Ordery i odznaczenia

Miejsce swobodnych i luźnych rozmów

Re: Ordery i odznaczenia

Postprzez Ametyst Faradobus » 14 mar 2021, 11:52

A może idźcie szwedzką drogą, gdzie medale wręczane są nie tylko na wstążkach, ale też na łańcuchach? Tam to wynika z dosyć idiotycznej reformy, gdzie wszystkie ordery zarezerwowano wyłącznie dla cudzoziemców i członków rodziny królewskiej, ale jeśli by wziąć pod uwagę sam kształt to medale we współczesnej formie będą średnio pasować do Waszych kontuszów.
PROCESOR DOKTÓR NAUK NET. MAGISTER
Ametyst z rodu Faradobusów

Król Hirschbergii i Weerlandu, Prezydent Republiki Bialeńskiej

Obrazek



Avatar użytkownika
Gość zagraniczny
 
Posty: 177
Dołączył(a): 02 mar 2015, 18:21
Medale: 1
Ord Przyjaźni i Współpracy III (1)
Gadu-Gadu: 28373368
Skype: ametyst.faradobus
Wykształcenie: UH

Re: Ordery i odznaczenia

Postprzez Sebastian von Tauer » 14 mar 2021, 12:13

W XVIII wieku jednak noszono medale w formie współczesnej - na wstążkach. Czy szlachta nosiła je do żupanów i kontuszy, czy tylko do cudzoziemskich strojów: trudno stwierdzić. Niemniej, obie te formy (kontusze i medale na wstążkach) egzystowały obok siebie.

Nasza mikronacja odnosi się głównie do wieku XVII, dlatego moją pierwszą propozycją było zrezygnowanie z medali i korzystanie tylko z orderu niepokalanego poczęcia, jednak to byłyby zbyt drastyczne zmiany. Skoro więc nie trzymamy się tego, może iść też na dalsze uproszczenia i zaakceptować medale na wstążkach.
Książę na Bydgoszczy i Wyszogrodzie
Wojewoda Inowrocławski
Sędzia Grodzki


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 4936
Dołączył(a): 21 lip 2014, 18:04
Lokalizacja: Bydgoszcz
Medale: 23
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON I (1) Order Zasługi RON II (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Świętego Jerzego I (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1)
Medal Wojska (1) Medal Bene Merentibus (4) (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1)
Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: Hetman Wielki
Stopień: Hetman Wielki

Re: Ordery i odznaczenia

Postprzez Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz » 14 mar 2021, 12:16

Ja niedawno coś chyba czytałem, że do Orderu Orła Białego był określony mundur orderowy w dwóch wersjach: takiej z kontuszem czy żupanem oraz cudzoziemskiej, zachodniej.
Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz
Kasztelan brzeskolitewski
Rector Universitatis Cracoviensis


Obrazek



Avatar użytkownika
Kasztelan
Kasztelan
 
Posty: 3413
Dołączył(a): 05 sty 2018, 17:19
Lokalizacja: Białowieża
Medale: 13
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1)
Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: Kanclerz Wielki
Stopień: Regimentarz
Gadu-Gadu: 50331381
Wykształcenie: bakałarz mikrozofii

Re: Ordery i odznaczenia

Postprzez Wilhelm Orański » 14 mar 2021, 12:31

Sebastian von Tauer napisał(a):Tylko trzeba by zadbać o to, by były tych samych rozmiarów.

W Rotrii wszystkie odznaczenia umieszczane pod profilami są tej samej wielkości (a przynajmniej te, które ja robiłem, czyli wszystkie, prócz Krzyża Uśmiechu), więc to raczej nie powinien być problem ;)

Ametyst Faradobus napisał(a):Wiecie, w czasach do których nawiązujecie ordery dodawało się do herbów - Wy bardzo często herby macie w sygnaturkach, więc może po prostu idźcie tą drogą? Ja sam tak robię.

To bardzo dobry pomysł. Ja kiedyś przygotowałem sobie wersję własnego herbu z wszelkimi odznaczeniami, które kiedykolwiek dostałem. Nie powiem, ciekawie to wyglądało, ale dla naszego forum zdecydowanie wystarczyłby jeden, może dwa najważniejsze.

Sebastian von Tauer napisał(a):WKM, panowie,

nazw nie wymyślałem. Są to historyczne odznaczenia (do medalu za długoletnią służbę wojskową dodałem tylko sformułowanie "i cywilną" - można ją skrócić do medal za długoletnią służbę), także nie zmieniałbym nazw z polskiego na łacinę - tak po prostu było.

W takim razie można skrócić tę nazwę, a w opisie dodać, że chodzi o długoletnią służbę wojskową i cywilną.

Sebastian von Tauer napisał(a):- nadanie orderu wymaga od króla uzyskanie na to zgody (kancelarii? sejmu? kanclerza wielkiego?)
- nadania medali będą wyglądać tak, jak do tej pory (tzn. dekret bez większego nadania). O nadaniu orderu król poinformuje w dekrecie, jednak przypisać go do profilu będzie można dopiero w tedy, gdy kandydat odbędzie stosowną inwestyturę (każdy order może być nadawany w innej katedrze - jeden w Gnieźnie, jeden w Krakowie, jeden w Wilnie), pozwoli to nam na przeprowadzanie ciekawych ceremonii dworskich i podniesie prestiż orderów. Teraz rozwiązanie to ma sens, gdyż będziemy ich mieli mało i rzadko będą nadawane, wcześniej mieliśmy ich po prostu za dużo i nie miało to sensu.

Odnośnie pierwszego pytania, moim zdaniem odpowiednia będzie zgoda sejmu. Większym prestiżem będzie, jeżeli zgodę wyrazi cała brać szlachecka, podobnie jak w przypadku tytułu książęcego.
Co do drugiej kwestii - genialne!

Ametyst Faradobus napisał(a):A może idźcie szwedzką drogą, gdzie medale wręczane są nie tylko na wstążkach, ale też na łańcuchach? Tam to wynika z dosyć idiotycznej reformy, gdzie wszystkie ordery zarezerwowano wyłącznie dla cudzoziemców i członków rodziny królewskiej, ale jeśli by wziąć pod uwagę sam kształt to medale we współczesnej formie będą średnio pasować do Waszych kontuszów.

Medale mogłyby pozostać na wstążkach, lecz ordery jak najbardziej mogą mieć łańcuchy. Wówczas będzie przynajmniej rozróżnienie pod avatarami.

Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz napisał(a):Ja niedawno coś chyba czytałem, że do Orderu Orła Białego był określony mundur orderowy w dwóch wersjach: takiej z kontuszem czy żupanem oraz cudzoziemskiej, zachodniej.

To też ciekawa kwestia, ale nie mielibyśmy gdzie i jak tego eksponować.
Wilhelm Jan Orański
wojski pomorski
pan na San Alberto
komodor Marynarki Wojennej


Obrazek



Avatar użytkownika
Miecznik
Miecznik
 
Posty: 1068
Dołączył(a): 17 lip 2015, 15:17
Lokalizacja: San Alberto
Medale: 11
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1)
Order Zasługi RON V (1) Order Zasługi RON VI (1) Order Przyjaźni i Współpracy I (1)
Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (2) (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: Podkanclerzy
Stopień: Komodor
Gadu-Gadu: 53381222

Re: Ordery i odznaczenia

Postprzez Sebastian von Tauer » 14 mar 2021, 12:36

Tylko pytanie: czy w profilach chcemy mieć pełne oznaki - ze wstążkami i łańcuchami - czy tylko sam medal i krzyż orderowy bez wstążki? To drugie chyba będzie estetyczniejsze.
Książę na Bydgoszczy i Wyszogrodzie
Wojewoda Inowrocławski
Sędzia Grodzki


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 4936
Dołączył(a): 21 lip 2014, 18:04
Lokalizacja: Bydgoszcz
Medale: 23
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON I (1) Order Zasługi RON II (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Świętego Jerzego I (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1)
Medal Wojska (1) Medal Bene Merentibus (4) (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1)
Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: Hetman Wielki
Stopień: Hetman Wielki

Re: Ordery i odznaczenia

Postprzez Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz » 14 mar 2021, 12:38

Według mnie, pod awatarem powinny być krzyże orderów i medale.
Natomiast kto chce, mógłby dodać krzyże, łańcuchy i wstążki od orderów do herbu.
Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz
Kasztelan brzeskolitewski
Rector Universitatis Cracoviensis


Obrazek



Avatar użytkownika
Kasztelan
Kasztelan
 
Posty: 3413
Dołączył(a): 05 sty 2018, 17:19
Lokalizacja: Białowieża
Medale: 13
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1)
Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: Kanclerz Wielki
Stopień: Regimentarz
Gadu-Gadu: 50331381
Wykształcenie: bakałarz mikrozofii

Re: Ordery i odznaczenia

Postprzez Józef Wilhelm Potocki » 14 mar 2021, 12:39

Zdecydowanie same medale, krzyże i ordery.
Skazany na karę śmierci, infamii i konfiskaty majątku przez sąd grodzki za kloning, zdradę stanu i podszywanie się pod inne osoby.



Avatar użytkownika
Skazaniec
 
Posty: 696
Dołączył(a): 09 lut 2020, 21:18
Lokalizacja: Bracław
Medale: 9
Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Zasługi RON VI (1) Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Amarantowa Wstążka (1)
Godności Kancelaryjne: Podskarbi Nadworny
Stopień: Pułkownik
Gadu-Gadu: 71259207
Wykształcenie: Wyższe oficerskie

Re: Ordery i odznaczenia

Postprzez Wilhelm Orański » 14 mar 2021, 12:40

Niekoniecznie pełne. Można zrobić tak, jak zrobiłem to w Rotrii, a więc nieco przyciąć, np.:
Obrazek
Wilhelm Jan Orański
wojski pomorski
pan na San Alberto
komodor Marynarki Wojennej


Obrazek



Avatar użytkownika
Miecznik
Miecznik
 
Posty: 1068
Dołączył(a): 17 lip 2015, 15:17
Lokalizacja: San Alberto
Medale: 11
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1)
Order Zasługi RON V (1) Order Zasługi RON VI (1) Order Przyjaźni i Współpracy I (1)
Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (2) (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: Podkanclerzy
Stopień: Komodor
Gadu-Gadu: 53381222

Re: Ordery i odznaczenia

Postprzez Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz » 14 mar 2021, 12:44

Mnie się wydaje, że wówczas nie najlepiej widać sam order czy medal.
Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz
Kasztelan brzeskolitewski
Rector Universitatis Cracoviensis


Obrazek



Avatar użytkownika
Kasztelan
Kasztelan
 
Posty: 3413
Dołączył(a): 05 sty 2018, 17:19
Lokalizacja: Białowieża
Medale: 13
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1)
Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: Kanclerz Wielki
Stopień: Regimentarz
Gadu-Gadu: 50331381
Wykształcenie: bakałarz mikrozofii

Re: Ordery i odznaczenia

Postprzez Wilhelm Orański » 14 mar 2021, 12:48

To akurat prawda. Nie upieram się, podaję jedynie alternatywne rozwiązanie ;)
Wilhelm Jan Orański
wojski pomorski
pan na San Alberto
komodor Marynarki Wojennej


Obrazek



Avatar użytkownika
Miecznik
Miecznik
 
Posty: 1068
Dołączył(a): 17 lip 2015, 15:17
Lokalizacja: San Alberto
Medale: 11
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1)
Order Zasługi RON V (1) Order Zasługi RON VI (1) Order Przyjaźni i Współpracy I (1)
Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (2) (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: Podkanclerzy
Stopień: Komodor
Gadu-Gadu: 53381222

Poprzednia stronaNastępna strona

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Karczma zwana Rzym

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości