Ustawa o Gospodarce

Re: Ustawa o Gospodarce

Postprzez Marek Wiktorowicz » 02 lip 2012, 12:18

Wasza Królewska Mość,
Czcigodni Senatorowie i Posłowie!

Jeszcze zabiorę głos co do samych założeń gospodarki, bo kompletnie się w tej dziedzinie nie orientuję - w RON jestem wszak od niedawna i muszę to wszystko ogarnąć dopiero :) Póki co jednak wypowiem się w jednej kwestii: podatki, rolnictwo, przemysł, usługi, wynagrodzenia dla urzędników - wszystko w jednej ustawie. To sprawi, że będziemy mieli kolosa, na widok którego większość nowych obywateli po prostu się zniechęci :) Optuję za podzieleniem tego na osobne ustawy. Powolutku uchwalimy cały pakiet ustaw gospodarczych. Jasne, to potrwa - ale spieszy się nam gdzieś? Debaty w Sejmie dają aktywność większą niż wszystkie inne działy razem wzięte obecnie :D Nie spieszmy się.

A jak właściwie skonstruujemy Dziennik Ustaw (a najlepszy byłby nowy, wygodny w obsłudze; pomyśle nad tym), to przy ustawach będą odnośniki do innych, podobnych - i łatwo będzie można znaleźć wszystko :)
Obrazek

/-/ Marek Paweł Wiktorowicz
Książę Urbino



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 2754
Dołączył(a): 31 sie 2011, 10:44
Medale: 13
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari II (1)
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON I (1) Order Świętego Jerzego I (1)
Order Świętego Jerzego II (1) Order Księcia Włodzimierza II (1) Krzyż Monarchii I (1)
Medal Bene Merentibus (4) (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Inflant (1)
Gwiazda Mołdawii (1)

Re: Ustawa o Gospodarce

Postprzez Henryk Horoch » 02 lip 2012, 14:43

Artur Czartoryski napisał(a):Podsumujmy więc.
Mój plan zakłada większą dynamikę, większe zyski dla państwa i dla osób prywatnych, większy realizm i możliwość ryzyka, natomiast popartym zostaje projekt księcia Horocha? Przepraszam bardzo, niech mnie ktoś uszczypnie bo chyba śnię. To się przecież w głowie nie mieści. Czy na prawdę osobiste sympatie powinny być ważniejsze od interesu państwa? Czegoś tu chyba nie rozumiem.


Wypraszam sobie jakieś insynuacje o koneksje. Przedstawiłem swój projekt. Waść przedstawił swój. Nikogo nie próbowałem nakłaniać, by popierał moje propozycje, a na pewno nie miał bym na tyle tupetu, by czynić to względem Jego Królewskiej Mości.
Przykro mi, iż w pana głowie się nie mieści, iż ktoś może mieć odmienne zdanie od pana. Mnie również w głowie się nie może zmieścić, że jedynie pańskie propozycje są ukierunkowane względem interesów państwa, a tymczasem moje bronią wyłącznie interesu pasożytujących bogaczy, których dochody szkodzą stabilnemu rozwojowi Rzeczpospolitej.

Co do Ustawy Gospodarczej jako całości praw regulujących gospodarkę w naszym kraju, a wielu ustaw regulujących poszczególne jej elementy (rolnictwo, przemysł, płace, podatki, itd) z doświadczenia wiem, iż poszukiwanie poszczególnych rozwiązań prawnych (np. funkcjonowania gospodarki rolnej, wartości gruntów, zasad nabywania nieruchomości i sfery podatków) sprawiało dotychczas wielu obywatelom niemałych kłopotów. Stąd też powstał zamysł uchwalenia ustawy gospodarczej regulującej całość zagadnień w tej dziedzinie życia. Jeśli dokument prawa regulujący całość zagadnień gospodarczych ma kogokolwiek zniechęcać do zaangażowania i lepszym rozwiązaniem jest grzebanie się w iluś tam ustawach, to nie ukrywam, dla mnie jest dziwnym objawem.
Niemniej, nie będę na siłę forsował swoich propozycji. Nie ja obecnie odpowiadam za gospodarkę, dlatego bardzo proszę Jego Eminencję Otto hrabiego Kenta - Podskarbiego Wielkiego o ustosunkowanie się do przedstawionych kwestii. Jeśli Pan Podskarbi poprze rozwiązania proponowane przez pana Czartoryskiego oraz regulację poszczególnych zagadnień gospodarczych oddzielnie, wycofam przedłożony projekt ustawy gospodarczej z pod dalszych obrad Sejmu.
(-) gen. płk. Henryk książę Horoch



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 2325
Dołączył(a): 02 gru 2010, 17:03
Medale: 11
Order Orła Białego (1) Order Virtuti Militari II (1) Order Virtuti Militari III (1)
Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Wojska (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)

Re: Ustawa o Gospodarce

Postprzez Marek Wiktorowicz » 02 lip 2012, 15:02

Panowie, błagam, spokojnie! Jeszcze się, jako to szlachta polska, do szabel wdacie! :)

Projekt księcia Horocha jest dobry. Parę poprawek formalnych bez ingerencji w merytoryczne przepisy - i to jest dobra ustawa. Z drugiej jednak strony kusi mnie wizja, przedstawiona przez pana Artura... Daje dużą dozę realizmu.

W związku z tym pokusiłem się o dogłębną analizę, także z technicznego punktu widzenia. I z radością informuję, że projekt pana Artura jest realny do wykonania! Ba, nie trzeba nic liczyć. Opracowałem arkusz w programie Excel 2007. Wystarczy wprowadzić dane z Księgi Ziemian: ilość wsi, folwarków, pałaców, zamków, dworów, twierdz, miasteczek, miast. Jako że Podskarbi tym zarządza, nie sprawi mu problemów zmiana cyferki na bieżąco. Skrypt sam liczy wysokość podatku, uwzględniając wszelkie bonusy. Ba, nawet zaokrągla kwotę do całości :D

Moja propozycja jest następująca: zmodyfikować nieco projekt pana Artura i uchwalić jako Ustawę o Rolnictwie. Podzielić odpowiednio ustawę księcia Henryka, wydając: Ustawę o Przemyśle, Ustawę o Usługach, Ustawę o Wynagrodzeniach Urzędników Państwowych i Ustawę o Podatkach. Pod każdą wystarczy dać linka: zobacz też (i tu lista ustaw o gospodarce...). W ten sposób każda ustawa będzie krótka i zwięzła - a po co mam się przekopywać przez Przemysł, skoro chcę założyć folwark? I co mnie obchodzi wynagrodzenie urzędników, jeśli chcę po prostu założyć redakcję gazety? Myślę, że tym sposobem wypracujemy ścisłe zasady dla gospodarki :)

Panowie pozwolą, że zaprezentuję tę moją wizję w postaci jednego projektu, jednak wieczorem bądź jutro. Obawiam się, że nie będę dziś w domu już i nie zdążę tego przygotować jak trzeba.
Obrazek

/-/ Marek Paweł Wiktorowicz
Książę Urbino



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 2754
Dołączył(a): 31 sie 2011, 10:44
Medale: 13
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari II (1)
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON I (1) Order Świętego Jerzego I (1)
Order Świętego Jerzego II (1) Order Księcia Włodzimierza II (1) Krzyż Monarchii I (1)
Medal Bene Merentibus (4) (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Inflant (1)
Gwiazda Mołdawii (1)

Re: Ustawa o Gospodarce

Postprzez Henryk Horoch » 02 lip 2012, 16:50

Przychylam się do propozycji Jego Eminencji Prymasa Marco Sforza i wycofuję z pod obrad Sejmu projekt Ustawy Gospodarczej jako całościowy pakiet unormowań gospodarczych. Dalsze prace nad regulacjami gospodarczymi pozostawiam Jego Eminencji i Podskarbiemu Wielkiemu. Mam nadzieję, iż przedstawione przeze mnie propozycje zawarte w Ustawie o Gospodarce zostaną odpowiednio wykorzystane. :)
(-) gen. płk. Henryk książę Horoch



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 2325
Dołączył(a): 02 gru 2010, 17:03
Medale: 11
Order Orła Białego (1) Order Virtuti Militari II (1) Order Virtuti Militari III (1)
Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Wojska (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)

Re: Ustawa o Gospodarce

Postprzez Michał apo Zep » 02 lip 2012, 20:15

Sugeruję, że wzór dotyczący gospodarki rolnej, można w podobny sposób użyć odnośnie manufaktur.
Co Panowie sądzą o dodaniu współczynnika pogody? Mnożyłby on cały wzór przez losową liczbę przypadającą na dany miesiąc (losowane publicznie za pomocą bota). Wartość wahałaby się od 0,5-1,5 ? Dałoby to jeszcze większy realizm.
(-) Michał apo Zep
Książę Surmenii



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 902
Dołączył(a): 25 gru 2011, 05:22
Lokalizacja: Warszawa
Medale: 3
Order Virtuti Militari II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury I (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Wykształcenie: wyższe

Re: Ustawa o Gospodarce

Postprzez Henryk Horoch » 02 lip 2012, 21:06

Proponuję jeszcze uwzględnić: susze, pożary, huragany, powadze i co najważniejsze, koniunkturę na rynku popytu i podaży. Jakoś pewnie da się to obliczyć.
(-) gen. płk. Henryk książę Horoch



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 2325
Dołączył(a): 02 gru 2010, 17:03
Medale: 11
Order Orła Białego (1) Order Virtuti Militari II (1) Order Virtuti Militari III (1)
Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Wojska (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)

Re: Ustawa o Gospodarce

Postprzez Marek Wiktorowicz » 03 lip 2012, 13:13

Co do propozycji pana Artura i odpowiedzi księcia Horocha: nie szedł bym aż tak daleko. Nie jestem też pewien, czy dokonywalibyśmy losowań regularnie...

Dokonałem połączenia obu projektów. Miałem dylemat przy jednym artykule z projektu księcia Horocha, którego też proszę o wyjaśnienie zamiaru autora projektu:

Art. 32
Dochody z gospodarstwa rolnego oparte o produkcję rolną w nim powstałą określa się na kwitę 12 DPL (1/10 dochodu folwarku osadzonego na 1 wsi) Są one wolne od opodatkowania.


Czym jest gospodarstwo rolne w rozumieniu Waszej Wysokości? Zabrakło tego bowiem w definicjach w ustawie i nie bardzo wiem, o co chodzi :) Proszę zatem o wyjaśnienie. W razie czego dodam jeszcze do projektu poniższego.

Ustawa Sejmu Walnego
z dnia x lipca 2012 r.
ws. majątku ziemskiego


Art. 1.
Ustawa określa zasady zakupu gruntów rolnych i nieruchomości wchodzących w skład majątku ziemskiego.

Art. 2.
Określa się znaczenie pojęć:
1. Wieś - teren ziem uprawnych, bez gruntów włościańskich (ziemia orna, łąki, pastwiska, lasy i nieużytki).
2. Grunty włościańskie - ziemia i gospodarstwa chłopskie.
3. Folwark - zabudowania gospodarcze (stajnie, obory, chlewnie, stodoły, spichlerza, itp) będące zapleczem produkcji rolnej w majątku.
4. Dwór - posiadłość właściciela i centrum zarządzania majątkiem ziemskim.
5. Pałac - posiadłość właściciela i centrum zarządzania majątkiem ziemskim, większa niż dwór i posiadająca większą obronność.
6. Zamek - posiadłość właściciela i centrum zarządzania majątkiem ziemskim, większa niż pałac i posiadająca większą obronność.
7. Twierdza - posiadłość właściciela i centrum zarządzania majątkiem ziemskim, większa niż zamek i posiadająca większą obronność.
8. Miasteczko - mała aglomeracja miejska.
9. Miasto - duża aglomeracja miejska.
10. Majątek ziemski – całość wsi, gruntów włościańskich, folwarków, miasteczek, miast i posiadłości, podporządkowanych jednej posiadłości, będącej centrum zarządzania majątkiem.

Art. 3.
1. Podstawą gospodarki rolnej w Rzeczpospolitej są majątki ziemskie. Do stworzenia majątku ziemskiego wymagane jest posiadanie ziemi uprawnej, to jest co najmniej jednej wsi oraz folwarku który można osadzić na jej gruntach, a także posiadłości jako centrum zarządzania majątkiem.
2. Spis majątków ziemskich zawiera się w Księdze Ziemian Rzeczpospolitej, którą zarządza minister właściwy do spraw gospodarki.
3. Właścicielem majątku ziemskiego może być każdy obywatel Rzeczypospolitej oraz obywatel państwa obcego, jeśli uzyska zgodę władcy Rzeczypospolitej.

Art. 4.
1. Określa się ceny poszczególnych elementów majątku ziemskiego:
1) Wieś - 600 DPL,
2) Folwark - 1000 DPL,
3) Dwór - 300 DPL,
4) Pałac - 600 DPL,
5) Zamek - 1000 DPL,
6) Twierdza - 2000 DPL,
7) Miasteczko - 5000 DPL,
8) Miasto - 10 000 DPL.
2. Aby założyć folwark trzeba posiadać minimum jedną wieś, na której będzie on osadzony.
3. Aby zakupić jakąkolwiek posiadłość trzeba posiadać minimum jedną wieś, miasteczko lub miasto.

Art. 5.
Określa się sumę 600 DPL, jako zapłatę za wpisanie nowego majątku ziemskiego do Księgi Ziemian Rzeczpospolitej.

Art. 6.
1. Każdy majątek ziemski posiadający co najmniej jeden folwark przynosi dochód w postaci płodów rolnych na ustalonych przez niniejszą ustawę zasadach. Dochód wypłacany jest przez Skarb Państwa.
2. Ustala się wzór dla obliczenia dochodu z danego majątku ziemskiego:
1) Pierwiastek 2. stopnia(Liczba wsi mnożona przez Liczba folwarków) mnożone przez (200 DPL plus Wskaźnik bonusowy).
2) Wskaźnik bonusowy oblicza się ze wzoru: (liczba dworów mnożona przez 3 plus liczba pałaców mnożona przez 6 plus liczba zamków mnożona przez 10 plus liczba twierdz mnożona przez 20 plus liczba miasteczek mnożona przez 50 +plus liczba miast mnożona przez 100)
3) Przy obliczeniach stosuje się matematyczne przybliżenie do liczb całkowitych.
3. Dochód z majątku ziemskiego za dany miesiąc jest wypłacany do 10 dnia następnego miesiąca przez odpowiedniego ministra z konta Skarbu Państwa. w przypadku opóźnień, doliczany jest 1% do wartości dochodu za każdy dzień zwłoki.

Art.7.
Gwarantowany w ustawie dochód jest wypłacany właścicielom folwarków, które są zarejestrowane w Agendzie Rezerw Rolnych.

Art. 8.
Ustawa wchodzi w życie z chwilą ogłoszenia.

/-/
Obrazek

/-/ Marek Paweł Wiktorowicz
Książę Urbino



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 2754
Dołączył(a): 31 sie 2011, 10:44
Medale: 13
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari II (1)
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON I (1) Order Świętego Jerzego I (1)
Order Świętego Jerzego II (1) Order Księcia Włodzimierza II (1) Krzyż Monarchii I (1)
Medal Bene Merentibus (4) (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Inflant (1)
Gwiazda Mołdawii (1)

Re: Ustawa o Gospodarce

Postprzez Aleksander Trzaska-Chojnacki » 05 lip 2012, 14:12

Wasza Królewska Mość
Wielmożni Panowie Senatorowie i Posłowie
Czy projekt Wielmożnego Pana Marco Sforza mam traktować jako oddzielny projekt Ustawy czy jako kompromis ?
Czy ktoś z Wielmożnych Panów pragnie jeszcze zabrać głos w sprawie Ustawy ?
Zapraszam
Andrew von Habsburg, Herzog von Hohenberg

Ordynat Prusko-Pomorski

Obrazek



Avatar użytkownika
Stolnik
Stolnik
 
Posty: 3475
Dołączył(a): 12 gru 2010, 12:20
Medale: 20
Order Virtuti Militari II (1) Order Virtuti Militari III (1) Order Zasługi RON II (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Świętego Jerzego II (1) Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1)
Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal Bene Merentibus (4) (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Stopień: Hetman Polny Litewski

Re: Ustawa o Gospodarce

Postprzez Marek Wiktorowicz » 05 lip 2012, 20:51

Jako kompromis, jeśli zgodzi się Pan Artur (książę Horoch już się wypowiedział).
Obrazek

/-/ Marek Paweł Wiktorowicz
Książę Urbino



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 2754
Dołączył(a): 31 sie 2011, 10:44
Medale: 13
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari II (1)
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON I (1) Order Świętego Jerzego I (1)
Order Świętego Jerzego II (1) Order Księcia Włodzimierza II (1) Krzyż Monarchii I (1)
Medal Bene Merentibus (4) (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Inflant (1)
Gwiazda Mołdawii (1)

Re: Ustawa o Gospodarce

Postprzez Michał apo Zep » 05 lip 2012, 21:17

Popieram Eminencję Sforza.
(-) Michał apo Zep
Książę Surmenii



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 902
Dołączył(a): 25 gru 2011, 05:22
Lokalizacja: Warszawa
Medale: 3
Order Virtuti Militari II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury I (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Wykształcenie: wyższe

Poprzednia stronaNastępna strona

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Archiwum Sejmu Walnego

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości