Nowy wydział na Uniwersytecie Krakowskim

Miejsce swobodnych i luźnych rozmów

Nowy wydział na Uniwersytecie Krakowskim

Postprzez Mateusz von Wolfenstein » 17 gru 2016, 17:48

Wasza Królewska Mość,
Szlachetni Waszmoście!


Przeglądając dziś moje zbiory o historii krucjat mówiące, wpadł mi do głowy pewien pomysł, może i Wam wyda się on przedni. Otóż oświecenia rychłego doznałem, iż mógłbym wykorzystać mą pasję, niektórzy rzekliby, że nawet fobię, tyczącą się historii wypraw krzyżowych i zakonów rycerskich. Wiedza moja na te tematy jest dość obszerna. Przez lata ją pielęgnowałem i uzupełniałem. Rzplita jest obecnie mikronacyjną ostoją zakonów rycerskich, które ostatnimi czasy znacznie wpływały na jej rozwój. Kampanie wojenne, sfera publiczna, wszędzie wkradło się ziarno zakonnego życia. Ja sam jestem tego przykładem, gdyż zaraz na początku mego pobytu w Polsce i na Litwie, życie brata-rycerza zaciekawiło mnie do tego stopnia, że porzuciłem kapłaństwo i przywdziałem szaty krzyżackie.

W związku z tym chciałbym na Uniwersytecie Krakowskim utworzyć nowy wydział tyczący się tzw. "historii krzyżowej". Miano to jest moim, osobistym wytworem i może ulec zmianie jeśli ów inicjatywa spotka się z przychylnością Waćpanów. Znalazłyby się tam wykłady w formie pisanej jak i audiowizualnej, które przybliżałyby dzieje europejskich krucjat i zakonów rycerskich wszelkiej maści. Myślę, że ów wydział mógłby się spodobać szczególnie członkom naszych zakonów, a może i duchownym z Państwa Kościelnego Rotria. Warto również zaznaczyć, iż ów wydział byłby jedyny w swoim rodzaju, gdyż nigdzie indziej coś takiego nigdy nie powstało. Chciałbym Was zapytać, czy ten pomysł wydaje Wam się atrakcyjny? Czy bylibyście zainteresowani korzystaniem z tych nauk, a może nawet współtworzeniem ich? Chciałbym aby każdy z Waszmościów jasno określił swe zdanie, ponieważ jeśli ta praca nie spotka się z powszechnym zainteresowaniem nie ma potrzeby aby wcielać ją w życie.

A zatem rodacy, cóż rzekniecie? Pomysł przedni jako żywo, czy mizerny jak saraceńskie trunki?
(-) Mateusz von Wolfenstein OT
(spolszczone: Wolfensztajn)
Wielki Marszałek Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie
Burmistrz Miasta Królewskiego Gdańska

Obrazek



Avatar użytkownika
Mieszczanin
Mieszczanin
 
Posty: 392
Dołączył(a): 15 kwi 2016, 16:10
Lokalizacja: Danzig (Gdańsk)

Re: Nowy wydział na Uniwersytecie Krakowskim

Postprzez Maurycy Orański » 17 gru 2016, 18:50

Przedni jako i litewski miód. :D Sam chętnie bym studiował na takim wydziale.
(-) Maurycy Wilhelm Jerzy Orański-Nassau
wicekról Nowej Kurlandii
wojewoda sandomierski,
pan na Tarnowie,
admirał królewskiej floty koronnej

Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 3790
Dołączył(a): 21 kwi 2016, 14:36
Lokalizacja: Tarnów
Medale: 21
Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari III (1) Królewski Order Złotej Ostrogi (1)
Order Zasługi RON II (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal Bene Merentibus (4) (1)
Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Medal za Długoletnią Służbę I (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1) Amarantowa Wstążka (1)
Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Admirał
Gadu-Gadu: 60564017
Wykształcenie: Wojskowe

Re: Nowy wydział na Uniwersytecie Krakowskim

Postprzez Maurycy Orański » 17 gru 2016, 18:50

Przedni jako i litewski miód. :D Sam chętnie bym studiował na takim wydziale.
(-) Maurycy Wilhelm Jerzy Orański-Nassau
wicekról Nowej Kurlandii
wojewoda sandomierski,
pan na Tarnowie,
admirał królewskiej floty koronnej

Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 3790
Dołączył(a): 21 kwi 2016, 14:36
Lokalizacja: Tarnów
Medale: 21
Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari III (1) Królewski Order Złotej Ostrogi (1)
Order Zasługi RON II (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal Bene Merentibus (4) (1)
Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Medal za Długoletnią Służbę I (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1) Amarantowa Wstążka (1)
Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Admirał
Gadu-Gadu: 60564017
Wykształcenie: Wojskowe

Re: Nowy wydział na Uniwersytecie Krakowskim

Postprzez Sebastian von Tauer » 17 gru 2016, 19:26

Pomysł wydaje nam się dobry, acz nie wiemy, czy nie jest to nazbyt wąskie zagadnienie, ażeby tworzyć od razu wydział cały. Należałoby się spytać o to rektora. Niemniej, szkoda wielka by była, jakby pańskiej pasji nie wykorzystać!
Książę na Bydgoszczy i Wyszogrodzie
Wojewoda Inowrocławski
Sędzia Grodzki


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 4937
Dołączył(a): 21 lip 2014, 18:04
Lokalizacja: Bydgoszcz
Medale: 23
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON I (1) Order Zasługi RON II (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Świętego Jerzego I (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1)
Medal Wojska (1) Medal Bene Merentibus (4) (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1)
Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: Hetman Wielki
Stopień: Hetman Wielki

Re: Nowy wydział na Uniwersytecie Krakowskim

Postprzez Ivan von Lichtenstein » 17 gru 2016, 20:33

Wydaje mi się, jako obecnemu Rektorowi Uniwersytetu Krakowskiego, że tworzenie nowego wydziału mijałoby się z celem. Jestem natomiast bardzo za tym, by utworzono na Wydziale Historii kierunek "Historia krzyżowa", by wykorzystać wiedzę pana von Wolfensteina.

Proszę się skontaktować więc z dziekanem Wydziału Historii.
Ivan von Lichtenstein
Hrabia Księstwa Sarmacji
Hrabia Bracciano w Państwie Kościelnym Rotria
Wojewoda kijowski i szlachcic w RON
Regimentarz, dowódca Dywizji Zaporoskiej
Obrazek



Avatar użytkownika
Mieszczanin
Mieszczanin
 
Posty: 899
Dołączył(a): 16 gru 2013, 10:26
Medale: 5
Order Świętego Jerzego II (1) Krzyż Monarchii II (1) Medal Wojska (1)
Amarantowa Wstążka (1) Gwiazda Mołdawii (1)

Re: Nowy wydział na Uniwersytecie Krakowskim

Postprzez Mateusz von Wolfenstein » 17 gru 2016, 21:08

Nim się jeszcze z dziekanem Hrychowiczem skontaktuję... Czy aby prowadzić wykłady muszę posiadać jakieś wykształcenie? Sprawa ta wielce mnie frasuje, gdyż nigdy nie podejmowałem żadnych studiów w Rzplitej, a trochę to niestosowne aby mistrz nauczał bez wykształcenia. :P Co prawda przystąpiłem wiele miesięcy temu do nauk w Seminarium pod patronatem Ekscelencji Castiglioniego, lecz nigdy ich nie ukończyłem z powodu porzucenia kapłaństwa.
(-) Mateusz von Wolfenstein OT
(spolszczone: Wolfensztajn)
Wielki Marszałek Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie
Burmistrz Miasta Królewskiego Gdańska

Obrazek



Avatar użytkownika
Mieszczanin
Mieszczanin
 
Posty: 392
Dołączył(a): 15 kwi 2016, 16:10
Lokalizacja: Danzig (Gdańsk)

Re: Nowy wydział na Uniwersytecie Krakowskim

Postprzez Ivan von Lichtenstein » 17 gru 2016, 21:13

Obecnie wykształcenia nie posiada chyba nikt w RON, ani nikt nie ukończył studiów, więc to raczej nie byłoby przeszkodą :)
Ivan von Lichtenstein
Hrabia Księstwa Sarmacji
Hrabia Bracciano w Państwie Kościelnym Rotria
Wojewoda kijowski i szlachcic w RON
Regimentarz, dowódca Dywizji Zaporoskiej
Obrazek



Avatar użytkownika
Mieszczanin
Mieszczanin
 
Posty: 899
Dołączył(a): 16 gru 2013, 10:26
Medale: 5
Order Świętego Jerzego II (1) Krzyż Monarchii II (1) Medal Wojska (1)
Amarantowa Wstążka (1) Gwiazda Mołdawii (1)

Re: Nowy wydział na Uniwersytecie Krakowskim

Postprzez Maurycy Orański » 17 gru 2016, 21:20

Nie nie potrzeba.
(-) Maurycy Wilhelm Jerzy Orański-Nassau
wicekról Nowej Kurlandii
wojewoda sandomierski,
pan na Tarnowie,
admirał królewskiej floty koronnej

Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 3790
Dołączył(a): 21 kwi 2016, 14:36
Lokalizacja: Tarnów
Medale: 21
Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari III (1) Królewski Order Złotej Ostrogi (1)
Order Zasługi RON II (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal Bene Merentibus (4) (1)
Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Medal za Długoletnią Służbę I (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1) Amarantowa Wstążka (1)
Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Admirał
Gadu-Gadu: 60564017
Wykształcenie: Wojskowe

Re: Nowy wydział na Uniwersytecie Krakowskim

Postprzez Mateusz von Wolfenstein » 17 gru 2016, 21:25

Bóg zapłać za szybką odpowiedź Magnificencjo! :) W takim razie winienem swą pracą zasłużyć na miano członka inteligencji uniwersyteckiej. :D Oby dziekan rychło na mój list odpowiedział.
(-) Mateusz von Wolfenstein OT
(spolszczone: Wolfensztajn)
Wielki Marszałek Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie
Burmistrz Miasta Królewskiego Gdańska

Obrazek



Avatar użytkownika
Mieszczanin
Mieszczanin
 
Posty: 392
Dołączył(a): 15 kwi 2016, 16:10
Lokalizacja: Danzig (Gdańsk)

Re: Nowy wydział na Uniwersytecie Krakowskim

Postprzez Dagobert » 23 mar 2017, 14:42

Sławetni mieszkańcy Rzeczypospolitej!

Podczas ostatniej wizyty w tym kraju wpadła mi w oko sprawa nowego kierunku na Uniwersytecie Krakowskim. Mianowicie chodzi mi o "Historię Krzyżową", której pomysłodawcą był Imć von Wolfenstein. Przyznam, że dzieje krucjat także i mi są dość bliskie, szczególnie te, które miały miejsce nad Bałtykiem. Z racji, iż Pan Mateusz od stycznia do Rzplitej nie zaglądał chciałbym zapytać, czy istnieje możliwość przekazania tego kierunku pod moje, cudzoziemcze skrzydła? Pozwoliłem sobie przejrzeć tutejsze prawa dotyczące spraw uniwersyteckich i wiem, że publikować mogą jedynie obywatele Najjaśniejszej.

Posiadam pokaźną wiedzę na temat krucjat północnych, w które angażowało wiele różnych nacji. Tak więc z chęcią mógłbym, co jakiś czas do Rzplitej zaglądać w celu opublikowania jakiegoś wykładu na wcześniej wymienionym kierunku. Skontaktowałem się także z Imć von Wolfensteinem w celu rozeznania się, czy zgodziłby się na moją pomoc, ale niestety odpowiedzi jeszcze nie otrzymałem. Swego czasu prowadziłem Katedrę Historii na Uniwersytecie Wiedeńskim jako poddany Jego Cesarskiej i Królewskiej Mości także doświadczenie posiadam. Gdyby jakaś persona z władz uniwersytetu chciała pochylić się nad moją sprawą to byłbym bardzo wdzięczny. ;)



Gość zagraniczny
 
Posty: 82
Dołączył(a): 24 maja 2015, 16:34
Lokalizacja: Königsberg
Medale: 2
Gwiazda Ukrainy (1) Gwiazda Inflant (1)

Następna strona

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Karczma zwana Rzym

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości