Propozycja..?

Miejsce swobodnych i luźnych rozmów

Re: Propozycja..?

Postprzez Miguel de Catalan » 19 wrz 2020, 00:03

Sebastian January II napisał(a):Pamiętajmy, że świeckość państwa to dopiero Rewolucja Francuska i epoki późniejsze. Nie wyobrażam sobie cywilnych ślubów w RON.

No zobaczymy. powiem tylko ze to nie jest mój pomysł i to było już w RON, działało.
Skazany na karę infamii i konfiskaty majątku przez sąd grodzki za kloning, zdradę stanu i podszywanie się pod inne osoby.



Avatar użytkownika
Skazaniec
 
Posty: 3427
Dołączył(a): 09 lut 2020, 15:04
Lokalizacja: Kamieniec Podolski
Medale: 10
Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Zasługi RON VI (1) Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1)
Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Amarantowa Wstążka (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Pułkownik
Gadu-Gadu: 70637937
Wykształcenie: mgr. net. Historii

Re: Propozycja..?

Postprzez Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz » 19 wrz 2020, 00:11

Ale kiedyś Rzeczpospolita posiadała ponoć nawet wojska rakietowe. Trzeba być świadomym zmian, jakie nastąpiły. ;-)
Znam okoliczności wprowadzenia małżeństw cywilnych w wirtualnej Rzeczypospolitej, czytałem dyskusję. Przyznam, że próbowano przeforsować naprawdę „postępowe” zmiany (tego na szczęście obecnie u nas nikt nie proponuję), w końcu one jednak nie przeszły.

Zgodziłbym się z Królem Jegomością, w końcu nasza v-Rzeczpospolita stara się w miarę odzwierciedlać realia historyczne.

Nadal przypominam stanowisko Prymasa, do którego wypowiedzi polecam się odnieść.
Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz
Kanclerz Wielki
Kasztelan brzeskolitewski
Rector Universitatis Cracoviensis


Obrazek



Avatar użytkownika
Kasztelan
Kasztelan
 
Posty: 3401
Dołączył(a): 05 sty 2018, 17:19
Lokalizacja: Białowieża
Medale: 13
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1)
Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: Kanclerz Wielki
Stopień: Regimentarz
Gadu-Gadu: 50331381
Wykształcenie: bakałarz mikrozofii

Re: Propozycja..?

Postprzez Wilhelm Orański » 19 wrz 2020, 10:36

Panowie Bracia,

bardzo cieszę się, że taka propozycja padła. Pojawiała się ona wielokrotnie i równie często była niestety odrzucana z kilku powodów. Po pierwsze, brak osób, które chciałyby wstąpić na drogę duchowną; po drugie, od zawsze większość wyznawała rotryzm. Dzisiaj sytuacja wydaje się nieco inna, bowiem mieszkańcy chcą rodzimego wyznania, a ostatni spis wiernych pokazał, że lata zaniedbań odwiodły mieszkańców Rzplitej od rotryzmu.

Pytanie jest takie, czy rzeczywiście byłoby nas stać na lepszą aktywność kościelną niż Rotryjczyków.

Oczywiście, że tak, bowiem Rotryjczycy od wielu miesięcy nie przejawiają żadnej aktywności "religijnej". Nawet obecny Prymas, jeśli już, zajmuje się tylko i wyłącznie sprawami administracyjnymi. Nie ma żadnych uroczystości, żadnych więzi z wiernymi. W takiej sytuacji jakakolwiek aktywność religijna wydaje się być lepsza od tej, którą chcieliby nam serwować Rotryjczycy.

Mikołaj Dreder napisał(a):Jakoś nie wyobrażam sobie sytuacji, że Pan Hetman czy Pan Kanclerz rzucają swoje dotychczasowe zajęcia, aby poświęcić się Bogu i budowaniu fundamentu nowego kościoła.

Dlatego z chęcią mogę wykorzystać swoje pięcioletnie doświadczenie pracy w Rotrii i wspomóc budowę nowego wyznania w Rzplitej, żeby ani Mości Kanclerz, ani Mości Hetman nie musieli całkowicie rezygnować ze skupiania się na ważnych dla piastowanego przez nich urzędu sprawach.

Mikołaj Dreder napisał(a):(...) zawsze można naszą diecezję wileńską przekształcić w diecezję obrządku wschodniego/bizantyjskiego i któryś z Panów, niezadowolony z rzymskiej formy Kościoła Rotryjskiego, mógłby się podjąć jej rozwoju w klimacie oraz obrządku wschodnim.

Księże Dreder, tutaj nie chodzi o to, żeby zamiast chóru łacińskiego wkleić link do chóru greckiego. Chodzi o to, że nie są organizowane żadne uroczystości, a przez lata Rzplita była ignorowana przez kolejnych Prymasów. Aurelio de Medici, obecnie patriarcha Jan II, nie zalogował się nawet razu (sic!) podczas swojej posługi w Rzplitej, poprzedni (oprócz Michelangela Piccolominiego, który rzeczywiście swoje obowiązki wypełniał) również traktowali swoją posługę jako dodatek, kolejną linijkę do sygnatury. W moim przekonaniu tylko własne wyznanie jest w stanie zagwarantować realizację potrzeb duchowych naszej społeczności.

Nie ukrywam, że jest to lepsza alternatywa niż tworzenie kolejnego związku wyznaniowego, który próby czasu nie przetrwa.

Zgadzam się, chyba żaden narodowy związek wyznaniowy nie przetrwał próby czasu. Być może dlatego, że wśród duchownych nie było nikogo, kto całą swoją aktywność poświęciłby najpierw na jego budowanie, później zaś rozbudowywanie. Jednak tak jak zadeklarowałem wyżej, jestem gotowy całą swoją mikronacyjną aktywność skupić na budowaniu tegoż wyznania, wykorzystując swoje kilkuletnie doświadczenie pracy w Rotrii.
Wilhelm Jan Orański
wojski pomorski
pan na San Alberto
komodor Marynarki Wojennej


Obrazek



Avatar użytkownika
Miecznik
Miecznik
 
Posty: 1068
Dołączył(a): 17 lip 2015, 15:17
Lokalizacja: San Alberto
Medale: 11
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1)
Order Zasługi RON V (1) Order Zasługi RON VI (1) Order Przyjaźni i Współpracy I (1)
Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (2) (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: Podkanclerzy
Stopień: Komodor
Gadu-Gadu: 53381222

Re: Propozycja..?

Postprzez Aleksander Trzaska-Chojnacki » 19 wrz 2020, 12:50

Ja uważam, że powinniśmy zostać przy Rotrii
Natomiast mama prawo wymagać posługi duszpasterskiej od kapłanów rotaryńskich.
ale sami też powinniśmy być choć trochę zaangażowani.
Panowie nie czarujmy się, wiara narodowa wcześniej czy później padnie.
Dlatego uważam, że zastanówmy się czego chcemy od kapłanów i im to powiedzmy.
Przypominam, że jak mój Brat codziennie podawał urywki Pisma Świętego lub Życiorysy Świętych Pańskich to nikt się tym nie interesował.
Natomiast jak będzie zainteresowanie Pismem Świętym to chętnie ten wątek pociągnę
Andrew von Habsburg, Herzog von Hohenberg

Ordynat Prusko-Pomorski

Obrazek



Avatar użytkownika
Stolnik
Stolnik
 
Posty: 3471
Dołączył(a): 12 gru 2010, 12:20
Medale: 20
Order Virtuti Militari II (1) Order Virtuti Militari III (1) Order Zasługi RON II (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Świętego Jerzego II (1) Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1)
Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal Bene Merentibus (4) (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Stopień: Hetman Polny Litewski

Re: Propozycja..?

Postprzez Miguel de Catalan » 19 wrz 2020, 13:24

Aleksander Trzaska-Chojnacki napisał(a):Przypominam, że jak mój Brat codziennie podawał urywki Pisma Świętego lub Życiorysy Świętych Pańskich to nikt się tym nie interesował.
Natomiast jak będzie zainteresowanie Pismem Świętym to chętnie ten wątek pociągnę

To było dobre dzieło i ja czytałem. Ale czy i w Rotrii tego nie pisał? Czy u nas.?
Bo nam zależy aby to u nas pisać. Aby Biskup, prymas, arcybiskup, pisał na sejmach, udzielał się w życiu publicznym, był też u nas a nie z każdą sprawą do Rotrii i kongregacji oraz Inkwizycji biegał.
Aby jakoś odżyły te wątki kościelne, aby była tam spotkania narracyjne.
Już kiedyś o tym pisałem, kiedy ostatni raz był u nas patriarcha osobiście?
W średniowieczu to papież dawał zgodę i koronę królewską. Dlaczego teraz Patriarcha nie nakłada korony królom polskim.? Słyszał ktoś o jakiejkolwiek pielgrzymce Patriarchy w Mikroświecie?
Każdy patriarcha winien co najmniej raz do jakiegoś państwa, winien pogłębiać relację i tworzyć nowe nitki, porozumień i rozrywki, zabawy, akcji, narracji. Rotria zachowuje się jak papieże w średniowieczu tylko są u siebie w Rzymie i zajmują się sobą. Jestem tutaj już ponad pół prawie rok i ani razu nie widziałem aby coś się działo w naszym kapłaństwie, oprócz ślubu mojego i Dominika aby udzielone nawet nie przez naszego kapłana, prymasa a innego biskupa..
Chyba nie chcemy zmieniać na wschodnio-Bizantyjski ale stworzyć kościół katolicki u nas, nie jakiś narodowy z królem na czele ale wystarczy z Panem Wilhelmem, który dobrze pokieruje.
tworząc zasadę że może być kapłan mając żonę zwiększycie szanse na to że ktoś zostanie inaczej droga, drzwi moje, Józefa, Dominika są zamknięte. Jeśli nuncjuszem zostałby Pan Wilhelm to przecie żony nie ma a skoro to byłby najwyższy stopień to uwarunkujmy że maksymalnie ktoś może zostać biskupem mając żonę. Wtedy i ja mógłbym przemyśleć czy by nie zostać. A no i jeszcze dodajmy punkt, że ksiądz, biskup, może być we wojsku i może również pełnić funkcje publiczną.
Skazany na karę infamii i konfiskaty majątku przez sąd grodzki za kloning, zdradę stanu i podszywanie się pod inne osoby.



Avatar użytkownika
Skazaniec
 
Posty: 3427
Dołączył(a): 09 lut 2020, 15:04
Lokalizacja: Kamieniec Podolski
Medale: 10
Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Zasługi RON VI (1) Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1)
Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Amarantowa Wstążka (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Pułkownik
Gadu-Gadu: 70637937
Wykształcenie: mgr. net. Historii

Re: Propozycja..?

Postprzez Mikołaj Dreder » 19 wrz 2020, 14:09

Panie Michale, gdy byłem Biskupem Rotrii odbyłem bodajże 5 pielgrzymek zagranicznych w 4 miesiące. ;)

Pozwolę sobie zadać jeszcze jedno pytanie... Rotria jest silnie związana z RON od wieków, nasi kapłani wielokrotnie byli ważnymi personami wśród Waszej społeczności. Dlaczego nikt z Panów nie chce pójść w ślady Kenta, Sieniawskiego czy Zagłoby - nikt nie chce spróbować pójść w ich ślady. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby piąć się w szczeblach kariery kościelnej i jednocześnie piąć się w szczeblach kariery w RON. Myślę, że gdyby któryś z Panów zdecydował się dołączyć do grona kapłanów Kościoła Rotryjskiego, został mianowany biskupem krakowskim czy też Prymasem RON - jako rodowity obywatel potrafiłby włożyć więcej serca w działaność, zarówno duszpasterską, jak i świecką, bo jedno drugiego nie wyklucza. Chcą Szanowni tworzyć własne związki wyznaniowe, które jak uczy historia, próby czasu nie przetrwają (ile to ich było... Kościół w Awinionie, Kościół Galicyjski, etc.), zamiast korzystać z gotowca, który daje Kościół Rotryjski - bogate ceremoniały, historia, Tradycja oraz prestiż. No chyba, że usilnie Panom zależy na tym, aby być kapłanem z żoną i potomstwem, nikomu nie będę stał na przeszkodzie do realizacji tego celu.
(+) Mikołaj Stefan kardynał Dreder
Dziekan Kolegium Kardynalskiego

Pan na Nieborowie


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojski
Wojski
 
Posty: 110
Dołączył(a): 21 lip 2020, 08:08
Medale: 3
Order Świętego Jerzego III (1) Ord Przyjaźni i Współpracy III (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Stopień: Namiestnik

Re: Propozycja..?

Postprzez Wilhelm Orański » 19 wrz 2020, 14:14

Aleksander Trzaska-Chojnacki napisał(a):Dlatego uważam, że zastanówmy się czego chcemy od kapłanów i im to powiedzmy.

Ileż lat można powtarzać te same oczekiwania, Panie Aleksandrze? Nie zmieniły się, dzisiaj są one takie same, jak były pięć, czy dziesięć lat temu.

Michał Jerzy Potocki napisał(a):Słyszał ktoś o jakiejkolwiek pielgrzymce Patriarchy w Mikroświecie?

Mości Michale, pytanie raczej winno brzmieć, czy ktokolwiek cokolwiek słyszał o patriarsze? Jakiekolwiek osiągnięcia, prócz przeprosin za własną koronację i wprowadzenia regencji? ;) Jan II zamknął się na Lateranie i nie wychodzi z niego od momentu koronacji.
Wilhelm Jan Orański
wojski pomorski
pan na San Alberto
komodor Marynarki Wojennej


Obrazek



Avatar użytkownika
Miecznik
Miecznik
 
Posty: 1068
Dołączył(a): 17 lip 2015, 15:17
Lokalizacja: San Alberto
Medale: 11
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1)
Order Zasługi RON V (1) Order Zasługi RON VI (1) Order Przyjaźni i Współpracy I (1)
Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (2) (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: Podkanclerzy
Stopień: Komodor
Gadu-Gadu: 53381222

Re: Propozycja..?

Postprzez Miguel de Catalan » 19 wrz 2020, 15:34

Mikołaj Dreder napisał(a):Panie Michale, gdy byłem Biskupem Rotrii odbyłem bodajże 5 pielgrzymek zagranicznych w 4 miesiące. ;)
No chyba, że usilnie Panom zależy na tym, aby być kapłanem z żoną i potomstwem, nikomu nie będę stał na przeszkodzie do realizacji tego celu.

1. To fajnie, zetem skoro ma Pan wpływy to niedługo ujrzymy karocę naszego drogiego byłego prymasa, aktualnego Patriarchę, w Warszawie. Nie mogę już doczekać się spotkania. i ma ono być nie prywatne ale jako uroczystość i oficjalna wizyta. Aby to potwierdzić wystarczy aby o tym napisała jakaś znana mikronacyjna gazeta, może być to sarmacka. :D
2. A tak zależy, kiedy dołączyłem to nie wiedziałem nic i zrobiłem ład a chciałem mieć żonę i dzieci teraz mam. Mam syna i co mam go wydziedziczyć dla was i Rotrii? Są ludzie którzy wiedzą że się nie będą nadawać i są tacy którzy mają przeszkody aby zostać prymasami i biskupami.
Możecie usunąć celibat a zapewne pojawią się osoby chętne. Jeśli nie zamierzacie nic zmieniać to nie nasza to już sprawa ile kapłanów straconych ma i będzie miała Rotria. :| :(
Skazany na karę infamii i konfiskaty majątku przez sąd grodzki za kloning, zdradę stanu i podszywanie się pod inne osoby.



Avatar użytkownika
Skazaniec
 
Posty: 3427
Dołączył(a): 09 lut 2020, 15:04
Lokalizacja: Kamieniec Podolski
Medale: 10
Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Zasługi RON VI (1) Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1)
Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Amarantowa Wstążka (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Pułkownik
Gadu-Gadu: 70637937
Wykształcenie: mgr. net. Historii

Re: Propozycja..?

Postprzez Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz » 19 wrz 2020, 15:47

Akurat wdowiec mógłby zostać księdzem. :-)
Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz
Kanclerz Wielki
Kasztelan brzeskolitewski
Rector Universitatis Cracoviensis


Obrazek



Avatar użytkownika
Kasztelan
Kasztelan
 
Posty: 3401
Dołączył(a): 05 sty 2018, 17:19
Lokalizacja: Białowieża
Medale: 13
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1)
Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: Kanclerz Wielki
Stopień: Regimentarz
Gadu-Gadu: 50331381
Wykształcenie: bakałarz mikrozofii

Re: Propozycja..?

Postprzez Mikołaj Dreder » 19 wrz 2020, 16:25

O celibacie mówi Kodeks Prawa Kanonicznego, od którego biskup diecezjalny lub Biskup Rotryjski dyspenzować ma prawo. Jaki jest problem w tym, aby zwrócić się do Ojca Świętego z prośbą o dyspensę? To, że do tej pory nigdy w historii taka dyspensa nie została udzielona, nie oznacza, że Patriarcha nie wziąłby prośby pod rozwagę. Nie jesteśmy prawdziwym kościołem, gdzie bezżeństwo duchownych jest naczelnym dogmatem, w Mikroświecie to element fabularny - nadający klimat i choć osobiście w realu jak i w wirtualu popieram celibat duchownych, tak w głowie Jana II nie siedzę i nie potrafię odpowiedzieć, czy Patriarcha udzieliłby dyspensy na nominacje kapłańską dla żonatego mężczyzny czy też nie.
(+) Mikołaj Stefan kardynał Dreder
Dziekan Kolegium Kardynalskiego

Pan na Nieborowie


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojski
Wojski
 
Posty: 110
Dołączył(a): 21 lip 2020, 08:08
Medale: 3
Order Świętego Jerzego III (1) Ord Przyjaźni i Współpracy III (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Stopień: Namiestnik

Poprzednia stronaNastępna strona

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Karczma zwana Rzym

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron