Praca Magisterska

Zbiór prac magisterskich, doktorskich i habilitacyjnych przedstawionych jako część przewodów naukowych na UJ.

Praca Magisterska

Postprzez Józef Zakrzewski » 31 maja 2011, 22:10

Regiment Gwardii Konnej Koronnej

Gwardią Konną Koronną sformowana w roku 1717, pospolicie nazywano żołnierzy regimentu mirowskiego, od Mira, niegdyś tego regimentu sławnego generała. Mundur tego regimentu był: zwierszchnia suknia czerwona, kamizelka i spodnie jasnogranatowe z guzikami cynowymi białymi, ładownice i flintpasy żółtawą glinką farbowane, rękawice z łosiej skóry z dużymi karwaszami, takiegoż jak flintpasy koloru. Pas skórzany, czyli rzemienny, na modę łosiej skóry wyprawny, na przączkę mosiężną z przodu zapinany, do którego pasa z lewego boku były dwie pochwy przyszyte: jedna do pałasza, druga do bagneta; i zwało się to razem z pasem pendet, że w nim wisiał pałasz i bagnet, każde w osobnych pochwach swoich drewnianych, szarą skórką cielęcą obszytych, z mosiężną na końcu skuwką i z takimiże u góry haczykami, do utrzymania pałasza i bagneta w pendecie w swojej mierze służącymi. Na nogach bot w palcach ucięty, łojem z sadzami zmięszanym chędogo wyczerniony, z ostrogą żelazną, rzemieniem wąskim z wierszchu i pod spód bota przypiętą, na glanc wychędożoną. Na głowie kapuza sukienna dwoistego koloru, takiego jak mundur, zawijana na kształt baranka u czapki i spuszczana w marszu podróżnym na kark i policzki, od wiatru, słoty i zimna niemało żołnierza ochraniająca; halsztuk na szyi czarny, rzemienny, sprzączką mosiężną z tyłu zapięty. Płaszcz okrągły, kolisty, czerwony z granatowymi z przodku lisztwami i kołnierzem takimże; do czego gdy sobie dragan za swoje pieniądze sprawił lisi lub wilczy ogon i opasał nim szyję, już się miał za dobrze na mróz opatrzonego, choć czasem przy tej biednej opuszcze ledwo nie skościał na koniu.

Broń gwardiaka konnego to karabin, pałasz i bagnet przy boku, na koniu w olstrach para pistoletów; u oficjera szpada przy boku i pistolety w olstrach. Bagneta na karabiny nie zakładała dragonia, tylko podczas musztry i kiedy postawiona była na warcie

Regiment stacjonował w Koszarami Mirowskimi w Warszawie. Koszary powstały na zlecenie Augusta II Mocnego w XVIII wieku, a uformował je Wilhelm Mier. Budynki koszar wybudowano w latach 1730-1732. Ich projektantem był pułk. Joachim Daniel Jauch, inżynier wojskowy i architekt. Barokowe koszary stanowiły zakończenie planowanej Osi Saskiej. Na kompleks Koszar Mirowskich składało się sześć pawilonów. Trzy pary budynków stających w dwóch rzędach, z ulicą po środku. Budynki były dość długie. Każdy składał się z trzech wyższych. kwadratowych pawilonów połączonych ze sobą parterowymi łącznikami. Budynki były otynkowane i pokryte czerwoną dachówką. Koszary posiadały całe zaplecze niezbędne go funkcjonowania Gwardii. Na ich terenie znajdowały się stajnie konne, kuźnia, zbrojownia i budynki dla żołnierzy. Za panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego koszary zmodernizowano,

Obrazek

Regiment brał udział w działaniach zbrojnych konfederacji barskiej oraz insurekcji warszawskiej 17 kwietnia 1794. Jego żołnierze walczyli również pod Słonimiem (3 sierpnia), Krupczycami (16 września), Brześciem (17 września) i Maciejowicami (10 października 1794).

Szefowie Regimentu: Jakub Henryk Flemming (1717), gen. lejtn. Stanisław Lubomirski (1754-1760), gen. lejtn. Kazimierz Poniatowski (1760), Wincenty Potocki (1773-1793), ks. Stanisław Poniatowski (1794).
Pułkownicy Regimentu: Wilhelm Mier (1717), gen. mjr Karol Jordan (1767), Henryk Lettow (marzec 1774), Józef Hofman (1787 do 19 czerwca 1792), gen. mjr Dionizy Poniatowski (23 maja 1794).

Obrazek
Józef Zakrzewski
Kasztelan Królewca
Rotmistrz
Dowódca 7 Pułku Dragonów


Obrazek



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 92
Dołączył(a): 18 maja 2011, 19:16
Medale: 1
Medal Bene Merentibus (1) (1)

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Prace naukowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość