Ustawa o tytułach

Re: Ustawa o tytułach

Postprzez Aleksander Trzaska-Chojnacki » 01 sie 2011, 13:24

Wielmożni Panowie
Chciałem zwrócić uwagę, na jeden aspekt.
Za tytułem szlacheckim szły nadania ziemi.
Może nie tworzyć dużej ilości tytułów tylko
- nadawć ziemię lub
- wręczać gratyfikację finansową, którą każdy sam spożytkuje jak chce
pozdrawiam
Andrew von Habsburg, Herzog von Hohenberg

Ordynat Prusko-Pomorski

Obrazek



Avatar użytkownika
Stolnik
Stolnik
 
Posty: 3471
Dołączył(a): 12 gru 2010, 12:20
Medale: 20
Order Virtuti Militari II (1) Order Virtuti Militari III (1) Order Zasługi RON II (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Świętego Jerzego II (1) Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1)
Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal Bene Merentibus (4) (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Stopień: Hetman Polny Litewski

Re: Ustawa o tytułach

Postprzez Henryk Horoch » 01 sie 2011, 13:52

Wasza Arcyksiążęca Wysokość
Wyczuwając intencje przyświecające Waszej Wysokości wziąłem to pod uwagę nanosząc poprawi do ustawy, przez co jest 8 tytułów nie licząc króla jako tytułu monarszego. Dokonałem eliminacji tylko tych które stoją w sprzeczności z logiką. Pragnąc rozszerzyć wachlarz tytułów trzeba uważać by nie popaść w śmieszność ustanawiając np. dwa o takiej samej hierarchii wartości ale inaczej nazywane.

Co do tytułu Wicekróla, możemy łamać kopie o znaczenie tego określenia, nie zmienia to faktu, iż jest on namiestnikiem króla na danym terytorium, przeważnie zamorskim, choć nie koniecznie. Można tu przytoczyć przykład Hiszpanii, skąd zresztą ów tytuł pochodzi. Aby nie być gołosłownym - wikipedia tak określa ten tytuł "Wicekról (hiszp. virrey, ang. viceroy) – urzędnik królewski, sprawujący władzę nad danym terytorium w imieniu swojego władcy."
Pomijając to, ująłem go jako tytuł honorowy ale nie dla Namiestnika lecz Regenta.
(-) gen. płk. Henryk książę Horoch



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 2325
Dołączył(a): 02 gru 2010, 17:03
Medale: 11
Order Orła Białego (1) Order Virtuti Militari II (1) Order Virtuti Militari III (1)
Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Wojska (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)

Re: Ustawa o tytułach

Postprzez Pius IV » 01 sie 2011, 22:12

Ekscelencjo Hetmanie.
Jeśli chce Ekscelencja przytaczać fragmenty realu, to proszę się po prostu wybrać do Hiszpanii czy gdzieś i pozwiedzać.
Mikroświat jest nasz. Ma być różny od nudnego realu, w którym żyjemy na co dzień. Możemy zadecydować, że Król będzie najniższym, zaś Kawaler najwyższym tytułem - to jest zależne TYLKO I WYŁĄCZNIE od nas. Nie chcę tutaj mieszać realu.

Proszę zatem nanieść zmiany i zademonstrować propozycję projektu Ekscelencji.
/-/ Pius IV



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 1678
Dołączył(a): 06 gru 2010, 15:55
Lokalizacja: Apostolskie Miasto Rotria
Medale: 12
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Order Virtuti Militari II (1) Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Przyjaźni i Współpracy I (1) Krzyż Monarchii I (1) Medal Wojska (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Wykształcenie: Profesor doktor hab.

Re: Ustawa o tytułach

Postprzez Henryk Horoch » 02 sie 2011, 12:59

Nie chodzi o kopiowanie realu, ale o wzorzec, przecież pozostałe tytuły też są odzwierciedleniem tych funkcjonujących w realu.
Sadzę również, że wysyłanie mnie na wycieczki do Hiszpanii jest nietaktem. Wasza Wysokość również czerpie wzorce z realu i również wyjaśniając pewne kwestie podpiera się wikipedią, do której zresztą zechciał mnie łaskawie odesłać.
Co do hierarchii tytułów, Wasza Wysokość przedstawił bardzo ciekawą propozycję. Kawaler, Władca Rzeczpospolitej Obojga Narodów - to brzmi dumnie.

Swoje propozycje (jako test jednolity ustawy) przedstawiłem wczoraj.
(-) gen. płk. Henryk książę Horoch



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 2325
Dołączył(a): 02 gru 2010, 17:03
Medale: 11
Order Orła Białego (1) Order Virtuti Militari II (1) Order Virtuti Militari III (1)
Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Wojska (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)

Re: Ustawa o tytułach

Postprzez Pius IV » 02 sie 2011, 13:03

Ekscelencjo Hetmanie :)!
Nie chodzi mi tutaj o propozycje, tylko o naniesienie poprawek na zaprezentowaną przeze mnie Ustawę i przedstawienie jej Wysokiej Izbie :).

Przepraszam za moją wczorajszą oschłość w wypowiedziach, ale byłem zmęczony i bardzo zły - co niestety odbiło się na moich postach.. Bardzo przepraszam :).
/-/ Pius IV



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 1678
Dołączył(a): 06 gru 2010, 15:55
Lokalizacja: Apostolskie Miasto Rotria
Medale: 12
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Order Virtuti Militari II (1) Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Przyjaźni i Współpracy I (1) Krzyż Monarchii I (1) Medal Wojska (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Wykształcenie: Profesor doktor hab.

Re: Ustawa o tytułach

Postprzez Henryk Horoch » 02 sie 2011, 15:10

Wasza Wysokość to właśnie uczyniłem. Proponowane przeze mnie poprawki do ustawy naniosłem na tekst przedstawiony przez Waszą Wysokość. Objęły one głównie 4 zagadnienia:
1. Zmianę struktur tytułów szlacheckich i arystokratycznych.
2. Zwiększenie czytelności hierarchii tytułów, poprzez odwrócenie ich kolejność (od najmniejszego do największego).
3. Wyodrębnienie tytuł króla, jako tytułu monarszego.
4. Ograniczenie dostępność tytułów honorowych, przypisując możliwość ich posiadania przez konkretne osoby.




Ustawa Senatu Królewskiego
Rzeczpospolitej Obojga Narodów


z dnia 5 sierpnia Roku Pańskiego Dwutysięcznego Jedenastego

„O tytułach arystokratycznych Rzeczpospolitej”.

Art. 1
Niniejsza ustawa jest prawną regulacją związaną z tytułami szlacheckimi i honorowymi w Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Art. 2
Tworzy się niniejszym tytuły szlacheckie wraz z przysługującą tytulaturą, począwszy od najniższego:

1. Kawaler (Imć Pan)
2. Baronet (Waszmość Pan)

Art. 3
Tworzy się niniejszym tytuły arystokratyczne wraz z przysługującą tytulaturą, poczynając od najniższego:

1. Baron (Jaśnie Pan)
2. Burgrabia (Wielmożny Pan)
3. Hrabia (Jaśnie Wielmożny Pan)
4. Margrabia (Jego Wielmożność)
5. Książę (Jego Książęca Mość)
6. Arcyksiążę (Jego Arcyksiążęca Wysokość, Jego Wysokość)

Art. 4
Ustanawia się niniejszym tytuł monarszy Króla Polski przysługujący wyłącznie władcy Rzeczpospolitej (Jego Królewska Mość, Jego Królewski Majestat, Jego Miłość, Jego Wysokość)

Art. 5
Tworzy się niniejszym tytuły honorowe, wraz z przysługującą tytulaturą:

1. Król Senior (Jego Królewska Wysokość, Jego Wysokość)
2. Wicekról – (Jego Wysokość)

Art. 6
Wszystkie tytuły szlacheckie, arystokratyczne i honorowe nadaje Król Polski, władca Rzeczpospolitej Obojga Narodów w drodze Dekretu Królewskiego.

Art. 7
Tytułów szlacheckich, arystokratycznych i honorowych pozbawić może Król Polski i Arbitraż Królewski, na mocy prawomocnego wyroku.

Art. 8
Tytuły szlacheckie i arystokratyczne może otrzymać każdy obywatel Rzeczpospolitej Obojga Narodów oraz gość zagraniczny, w uznaniu zasług położonych dla Rzeczpospolitej. Wniosek o przyznanie tytułu szlacheckiego lub arystokratycznego może złożyć obywatel z godnością Arcyksięcia lub Księcia, oraz z godnościami honorowymi.

Art. 9
Tytuł honorowy Króla Seniora przysługuje wyłącznie władcy Rzeczpospolitej który abdykował.

Art. 10
Tytuł honorowy Wicekróla, posiadają każdorazowo na czas pełnienia obowiązków, regenci sprawujący władzę w imię Monarchy, chyba, że Król postanowi inaczej.

Art. 11
Tracą moc prawną wszystkie przepisy regulujące kwestię tytułów szlacheckich, arystokratycznych i honorowych w Dzienniku Ustaw Rzeczpospolitej.

Art. 12
Ustawa wchodzi w życie z dniem uchwalenia przez Senat Królewski i zatwierdzenia przez Króla Polski.
(-) gen. płk. Henryk książę Horoch



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 2325
Dołączył(a): 02 gru 2010, 17:03
Medale: 11
Order Orła Białego (1) Order Virtuti Militari II (1) Order Virtuti Militari III (1)
Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Wojska (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)

Re: Ustawa o tytułach

Postprzez Pius IV » 02 sie 2011, 23:17

Sprzeciw wobec artykułu 10.

Wicekról nie może być tytułem regencji, a honorowym.
To już lepiej, żeby Regent był po prostu Regentem, nie zaś Wicekrólem.
/-/ Pius IV



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 1678
Dołączył(a): 06 gru 2010, 15:55
Lokalizacja: Apostolskie Miasto Rotria
Medale: 12
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Order Virtuti Militari II (1) Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Przyjaźni i Współpracy I (1) Krzyż Monarchii I (1) Medal Wojska (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Wykształcenie: Profesor doktor hab.

Re: Ustawa o tytułach

Postprzez Aleksander Trzaska-Chojnacki » 03 sie 2011, 08:19

Wasza Wysokość
Wielmony Panie Marszałku
Uważam, że powinien być używany tytuł regent.
Chciałbym ponownie powrócić do sprawy nadań ziemskich za tytuł. Może dołaczyć do ustawy punkt.
"Osobie, która otrzymała tytuł arystokratyczny przysługuje nadanie majątku ziemskiego. Szczegóły nadań będą uregulowanie w formie rozporządzenia ."
Uzasadnienie
Uważam,że nadanie tytułu bez nadania ziemii, ma o wiele mniejsze znaczenie. Zwykły szlachcic posiadający 3-4 folwarki, z wyższością będzie patrzył na barona, hraboego lub księcia który nie ma nic.
Albo może za tytułem arystokratycznym powinna iść jakaś gratyfikacja finansowa
pozdrawiam
Andrew von Habsburg, Herzog von Hohenberg

Ordynat Prusko-Pomorski

Obrazek



Avatar użytkownika
Stolnik
Stolnik
 
Posty: 3471
Dołączył(a): 12 gru 2010, 12:20
Medale: 20
Order Virtuti Militari II (1) Order Virtuti Militari III (1) Order Zasługi RON II (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Świętego Jerzego II (1) Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1)
Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal Bene Merentibus (4) (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Stopień: Hetman Polny Litewski

Re: Ustawa o tytułach

Postprzez Henryk Horoch » 03 sie 2011, 11:16

Wasza Wysokość, proszę wybaczyć ale troszkę nie rozumiem dlaczego Regent na czas pełnienia swych obowiązków nie może nosić honorowego tytułu wicekróla. Wszak zastępuje władcę i pełni jego obowiązki jako głowa państwa. Nadto artykuł ten stanowi, że król może postanowić inaczej.

Art. 10
Tytuł honorowy Wicekróla, posiadają każdorazowo na czas pełnienia obowiązków, regenci sprawujący władzę w imię Monarchy, chyba, że Król postanowi inaczej.

Możemy jedna wykreślić słowo każdorazowo lub też cały ten zapis.


Co do majątków nadawanych wraz z tytułami.
Niewątpliwie zwiększyło by to znaczenie nadawanym tytułom i ich atrakcyjność, możemy zatem taką ewentualność rozważyć, wprowadzając do ustawy odpowiednie zapisy, np.

Art. X
Dla podniesienia wartości i znaczenia tytułów oraz prestiżu osób zaszczyconych tymi tytułami, wraz z tytułem szlacheckim lub arystokratycznym nadawany jest majątek ziemski wedle woli i uznania Jego Królewskiej Mości.


Chciałbym jedna poznać zdanie w tej sprawie Jego Królewskiej Mości.
(-) gen. płk. Henryk książę Horoch



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 2325
Dołączył(a): 02 gru 2010, 17:03
Medale: 11
Order Orła Białego (1) Order Virtuti Militari II (1) Order Virtuti Militari III (1)
Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Wojska (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)

Re: Ustawa o tytułach

Postprzez Pius IV » 03 sie 2011, 12:13

Bo nie może byle za przeproszeniem chłop, któremu z braku aktywności w kraju przypadnie Regencja, mienić się tytułem Wicekróla. Regent to regent. Nie można mieszać "cywila" w najwyższą warstwę społeczną, bo to poważnie godzi w logikę.

Jestem przeciwny temu zapisowi. Aż strach pomyśleć, jak przez to spoglądać będą na nas inne kraje... "Ha! W RON to nawet Regent jest wicekrólem!" ...
Chyba Ekscelencja Hetman nie wie, jak wielkie znaczenie ma ten tytuł, żeby przyodziewać w niego obojętnie kogo.

Co zaś się tyczy propozycji Pana Chojnackiego - popieram ;).
/-/ Pius IV



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 1678
Dołączył(a): 06 gru 2010, 15:55
Lokalizacja: Apostolskie Miasto Rotria
Medale: 12
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Order Virtuti Militari II (1) Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Przyjaźni i Współpracy I (1) Krzyż Monarchii I (1) Medal Wojska (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Wykształcenie: Profesor doktor hab.

Poprzednia stronaNastępna strona

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Archiwum Sejmu Walnego

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości