obrazek
Obrazek
Order Zasługi dla Kraju III klasy nadany przez Jego Królewską Mość Sebastiana Januarego I, 24 kwietnia 2016

Obrazek
Obrazek
Order Zasługi dla Kraju II klasy nadany przez Jego Królewską Mość Sebastiana Januarego I, 6 września 2016
/-/bp. Hieronim Sieniawski



Zmarły
 
Posty: 791
Dołączył(a): 26 sty 2016, 21:41
Medale: 2
Order Zasługi RON V (1) Order Zasługi RON VI (1)

Re: Majątek Łańcut

Postprzez Hieronim Sieniawski » 29 mar 2016, 16:08

Obrazek
Wizyta Jego Wysokości Sebastiana Januarego I w Łańcucie
Dzień I (29 marca 2016)


Koło godziny piętnastej służba dała Panu Sieniawskiemu znać, iże wielki orszak do Łańcuta zajechał, a zaraz do zamku dotrze. Wówczas gospodarz wydał czeladzi ostatnie dyspozycje i pod bramy pałacowe się udał, by wedle dobrego obyczaju Jego Królewską Mość na dziedzińcu powitać oraz Majestatowi pokłon należyty oddać. Kiedy korowód zatrzymał się na miejscu, włodarz honory królowi poczynił, kilka słów z nim wymienił, a następnie odprowadził władcę do apartamentów dla niego przygotowanych.

Obrazek


Pod wieczór, kiedy ściemniać się zaczynało służba w zamkowym ogrodzie pochodnie poczęła rozpalać i do balu ostatnie przygotowania czynić. Gdy wszyscy goście już się zebrali, nagle fanfary rozbrzmiały, które grzmiały na znak przybycia króla. Gospodarz ponownie monarchę serdecznie przywiał, po czym zaprosił zgromadzonych do zabawy. Suto zastawione stoły uwagę szlachty przyciągały, takoż jak znakomite łańcuckie piwo oraz tytoń, którym fajki nabijano. Każdy jął bawić się, tańczyć w rytm muzyki przez orkiestrę granej i radować z obecności Jego Królewskiej Mości wśród ruskich panów.

Obrazek


Gdzieś koło północy czeladź gości na taras pałacowy zaprosiła, gdzie Pan Sieniawski dla Majestatu prezenty przygotował, którymi okazały się być ogromne portrety Sebastiana Januarego I na wzór rzymski stylizowane. Jeden z nich króla siedzącego przedstawiał jako władcę sprawiedliwego i łaskawego, a także protektora Rzeczypospolitej. Drugi zaś do wielkiej miłości monarszej się odnosił - wojny. Płótno wizerunek tryumfującego Jego Wysokości prezentowało w środku bitwy, niby herosa antycznego. Kiedy oba dzieła odsłonięto na sali rozbrzmiały gromkie oklaski, a gospodarza zabrał rzekł:
- Najdostojniejszy Majestacie. Niezwyklem wdzięczy jest za to, że przybyłeś na rubieże Rzeczypospolitej, opuszczając warszawski pałac, aby blisko synów Polski i Litwy pozostać. Takoż ja Was widzę jak na tych malunkach - sprawiedliwego obrońcę, który w wojnie rozmiłowanyy, a swymi cnotami chwały Matce przymnaża. Portrety te spakować zaraz nakażę, a także do stolicy wysłać, by ozdobą były ścian Waszej siedziby.

Obrazek Obrazek


Zabawa do świtu aż trwała, a odgłosy hulanki echo niosło po całej okolicy. Zmęczeni biesiadnicy do swych komnat się rozeszli, by przed drugim dniem wizyty siły zregenerować.
/-/bp. Hieronim Sieniawski



Zmarły
 
Posty: 791
Dołączył(a): 26 sty 2016, 21:41
Medale: 2
Order Zasługi RON V (1) Order Zasługi RON VI (1)

Re: Majątek Łańcut

Postprzez Sebastian von Tauer » 29 mar 2016, 20:21

Piękne mi pan prezenty sprawił, zatem i ja dłużny nie pozostanę! Oto świetnej roboty pancerz husarski, proszę go przyjąć! Gdy tylko słudzy królewscy wnieśli na salę zbroicę, król wstał z miejsca i zakrzyknął:
-Vivat pan Hieronim!
Obrazek
Książę na Bydgoszczy i Wyszogrodzie
Wojewoda Inowrocławski
Sędzia Grodzki


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 4936
Dołączył(a): 21 lip 2014, 18:04
Lokalizacja: Bydgoszcz
Medale: 23
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON I (1) Order Zasługi RON II (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Świętego Jerzego I (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1)
Medal Wojska (1) Medal Bene Merentibus (4) (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1)
Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: Hetman Wielki
Stopień: Hetman Wielki

Re: Majątek Łańcut

Postprzez Hieronim Sieniawski » 30 mar 2016, 10:14

Hieronim wówczas wstał i nie chcąc dłużnym Jego Królewskiej Mości pozostać zawołał:
- Vivat Rex! Vivat res publica! Za podarek dziękuję, na honorowym miejscu zostanie umieszczony.
/-/bp. Hieronim Sieniawski



Zmarły
 
Posty: 791
Dołączył(a): 26 sty 2016, 21:41
Medale: 2
Order Zasługi RON V (1) Order Zasługi RON VI (1)

Re: Majątek Łańcut

Postprzez Hieronim Sieniawski » 30 mar 2016, 15:05

Obrazek
Wizyta Jego Wysokości Sebastiana Januarego I w Łańcucie
Dzień II (30 marca 2016)


Rano, kiedy biesiadnicy smacznie spali jeszcze, służba poczęła po balu sprzątać. Na życzenie gospodarza do każdej z komnat lokaje liściki z zaproszeniem na ucztę rybną w południe roznosili i pod drzwi wsuwali, by gości nie zbudzić.

Obrazek


Dworzanie odczytawszy notkę od włodarza leniwie zbierali się w salonie, by sił na dzień cały nabrać. Punktualnie, gdy zegary pełną godzinę wybiły do pomieszczenia Jego Królewska Mość wszedł, po czym na honorowym miejscu spoczął. Pan Hieronim wówczas zaklaskał w dłonie, a czeladź półmisy z wszelkiej maści darami morza na stoły przyniosła. Nadmienić trzeba, że starą tradycją u Sieniawskich w środy i piątki na pamiątkę śmierci Chrystusa mięsa nie je się, jednak mnogość gatunków ryb ze słonej oraz słodkiej wody pochodzących zrekompensować post ten gościom miała. Kiedy wszyscy posili się, do apartamentów wrócili, by do Mszy Świętej o piętnastej w kaplicy zamkowej przygotować się mogli.

Obrazek


Wieczorem lokaje kandelabry zapalali w sali teatralnej, do spektaklu wieczornego przygotowania czyniąc. Takoż później Jego Wysokość oraz dworzanie, słysząc trzykrotny dźwięk gongu do komnaty tej zaszli. Gdy wszyscy usadowili się wygodnie na scenę wyszedł gospodarz, który podziękował za przybycie, pokrótce objaśnił libretto oraz zażartował, iże najkrótszą z oper wybrał, co by szlachty zbytnio nie znużyć. Następnie kurtyna podniesiona została i opera myśliwska "Acteon" autorstwa Marka Antoniego Charpentiera rozpoczęła się. W pierwszych scenach tytułowy Aktejon uczestniczy w nagonce podczas polowania, jednak myśli swe kieruje ku inspirującej go Dianie, która akurat otoczona nimfami kąpała się w pobliskim strumieniu. Znudzony mężczyzna porzuca towarzyszy, po czym błogo zasypia na leśnej polanie. Jego sen nie trwał długo, ponieważ zostaje zbudzony wesołymi podrygami Artemidy oraz jej świty podczas ablucji. Kiedy bogini odkrywa intruza nie okazuje żadnej łaski i zamienia Akteona w jelenia. Następnie powracają łowczy, którzy widząc zwierzynę strzelają do niej, a dzieła dopełniają psy rozszarpujące ciało nieszczęsnego jegomościa. Junona, będąc świadkiem całej sytuacji postanowiła ulitować się nad uśmierconym wychowaniem Chirona oraz wyjawiła brutalną prawdę uczestnikom polowania i Ci poczęli opłakiwać zmarłego.



Zaraz po spektaklu, gdy kurtyna opadła goście na taras zaproszeni zostali, by drugi dzień wizyty Jego Królewskiej Mości fajerwerkami zakończyć.


Obrazek
/-/bp. Hieronim Sieniawski



Zmarły
 
Posty: 791
Dołączył(a): 26 sty 2016, 21:41
Medale: 2
Order Zasługi RON V (1) Order Zasługi RON VI (1)

Re: Majątek Łańcut

Postprzez Sebastian von Tauer » 30 mar 2016, 16:10

Wspaniała uczta, wspaniałe przedstawienie, wspaniały dzień!
Książę na Bydgoszczy i Wyszogrodzie
Wojewoda Inowrocławski
Sędzia Grodzki


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 4936
Dołączył(a): 21 lip 2014, 18:04
Lokalizacja: Bydgoszcz
Medale: 23
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON I (1) Order Zasługi RON II (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Świętego Jerzego I (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1)
Medal Wojska (1) Medal Bene Merentibus (4) (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1)
Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: Hetman Wielki
Stopień: Hetman Wielki

Następna strona

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Archiwum "Kultura"

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości