Ustawa o obywatelstwie

Re: Ustawa o obywatelstwie

Postprzez Aleksander Branicki » 28 gru 2010, 01:40

Wasza Królewska Mość:
Ad 2
To wszystko SĄ funkcje publiczne jakkolwiek by na to nie patrzeć

Ad 3
W takim wypadku ja mógłbym mieć Obywatelstwo Honorowe w kilku mikronacjach, ale z tego co mi wiadomo, to nie do końca tak wygląda. Obywatelstwo Honorowe to jest po prostu coś innego pod względem praw i obowiązków. Doprecyzowałbym najpierw pojęcie zasług.



 

Re: Ustawa o obywatelstwie

Postprzez Aleksander Trzaska-Chojnacki » 28 gru 2010, 15:12

Wasza Królewska Mość
Szanowni Waszmościowie
1, pkt za
2. plt przeciw
3. Tu nie mogę wypowiedzieć się prosto
cytuję
3. Obywatelstwo honorowe daje posiadaczowi wszelkie prawa i nakłada wszelkie obowiązki, które posiadają obywatele zwykli, jednak uniemożliwia mu pełnienie urzędu Kanlerza Wielkiego, Podkanclerzego, ambasadora, oraz pełnienie służby wojskowej.

Wg mnie to zdanie nie jest spójne w piewszej cześci mówi że OH ma wszystkie prawa i obowązki więc ma wszystkie - podkreślam WSZYSTKIE, a potem mówi oprócz urzędu Kanlerza Wielkiego, Podkanclerzego, ambasadora, oraz pełnienie służby wojskowej. Więc ma wszystkie czy oprócz wyminionych
pozdrawiam
Andrew von Habsburg, Herzog von Hohenberg

Ordynat Prusko-Pomorski

Obrazek



Avatar użytkownika
Stolnik
Stolnik
 
Posty: 3475
Dołączył(a): 12 gru 2010, 12:20
Medale: 20
Order Virtuti Militari II (1) Order Virtuti Militari III (1) Order Zasługi RON II (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Świętego Jerzego II (1) Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1)
Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal Bene Merentibus (4) (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Stopień: Hetman Polny Litewski

Re: Ustawa o obywatelstwie

Postprzez Henryk Horoch » 28 gru 2010, 15:48

Wasza Królewska Mość
Waszmość Panowie

Jestem za nadawaniem obywatelstwa Honorowego, ale jeśli Obywatel Honorowy posiada wszystkie prawa i obowiązki które posiadają zwykli obywatele to czym się różni obywatelstwo honorowe od zwykłego.

Moim zdaniem sytuacja winna być odwrócona, Obywatel Honorowy nie powinien posiadać wszystkich praw i obowiązków z wyłączeniem niektórych, tylko posiadać niektóre uprawnienia obywatela zwykłego.
(-) gen. płk. Henryk książę Horoch



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 2325
Dołączył(a): 02 gru 2010, 17:03
Medale: 11
Order Orła Białego (1) Order Virtuti Militari II (1) Order Virtuti Militari III (1)
Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Wojska (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)

Postprzez Pius IV » 28 gru 2010, 18:05

Panie Trzaska-Chojnacki, proszę nie zabierać głosu w obradach Sejmu bez zgody przewodniczącego obrad, bo robi się "bajzel".

Wasza Królewska Mość, składam zatem prośbę na ręce Waszej Miłości o naniesienie całości poprawek uzgodnionych do chwili obecnej i prezentację tejże uzupełnionej ustawy - ułatwi to z pewnością posłom swą poselską pracę ;).
/-/ Pius IV



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 1678
Dołączył(a): 06 gru 2010, 15:55
Lokalizacja: Apostolskie Miasto Rotria
Medale: 12
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Order Virtuti Militari II (1) Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Przyjaźni i Współpracy I (1) Krzyż Monarchii I (1) Medal Wojska (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Wykształcenie: Profesor doktor hab.

Re: Ustawa o obywatelstwie

Postprzez Karol Juliusz Józef Żółkiewski » 28 gru 2010, 19:52

1. ZA
2. ZA
3. ZA



 

Re: Ustawa o obywatelstwie

Postprzez Michał Radziwiłł » 28 gru 2010, 20:37

Wasza Arcyksiążęca Wysokość, owe poprawki są naniesione na pierwszej stronie dyskusji.

A pan Trzaska-Chojnacki uzyskał me pozwolenie na zabieranie głosu ;)

Coś mi mówi, że nie dojdziemy do konsensusu, satysfakcjonującego wszystkich...



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 680
Dołączył(a): 09 lis 2010, 23:12
Medale: 5
Order Orła Białego (1) Order Virtuti Militari II (1) Order Zasługi RON IV (1)
Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1)

Re: Ustawa o obywatelstwie

Postprzez Henryk Horoch » 29 gru 2010, 17:08

Wasza Królewska Mość
Podtrzymuje swoje zdanie.Proponuję wyraźnie rozdzielić prawa i uprawnienia obywateli zwykłych od uprawnień obywateli honorowych.
Proszę wprowadzić do ustawy zapis mówiący, iż obywatel honorowy nie posiada uprawnień i obowiązków które posiadają wszyscy obywatele oraz zapis że wraz z obywatelstwem honorowym przysługuje prawo:
np. posiadania majątków ziemskich, pełnienia urzędów poza rządowych oraz prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Rzeczpospolitej.
(-) gen. płk. Henryk książę Horoch



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 2325
Dołączył(a): 02 gru 2010, 17:03
Medale: 11
Order Orła Białego (1) Order Virtuti Militari II (1) Order Virtuti Militari III (1)
Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Wojska (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)

Re: Ustawa o obywatelstwie

Postprzez Michał Radziwiłł » 29 gru 2010, 18:38

Dobrze. W takim razie przedstawiam ostateczny swój projekt i mam nadzieję, że usatysfakcjonuje on Szlachetnych Posłów.

Ustawa nr X/201X
o obywatelstwie Rzeczypospolitej Obojga Narodów

Art. 1.

Obywatelstwo Rzeczypospolitej Obojga Narodów nadawane jest przez władcę Rzeczypospolitej mieszkańcom Rzeczypospolitej, którzy złożyli odpowiedni wniosek w wyznaczonym do tego miejscu.

Art. 2.
1. Obywatelstwo Rzeczypospolitej Obojga Narodów uprawnia posiadacza do korzystania ze wszystkich praw i przywilejów, zawartych w Konstytucji Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a także innych aktach prawnych.
2. Obywatelstwo Rzeczypospolitej Obojga Narodów nakłada na posiadacza wszystkie obowiązki, wynikające z treści Konstytucji Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a także innych aktów prawnych.

Art. 3.
Obywatelstwo nadawane jest po maksymalnie dwutygodniowym okresie próbnym, który ma na celu sprawdzenie aktywności wnioskodawcy. Czas liczony jest od momentu złożenia wniosku o obywatelstwo.

Art. 4.
1. W przeciągu co najwyżej tygodnia od momentu otrzymania obywatelstwa nowy obywatel zobowiązany jest do złożenia w miejscu publicznym następującej przysięgi: ,,Ja (imię i nazwisko), świadomy praw i obowiązków obywateli Rzeczypospolitej Obojga Narodów, przysięgam stosować się do praw tego kraju i zabiegać o pomyślny rozwój ojczyzny. Przysięgam również wierność Jego Królewskiej Mości”.
2. Niezłożenie przysięgi, o której mowa w ust. 1. niniejszego artykułu skutkuje unieważnieniem dekretu, nadającego obywatelstwo.

Art. 5.
1. Zabrania się obywatelom Rzeczypospolitej posiadania obywatelstw państwo obcych i pełnienia funkcji publicznych w państwach obcych.
2. Ustęp 1. niniejszego artykułu nie obowiązuje wobec państw, z którymi Rzeczpospolita podpisała odpowiednią umowę.
3. Złamanie ustępu 1. niniejszego artykułu skutkuje natychmiastową utratą obywatelstwa.
4. Jego Królewska Mość ma prawo w wyjątkowych sytuacjach zezwolić na posiadanie podwójnego obywatelstwa i/lub pełnienie funkcji publicznych przez obywatela Rzeczypospolitej w państwie obcym, z którym Rzeczpospolita nie posiada odpowiedniej umowy.

Art. 6.
1. Obywatelstwo Rzeczypospolitej Obojga Narodów może otrzymać każdy, kto:
- nie posiada obywatelstwa państwa obcego;
- nie został uprzednio pozbawiony obywatelstwa bez możliwości jego odzyskania;
- nie posiada statusu ,,persona non grata” w Rzeczypospolitej Obojga Narodów;
- wykazuje się aktywnością w życiu publicznym Rzeczypospolitej i rokuje nadzieje na dalszą aktywność.
2. Jego Królewska Mość ma prawo odmówić nadania obywatelstwa, kierując się innymi powodami.

Art. 7.
Utrata obywatelstwa Rzeczypospolitej Obojga Narodów następuje wskutek:
- zrzeczenia się obywatelstwa przez obywatela;
- skazania prawomocnym wyrokiem sądu;
- złamanie ust. 1. art. 5. niniejszej ustawy;
- długotrwałej nieaktywności, trwającej co najmniej dwa miesiące, która objawia się brakiem jakichkolwiek postów o wartości merytorycznej, umieszczonych na oficjalnym forum Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Art. 8.
1. Król ma możliwość zawieszenia obywatelstwa.
2. Zawieszenie obywatelstwa może dokonać się po co najmniej miesiącu nieaktywności, która objawia się brakiem jakichkolwiek postów o wartości merytorycznej, umieszczonych na oficjalnym forum Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
3. Zawieszenie oznacza tymczasowe odebranie obywatelowi praw i zdjęcie z niego obowiązków, wynikających z treści Konstytucji Rzeczypospolitej Obojga Narodów i innych aktów prawnych.
4. Obywatelstwo można odwiesić na prośbę zawieszonego obywatela, pod warunkiem, iż rokuje on nadzieje na powrót do pełnej aktywności.
5. Wniosek o odwieszenie obywatelstwa należy złożyć w miejscu właściwym do składania wniosków o nadanie obywatelstwa.
6. Obywatelstwo zostaje odwieszone przez Jego Królewską Mość po upływie co najmniej tygodnia od złożenia wniosku przez zawieszonego obywatela.
7. Jego Królewska Mość ma prawo odmówić odwieszenia obywatelstwa, jeśli zawieszony obywatel nie rokuje nadziei na powrót do pełnej aktywności.

Art. 9.
1. Ustanawia się obywatelstwo honorowe.
2. Obywatelstwo honorowe nadawane jest przez króla Rzeczyposplitej według jego uznania obywatelom państw obcych, którzy zasłużyli się dla Rzeczypospolitej.
3. Obywatelstwo honorowe daje posiadaczowi prawo do:
- kupna majątków ziemskich w Rzeczypospolitej;
- działalności w placówkach oświatowych, kulturalnych i sportowych,
- prowadzenia działalności gospodarczej na terenie Rzeczypospolitej.
4. Obywatel honorowy nie jest zobowiązany do składania przysięgi wierności królowi.

Art. 10.
1. Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
2. Traci moc Ustawa nr 3/2010 o obywatelstwie Rzeczpospolitej Obojga Narodów z dnia 26 maja 2010 roku.

Podpisano w Mieście Stołecznym Warszawie dnia X miesiąca X 201X roku.

/-/ PODPIS


Taka jest obecna wersja ustawy, którą poddaję pod dyskusję.



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 680
Dołączył(a): 09 lis 2010, 23:12
Medale: 5
Order Orła Białego (1) Order Virtuti Militari II (1) Order Zasługi RON IV (1)
Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1)

Re: Ustawa o obywatelstwie

Postprzez Aleksander Branicki » 29 gru 2010, 19:06

Art. 5 pkt 4 - nie wyjaśniono dokładnie pojęcia wyjątkowe sytuacje. Zbyt duża dowolność interpretacji.
Art. 8 pkt 4 - z prawnego punktu widzenia jest nieprawidłowy, a przynajmniej niedopracowany. Podobnie pkt 7 źle sformułowany.
Art. 9 pkt 2 - zdecydowanie jestem przeciwny uznaniowości. Takie obywatelstwo winno być przyznawane jedynie za zasługi.
Tyle zastrzeżeń. Jeszcze raz podkreślam: nie robię tego złośliwie, jedynie dla dobra RON oraz naszego ogólnie rozumianego Prawa.



 

Re: Ustawa o obywatelstwie

Postprzez Michał Radziwiłł » 30 gru 2010, 00:14

Skoro są zastrzeżenia, licze też na konkretne poprawki, czyli: nie podoba mi się ustęp 2., proponuję taki: xxxx.

Wyjątkowe sytuacje, rokowanie nadziei - przyjąłem, iż będę określać to zgodnie z logiką. Tutaj jestem przeciwny sztywnym regułom, typu: ,,Jeśli po 2 tygodniach nieaktywności, czyli nienapisaniu ani jednego postu liczącego co najmniej słów 20, obywatel napisze 2 posty o długości słów co najmniej 20, nie można go zawiesić". Sądzę, że o wiele lepiej będzie, jeśli będę miał możliwość oceny takiego stanu zgodnie z logiką, biorąc pod uwagę wszelkie czynniki usprawiedliwiające nieaktywność danego obywatela.

Śmiem twierdzić, iż Mości Hrabia chce, aby RON było w 100% ddemokratyczne, a żeby tak było, chce Waść, aby król nie mógł zbyt wiele :) przynajmniej takie odniosłem wrażenie, proszę wybaczyć, jeśli się mylę. Jeśli jednak tak jest, to uważam, że zasłużyłem na zaufanie mojego narodu i chyba nigdy nie nadużyłem swoich uprawnień.



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 680
Dołączył(a): 09 lis 2010, 23:12
Medale: 5
Order Orła Białego (1) Order Virtuti Militari II (1) Order Zasługi RON IV (1)
Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1)

Poprzednia stronaNastępna strona

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Archiwum Sejmu Walnego

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości