Samorząd mieszczański

Miejsce swobodnych i luźnych rozmów

Samorząd mieszczański

Postprzez Mateusz von Wolfenstein » 13 cze 2019, 20:13

Waszmoście,

głowię się i głowię, co by tu z tym mieszczaństwem naszym, nieszczęsnym zrobić. Wszak powszechnie wiadome jest, iże stan ten od dawien dawna podupada, a wręcz nie funkcjonuje w stopniu zadowalającym. Jako, że mieszczan mało, Król, bezpośrednio władzę nad Miastami Królewskimi sprawuje. Jednakowoż Król Jegomość nawet krajem się nie zamartwia, a co dopiero mieszczanami. Bacząc na to i na brak jakichkolwiek prawnych dróg do rozwoju mieszczaństwa Rzeczypospolitej, namawiam do dyskusji nad moim zamysłem.

Otóż tak się składa żem ostatni z jako tako aktywnych mieszczan się ostał i urząd burmistrza gdańskiego z woli Króla sprawuję. Tak więc w dobie rozkładu samorządności mieszczańskiej jakiś ostatek tejże mamy. Winniśmy to wykorzystać.

Zajrzawszy do ustaw Rzeczyspolitej naszej Najjaśniejszej, dojrzałem taką oto zagwozdkę:

KSW 6/2018 o miastach królewskich

VII.
Rada dla uznania zasług mieszczanina honorową funkcję burmistrza może mu powierzyć w jednym z miast. Tedy wykonywać prawa a porządku pilnować w mieście tem będzie mu nakazane.

Rada Miast nie istnieje toteż jakie to prawa ustawodawca miał na myśli?

Zamysł mój taki, aby wykreować prawo, które pozwoli burmistrzom na tworzenie prawa miejskiego, tj. samorządu miejskiego, a więc samorządu niższego szczebla, nad którym to górować będzie Rada Miast Królewskich jeśli takowa się kiedyś uformuje. W przeciwnym razie samorządy miejskie, jako Miasta Królewskie, będą podlegać bezpośrednio pod Króla Jegomościa z tą jednak różnicą, iże będą mogły funkcjonować pomimo jego absencji. Chodzi mi tutaj o przywilej legislacyjny dla burmistrzów z tymże zastrzeżeniem, iże kreowane przez nich prawa nie mogą godzić w prawa Najjaśniejszej Rzplitej. Pozwoli to, w obecnej sytuacji, na choć umiarkowane funkcjonowanie stanu mieszczańskiego.

Co Panowie szlachta o tym sądzą?
(-) Mateusz von Wolfenstein OT
(spolszczone: Wolfensztajn)
Wielki Marszałek Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie
Burmistrz Miasta Królewskiego Gdańska

Obrazek



Avatar użytkownika
Mieszczanin
Mieszczanin
 
Posty: 392
Dołączył(a): 15 kwi 2016, 16:10
Lokalizacja: Danzig (Gdańsk)

Re: Samorząd mieszczański

Postprzez Sebastian von Tauer » 14 cze 2019, 23:04

Myślę, że jest to dobry pomysł. Można by też pozwolić burmistrzom przyjmowanie w pcozet mieszczan nowych osób.
Książę na Bydgoszczy i Wyszogrodzie
Wojewoda Inowrocławski
Sędzia Grodzki


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 4936
Dołączył(a): 21 lip 2014, 18:04
Lokalizacja: Bydgoszcz
Medale: 23
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON I (1) Order Zasługi RON II (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Świętego Jerzego I (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1)
Medal Wojska (1) Medal Bene Merentibus (4) (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1)
Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: Hetman Wielki
Stopień: Hetman Wielki


kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Karczma zwana Rzym

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości