Ustawa O Wojsku Rzeczpospolitej

Ustawa O Wojsku Rzeczpospolitej

Postprzez Henryk Horoch » 10 sty 2011, 15:01

Wasza Królewska Mość, Panowie Posłowie przedstawiam Ustawę o Wojsku Rzeczpospolitej. Ustawa jest wzorowana na poprzednim akcie prawnym tej rangi który regulował sprawy armii w naszym Kraju. Wprowadzone zmiany pozwalają na tz. powrót do dawnych czasów nie przynosząc uszczerbku dla naszej armii i obronności Kraju. Proszę zatem Waszą Wysokość o rozpoczęcie debaty sejmowej nad tym projektem. ;)



USTAWA O WOJSKU RZECZPOSPOLITEJ

Art. 1.
Zadaniem Wojsk Rzeczpospolitej jest obrona terytorium Rzeczpospolitej i jej Obywateli.

Art. 2.
Zwierzchność nad Wojskiem Rzeczpospolitej sprawuje Król Polski. Władca Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Art. 3.
Wojska Rzeczpospolitej są podzielone na: - Wojska Lądowe, Królewską Marynarkę Wojenna i Wojska Zaciągu Prywatnego.

Art. 4.
Liczebność Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej jest określana przez Zwierzchnika Sił Zbrojnych zgodnie z potrzebami obronności kraju.

Art. 5.
Dowództwo nad Wojskiem Lądowym Rzeczpospolitej sprawuje Hetman Wielki Rzeczpospolitej. Hetmana powołuje i odwołuje Król. Hetman odpowiada wyłącznie przed Królem, do jego kompetencji należy nadzór nad wojskami lądowymi, planowanie operacyjne, dyslokacja jednostek oraz inspekcja i kontrola.

Art. 6.
Zastępcą Hetmana Wielkiego Rzeczpospolitej jest Hetman Polny powoływany przez Króla na wniosek Hetmana Wielkiego. Hetman Polny zastępuje Hetmana Wielkiego podczas jego nieobecności oraz odpowiada za nadzór nad granicami, Pospolite Ruszenie, Wojska Zaciągu Prywatnego oraz planowanie operacyjne wojsk.

Art. 7. Organizację Wojsk Lądowych określa Hetman Wielki w swym Rozporządzeniu. Powołuje poszczególne jednostki i ich dowódców.

Art. 8.
Dowództwo nad Królewska Marynarka Wojenna sprawuje Admirał powoływany i odwoływany przez Króla. Admirał odpowiada wyłącznie przed Królem, do jego kompetencji należy nadzór nad marynarką wojenną, Planowanie operacyjne, dyslokacja jednostek marynarki oraz inspekcja i kontrola.

Art. 9.
Organizację Marynarki Wojennej określa Admirał w swym Rozporządzeniu. Powołuje poszczególne jednostki i ich dowódców. Admirał ma prawo wystąpić do Jego Królewskiej Mości o powołanie swego zastępcy w randze Wiceadmirała.

Art. 10.
Rozkazom Hetmana Wielkiego podlega admirał Marynarki Wojennej, dowódcy oddziałów Pospolitego Ruszenia i wszelkich innych z zaciągu prywatnego tak w czasie wojny iak i pokoju.

Art. 11
Stopnie Wojsk Lądowych to: Szeregowy, Kapral, Sierżant / Wachmistrz (kawaleria), Podchorąży, Chorąży, Podporucznik, Porucznik, Kapitan / Rotmistrz (kawaleria), Major, Podpułkownik, Pułkownik, Generał Major, Generał Lejtnant, Generał Pułkownik.

Art. 12
Stopnie Marynarki Wojennej to: Marynarz, Mat, Bosman, Chorąży Marynarki, Porucznik Marynarki, Kapitan Marynarki, Komandor, Wiceadmirał, Admirał.

Art. 13 W Wojskach Lądowych
1. Awanse na stopnie podoficerskie nadają dowódcy jednostek w których służy żołnierz przedstawiony do awansu. 2. Awanse na stopnie oficerskie nadaje Hetman Wielki z własnej inicjatywy lub na wniosek generałów.
3. Awanse na stopnie generalskie nadaje Król z własnej inicjatywy lub na wniosek Hetmana Wielkiego

Art. 14 W Marynarce Wojennej :
1. Awanse na stopnie podoficerskie nadaje dowódcy okrętów lub jednostek Marynarki Wojennej. 2. Awanse na stopnie Ofierskie nadaje Admirała. 3. Awanse na stopnie Admiralskie nadaje Król.

Art. 15
1. Oznaką władzy Hetmana Wielkiego jest buława wielka. 2. Oznaką władzy Hetmana Polnego i jest Buława Mniejsza.
3. Oznaką godności generałów i admirałów jest buzdygan

Art. 16.
Służba Wojskowa w wojskach lądowych lub marynarce wojennej Rzeczpospolitej jest całkowicie dobrowolna. Chętni do pełnienia służby składają wniosek o przyjęcie do służby odpowiednio do Hetmana Wielkiego lub Admirała.

Art. 17.
Oficerowie i żołnierze Wojsk Rzeczpospolitej są zobowiązani do złożenia przysięgi wojskowej. Przysięga jest składana przed Hetmanem Wielkim Rzeczpospolitej lub Admirałem Marynarki Wojennej.
ROTA PRZYSIĘGI ;
Ja (stopień, imię i nazwisko) uroczyście przysięgam wiernie służyć Ojczyźnie. Służbę swą pełnić najlepiej jak potrafię, nie szczędząc sił. Bronić terytorium Rzeczpospolitej a w razie potrzeby w obronie Ojczyzny nie szczędzić potu ani krwi.

Art. 18.
Wszystkim żołnierzom i oficerom za czas pełnienia czynnej służby wojskowej przysługuje wynagrodzenie. Wniosek o jego wypłatę kieruje do Ministerstwa, Hetman Wielki Rzeczpospolitej lub Admirał Marynarki Wojennej.

1. W wojskach lądowych wynosi ono: Szeregowy 100 DPL, kapral 110 DPL, sierżant 120 DPL, podchorąży 130 DPL, chorąży 140 DPL, podporucznik 200 DPL, porucznik 230 DPL, kapitan 260 DPL, major 300 DPL, podpułkownik 340 DPL, pułkownik 380 DPL, generał major 450 DPL, generał lejtnant 500 DPL, generał pułkownik 580 DPL.

2. W marynarce wojennej wynosi ono: Marynarz 100 DPL, mat 120 DPL, bosman 140 DPL, chorąży marynarki 160 DPL, porucznik marynarki 230 DPL, kapitan marynarki 250 DPL, komandor 330 DPL, wiceadmirał 400 DPL, admirał 500 DPL

Art. 19.
Każdy żołnierz Wojsk Rzeczpospolitej za wzorową służbę i położone zasługi może być nagrodzony poprzez: - Przyznanie nagrody finansowej -Awans na wyższy stopień - Nadanie odznaczenia państwowego - Nominację na wyższe stanowisko

Art. 20.
Każdy żołnierz Wojsk Rzeczpospolitej za popełnione wykroczenia i zaniedbywanie obowiązków może zostać ukarany poprzez: - Upomnienie lub naganę - Degradację na niższy stopień i usunięcie z zajmowanego stanowiska. - Degradację całkowitą i usuniecie ze służby

Art. 21.
Każdy żołnierz Wojsk Rzeczpospolitej ma prawo zrezygnować z dalszego pełnienia służby, składając dymisję (odpowiednio) Hetmanowi Wielkiemu lub Admirałowi Marynarki Wojennej. Przyjęcie dymisji jest równoznaczne z przeniesieniem do rezerwy z zachowaniem stopnia i munduru.

Art. 22 Wojska Zaciągu Prywatnego
1. Oddział wojsk zaciągu prywatnego ma prawo powołać każdy szlachcic po uzyskaniu zgody (listu zaciężnego) od Hetmana Wielkiego.
2. Oddział wojsk zaciągu prywatnego winien liczyć stan etatowy wojsk regularnych i składać się z roty lub regimentu piechoty albo szwadronu, chorągwi lub pułku jazdy.
3. Dowódcą oddziału jest ich fundator który ponosi koszt zaciągu. Wynosi on:
Dla roty piechoty - 600 denarów, regimentu piechoty - 5475 DPL,
Dla szwadronu jazdy - 250 denarów, chorągwi jazdy - 1285 DPL, pułku jazdy - 9125 DPL.
4. Dowódca oddziału zaciągu prywatnego w liscie zaciężnym otrzymuje awans oficerski zgodny z wielkością zaciągu:
Dla roty - kapitana, regimentu - podpułkownika.
Dla szwadronu - podporucznika, chorągwi - rotmistrza, pułku jazdy - pułkownika
Oficerowie zaciągu prywatnego są zobowiązani używać wraz z posiadanym stopniem wojskowym, nazwy swego oddziału (np. kapitan Roty Strzelców Potockiego lub rotmistrz Chorągwi Husarii Radziwiłłowskiej)
5. Za umundurowanie, uzbrojenie i wyszkolenie oddziału wojsk zaciągu prywatnego odpowiada jego dowódca. Nadaje on jako fundator barwę dla swego oddziału.
6. Za czas służby oficerowie - fundatorzy oddziałów zaciągu prywatnego otrzymuje wynagrodzenie jak oficerowie wojska regularnego i podlegają takiej samej dyscyplinie i odpowiedzialności. Wynagrodzenie to jest wypłacane nawet w sytuacji gdy pełnią oni równoległą służbę w wojskach regularnych.
7. Nadzór i dowództwo nad całością wojsk zaciągu prywatnego sprawuje Hetman Polny.


Art. 23. Pospolite Ruszenie
1. Pospolite Ruszenie na wniosek Sejmu lub Króla zwołuje Hetman Polny
2. Hetman Polny określa strukturę i organizację oddziałów Pospolitego Ruszenia i stoi na jego czele.
3. Na wniosek Sejmu lub Króla Hetman Polny rozwiązuje Pospolite Ruszenie.


Art. 24.
Ustawa wchodzi w życie z dniem podpisania. Jednocześnie traci moc prawną dotychczas obowiązująca Ustawa o Siłach Zbrojnych.
(-) gen. płk. Henryk książę Horoch



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 2325
Dołączył(a): 02 gru 2010, 17:03
Medale: 11
Order Orła Białego (1) Order Virtuti Militari II (1) Order Virtuti Militari III (1)
Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Wojska (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)

Postprzez Pius IV » 10 sty 2011, 16:34

Jako, że Jego Królewska Mość - z tego co wiem, jest w realu bardzo zapracowany i późno korzysta z komputera - jako Namiestnik Wielkiego Księstwa Litewskiego w zastępstwie Jego Królewskiej Mości otwieram obrady Sejmu i rozpoczynamy debatę nad projektem Hetmana Wielkiego.

Proszę jedynie o poprawienie literówki - do reszty nie zgłaszam sprzeciwu.
Aaa!

A co w własnymi chorągwiami? Na owe stworzymy oddzielną ustawę ;)?
/-/ Pius IV



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 1678
Dołączył(a): 06 gru 2010, 15:55
Lokalizacja: Apostolskie Miasto Rotria
Medale: 12
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Order Virtuti Militari II (1) Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Przyjaźni i Współpracy I (1) Krzyż Monarchii I (1) Medal Wojska (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Wykształcenie: Profesor doktor hab.

Re: Ustawa O Wojsku Rzeczpospolitej

Postprzez Kamil Trzaska » 10 sty 2011, 18:30

Jeśli mogę się wypowiedzieć:

Jeśli wracam w XVI - XVIIw proponuję i stopnie wojskowe z tego okresu czyli:
*Hetman Wielki
*Hetman Polny (obecny Szaf Sztabu)
* ViceBrygadier równy był Pułkownikowi, (przeszli by obecni Generałowie)
* Major odpowiadał Podpułkownikowi,
* Porucznik - Majorowi,
* Podporucznik - Kapitanowi,
* Chorąży - Porucznikowi,
* Namiestnik - Podporucznikowi,
* Towarzysz - Chorążemu;

a w marynarce jak obecnie
Książę Kamil Chojnacki herbu Trzaska
Hetman Polny
Generał Lejtnant
dowódca Dywizji Litewskiej i Smoleńskiej



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 100
Dołączył(a): 22 gru 2010, 13:15
Medale: 9
Order Virtuti Militari I (1) Order Virtuti Militari III (1) Order Zasługi RON IV (1)
Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1) Medal Wojska (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)

Postprzez Pius IV » 10 sty 2011, 20:30

Udzielam głosu w obradach Sejmu księciu Chojnackiemu, jeśli oczywiście odpowiednio zachowa się pod czas prac posłów ;).
/-/ Pius IV



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 1678
Dołączył(a): 06 gru 2010, 15:55
Lokalizacja: Apostolskie Miasto Rotria
Medale: 12
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Order Virtuti Militari II (1) Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Przyjaźni i Współpracy I (1) Krzyż Monarchii I (1) Medal Wojska (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Wykształcenie: Profesor doktor hab.

Re: Ustawa O Wojsku Rzeczpospolitej

Postprzez Michał Radziwiłł » 10 sty 2011, 21:14

Dziękuję arcyksięciu Ferdynandowi za zastąpienie mnie.

Co do projektu. Proponuję, aby niniejszą ustawę przegłosować dopiero wówczas, gdy powrót zostanie zatwierdzony. Jak zapowiedziałem, w weekend chciałbym zorganizować spotkanie w tej kwestii.



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 680
Dołączył(a): 09 lis 2010, 23:12
Medale: 5
Order Orła Białego (1) Order Virtuti Militari II (1) Order Zasługi RON IV (1)
Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1)

Re: Ustawa O Wojsku Rzeczpospolitej

Postprzez Kamil Trzaska » 10 sty 2011, 21:22

Wasza Arcyksiążęca Wysokość dziękuję za udzielenie głosu

Wasza Królewska Wysokość mam weekend pracujacy w niedogodnych godzinach więc wątpię bym był na forum więc oficjalnie popieram powrót Polskiego złotego wieku XVI -XVII
Książę Kamil Chojnacki herbu Trzaska
Hetman Polny
Generał Lejtnant
dowódca Dywizji Litewskiej i Smoleńskiej



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 100
Dołączył(a): 22 gru 2010, 13:15
Medale: 9
Order Virtuti Militari I (1) Order Virtuti Militari III (1) Order Zasługi RON IV (1)
Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1) Medal Wojska (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)

Re: Ustawa O Wojsku Rzeczpospolitej

Postprzez Henryk Horoch » 10 sty 2011, 21:28

Pragnieniem moim, mimo decyzji o powrocie jest budowa armii zgodnie z tradycjami które wypracowaliśmy przez te dwa lata istnienia Rzeczpospolitej.
Nie widzę tego Kraju jako kopi Rzeczpospolitej XVII wiecznej która istniała w realu. Chciał bym aby nasz kraj był naszą Rzeczpospolitą z własnymi rozwiązaniami i naszą tradycją a nie lustrzaną kopią realnej Rzeczpospolitej. Jeśli mamy tu robić jej kopię to szkoda czasu wystarczy otworzyć podręcznik historii.

Hetman nigdy nie był stopniem wojskowym, był to urząd.
Po za tym, optuję za pozostawieniem stopni wojskowych które dotychczas obowiązywały. Mimo że niektórych z nich nie było w XVII wiecznej Rzeczpospolitej realnej.
(-) gen. płk. Henryk książę Horoch



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 2325
Dołączył(a): 02 gru 2010, 17:03
Medale: 11
Order Orła Białego (1) Order Virtuti Militari II (1) Order Virtuti Militari III (1)
Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Wojska (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)

Re: Ustawa O Wojsku Rzeczpospolitej

Postprzez Kamil Trzaska » 10 sty 2011, 21:34

na pewno dojdziemy do porozumienia.

Moją wizją jest kulturowo historyczne zblirzenie do orginału ale bez błędów jak złota wolność wieczny brak wojsk zawodowych czy oszukiwanie kozaków co było powodem rebelii
Książę Kamil Chojnacki herbu Trzaska
Hetman Polny
Generał Lejtnant
dowódca Dywizji Litewskiej i Smoleńskiej



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 100
Dołączył(a): 22 gru 2010, 13:15
Medale: 9
Order Virtuti Militari I (1) Order Virtuti Militari III (1) Order Zasługi RON IV (1)
Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1) Medal Wojska (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)

Re: Ustawa O Wojsku Rzeczpospolitej

Postprzez Michał Radziwiłł » 11 sty 2011, 15:48

Jasnym jest, że trzeba koniecznie ,,oczyścić" XVII wieczną Rzeczpospolitą z błędów.

Proszę Waszmościów o kontynuowanie debaty, nawet jeśli mój udział w niej jest ograniczony ;)



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 680
Dołączył(a): 09 lis 2010, 23:12
Medale: 5
Order Orła Białego (1) Order Virtuti Militari II (1) Order Zasługi RON IV (1)
Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1)

Re: Ustawa O Wojsku Rzeczpospolitej

Postprzez Henryk Horoch » 11 sty 2011, 16:29

W związku z przedstawionymi uwagami do ustawy proponuję:
1) Dopisać do kompetencji Hetmana Polnego - planowanie operacyjne wojsk.
2) Wprowadzić dodatkowy artykuł, podporządkowujący admirała Marynarki Wojennej rozkazom Hetmana Wielkiego o treści:
Rozkazom Hetmana Wielkiego podlega admirał Marynarki Wojennej, dowódcy oddziałów Pospolitego Ruszenia i wszelkich innych z zaciągu prywatnego tak w czasie wojny iak i pokoju.
W/w uzupełnienia zostają naniesione na projekt ustawy tłustym drukiem. ;)
(-) gen. płk. Henryk książę Horoch



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 2325
Dołączył(a): 02 gru 2010, 17:03
Medale: 11
Order Orła Białego (1) Order Virtuti Militari II (1) Order Virtuti Militari III (1)
Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Wojska (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)

Następna strona

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Archiwum Sejmu Walnego

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron