Ustawa O Wojsku Rzeczpospolitej

Re: Ustawa O Wojsku Rzeczpospolitej

Postprzez Andrzej Trzaska-Chojnacki » 15 sty 2011, 10:52

Szanowni Waszmościowie
A ja popieram zdanie mojego Syna. Była to integralna część XVII w. Rzeczpospolitej.
Aby nie dochodziło do rokoszy jest wprowadzony pkt 11. Dzięki oddziałom prywatnym wzmacniamy armie królewską, poza tym oddziały te, w czasie pokoju, będą pilnować porządku w majątku swojego właściciela.
z poważaniem
Andrzej Trzaska-Chojnacki
Komtur Dyneburga Zakony Kawalerów Mieczowych



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 350
Dołączył(a): 19 gru 2010, 23:35
Medale: 5
Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii II (1)
Krzyż Zasługi dla Kultury I (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)

Re: Ustawa O Wojsku Rzeczpospolitej

Postprzez Aleksander Branicki » 15 sty 2011, 12:20

Świetna inicjatywa, doskonale przemyślana. Wystarczy tylko wprowadzić ją w życie ;)
Kamil Trzaska napisał(a):Jestem przeciwny armią prywatnym, gdyż samowola szlachecka (w tym prywatne armie) pozwalały na rokosze itp

Pan, jako specjalista od spraw wojskowych, mógłby zająć się praktycznym zorganizowaniem takich oddziałów. Myślę, że punkt 11 jest wystarczającą rękojmią bezpieczeństwa. A nawet gdyby doszło do rokoszu, to przekonalibyśmy się, kto jest naprawdę wartościowym obywatelem, a "czarna owca" zostanie wykluczona. Poszło by to nam niejako na rękę.
Ja się jednak wciąż dziwię takiej postawie.

Panie Andrzeju, Panie Aleksandrze zastanawiam się wciąż dlaczego ludzie z takimi pomysłami, chęcią do działania, tak dobrze zorientowani w sytuacji panującej w realnym -nastowiecznym RON nie występują o obywatelstwo? Serdecznie zapraszam do czynnego udziału w życiu Rzeczpospolitej :)



 

Re: Ustawa O Wojsku Rzeczpospolitej

Postprzez Karol Juliusz Józef Żółkiewski » 15 sty 2011, 13:28

Ja chyba jako jedyny jestem przeciwny reformom.
Ale dobrze, zgoda.

Wnioskuję o rozpoczęcie głosowania nad Ustawą.



 

Re: Ustawa O Wojsku Rzeczpospolitej

Postprzez Henryk Horoch » 15 sty 2011, 14:25

Pomysł z zaciągiem wojska prywatnego nie jest zły, z całą pewnością urozmaici życie w Rzeczpospolitej. Przy odpowiednich zapisach w ustawie i kontroli tych oddziałów próby rokoszu można wyeliminować niemal zupełnie.
Proponuję wprowadzić do ustawy zapis regulujący sprawę wojsk zaciągu prywatnego.
Oto moja propozycja.

Art. X Wojska Zaciągu Prywatnego
1. Oddział wojsk zaciągu prywatnego ma prawo powołać każdy szlachcic po uzyskaniu zgody (listu zaciężnego) od Hetmana Wielkiego.
2. Oddział wojsk zaciągu prywatnego winien liczyć stan etatowy wojsk regularnych i składać się z roty lub regimentu piechoty albo szwadronu, chorągwi lub pułku jazdy.
3. Dowódcą oddziału jest ich fundator który ponosi koszt zaciągu. Wynosi on:
Dla roty piechoty - 600 denarów, regimentu piechoty - 5475 DPL,
Dla szwadronu jazdy - 250 denarów, chorągwi jazdy - 1285 DPL, pułku jazdy - 9125 DPL.
4. Dowódca oddziału zaciągu prywatnego w liscie zaciężnym otrzymuje awans oficerski zgodny z wielkością zaciągu:
Dla roty - kapitana, regimentu - podpułkownika.
Dla szwadronu - podporucznika, chorągwi - rotmistrza, pułku jazdy - pułkownika
5. Za umundurowanie, uzbrojenie i wyszkolenie oddziału wojsk zaciągu prywatnego odpowiada jego dowódca. Nadaje on jako fundator barwę dla swego oddziału.
6. Za czas służby wojsko zaciągu prywatnego otrzymuje wynagrodzenie jak wojska regularne i podlega takiej samej dyscyplinie i odpowiedzialności.
7. Nadzór i dowództwo nad całością wojsk zaciągu prywatnego sprawuje Hetman Polny.

Proponuję też wprowadzenie artykułu regulującego sprawę Pospolitego Ruszenia.

Art. XX. Pospolite Ruszenie
1. Pospolite Ruszenie na wniosek Sejmu lub Króla zwołuje Hetman Polny
2. Hetman Polny określa strukturę i organizację oddziałów Pospolitego Ruszenia i stoi na jego czele.
3. Na wniosek Sejmu lub Króla Hetman Polny rozwiązuje Pospolite Ruszenie.

Czekam na Waszmość Panów opinie.
(-) gen. płk. Henryk książę Horoch



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 2325
Dołączył(a): 02 gru 2010, 17:03
Medale: 11
Order Orła Białego (1) Order Virtuti Militari II (1) Order Virtuti Militari III (1)
Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Wojska (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)

Re: Ustawa O Wojsku Rzeczpospolitej

Postprzez Karol Juliusz Józef Żółkiewski » 15 sty 2011, 14:52

Zgadzam się z poprawkami ;).



 

Re: Ustawa O Wojsku Rzeczpospolitej

Postprzez Andrzej Trzaska-Chojnacki » 15 sty 2011, 15:53

Szanowny Panie Hetmanie
Proponowałbym
1.zachować pkt (11) o wielkości 1/2 sił prywatnych w stosunku do sił królewskich.
2. bardzo się cieszę że Waszmość Hetman określił koszt zaciagu, może odrazu określić roczny koszt utrzymania, przecież nie mamy dewaluacji.
3. co ze stopniami i funkcjami XVII w., bo według zaproponowanych do wojsk zaciężnych chyba zachowujemy stopnie XVIII lub XIX w.
4. w sprawie pkt. 5 myślę, że należy nadmienić, że uzbrojenie, wyposażenie i wyszkolenie ma otpowiadać standartom armii królewskiej. Chodzi mi o to, może przesadzę, że ktoś wystawi chorągiew lekką, a będzie uważał że jest to chorągiew pancerna, a może nawet husarska.
5. pkt. 7 rozumiem, że w momencie kiedy oddziały będa wezwana przez Mości Hetmana. Jak będa we włościach fundatora, jak będzie wyglądałą kontrola, kto będzie za to płacił.
Bardzo podoba mi się pomysł z pospolitym ruszeniem (pr), szczerze gratuluję
jeśli można proponuję
1. oddziały pr ruszenia zwołuje Jego Królewska Mość
2. Oddziały formowane są w województwa. Dowódcą oddziału województwa jest wojewoda lub osoba przez niego wyznaczona. Hetman Wielki ma obowiązek wyznaczyć jednego oficera, w stopniu porucznika lub namietnika, do każdego województwa, który będzie sprawował funkcję zastępcy dowódcy województwa p.r..
3. Wszystkimi oddziałąmi pr dowodzi Jego Króewska Mość, ma prawo wyznaczyć swojego zastępcę.
Mam nadzieję, że moje wypociny przydadzą się na coś
z poważaniem
Andrzej Trzaska-Chojnacki
Komtur Dyneburga Zakony Kawalerów Mieczowych



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 350
Dołączył(a): 19 gru 2010, 23:35
Medale: 5
Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii II (1)
Krzyż Zasługi dla Kultury I (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)

Re: Ustawa O Wojsku Rzeczpospolitej

Postprzez Pius IV » 15 sty 2011, 17:14

Przychylam się poprawką Hetmana Wielkiego.

Zarządzam głosowanie nad przyjęciem poprawek Hetmana Wielkiego lub Pana Chojnackiego.

Popieram poprawki Hetmana Wielkiego.
/-/ Pius IV



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 1678
Dołączył(a): 06 gru 2010, 15:55
Lokalizacja: Apostolskie Miasto Rotria
Medale: 12
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Order Virtuti Militari II (1) Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Przyjaźni i Współpracy I (1) Krzyż Monarchii I (1) Medal Wojska (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Wykształcenie: Profesor doktor hab.

Re: Ustawa O Wojsku Rzeczpospolitej

Postprzez Andrzej Trzaska-Chojnacki » 15 sty 2011, 17:30

Wasza Arcyksiążeca Mość
Prosze wybaczyć, ale ja nie przedstawiłem poprawek w formie prawnej, tylko proponowałem aby Wielmożny Hetman zastanowił się nad moimi sugestiami.
z poważaniem
Andrzej Trzaska-Chojnacki
Komtur Dyneburga Zakony Kawalerów Mieczowych



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 350
Dołączył(a): 19 gru 2010, 23:35
Medale: 5
Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii II (1)
Krzyż Zasługi dla Kultury I (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)

Re: Ustawa O Wojsku Rzeczpospolitej

Postprzez Pius IV » 15 sty 2011, 17:34

Zauważyłem, dlatego właśnie należy rozstrzygnąć, które są lepsze ;)
/-/ Pius IV



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 1678
Dołączył(a): 06 gru 2010, 15:55
Lokalizacja: Apostolskie Miasto Rotria
Medale: 12
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Order Virtuti Militari II (1) Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Przyjaźni i Współpracy I (1) Krzyż Monarchii I (1) Medal Wojska (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Wykształcenie: Profesor doktor hab.

Re: Ustawa O Wojsku Rzeczpospolitej

Postprzez Henryk Horoch » 15 sty 2011, 17:51

Mości Panowie to nie sa poprawki do ustawy bo ta nie była przegłosowana i jest nadal w formie projektu ustawy.
Przedstawiłem jedynie propozycję uzupełnienia ustawy o dwa artykuły doryczace kwestii Wojsk Zaciągu Prywatnego i Pospolitego Ruszenia, jesli jest przychylność panów posłów wniosę je jako autopoprawkę do projektu ustawy. :) A całość będzie można przegłosować.
(-) gen. płk. Henryk książę Horoch



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 2325
Dołączył(a): 02 gru 2010, 17:03
Medale: 11
Order Orła Białego (1) Order Virtuti Militari II (1) Order Virtuti Militari III (1)
Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Wojska (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)

Poprzednia stronaNastępna strona

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Archiwum Sejmu Walnego

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości