Dysputa o wierze

Miejsce swobodnych i luźnych rozmów

Dysputa o wierze

Postprzez Tomasz Sapiejko » 22 mar 2021, 01:27

Wielmożni,

Krótko jestem w Rzeczypospolitej, toteż wybaczcie, jeślibym tą rozmową przed szereg wychodził. Nurtuje mnie jednak zagadnienie wiary w mikroświecie. Ilu z pośród Wielmożnych państwa identyfikuje się wierzącymi w Chrystusa? I nie pytam tu o przynależność do religii lecz wiarę przez was wyznawaną.

Wiem bowiem, iż część z Państwa przynależy do Kościoła z Rotrii. Część jednak z różnych powodów tego nie czyni, a i tak wierzącymi się nazwać może.

Pytam, gdyż jako chrześcijanin innym chrześcijanom pragnę służyć najlepiej jak potrafię. Ktoby więc duchowego wsparcia szukał, niech wie tedy że takowym gotów jestem służyć. Nie jako obcego państwa przedstawiciel, lecz jako jeden z Was.

Kościół bowiem, w mojej opinii jest wspólnotą wiernych, nie zaś państwowym aparatem używanym do polityki. Muszę przyznać, że przyszło mi się zetknąć ze sprawą rotryjską i włos na głowie się jeży co tam wyprawiają. Jeden z tamtejszych biskupów poddał pod rozwagę kilka teologicznych kwestii, a jego mocodawcy inkwizytorów na niego nasłali.

Chciałbym, aby chrześcijanie w Rzeczypospolitej stanowili prawdziwą wspólnotę, tedy szukam, kto taką inicjatywę zechciałby wesprzeć.
Ojciec Tomasz
Sługa Boży



Avatar użytkownika
Duchowny
 
Posty: 20
Dołączył(a): 19 mar 2021, 20:38
Gadu-Gadu: 73224011

Re: Dysputa o wierze

Postprzez Miguel de Catalan » 22 mar 2021, 02:13

Zaciekawił mnie Pan. Jutro odpowiem.
Skazany na karę infamii i konfiskaty majątku przez sąd grodzki za kloning, zdradę stanu i podszywanie się pod inne osoby.



Avatar użytkownika
Skazaniec
 
Posty: 3427
Dołączył(a): 09 lut 2020, 15:04
Lokalizacja: Kamieniec Podolski
Medale: 10
Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Zasługi RON VI (1) Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1)
Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Amarantowa Wstążka (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Pułkownik
Gadu-Gadu: 70637937
Wykształcenie: mgr. net. Historii

Re: Dysputa o wierze

Postprzez Maurycy Orański » 22 mar 2021, 09:04

Mnie również
(-) Maurycy Wilhelm Jerzy Orański-Nassau
wicekról Nowej Kurlandii
wojewoda sandomierski,
pan na Tarnowie,
admirał królewskiej floty koronnej

Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 3764
Dołączył(a): 21 kwi 2016, 14:36
Lokalizacja: Tarnów
Medale: 21
Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari III (1) Królewski Order Złotej Ostrogi (1)
Order Zasługi RON II (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal Bene Merentibus (4) (1)
Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Medal za Długoletnią Służbę I (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1) Amarantowa Wstążka (1)
Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Admirał
Gadu-Gadu: 60564017
Wykształcenie: Wojskowe

Re: Dysputa o wierze

Postprzez Taddeo von Hippogriff-Piccolomini » 22 mar 2021, 09:30

Wydaje mi się, że to powinno się znaleźć na Synodzie Diecezjalnym. Wydawało mi się, że drobnymi kroczkami dążę do tego, jednak to wskazówka do rozeznania czego brakuje, Deo gratias!
(~) Taddeo von Hippogriff-Piccolomini
Pan na Żywcu



Miecznik
Miecznik
 
Posty: 415
Dołączył(a): 05 lip 2019, 21:28
Medale: 2
Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Godności Kancelaryjne: .
Gadu-Gadu: 68034442
Wykształcenie: magister net

Re: III Synod Gnieźnieński

Postprzez Józef Wilhelm Potocki » 22 mar 2021, 10:36

Mnie również Pan zaciekawił :)
Skazany na karę śmierci, infamii i konfiskaty majątku przez sąd grodzki za kloning, zdradę stanu i podszywanie się pod inne osoby.



Avatar użytkownika
Skazaniec
 
Posty: 696
Dołączył(a): 09 lut 2020, 21:18
Lokalizacja: Bracław
Medale: 9
Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Zasługi RON VI (1) Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Amarantowa Wstążka (1)
Godności Kancelaryjne: Podskarbi Nadworny
Stopień: Pułkownik
Gadu-Gadu: 71259207
Wykształcenie: Wyższe oficerskie

Re: III Synod Gnieźnieński

Postprzez Tomasz Sapiejko » 22 mar 2021, 10:39

Wybaczcie Państwo, ale dyskusje świadomie i celowo rozpocząłem poza Synodem i prosiłbym, aby jako taka się ona toczyła. Nie jestem członkiem Kościoła Rotrii i nie chciałbym w jego ramach toczyć swojej dyskusji. Tym bardziej iż zależy mi na neutralnym gruncie do rozmowy.
Ojciec Tomasz
Sługa Boży



Avatar użytkownika
Duchowny
 
Posty: 20
Dołączył(a): 19 mar 2021, 20:38
Gadu-Gadu: 73224011

Re: Dysputa o wierze

Postprzez Miguel de Catalan » 22 mar 2021, 11:42

Już wróciłem wątek do macierzystego działu. Na pana prośbę. :)
Skazany na karę infamii i konfiskaty majątku przez sąd grodzki za kloning, zdradę stanu i podszywanie się pod inne osoby.



Avatar użytkownika
Skazaniec
 
Posty: 3427
Dołączył(a): 09 lut 2020, 15:04
Lokalizacja: Kamieniec Podolski
Medale: 10
Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Zasługi RON VI (1) Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1)
Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Amarantowa Wstążka (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Pułkownik
Gadu-Gadu: 70637937
Wykształcenie: mgr. net. Historii

Re: Dysputa o wierze

Postprzez Taddeo von Hippogriff-Piccolomini » 22 mar 2021, 12:00

Jeśli mnie pamięć nie myli to w Dreamlandzie odbywała się w ich Uniwersytecie podobna dyskusja... (Michałku pomóż jakimś linkiem :D)
(~) Taddeo von Hippogriff-Piccolomini
Pan na Żywcu



Miecznik
Miecznik
 
Posty: 415
Dołączył(a): 05 lip 2019, 21:28
Medale: 2
Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Godności Kancelaryjne: .
Gadu-Gadu: 68034442
Wykształcenie: magister net

Re: Dysputa o wierze

Postprzez Aurelio de Medici y Zep » 22 mar 2021, 12:01

Czcigodny Bracie,

ulegam wrażeniu, iż nie do końca zrozumiał Brat istotę sporu toczącego się w Pałacu Laterańskim.
Biskup Gagik Bagratyda został postawiony przed obliczem Inkwizycji nie z racji wystąpienia ze swoimi tezami (to zrobił już po wszczęciu postępowania), a z powodu podejrzenia o naruszenie kan. 116., 120. i 121. Więcej informacji znajdzie Brat tu: http://forum.rotria.pl/showthread.php?tid=2669.
Nie ma tam żadnej mowy o kwestiach teologicznych. Tezy pojawiły się w sprawie dopiero potem i same w sobie nie są przedmiotem postępowania.
Bardzo proszę, żeby przed wygłaszaniem osądów na temat jakiejś sprawy, zapoznać się wpierw gruntownie z jej charakterem.

Cum debita reverentia,
Aurelio de Medici y Zep
Jego Wielkoksiążęca i Arcykatolicka Mość
Aurelio Lorenzo Carlo wielki książę kardynał de Medici y Zep
Suwerenny Wielki Książę Toskanii etc., etc.


Obrazek



Avatar użytkownika
Duchowny
 
Posty: 91
Dołączył(a): 19 sty 2018, 18:22
Medale: 1
Ord Przyjaźni i Współpracy III (1)

Re: Dysputa o wierze

Postprzez Samuel Radziwiłł » 22 mar 2021, 12:20

Także się zdziwiłem, gdy ujrzałem tę wypowiedz w wątku synodalnym. Cieszę się, że jednak powróciła we właściwe miejsce. Wydaje mi się, że problemem jest to jak realnie postrzegamy chrześcijaństwo i samą religię i co z tego wnosimy do wirtuala.

Od początku mojego pojawienia się w mikroświecie byłem kalwinistą. Wybór był dość prosty- pasowało to do klimatu RON i mojej protestanckiej religii w realu.

Cieszę się, że pojawiła się ta kwestia.
Wojewoda miński
Książe na Borysowie, Nieświerzu i Birżach
Obywatel Palatynatu Leocji
Pełnomocnik Namiestników Palatynatu

Obrazek


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 2448
Dołączył(a): 27 lip 2015, 14:25
Medale: 19
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Królewski Order Złotej Ostrogi (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Zasługi RON VI (1) Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1)
Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1)
Gwiazda Inflant (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Strażnik Polny
Gadu-Gadu: 9438133

Następna strona

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Karczma zwana Rzym

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości