Majątek Kościoła Rotryjskiego w Rzplitej

Stare księgi, szpargały i zapiski.

Majątek Kościoła Rotryjskiego w Rzplitej

Postprzez August Medycejski » 30 kwi 2018, 18:29

Obrazek

Podstawowe informacje o beneficjach Kościoła Rotryjskiego w Rzeczypospolitej Obojga Narodów


W Rzeczypospolitej Obojga Narodów Kościołowi Rotryjskiemu przynależą majątki: Księstwo Warmińskie (dla arcybiskupa gnieźnieńskiego) oraz Księstwo Siewierskie (dla biskupa krakowskiego). Na mocy prawa Kościół musi utrzymywać duchownych inkardynowanych do diecezji w Rzplitej z dochodów, które przynoszą wyżej wspomniane beneficja.

Majątkami administrować mogą bezpośrednio arcybiskup gnieźnieński lub biskup krakowski lub inna osoba, która zostanie jawnie wskazana jako administrator dóbr kościelnych.

Arcybiskup gnieźnieński i biskup krakowski mogą również rekrutować oddziały wojskowe, lecz nie mogą one służyć prywatnym celom, a jedynie obronie powierzonych księstw.

Dostęp do panelu administracyjnego dóbr w systemie gospodarczym PIAST można uzyskać po zalogowaniu się na stronie Rzeczypospolitej. Ustępujących ordynariuszy diecezji prosi się o przekazanie danych logowania następcom.


Konstytucja sejmowa o beneficjach kościelnych


KONSTYTVCJA SEYMOWA Z DNIA XXX MIESIĄCA IX ANNO DOMINI MMXVII
O KSIĘSTWACH I BISKUPACH


My, Stany Oboyga Narodów, tudzież zgromadzone, ustanawiamy y na wsze czasy pro publico bono zachować pragniemy niniejszą konstytucyję.

Artykuł I
Postanawiamy, że każdorazowemu Prymasowi Korony i Litwy przynależeć będzie Księstwo Warmińskie oraz tytuł księcia warmińskiego. Nadto postanawiamy, że każdorazowemu Ordynariuszowi Krakowskiemu nadajmy Księstwo Siewierskie oraz tytuł księcia siewierskiego. Gwarantujemy, że miesięczny dochód z każdego księstwa wynosić będzie 2 000 denarów i z tego dochodu duchowieństwo inkardynowane w Archidiecezji Gnieźnieńskiej lub Diecezji Krakowskiej siebie i swoje instytucje utrzymywać ma.

Artykuł II
Księstwem Warmińskim i Księstwem Siewierskim zarządzać mają odpowiednio Prymas Korony i Litwy oraz Biskup Krakowski, albo insza persona przez nich jawnie wskazana.

Artykuł III
Stanowi duchownemu rotryjskiemu w Rzeczypospolitej gwarantujemy możliwość pełnego korzystania z dobrodziejstw systemu gospodarczego, w tym i utrzymywanie wojsk, to jednak warujemy, że oddziały te nie mogą być prywatne, czyli Prymasowi lub Biskupowi Krakowskiemu przynależne, a służyć mają całemu stanowi duchownemu w Rzeczypospolitej i do obrony powierzonych Biskupom Księstw.

Artykuł IV
Obwieszczamy, że traci moc obowiązującego prawa Konstytucja Seymu Walnego z dnia XI września A. D. MMXVI.

Artykuł V
Konstytucja ta przez Seym Walny uchwalona, pieczęcią królewską zostaje utrwalona.



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 1991
Dołączył(a): 03 gru 2010, 17:12
Medale: 7
Order Orła Białego (1) Order Zasługi RON II (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Księcia Włodzimierza II (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: .
Wykształcenie: Profesor historii

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Archiwum Kościoła Rotryjskiego

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości