Ustawa o obywatelstwie

Ustawa o obywatelstwie

Postprzez Michał Radziwiłł » 20 gru 2010, 18:40

Szanowni Posłowie!

Obecnie obowiązująca ustawa o obywatelstwie nie satysfakcjonuje mnie. Nie zawiera wszystkich potrzebnych regulacji. Uznałem, iż należałoby ją poprawić. Niniejszym przedkładam pod debatę projekt mojego autorstwa:

Ustawa nr X/201X
o obywatelstwie Rzeczypospolitej Obojga Narodów

Art. 1.

Obywatelstwo Rzeczypospolitej Obojga Narodów nadawane jest przez władcę Rzeczypospolitej mieszkańcom Rzeczypospolitej, którzy złożyli odpowiedni wniosek w wyznaczonym do tego miejscu.

Art. 2.
1. Obywatelstwo Rzeczypospolitej Obojga Narodów uprawnia posiadacza do korzystania ze wszystkich praw i przywilejów, zawartych w Konstytucji Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a także innych aktach prawnych.
2. Obywatelstwo Rzeczypospolitej Obojga Narodów nakłada na posiadacza wszystkie obowiązki, wynikające z treści Konstytucji Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a także innych aktów prawnych.

Art. 3.
Obywatelstwo nadawane jest po maksymalnie dwutygodniowym okresie próbnym, który ma na celu sprawdzenie aktywności wnioskodawcy. Czas liczony jest od momentu złożenia wniosku o obywatelstwo.

Art. 4.
1. W przeciągu co najwyżej tygodnia od momentu otrzymania obywatelstwa nowy obywatel zobowiązany jest do złożenia w miejscu publicznym następującej przysięgi: ,,Ja (imię i nazwisko), świadomy praw i obowiązków obywateli Rzeczypospolitej Obojga Narodów, przysięgam stosować się do praw tego kraju i zabiegać o pomyślny rozwój ojczyzny. Przysięgam również wierność Jego Królewskiej Mości”.
2. Niezłożenie przysięgi, o której mowa w ust. 1. niniejszego artykułu skutkuje unieważnieniem dekretu, nadającego obywatelstwo.

Art. 5.
1. Zabrania się obywatelom Rzeczypospolitej posiadania obywatelstw państwo obcych i pełnienia funkcji publicznych w państwach obcych.
2. Ustęp 1. niniejszego artykułu nie obowiązuje wobec państw, z którymi Rzeczpospolita podpisała odpowiednią umowę.
3. Złamanie ustępu 1. niniejszego artykułu skutkuje natychmiastową utratą obywatelstwa.
4. Jego Królewska Mość ma prawo w wyjątkowych sytuacjach zezwolić na posiadanie podwójnego obywatelstwa i pełnienie funkcji publicznych przez obywatela Rzeczypospolitej w państwie obcym, z którym Rzeczpospolita nie posiada odpowiedniej umowy.
5. Funkcją publiczną nie jest funkcja, która polega na działalności na polu kultury, oświaty lub sportu, pod warunkiem, iż działalność ta prowadzona jest w organizacji pozarządowej.

Art. 6.
1. Obywatelstwo Rzeczypospolitej Obojga Narodów może otrzymać każdy, kto:
- nie posiada obywatelstwa państwa obcego;
- nie został uprzednio pozbawiony obywatelstwa bez możliwości jego odzyskania;
- nie posiada statusu ,,persona non grata” w Rzeczypospolitej Obojga Narodów;
- wykazuje się aktywnością w życiu publicznym Rzeczypospolitej i rokuje nadzieje na dalszą aktywność.
2. Jego Królewska Mość ma prawo odmówić nadania obywatelstwa, kierując się innymi powodami.

Art. 7.
Utrata obywatelstwa Rzeczypospolitej Obojga Narodów następuje wskutek:
- zrzeczenia się obywatelstwa przez obywatela;
- skazania prawomocnym wyrokiem sądu;
- złamanie ust. 1. art. 5. niniejszej ustawy;
- długotrwałej nieaktywności, trwającej co najmniej dwa miesiące, która objawia się brakiem jakichkolwiek postów o wartości merytorycznej, umieszczonych na oficjalnym forum Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Art. 8.
1. Król ma możliwość zawieszenia obywatelstwa.
2. Zawieszenie obywatelstwa może dokonać się po co najmniej miesiącu nieaktywności, która objawia się brakiem jakichkolwiek postów o wartości merytorycznej, umieszczonych na oficjalnym forum Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
3. Zawieszenie oznacza tymczasowe odebranie obywatelowi praw i zdjęcie z niego obowiązków, wynikających z treści Konstytucji Rzeczypospolitej Obojga Narodów i innych aktów prawnych.
4. Obywatelstwo można odwiesić na prośbę zawieszonego obywatela, pod warunkiem, iż rokuje on nadzieje na powrót do pełnej aktywności.
5. Wniosek o odwieszenie obywatelstwa należy złożyć w miejscu właściwym do składania wniosków o nadanie obywatelstwa.
6. Obywatelstwo zostaje odwieszone przez Jego Królewską Mość po upływie co najmniej tygodnia od złożenia wniosku przez zawieszonego obywatela.
7. Jego Królewska Mość ma prawo odmówić odwieszenia obywatelstwa, jeśli zawieszony obywatel nie rokuje nadziei na powrót do pełnej aktywności.

Art. 9.
1. Ustanawia się obywatelstwo honorowe.
2. Obywatelstwo honorowe nadawane jest przez króla Rzeczyposplitej według jego uznania obywatelom państw obcych, którzy zasłużyli się dla Rzeczypospolitej.
3. Obywatelstwo honorowe daje posiadaczowi wszelkie prawa i nakłada wszelkie obowiązki, które posiadają obywatele zwykli, jednak uniemożliwia mu pełnienie urzędu Kanlerza Wielkiego, Podkanclerzego, ambasadora, oraz pełnienie służby wojskowej.
4. Obywatel honorowy nie jest zobowiązany do składania przysięgi wierności królowi.

Art. 10.
1. Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
2. Traci moc Ustawa nr 3/2010 o obywatelstwie Rzeczpospolitej Obojga Narodów z dnia 26 maja 2010 roku.

Podpisano w Mieście Stołecznym Warszawie dnia X miesiąca X 201X roku.

/-/ PODPIS


Otwieram debatę nad powyższym projektem.

Proszę o czynny udział w niej.

Podejrzewam, ze na wstępie zaskoczy zapis:
1. Zabrania się obywatelom Rzeczypospolitej posiadania obywatelstw państwo obcych i pełnienia funkcji publicznych w państwach obcych.

Długo nad tym myślałem i dochodze do wniosku, że nie jest ani bezpiecznie, ani korzystnie, by obywatele działali na kilka frontów. Podam teraz hipotetyczny przykład, mam nadzieję, że uświadomi on groze takiej praktyki: nasz obywatel dowodzi Wojskami Lądowymi. Jest szanowanym margrabią, ale chce zostać księciem. Prosi mnie o to, a ja odmawiam. Ów obywatel, który przy okazji posiada też obywatelstwo Zjednoczonego Królestwa Samundy, dogaduje się z włądzami ,,drugiej ojczyzny". Tego samego dnia pojawia się dekret królowej, że XX został namiestnikiem Samundy na ziemiach RON, a u bram mego Zamku stoi całe Wojsko Lądowe. Albo inna sytuacja: XX jest wyżej postawiony w Natanii i kiedy ja planuję z tym krajem wojnę, ów donosi im o moich planach i przegrywam. Czy tak może być?

* Pozycja obywatela i kraje z mojej wypowiedzi wybrane całkowicie losowo ;)



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 680
Dołączył(a): 09 lis 2010, 23:12
Medale: 5
Order Orła Białego (1) Order Virtuti Militari II (1) Order Zasługi RON IV (1)
Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1)

Postprzez Pius IV » 20 gru 2010, 18:54

Mimo wszystko mam do tego zapisu wątpliwości, albowiem wszyscy tutaj wiedzą, że pełnię wiele funkcji w różnych krajach mikroświata ;).
/-/ Pius IV



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 1678
Dołączył(a): 06 gru 2010, 15:55
Lokalizacja: Apostolskie Miasto Rotria
Medale: 12
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Order Virtuti Militari II (1) Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Przyjaźni i Współpracy I (1) Krzyż Monarchii I (1) Medal Wojska (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Wykształcenie: Profesor doktor hab.

Re: Ustawa o obywatelstwie

Postprzez Michał Radziwiłł » 20 gru 2010, 19:39

Wiem o tym, drogi wuju. Wiem też, że ten zapis każe ci wybierać. Ale biorąc pod uwagę, że jestes osoba duchowną, pragnę - chociaż nie jestem ekspertem i teolog ze mnie średni - przytoczyć cytat, który pewnie nie raz sam wygłaszałeś z ambony:

Ewangelia wg św. Mateusza, rozdział 6 wers 24
Nikt nie może dwom panom służyć. Bo albo jednego będzie nienawidził, a drugiego będzie miłował; albo z jednym będzie trzymał, a drugim wzgardzi.


Dlatego mam nadzieję, iż podejmiesz w tej kwesti odpowiedzialną i dojrzałą decyzję. Wiedz również, że w razie wybrania RON zyskasz wielką moją sypatię i przyajźń.



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 680
Dołączył(a): 09 lis 2010, 23:12
Medale: 5
Order Orła Białego (1) Order Virtuti Militari II (1) Order Zasługi RON IV (1)
Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1)

Postprzez Pius IV » 20 gru 2010, 22:12

Super pocieszenie.
Spójrzmy prawdzie w oczy - oddany jestem Rzeczypospolitej od dwóch lat i nic tego nie zmieniło i nie zmieni, bo tutaj, z moją rodziną mi jest najlepiej. Lecz nie samym chlebem żyje człowiek - pracuję również w innych krajach, bo zostawiam po sobie ślad w historii który wiele dla mnie znaczy. Obecnie pełnię funkcje:

1. Patriarchy KKW
2. Rektora UR
3. Ministra KNiS UR

i wszystkie w RON.

Nie mam zamiaru wybierać i liczę, że nikt mnie przed taką sytuacją nie postawi.
/-/ Pius IV



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 1678
Dołączył(a): 06 gru 2010, 15:55
Lokalizacja: Apostolskie Miasto Rotria
Medale: 12
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Order Virtuti Militari II (1) Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Przyjaźni i Współpracy I (1) Krzyż Monarchii I (1) Medal Wojska (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Wykształcenie: Profesor doktor hab.

Re: Ustawa o obywatelstwie

Postprzez Karol Juliusz Józef Żółkiewski » 20 gru 2010, 22:15

Może to trochę dziwna uwaga, ale czy z :
Art. 2.
Obywatelstwo Rzeczypospolitej Obojga Narodów uprawnia posiadacza do korzystania ze wszystkich praw i przywilejów, zawartych w Konstytucji Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a także innych aktach prawnych.

Art. 3.
Obywatelstwo Rzeczypospolitej Obojga Narodów nakłada na posiadacza wszystkie obowiązki, wynikające z treści Konstytucji Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a także innych aktów prawnych.

Nie można by utworzyć jednego artykułu :

Art. 2.
1.Obywatelstwo Rzeczypospolitej Obojga Narodów uprawnia posiadacza do korzystania ze wszystkich praw i przywilejów, zawartych w Konstytucji Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a także innych aktach prawnych.
2.Obywatelstwo Rzeczypospolitej Obojga Narodów nakłada na posiadacza wszystkie obowiązki, wynikające z treści Konstytucji Rzeczypospolitej.



 

Re: Ustawa o obywatelstwie

Postprzez Jerzy Iwo Radziwiłł » 20 gru 2010, 22:50

Posłem nie jestem i nie będę głosował. Mam jednak nadzieję że moje zdanie w tej sprawie Wysoka Izba weźmie pod wzgląd.

Popieram propozycje Jego Królewskiej Mości.
Swego czasu poluzowano znacznie rygory względem nadawania obywatelstwa Rzeczpospolitej. Niestety wielu nowych obywateli wykorzystywało ten fakt za możliwość do przetrwania po wygnaniu z własnego kraju, po czym powracali do swych macierzystych ojczyzn porzucając Rzeczpospolitą i traktując ją jak przystanek na którym udało się przeczekać trudny okres.
Inni zaś traktowali nasz kraj jako poligon doświadczalny swych możliwości lub źródło doświadczeń które przenosili żywcem do swych krajów, kopiując nasze rozwiązania.
Rzeczpospolita to kraj który swoje już przeszedł i potrzebuje lojalnych i sercem oddanych obywateli którzy dla niej i tylko dla niej są gotowi poświęcić swój wirtualny żywot.
Ludzie którzy nie są w stanie poświęcić się wyłącznie Rzeczpospolitej powinni w końcu zostać postawieni przed wyborem, albo Rzeczpospolita albo promocja własnej postaci i jej kariera.

To co powiedziałem z pewnością będzie krytykowane, ale tak uważam i jestem uczulony na ludzi którzy skaczą z kwiatka na kwiatek. Zmieniają państwa, tam gdzie im wygodnie. Zmieniają rodziny i nazwiska co komu pasuje, to sobie dobiera.
Tylko czy to jest dojrzała postawa. Człowiek się rodzi (tworzy swą postać i powinien się jej trzymać i budować jej życiorys) żyje lepiej lub gorzej w państwie które wybrał (a nie przeskakuje sobie z bajki do bajki jak mu przyjdzie ochota) i w końcu umiera ( jeśli zderzy się z realem lub uzna że to już nie jego bajka). Ale to właśnie różni dzieci od dojrzałych już osób któer wiedzą co chcą i do jakiego celu dążą.
Jednak wszyscy tu maja swoje miejsce i wszyscy winni być traktowani jednakowo. Proszę więc wybaczcie moje refleksje bo nikogo nie krytykuje i nikogo nie oceniam. Sam wiem że milion potknięć i błędów zrobiłem, nikt poza Bogiem nie jest doskonały, ale posiada wolną i nieprzymuszoną wolę i prawo wyboru. Pozostaje też kwestia patriotyzmu który Rzeczpospolita stara się propagować i który jest okazja wykazać.

Obezna sytuacja jest taka że mamy obywateli którzy posiadają podwójne lub potrójne obywatelstwa i pełnią w innych państwach jakieś urzędy i funkcje.
Proponuję zatem aby wprowadzić do ustawy zapis zezwalający na taką możliwość ale tylko i wyłącznie w sytuacjach wyjątkowych i za zgoda i przyzwoleniem Jego Królewskiej Mości.



 

Re: Ustawa o obywatelstwie

Postprzez Michał Radziwiłł » 20 gru 2010, 22:58

Jestem w stanie zgodzić się z propozycją mego ojca. Jednak już zapowiadam, iż nie zamierzam nadużywać tego przywileju. Oto zapis zmodyfikowany, który umieszczam w ustawie:
Art. 6.
4. Jego Królewska Mość ma prawo w wyjątkowych sytuacjach zezwolić na posiadanie podwójnego obywatelstwa i pełnienie funkcji publicznych przez obywatela Rzeczypospolitej w państwie obcym, z którym Rzeczpospolita nie posiada odpowiedniej umowy.


Co do propozycji Szlachetnego Barona Żółkiewskiego - zgadzam się i wprowadzam autopoprawkę.



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 680
Dołączył(a): 09 lis 2010, 23:12
Medale: 5
Order Orła Białego (1) Order Virtuti Militari II (1) Order Zasługi RON IV (1)
Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1)

Postprzez Pius IV » 20 gru 2010, 23:09

Mości Hetmanie - za surowo Waszmość postrzega mikroświat.

Wasza Królewska Mość, takiemu zapisowi jestem przychylny ;). Dziękuję...
/-/ Pius IV



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 1678
Dołączył(a): 06 gru 2010, 15:55
Lokalizacja: Apostolskie Miasto Rotria
Medale: 12
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Order Virtuti Militari II (1) Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Przyjaźni i Współpracy I (1) Krzyż Monarchii I (1) Medal Wojska (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Wykształcenie: Profesor doktor hab.

Re: Ustawa o obywatelstwie

Postprzez Michał Radziwiłł » 20 gru 2010, 23:37

Mości Arcyksiążę, chcę, byśmy się zrozumieli. Ten zapis nie oznacza, że wydam od razu zgodę na działalność twoją w Wurstlnadii i Rotrii. Wiem, ze jeśli mam rządzić w tym kraju, muszę mieć do dyspozycji w pełni oddanych Rzeczypospolitej obywateli. Inaczej to nie ma sensu.

Sum rex vester, nec fictus neque pictus - Jestem królem waszym, nie wymyślonym ani malowanym. Tak mówił król Stefan Batory na sejmie w Toruniu. Ja przytaczam to w nieco innym kontekście. Królem waszym jestem, co mnie zobowiązuje do dbania o ten nardó i tę ziemię. I dbac o nią będę, ale was potrzebuję, bo sam narodu nie stanowię.



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 680
Dołączył(a): 09 lis 2010, 23:12
Medale: 5
Order Orła Białego (1) Order Virtuti Militari II (1) Order Zasługi RON IV (1)
Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1)

Postprzez Pius IV » 21 gru 2010, 00:02

Ja nie mam zamiaru wybierać między moimi krajami. Chcecie wracać do dawnych przepisów - proszę bardzo, lecz beze mnie.
Nikt nie będzie ograniczał mojego wirtualnego życia durnymi przepisami. Chce Wasza Wysokość polemiki - proszę bardzo.
Ustawa taka funkcjonowała, lecz zniósł ją Adam I lub Jerzy I teraz nie pamiętam, bo robiła z nas wieś ograniczającą się tylko do działań w obrębie kraju - wykładanie na innymi Uniwersytecie równoznaczne jest ze zbrodnią i odebraniem obywatelstwa - skandal i farsa.

Jestem przeciwny tej ustawie.
Zapewne za mną pójdzie kilka osób, które również wykładają i pracują na innych Uniwersytetach.

Jeśli RON ma być poddane dyktaturze pewnej osoby (od razu mówię że nie chodzi o Michała III), to ja nie mam zamiaru w nim działać. Przytoczmy czasy Jana IV i po sprawie. Znowu dojdzie do wojny domowej i dalej będziemy toczyć walki.

Swoje zdanie przedstawiłem.
Nie zrezygnuję dobrowolnie z żadnego z krajów, w którym działam, czy się to komuś podoba czy nie.
Nie będę stanowił wbrew komuś, bo ku temu wola urzędnika - nie ma takiej możliwości.

RON jest dla mnie najważniejsze, lecz nie przekreślę przeszło dwuletniej kariery przez durną ustawę.

Głosuję PRZECIW ustawie w drodze ewentualnego głosowania.
/-/ Pius IV



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 1678
Dołączył(a): 06 gru 2010, 15:55
Lokalizacja: Apostolskie Miasto Rotria
Medale: 12
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Order Virtuti Militari II (1) Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Przyjaźni i Współpracy I (1) Krzyż Monarchii I (1) Medal Wojska (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Wykształcenie: Profesor doktor hab.

Następna strona

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Archiwum Sejmu Walnego

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości