Moduł I, Wykład I: Funkcjonowanie gospodarki rynkowej.

Wątki nieprzypisane jeszcze do żadnych działów, czekające na uporządkowanie.

Moduł I, Wykład I: Funkcjonowanie gospodarki rynkowej.

Postprzez Izabella Ossolińska » 24 lut 2012, 17:44

WYKŁAD I
"Funkcjonowanie gospodarki rynkowej."
~Potrzeby ludzkie i sposób ich zaspokajania.

1. Słowniczek:
Potrzeba - odczucie braku czegoś lub kogoś, chęć posiadania np. modnego ubrania, miłości itp.
Dobro - rzecz służąca do zaspokajania rozmaitych potrzeb ludzkich np. chleb, samochód. Dzielimy je na dobra pierwotne oraz dobra ekonomiczne (gospodarcze)
Usługi - czynności zaspokajające potrzeby ludzkie, których cechą charakterystyczną jest m.in. to, że nie dają się gromadzić, są nieprzenośne i nie są przedmiotami materialnymi, np. usługi szewskie (usługi materialne), usługi medyczne (usługi niematerialne).
Rzadkość - ilość danego dobra lub usługi niewystarczająca do tego, aby zaspokoić potrzeby wszystkich ludzi.
Koszt alternatywny - najkorzystniejsza możliwość, z której rezygnujemy, dokonując wyboru; jest związany ze zjawiskiem rzadkości.

2. Rodzaje potrzeb.
Od początku swego istnienia człowiek miał określone potrzeby. Potrzeby związane z zaspokajaniem głodu, ciepła, odpoczynku i etc. Takie potrzeby nazywamy potrzebami biologicznymi (podstawowymi), czyli takimi, bez zaspokojenia których człowiek nie mógłby żyć. Potrzeby ludzkie są nieograniczone, rosną i nieustannie się zmieniają, dlatego po zaspokojeniu potrzeb podstawowych myślimy o zaspokajaniu potrzeb wyższego rzędu, np. potrzeby wyjazdu na wczasy, obejrzenia sztuki w teatrze czy posiadania pięknych mebli.

3. Środki zaspokajające potrzeby ludzkie.
Aby zaspokoić nasze potrzeby, niezbędne są określone dobra. Wiele potrzeb zaspokajamy również za pośrednictwem usług.

a) Dobra zaspokajające potrzeby ludzkie podzielić możemy na:
- dobra pierwotne, które występują w naturze np. owoce leśne,
- dobra gospodarcze (ekonomiczne), które są wytworzone przez człowieka np. samochód

b) Usługi dzielimy na:
- materialne (działanie skierowane jest na dobro, np. konserwacja sprzętu, naprawa samochodu)
- niematerialne (działanie skierowane jest bezpośrednio na człowieka np. usługi fryzjerskie, medyczne)

4. Zasoby ekonomiczne.
Do produkcji dóbr i usług są niezbędne określone zasoby ekonomiczne (inaczej czynniki wytwórcze). Są to:
- ziemia to wszystkie zasoby naturalne, które mogą być zużyte w procesie produkcji, np. surowce mineralne, zasoby wody, ziemia uprawna.
- kapitał to środki produkcji, które zostały wcześniej wytworzone, a które musimy mieć, aby wyprodukować dane dobro, np. budynki, maszyny, urządzenia, samochody, surowce.
- praca (siła robocza) to ludzie i ich zdolność potrzebna do wyprodukowania danego dobra.
- przedsiębiorczość to aktywność i innowacyjność, a także inicjowanie nowej działalności gospodarczej: przedsiębiorstwa, technologii, zarządzania, związanej z podwyższonym ryzykiem, zatem umiejętność efektywnego, ale obarczanego ryzykiem wykorzystania (zatrudnienia) pozostałych zasobów ekonomicznych: ziemi, kapitału i pracy.

5. Problem rzadkości .

Potrzeby ludzkie są nieograniczone, natomiast dóbr i usług jest ograniczona ilość dlatego nie można zaspokoić wszystkich potrzeb

Wynika to z faktu, iż mamy ograniczoną ilość zasobów niezbędnych do produkcji tychże dóbr i usług. Zjawisko rzadkości dotyczy społeczeństw, zarówno biednych jak i bogatych. W każdym kraju ludzie pragną więcej dóbr i usług, niż mogą uzyskać. Rozwój postępu technologicznego powoduje, iż powstają nowe strumienie dobra, którymi człowiek jest zainteresowany. Nasze potrzeby rosną zdecydowanie szybciej niż możliwość ich zaspokajania. Zjawisko rzadkości nie dotyczy jedynie dóbr wolnych, które występują w naturze, nie są efektem pracy produkcyjnej człowieka i można z nich korzystać w dowolnej ilości, np. powietrze, leśne grzyby.

Ponieważ nie możemy mieć wszystkiego, jesteśmy zmuszeni do dokonywania wyborów. Nie możemy sobie pozwolić na zakup wszystkiego, co w danej chwili chcielibyśmy mieć, gdyż nasz dochód jest ograniczony. Dokonując wyboru rezygnujemy z jednej rzeczy na korzyść innych. Ponosimy więc tutaj koszt alternatywny i mamy jakąś utraconą korzyść. Przykład: Masz 20 złotych. Chcesz kupić doładowanie do telefonu za 15 złotych, ale widzisz też gazetę za 18 złotych. Jeżeli wybierzesz doładowanie, jego kosztem alternatywnym - utraconą korzyścią będzie gazeta. Z czegoś musisz przecież zrezygnować.
(-) dr inż. Izabella Ossolińska baronessa h. Korwin - Czartoryska

Obrazek



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 83
Dołączył(a): 15 lut 2012, 21:11
Lokalizacja: Warszawa
Medale: 1
Order Zasługi RON VI (1)
Wykształcenie: wyższe

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Do uporządkowania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość