Pytanie

Miejsce swobodnych i luźnych rozmów

Re: Pytanie

Postprzez Jan Lubomirski-Dostojewski » 29 sty 2019, 18:29

Żeby podpisy były bardziej czytelne. Można stworzyć odpowiednie szablony. Tak samo jak w Księgach Notarialnych.
Obrazek
Herbu Wąż
Pułkownik w Szeregach Płockiego Pułku

Obrazek



Avatar użytkownika
Wojski
Wojski
 
Posty: 1187
Dołączył(a): 29 gru 2014, 14:35
Medale: 2
Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1)
Stopień: Chorąży
Gadu-Gadu: 53925068

Re: Pytanie

Postprzez Sebastian von Tauer » 29 sty 2019, 19:37

A obecne podpisy nie są czytelne? Ja nie mam z nimi problemu.
Książę na Bydgoszczy i Wyszogrodzie
Wojewoda Inowrocławski
Sędzia Grodzki


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 4936
Dołączył(a): 21 lip 2014, 18:04
Lokalizacja: Bydgoszcz
Medale: 23
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON I (1) Order Zasługi RON II (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Świętego Jerzego I (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1)
Medal Wojska (1) Medal Bene Merentibus (4) (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1)
Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: Hetman Wielki
Stopień: Hetman Wielki

Re: Pytanie

Postprzez Andream von Salza » 29 sty 2019, 19:47

Ma Pan rację W. Hetmanie, nikogo nie przymusze
Andream von Salza

Kardynał Świętego Kościoła Rotryjskiego

Wielki Mistrz Zakonu Rycerskiego Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie
strażnik wendeński

Obrazek



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 1368
Dołączył(a): 29 paź 2012, 11:13
Medale: 6
Order Zasługi RON VI (1) Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii II (1)
Medal Wojska (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Inflant (1)
Wykształcenie: Wyższe

Re: Pytanie

Postprzez Jan Lubomirski-Dostojewski » 29 sty 2019, 20:07

Ale jakbyśmy wprowadzili do podpisu zagraniczne tytuły itp. to wtedy mogłoby się zrobić nieczytelne.
Obrazek
Herbu Wąż
Pułkownik w Szeregach Płockiego Pułku

Obrazek



Avatar użytkownika
Wojski
Wojski
 
Posty: 1187
Dołączył(a): 29 gru 2014, 14:35
Medale: 2
Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1)
Stopień: Chorąży
Gadu-Gadu: 53925068

Re: Pytanie

Postprzez Sebastian von Tauer » 29 sty 2019, 20:25

A wprowadzamy?
Książę na Bydgoszczy i Wyszogrodzie
Wojewoda Inowrocławski
Sędzia Grodzki


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 4936
Dołączył(a): 21 lip 2014, 18:04
Lokalizacja: Bydgoszcz
Medale: 23
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON I (1) Order Zasługi RON II (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Świętego Jerzego I (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1)
Medal Wojska (1) Medal Bene Merentibus (4) (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1)
Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: Hetman Wielki
Stopień: Hetman Wielki

Re: Pytanie

Postprzez Jan Lubomirski-Dostojewski » 29 sty 2019, 20:30

Jakbyśmy wprowadzali. Padł taki pomysł, to podsunąłem propozycje z kolorami.
Obrazek
Herbu Wąż
Pułkownik w Szeregach Płockiego Pułku

Obrazek



Avatar użytkownika
Wojski
Wojski
 
Posty: 1187
Dołączył(a): 29 gru 2014, 14:35
Medale: 2
Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1)
Stopień: Chorąży
Gadu-Gadu: 53925068

Re: Pytanie

Postprzez August Medycejski » 30 sty 2019, 08:05

Nie wydaje mi się, by wprowadzenie kolorów w podpisach mogło podnieść prestiż tytułów rodzimych. Zgodzę się natomiast z następującymi słowami Księcia Hetmana:

Sebastian von Tauer napisał(a):Co do "trofeów" - sądzę, że ten problem mogłoby rozwiązać lepsze zaznaczenie na forum stopnia w hierarchi ziemskiej - to mogłyby być odpowiedniki obcych baronów i hrabiów. Musielibyśmy tylko dokonać ich lepszej ekspozycji, co już dwukrotnie próbowałem zrobić, acz z marnym skutkiem (raz nałożyłem dekretem królewskim obowiązek umieszczania ich w podpisach, drugi raz stworzyłem pole w profilu). Może panowie mają jakiś pomysł, jak sprawić, by był to bardziej prestiżowe osiągnięcia?
A i powinniśmy odejść od rozdawania ich na lewo i prawo - czasem bywało tak, że nagle z 9 rangi ktoś był mianowany przez króla od razu na 3. Powinniśmy być bardziej wstrzemięźliwi w ich rozdzielaniu.


Może warto ograniczyć ich liczbę? Obecnie mamy aż dziesięć urzędów honorowych:
1. Marszałek Koronny / Ciwum we Litwie,
2. Wojewoda,
3. Kasztelan,
4. Podkomorzy,
5. Stolnik,
6. Starosta,
7. Chorąży,
8. Podstarości,
9. Miecznik,
10. Strażnik.

Co prawda marszałkostwo koronne i ciwum litewski, województwo, kasztelanię i podkomorzostwo otrzymuje tylko szlachta właściwa. Niemniej już sam podział na szlachtę niższą i wyższą wprowadzany przez JKM Augusta V uważam za ideę nietrafioną. Z jednej strony mamy wywyższenie aktywnych szlachciców, ale z drugiej nikt nie egzekwuje tych przepisów. Niepotrzebna to biurokracja.
Obrazek

(—) August Medycejski
książę na Uniejowie i Janowcu, wojewoda sieradzki,
książę Bari i Salty, profesor historii na Uniwersytecie Krakowskim



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 1991
Dołączył(a): 03 gru 2010, 17:12
Medale: 7
Order Orła Białego (1) Order Zasługi RON II (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Księcia Włodzimierza II (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: .
Wykształcenie: Profesor historii

Re: Pytanie

Postprzez Sebastian von Tauer » 30 sty 2019, 09:07

Sądzę, że liczba 10 jest bardzo dobra, bo daje dużą możliwość "manewru" i sprawia, że tytuły można nadawać trochę częściej (trochę) niż w innych państwach. Co do podziału an dwie szlachty - ja to rozwiązanie proponowałem, ale sądzę, że jeśli byśmy mocno wyróżnili na forum tytuły ziemskie i to od nich zacząłby bardziej zależeć status szlachcica, można by z tego rozwiązania zrezygnować. Sądzę też, że powinnśmy wprowadzić przepis pozwalający na awanse w hierarchii jednego tylko województwa - nie pamiętam który z panów braci, ale jest taki, dzierży niższe tytuły w aż trzech województwach - czy nie lepiej byłoby w jednym mieć wyższy?
Książę na Bydgoszczy i Wyszogrodzie
Wojewoda Inowrocławski
Sędzia Grodzki


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 4936
Dołączył(a): 21 lip 2014, 18:04
Lokalizacja: Bydgoszcz
Medale: 23
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON I (1) Order Zasługi RON II (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Świętego Jerzego I (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1)
Medal Wojska (1) Medal Bene Merentibus (4) (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1)
Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: Hetman Wielki
Stopień: Hetman Wielki

Re: Pytanie

Postprzez Jan Lubomirski-Dostojewski » 30 sty 2019, 14:26

August Medycejski napisał(a):Nie wydaje mi się, by wprowadzenie kolorów w podpisach mogło podnieść prestiż tytułów rodzimych.

Nigdzie nie wspominałem o wzroście prestiżu.
Obrazek
Herbu Wąż
Pułkownik w Szeregach Płockiego Pułku

Obrazek



Avatar użytkownika
Wojski
Wojski
 
Posty: 1187
Dołączył(a): 29 gru 2014, 14:35
Medale: 2
Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1)
Stopień: Chorąży
Gadu-Gadu: 53925068

Re: Pytanie

Postprzez August Medycejski » 30 sty 2019, 19:05

Sebastian von Tauer napisał(a):[...] Co do podziału an dwie szlachty - ja to rozwiązanie proponowałem, ale sądzę, że jeśli byśmy mocno wyróżnili na forum tytuły ziemskie i to od nich zacząłby bardziej zależeć status szlachcica, można by z tego rozwiązania zrezygnować.


To jest pewien pomysł, jeno brak konkretów. Uzależniłby J. O. np. możliwość piastowania urzędów kancelaryjnych od tytułów wojewody, podkomorzego lub kasztelana? Co wtedy z drobną szlachtą? Cóż jej by pozostało? A co jeśli nikt z wojewodów i kasztelanów nie miałby ochoty lub czasu na kanclerzowanie lub hetmanienie? Urzędy pozostałyby puste?


Sebastian von Tauer napisał(a):Sądzę też, że powinnśmy wprowadzić przepis pozwalający na awanse w hierarchii jednego tylko województwa - nie pamiętam który z panów braci, ale jest taki, dzierży niższe tytuły w aż trzech województwach - czy nie lepiej byłoby w jednym mieć wyższy?


To prawda. Jeśli rzeczywiście chcemy, by urzędy ziemskie przypominały tytułu arystokratyczne, awanse powinny się odbywać tylko w ramach jednego województwa. Po przyznaniu wyższego tytułu, niższy powinien być wykreślany z użycia. Tak samo jest u cudzoziemców. Sarmacki wicehrabia podnoszony do rangi hrabiego nie tytułuje się wicehrabią i hrabią jednocześnie.
Obrazek

(—) August Medycejski
książę na Uniejowie i Janowcu, wojewoda sieradzki,
książę Bari i Salty, profesor historii na Uniwersytecie Krakowskim



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 1991
Dołączył(a): 03 gru 2010, 17:12
Medale: 7
Order Orła Białego (1) Order Zasługi RON II (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Księcia Włodzimierza II (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: .
Wykształcenie: Profesor historii

Poprzednia stronaNastępna strona

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Karczma zwana Rzym

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości