Polska Wittenberga.

Polska Wittenberga.

Postprzez August Medycejski » 03 lis 2012, 08:53

Wasza Królewska Mość!
Wasze Eminencje i Ekscelencje!
Wasze Książęce Mości!
Imć Panie Marszałku!
Waszmościowie i Waćpanny!


Rzeczypospolita Obojga Narodów to idea, która narodziła się, która była kontynuowana i która kontynuowana winna być. Przez lata spędzone w mikroświecie zdołałem zdobyć doświadczenie obserwując życie i politykę mikronacji. Nie powiem jednak, że jestem godnym dawnych senatorów, mówców i polityków. Daleko nam do nich wszystkim, widzę jednak pewne błędy i niedociągnięcia, które moim zdaniem należy poprawić. A do tego dzieła król potrzebuje wszystkich. Na moment zapomnijmy o naszych różnych poglądach i starych konfliktach, a zrealizujmy Renovatio Res Publicum.

I. Polityka zagraniczna.
Być może w pamięci niektórych pozostało jeszcze panowanie króla Jerzego I Wielkiego, który odznaczał się talentem dyplomatycznym. Pozostawił nam w spadku po swoim królowaniu wiele traktatów i przyjaźni, z których nie korzystamy. W polityce zagranicznej nie powinniśmy jednak skupić się na wszystkich, lecz na wybranych.
Przede wszystkim powinniśmy skupić się na polityce regionu, czyli naszego kontynentu Vaarlandu. Skarland, Nordia, Nowa Polondia i Francja to punkty strategiczne. Jako mniejsze liczebnie mikronacje, powinniśmy stać na straży integralności Vaarlandu (co udało się w pewnym stopniu osiągnąć poprzez I. Kongres Vaarlandu) i w miarę możliwości umieć wypracowywać wspólne stanowisko na arenie międzynarodowej.
Otwartą kwestią wciąż pozostaje OPM, które jest obecnie w stanie agonalnym. Uważam, że dopóki Organizacja utrzymuje się przy życiu, Rzeczpospolita nie powinna z niej wykraczać, a reprezentowanie kraju przy Organizacji powinniśmy powierzyć królowi. W OPM również powinien być uwzględniany wspólny głos Vaarlandu. OPM stanowi dla nas jedynie źródło kontaktu i współpracy z bardziej liczącymi się krajami.
Stosunki między Rotrią, a Warszawą utrzymać należy na obecnym poziomie, a biskupowi prymasowi wyznaczyć należy główny i podstawowy kierunek stosunków oparty przede wszystkim na staniu na straży polsko – litewskiej polityki. Jeśli ksiądz prymas nie jest do tego zdolny lub chce zachować dystans od polityki, niech o interesy Rzeczypospolitej w Rotrii dba inny duchowny.
Powinniśmy również wysłać ambasadora do Sarmacji i w miarę możliwości utrzymywać poprawne stosunki z tą liczącą się i najaktywniejszą mikronacją.

II. Polityka wewnętrzna.
W polityce wewnętrznej Straż Praw skupić powinna się przede wszystkim na uporządkowaniu stron państwowych, ich aktualizacji i wykonaniu nowej, reprezentacyjnej strony, a także uporządkowaniu forum, które jest ponad miarę rozbudowane.
Należy także przeprowadzić reformę terytorialną. Z mojego punku widzenia takie rozdrobnienie terytorialne nie służy, a jedynie szkodzi. Mamy za mało aktywnych obywateli, aby pozwolić sobie na obsadę licznych stanowisk. Podział na Koronę i Litwę jest wystarczający i nawiązujący do historii. Ruś i Inflanty stać powinny się lennami Korony, natomiast Prusy, lennem wspólnym. Nie oznacza to, że chętni obywatele nie mogliby rozwijać kultury swojego regionu, wręcz przeciwnie, byłoby to pożądane i dobrze widziane.
Porządek należy zrobić również z instytucjami kulturalnymi. Ja nie stawiałbym na ilość, lecz na jakość (zbyt rozbudowana ilość katedr i kierunków na UJ). Postuluję likwidację (przeniesienie do archiwuw) niekatywnych instytucji kutlrualnych.

III. Współpraca z Dworem.
Polityka Rzeczypospolitej prowadzana przez Straż Praw powinna iść wspólnymi torami z polityką i zamysłami króla. Straż Praw powinna przestrzegać zasady jedności, współpracy i zgodności z planami królewskimi.

IV. Odpowiedzialność obywatelska.
Jeśli chcemy, aby Rzeczypospolita stała się krajem atrakcyjnym i dobrze prosperującym powinniśmy przede wszystkim skupić się na rzetelnym wykonywaniu powierzonych obowiązków. Proponuję, aby obywatele piastujący kilka funkcji państwowych skupili się na wykonywaniu tylko tych, które powierzone zostały przez króla lub Straż Praw.
Bardzo ważne jest również zaangażowanie w dzieło renowacji. Te słowa kieruje przede wszystkim do duchowieństwa Kościoła Rotryjskiego, które poświęca swój czas również na sprawy Rotrii. Apeluję do Was, abyście poświęcili go lub przynajmniej równomiernie rozłożyli swoje obowiązki między Rotrię, a Rzeczypospolitą. Kraj zbudowany zostać musi wspólnymi siłami, tak aby każdy miał swój udział w dziele tworzenia.


Wasza Królewska Mość!
Panie Marszałku!
Wszyscy zainteresowni!


Na mocy przysługującego mi prawa konstytucyjnego (Roz. V, Art. 21) składam interpelacje na ręce wszystkich członków Straży Praw i zapytuję się, co w ramach swojego resortu wykonali na rzecz dobra pospolitego?


Panowie Bracia!
Obywatele!


Piszę ten mój program i Wam go przedstawiam, bo potrzeba nam jednego, wypracowanego i spójnego planu działania, który odnowi Rzeczypospolitą. Radźcie Panowie i Panie! Co jeszcze powinniśmy zrealizować, a co zaniechać?
Obrazek

(—) August Medycejski
książę na Uniejowie i Janowcu, wojewoda sieradzki,
książę Bari i Salty, profesor historii na Uniwersytecie KrakowskimAvatar użytkownika
 
Posty: 1984
Dołączył(a): 03 gru 2010, 17:12
Medale: 7
Order Orła Białego (1) Order Zasługi RON II (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Księcia Włodzimierza II (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Tytuł: 1. Wojewoda

Re: Polska Wittenberga.

Postprzez Józef Feliks Krzyżanowski » 03 lis 2012, 10:03

Popieram zwłaszcza jeśli chodzi o terytorium im spójniejsza jest Rzeczpospolita tym mocniejsza ja proponuje przenieść stolice Litwy do Mińska, Wileńszczyznę włączył do Korony a Litwinom oddał Wschodnią część Ukrainy. Część Prus moglibyśmy włączyć do Korony a część przekazać Kościołowi pod nazwą Zakonu Krzyżackiego.Avatar użytkownika
 
Posty: 44
Dołączył(a): 01 lis 2012, 13:02
Tytuł: - Mieszkaniec

Re: Polska Wittenberga.

Postprzez August Medycejski » 03 lis 2012, 12:26

Józef Feliks Krzyżanowski napisał(a):Popieram zwłaszcza jeśli chodzi o terytorium im spójniejsza jest Rzeczpospolita tym mocniejsza ja proponuje przenieść stolice Litwy do Mińska, Wileńszczyznę włączył do Korony a Litwinom oddał Wschodnią część Ukrainy. Część Prus moglibyśmy włączyć do Korony a część przekazać Kościołowi pod nazwą Zakonu Krzyżackiego.


Jak widzę sztukę drwiny opanował Waszmość Pan do perfekcji.
Obrazek

(—) August Medycejski
książę na Uniejowie i Janowcu, wojewoda sieradzki,
książę Bari i Salty, profesor historii na Uniwersytecie KrakowskimAvatar użytkownika
 
Posty: 1984
Dołączył(a): 03 gru 2010, 17:12
Medale: 7
Order Orła Białego (1) Order Zasługi RON II (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Księcia Włodzimierza II (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Tytuł: 1. Wojewoda

Re: Polska Wittenberga.

Postprzez Józef Feliks Krzyżanowski » 03 lis 2012, 13:39

Drwin ?????? :shock: :DAvatar użytkownika
 
Posty: 44
Dołączył(a): 01 lis 2012, 13:02
Tytuł: - Mieszkaniec

Re: Polska Wittenberga.

Postprzez Henryk Horoch » 03 lis 2012, 14:05

Mam propozycje dalej idące. Litwinów na Krym. Prusy dać Krzyżakom, a Ruś Kozakom. Myślę, iż takie rozwiązanie zdobędzie ludu pracującego uznanie. :P
Na Miłość Boską, Panowie ja po raz kolejny apeluje o powagę dla tego miejsca i składanych propozycji. Sejm to nie jarmark, gdzie wszystko można kupić i wszystko można sprzedać.

Rzeczpospolita to federacja Korony i Litwy. Warszawa i Wilno są ich stolicami. O przeprowadzkach proszę zapomnieć. Zgodzić się można z działaniami zmierzającymi ku scaleniu ziem Rzeczpospolitej (inkorporacja Prus, Rusi i Inflant). Reszta to sacrum, nienaruszalna część stanowiąca o tożsamości tego państwa. Wszelkie manipulacje w tym temacie mogą doprowadzić do powstania jakiejś hybrydy, a tego ten kraj może nie przetrwać. Odradzam więc takie eksperynenta.
(-) gen. płk. Henryk książę HorochAvatar użytkownika
Hetman Wielki
Hetman Wielki
 
Posty: 2325
Dołączył(a): 02 gru 2010, 17:03
Medale: 11
Order Orła Białego (1) Order Virtuti Militari II (1) Order Virtuti Militari III (1)
Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Wojska (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Tytuł: - Mieszkaniec

Re: Polska Wittenberga.

Postprzez Józef Feliks Krzyżanowski » 03 lis 2012, 14:07

Ha Ha Ha :D :D :DAvatar użytkownika
 
Posty: 44
Dołączył(a): 01 lis 2012, 13:02
Tytuł: - Mieszkaniec

Re: Polska Wittenberga.

Postprzez ks. Otto Kent » 03 lis 2012, 14:18

Nie lepiej stworzyć osobną mikronację pod nazwą Zakon Krzyżacki? 

Re: Polska Wittenberga.

Postprzez Michał apo Zep » 03 lis 2012, 14:22

Ekscelencjo Senatorze Bierzyński

Czuję się w obowiązku, by odnieść się do całości Twojej wypowiedzi, nie zaś tylko do kwestii interpelacji. Pozwolę sobie zatem po kolei odpowiadać na Twoje tezy.

Pomijam politykę zagraniczną, która nie jest ani moją miłostką, ani domeną. Przejdę do polityki wewnętrznej. Otóż strony internetowe Rzeczypospolitej są aktualnie w fazie przygotowania, podobnie jak i system gospodarczy. Trwają prace informatyczne, które prowadzi mój umiłowany Ojciec, Jego Książęca Mość Marcoss Sforza apo Zep. Jeśli zaś chodzi o kwestię forum, to stanowczo do wszelkich zmian w układzie działów i wątków, podejść należy dość ostrożnie. W trakcie są prace Sejmu nad województwami, a także i król, ma pomysły dotyczące federacyjności w Rzeczpospolitej, czyli podziału na prowincje: Korona i Litwa.
Jeśli chodzi o placówki kultury, to pozwolę sobie odnieść się do Pańskich tez, jako iż ja bezpośrednio się tymi zagadnieniami zajmuję. Ostatnio złączone zostały Muzeum z Galerią, oraz Teatr z Filharmonią, by zmniejszyć rozbudowanie tych jednostek. Nie wyobrażam sobie przenoszenia do archiwum wątków tych placówek, gdyż w prawdzie niewiele tam ruchu i nowości, jednakowoż są tam duże ilości interesujących wystaw, które mogą umilić czas zainteresowanych kulturą mieszkańców Rzeczypospolitej. Zaś jeśli chodzi o UJ - liczba katedr została ostatnio ograniczona, o czym Pan powinien wiedzieć, gdyż nie była to ukrywana informacja. Mamy raptem 4 katedry + MIL, nie wyobrażam sobie jak jeszcze można by to zmniejszyć.
Co do współpracy z Dworem Królewskim. Król jest "szefem" Straży Praw i nakreśla kierunki jej działania. Tak więc współpraca między rządem a monarchą jest dość ścisła. Wystarczy przeczytać dokładnie Konstytucję, by to wiedzieć.
Odnośnie obywateli pełniących liczne funkcje. Myślę, że osoby, które podejmują się wielu zadań, są na tyle odpowiedzialne, by właściwie rozłożyć swoją energię na wszystkie te zadania. Apelowanie o wykonywanie tylko tych ważniejszych funkcji, jest wręcz bluźnierstwem. Czy minister, będący jednocześnie wykładowcą, ma zaniedbywać swoje nauczycielskie obowiązki, czy jak Pan proponuje, w ogóle ich nie wypełniać, tylko po to, by wykonawszy zadania ministerialne nic nie robić?
Apel do Rotryjskiego duchowieństwa jest wręcz oburzający. Nie sądzi Pan, że w mikroświecie są ludzie dojrzali i odpowiedzialni, którzy jeśli decydują się na bytność w dwu mikronacjach, potrafią temu podołać? Proszę się nie przejmować. Pomimo tego, iż jestem szefem rządu w Rotrii, znajdę odpowiednio dużo czasu na pracę również i w Rzeczypospolitej. Gdybym nie miał możliwości v-życia w dwu mikronacjach, zwyczajnie z jednej bym zrezygnował. Zakładam że podobnie mają i inne osoby.

Jeśli chodzi o interpelację. Proszę bardzo:

Wasza Królewska Mość,
Wasze Książęce Mości i Wysokości,
Czcigodna Braci Szlachecka,
Eminencje i Ekscelencje,
Dostojni Senatorowie, Szanowni Posłowie,
Obywatele i mieszkańcy Rzeczypospolitej,Jako Kurator Wielki, odpowiedzialny za sprawy kultury i edukacji członek Straży Praw, w związku z interpelacją Ekscelencji Senatora Bierzyńskiego, zebrawszy informacje i dane ze swojego resortu, śpieszę z informacjami:
Kuratorium, w trosce o byt i przyszłość wspólnej naszej kultury i edukacji, dokonało reformy jednostek kulturalnych, złaczając je w całość, oraz nadzorowało reformę Uniwersytetu Jagiellońskiego. Stworzone zostały również serwisy internetowe poszczególnych placówek, przez ich kierowników, które po uporządkowaniu strony internetowej Rzeczypospolitej, zostaną doń dołączone. Dodatkowo, resort kultury i edukacji stale dba o wysoki poziom kulturalny w plaćówkach objętych nadzorem.


Z wyrazami szacunku
(-) Michał książę Sforza apo Zep
Kurator Wielki


Liczę, że moja wypowiedź usatysfakcjonowała Waszą Ekscelencję.

Załączam pozdrowienia
(-) Michał Sforza apo Zep
(-) Michał apo Zep
Książę SurmeniiAvatar użytkownika
 
Posty: 902
Dołączył(a): 25 gru 2011, 05:22
Lokalizacja: Warszawa
Medale: 3
Order Virtuti Militari II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury I (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Tytuł: - Mieszkaniec

Re: Polska Wittenberga.

Postprzez Józef Feliks Krzyżanowski » 03 lis 2012, 14:53

Zamknijmy ten ten temat bo poprowadzi on tylko do kłótni i waśni. :DAvatar użytkownika
 
Posty: 44
Dołączył(a): 01 lis 2012, 13:02
Tytuł: - Mieszkaniec

Re: Polska Wittenberga.

Postprzez Michał apo Zep » 03 lis 2012, 15:03

Do kłUtni w szczególności ;)
(-) Michał apo Zep
Książę SurmeniiAvatar użytkownika
 
Posty: 902
Dołączył(a): 25 gru 2011, 05:22
Lokalizacja: Warszawa
Medale: 3
Order Virtuti Militari II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury I (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Tytuł: - Mieszkaniec

Następna strona

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Archiwum Sejmu Walnego

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość